0   

antasi96 @antasi96 11. Jan 2011, 20:51

...ocenjevanja fotografij. Vse bolj pogosto opažam da ljudje zanič fotografije ocenjujejo z 5 zvezdic, samo zato da nekaj pritisnejo.

Mislim da bi bilo potrebno nekaj narediti v tej smeri...
 0   

RZ67 @RZ67 11. Jan 2011, 21:06

A ni to podpis od Denisa Zupana sleep Lahko bi ga vsaj citiral (-a) no upset mad

0   

Anej @Lesnik 11. Jan 2011, 21:56

Ta podpis sem videl že na veliko drugih forumih... tako da... mogoče je bil pa to vse on ;D

Pa glede teh petk, jap tako je in tako bo ostalo, če želiš odkrito, konstruktivno mnenje da bi se kaj naučil ga ne boš dobil. Knjige v roke pa fotkat!
 0   

Kris @kris 11. Jan 2011, 22:02

Tudi Denis Zupan jo je pobral nekje drugje:

I gaze at the sunset with the woman I love, and think: f/8 at 1/250 …

To citirajo povsod po spletu, je pa iz enega oglasa za EOS 40d.
Razen če je Zupan avtor oglasa, pol pa kapo dol.

http://www.creativephotobook.co.uk/pg02003.html
http://www.droreyal.co.za/blog/f8-at-1250/
http://f8at250.wordpress.com/
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=564484
 0   

Jernej Lasič @Sviri 11. Jan 2011, 22:19

StrobistSi je napisal/a:
A ni to podpis od Denisa Zupana sleep Lahko bi ga vsaj citiral (-a) no upset mad

on pa canon citiral...
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Ime Priimek @poetski 11. Jan 2011, 22:28

Jah, nekak tko je. Pokrajine, makroti in portreti luštnih žensk dobivajo po pet zvezdic in naključne smajlije. Če folku paše to, pa naj to imajo smile

Se pa občasno dobi kakšen konstruktiven argument. Resda jih je malo, a z veseljem jim pripopam tisti +1. Moraš pa vedeti, če hočeš, da ljudje dobro komentirajo, moraš tudi sam dobro začet komentirati. Gre za skupnost. Tako, da je potrebno zavihati rokave in začeti konstruktivne kritike pisat.
 0   

morskow @morskow 11. Jan 2011, 22:38

antasi96 je napisal/a:
...ocenjevanja fotografij. Vse bolj pogosto opažam da ljudje zanič fotografije ocenjujejo z 5 zvezdic, samo zato da nekaj pritisnejo.

Mislim da bi bilo potrebno nekaj narediti v tej smeri...

Ocenjevanje je subjektivno. Če je nekomu nekaj všeč, da petko in to je to. Lahko pa ukinemo ocenjevanje in boš ti izbral, katere so dobre. Potem bo pa v redu, ne?
Že tako ocene in komentarje dobijo samo dobre slike z dobro obdelavo, slike začetnikov in pa tiste, ki so kompozicijsko slabe, so prezrte. Zakaj, ker večina, razen redkih izjem, objavlja slike, da jih bodo drugi hvalili. Niso pa pripravljeni ali sposobni pohvaliti dela nekoga drugega, čeprav ni idealno. Še manj pa so pripravljeni znanje in izkušnje deliti, če jih sploh imajo...
 0   

MiroN @MiroN 12. Jan 2011, 09:03

Ocena je samo številka, mnogo bolj koristni so komentarji, ki povedo kaj izboljšati, na kaj biti pozoren itd. ampak na žalost je takšnih komentarjev malo in, kot je že en post višje napisano, je večina začetniških fotografij spregledanih. Opažam pa tudi, da je dosti začetnikov, ki ne znajo sprejet kritik (govorim nasplošno, ne samo za ta forum) in potem padajo komentarji "no pa ti bolš posnam če znaš" ipd. Osebno sem kritik vesel saj se iz njih več naučim, kot pa iz ocene, ki je samo številka. Visoko oceno lahko stisne vsak medtem, ko koristnega komentarja ne zna vsak podat.
 0   

Foton @Foton 12. Jan 2011, 14:41

MiroN je napisal/a:
Ocena je samo številka, mnogo bolj koristni so komentarji, ki povedo kaj izboljšati, na kaj biti pozoren itd. ampak na žalost je takšnih komentarjev malo in, kot je že en post višje napisano, je večina začetniških fotografij spregledanih. Opažam pa tudi, da je dosti začetnikov, ki ne znajo sprejet kritik (govorim nasplošno, ne samo za ta forum) in potem padajo komentarji "no pa ti bolš posnam če znaš" ipd. Osebno sem kritik vesel saj se iz njih več naučim, kot pa iz ocene, ki je samo številka. Visoko oceno lahko stisne vsak medtem, ko koristnega komentarja ne zna vsak podat.

Se 100% strinjam!
 0   

kinimod @kinimod 13. Jan 2011, 10:31

... čisto enostavno ... nekje dodati opcijo, da ne dovoliš ocenjevanja ...
/
 0   

Ime Priimek @poetski 13. Jan 2011, 10:34

kinimod je napisal/a:
... čisto enostavno ... nekje dodati opcijo, da ne dovoliš ocenjevanja ...

Sej je že..... smile
 0   

kinimod @kinimod 13. Jan 2011, 10:38

uff ... očitno spregledal
/
 0   

chips @chips 13. Jan 2011, 13:24

U mater ste se zakačli v podpis...smile To je citat iz ene od Canonovih reklam...
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

RZ67 @RZ67 13. Jan 2011, 14:12

chips je napisal/a:
U mater ste se zakačli v podpis...smile To je citat iz ene od Canonovih reklam...

Ej sorry, jaz sem bil res prepričan, da je tvoj in me je zmotilo, ko sem ga videl pri antasi96. No, saj ti navajaš v oklepaju Canon, tako da je vse ql thumbsup
 0   

chips @chips 13. Jan 2011, 14:52

Sicer pa pohvale za dobro oko, Strobist smile
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

jernej kaše @zapp0 13. Jan 2011, 15:43

Zadnje čase mislim, da se fotk, ki niso v učilnici, nima kaj komentirat ali ocenjevat.

Avtor je pač dal na net nekaj, kar bi rad sporočil / delil s publiko in predstavlja njegovo vizijo. komentarji v smislu "levo je preveč" ali pa "ostrina ni ok" ali pa karkoli tretjega ni na mestu. Taki komentatorji tipično ne vidijo celote, pač pa ocenjuje neke tehnične lastnosti, ki so lahko brezpredmetne.

Ajde, včasij ne rečem je kakšen tak dobronameren komentar na mestu, v večini primerov pa gre za siljenje svojega videnja nekomu drugemu. Pojdi in naredi tak fotko, ne pa da komandiraš druge.

Ocenjevanje je brezpredmetno, ker ni nobenih meril, niti večina za ocenjevanje ni niti pod razno usposobljena. Tako ocena pomeni zgolj subjektivno mero všečnosti. Če delaš kič in zbiraš zvezdice, je to fino ;-)
 0   

Ime Priimek @poetski 13. Jan 2011, 16:04

zapp0 je napisal/a:
Zadnje čase mislim, da se fotk, ki niso v učilnici, nima kaj komentirat ali ocenjevat.

Avtor je pač dal na net nekaj, kar bi rad sporočil / delil s publiko in predstavlja njegovo vizijo. komentarji v smislu "levo je preveč" ali pa "ostrina ni ok" ali pa karkoli tretjega ni na mestu. Taki komentatorji tipično ne vidijo celote, pač pa ocenjuje neke tehnične lastnosti, ki so lahko brezpredmetne.

Ajde, včasij ne rečem je kakšen tak dobronameren komentar na mestu, v večini primerov pa gre za siljenje svojega videnja nekomu drugemu. Pojdi in naredi tak fotko, ne pa da komandiraš druge.

Ocenjevanje je brezpredmetno, ker ni nobenih meril, niti večina za ocenjevanje ni niti pod razno usposobljena. Tako ocena pomeni zgolj subjektivno mero všečnosti. Če delaš kič in zbiraš zvezdice, je to fino ;-)

S tem se pa niti pod razno ne strinjam. Zadeva kot ti praviš ima smisel, če bi gledali samo fotografije uveljavljenih, tehnično brezhibnih fotografov, ki bi bile izbrane za kakšno razstavo. Pa še tam lahko omeniš kak popravek ali dva. Tu niti pod razno ni veliko fotografij, ki bi ustrezala pojmu "popolna" fotografija, še manj pa uporabnikov, ki bi ustrezala pojmu fotograf.

Večina, ki tu objavljamo je amaterjev, neizkušenih, ki nima kritičnega očesa, ko gre za naše fotografije. In zato je NUJNO, da se naše fotografije da v kritiko skupini ljudi, ki se s tem tudi ukvarjajo. Če dobiš en dober komentar je že veliko, saj ti bolj pomaga, kot pa tristo pohval. Za pohvale imamo vsi mame smile Za kritike imamo drug drugega.

Meni se zdi, da zamenjuješ komentar v smislu "malo preveč centralno" s komentarjem, ki je razdelan, s teorijo in argumenti. Če mi nekdo reče, da kompozicija ne štima in da moram nekaj spremeniti, mi to osebno čisto nič ne pomeni, če mi zraven še ne razloži zakaj, in na kakšen način je potrebno spremeniti.

Potrebno je ljudi naučiti kako komentirati. Ukiniti kratke in brezpredmetne komentarje, in z nekakšnimi pravili zagotoviti minimalno kvaliteto kritike. Šele takrat se bodo fotografije izboljšale. Moje mnenje je, da rabimo moderatorje, ki bi moderirali komentarje. Napišeš brezpredmetno kritiko, se ti jo zbriše.
 1   

jernej kaše @zapp0 13. Jan 2011, 16:09

Ne, mislim, da kdor sledi takim komentarjem ne bo nikoli razvil sebe in svojega stila.

Kompozicija je fajn in pomembna, nima pa sama po sebi nobene čarovnije, magije, ali neodkritih matematičnih skrivnosti. Lahko imaš odlično fotko, ki krši vse "predpise in zapovedi". Lahko imaš pa tudi fotko, ki sledi vsemu in je prazna, brez sporočila, ali povsem enostavno kičasta.

Kot je rekel mojster Kandinski: "There is no 'must' in art, as art is free".
Zahvala: mga4all
 0   

miro @mga4all 13. Jan 2011, 16:16

zapp0 je napisal/a:
Ne, mislim, da kdor sledi takim komentarjem ne bo nikoli razvil sebe in svojega stila.

Kompozicija je fajn in pomembna, nima pa sama po sebi nobene čarovnije, magije, ali neodkritih matematičnih skrivnosti. Lahko imaš odlično fotko, ki krši vse "predpise in zapovedi". Lahko imaš pa tudi fotko, ki sledi vsemu in je prazna, brez sporočila, ali povsem enostavno kičasta.

Kot je rekel mojster Kandinski: "There is no 'must' in art, as art is free".
thumbsup

pa se ena misel:
by Benjamin Franklin : "If everyone is thinking alike, then no one is thinking."
 0   

Ime Priimek @poetski 13. Jan 2011, 16:22

Se čisto strinjam, kar si povedal s kompozicijo. Ampak čemu potem se sploh učiti in šolati in sploh fotografirati, če se lahko vedno izgovarjamo na svojo vizijo in svoj stil?

Je opazna razlika med namernim kršenjem pravil in nenamernim, kjer je kršenje rezultat neznanja fotografa. Najprej je potrebno poznati osnove dobre fotografije, da se lahko gremo svoj stil in svoje vizije... Dobra kritika ti ne spreminja vizije ali ideje, dobra kritika ti samo pokaže drugačen pristop in drugačno tehniko, ki pa lahko deluje ali pač ne.

Je pa možno, da ti vidiš tu gor odlične fotografije, ki jih jaz ne. Če obstaja kak poseben zavihek, kjer se skrivajo te odlične fotografije, mi jih prosim pokaži... Ker jih ni niti v Čakalnici še manj pa v Galeriji.

Se oproščam, ampak tole se mi res zdi butasto. Da ni potrebno kritik in komentarjev, ker že vsi vse vedo in razkazujejo fotografije s svojim stilom in vizijo...

Dobra šala smile

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati