0   

Tomaž Pirman @tomovader 15. Jan 2011, 22:26

Zdravo!
vse fotografiram v načinu MANUAL, pač poskušam in če ni kul mal spremenim nastavitve pa je smile
Toda problem nastane, ko je potrebno kakšno stvar hitro slikati in ni časa se igrati z nastavitvami :p

Torej bistvo... zanima me kako recimo v A načinu delujejo samo nastavitve???
mi nastavimo zaslonko in potem se prilagodi čas, kajneda... toda ali se čas nastavi tudi upoštevajoč iso, ali samo prilagaja čas???

Hvala
Če hočeš spremeniti svet, moraš najprej spremeniti sebe!
 1   

jernej kaše @zapp0 15. Jan 2011, 23:00

Preden razumeš A/S (Av in Tv na Canonu) moraš razumeti delovanje svetlomera. Ker je svetlomer v kameri, govorimo o merjenju odbite, ne vpadne svetlobe.

Svetlomer sam po sebi ne dela nič drugega, kot meri svetlobni tok, ki pada nanj. Pri tem je pomembno da veš, da svetlomer ne ve, ali je predmet, od katerega se odbija svetloba črn, bel ali siv. Rezultat meritve svetlomera ni nič drugega kot vrednost, ki ti pove, kakšno zaslonko in čas moraš nastaviti, da bi predmet, katerega svetlobo meriš, na filmu / senzorju prikazan kot 18% siva (tu zadaj je še cel kul tečnih podrobnosti, ki sem jih malo tudi že pozabil, ampak zaenkrat se bom na tej točki ustavil).

V praksi to pomeni:
- če meriš svetlobo, odbito od belega lista papirja, in nastaviš vrednosti (ali delaš s programom P), bo list na sliki siv in ne bel
- če meriš svetlobo, odbito od 18% sivega lista (gray card), bo list na sliki takisto siv in
- če meriš svetlobo, odbito od črnega lista, bo list na sliki prav tako siv
- če meriš svetlobo, odbito od bele dlani, bo dlan nekoliko temnejša, kot je v resnici

Mislim, da tega koncepta mnogo novodobnih fotografov ne razume.

Kaj to pomeni, če delaš v M načinu?

Pomeni, da moraš zadevo korigirati in osvetlitev spraviti tja, kjer si jo želiš. To v M načinu narediš z manualno korekcijo časa ali zaslonke (ali ISO), pač glede na to, kateri paramter je ustrezno spremeniti.

- za bel list moraš osvetliti +1,5 do +2 blendi
- za črn list moraš podosvetliti -1,5 do -2 blendi
- belo dlan dosvetliš med +0,5 do +1

Kaj se zgodi, ko delaš z A/S? Jah, nič posebnega. Fiksiraš enega od parametrov. Pri A zaslonko, pri S pa čas zaklopa.
Recimo, da meriš bel list papirja pri sončnem dnevu v programu A pri zaslonki 16. Kamera bo avtomatsko nastavila čas 1/400, ker je to čas, pri katerem bo list 18% siv. Zato moraš narediti korekcijo +2 EV (s +-), kar efektivno pomeni, da bo aparat slikal pri času 1/100 in f16.

Podobno, če preklopiš na program S in fiksiraš čas na 1/100, in meriš črn list, ti bo svetlomer oziroma kamera nastavil zaslonko f8, ker je to zaslonka, pri kateri bo list siv. S korekcijo +- moraš nastaviti -2, da bo list res črn.

E, in zaradi vseh teh kolobocij je meni uporaba teh programov dvomljivega pomena. Efektivno si povsem na istem, kot če delaš v M. Razlika je v tem, da z M začetnik praktično ne more delat, z A in S pa, ampak potem joka po forumih, da "aparat dela pretemne in presvetle slike".

Preden me zdaj s kolom po glavi še dodatek. Sodobni svetlomeri poskušajo biti pametni in imajo vgrajene (skrivnostne, nedokumentirane) algoritme, ki poskusijo razvozljati kaj fotkaš. Vsaj pri Canonu je tako, če ne meriš v spot načinu. Probem je v tem, da fotograf s takim svetlomerom nima kaj dosti početi, ker ne veš, kako ga koreirati, preden vidiš rezultat. Dejansko ne moreš predvidevati, kaj bodo algoritmi skuhali. Na (negativ) filmu to ni bil problem, ker je bilo vseeno, če je kamera falila blendo ali dve. Pri digitalcu pa je to že oreng problem, pristop pa je ostal isti.
Zahvala: lenyn
 0   

martin @mart911 15. Jan 2011, 23:03

V nacinu prioritete zaslonke (A, Av) ti določiš čas, iso, merjenje svetlobe... aparat pa na podlagi tega določi primeren čas.
V načinu prioritete časa(S, Tv) določiš čas, iso, merjenje svetlobe... aparat pa določi zaslonko.

Sam v večini uporabljam prioriteto zaslonke, saj ne vidim nobene bistvene prednosti prilagajanja vsega v manualnem načinu (razen če gre za kakšno kompleksnejšo osvetlitev, eksperimentiranje...). Ne razumm niti trditve nekaterih ki trdijo da je bl profi če uporabljaš manul nastavitve, v končni fazi verjetno prilagajajo osvetlitev glede na vgrajen svetlomer in ne na pamet.
 0   

Tomaž Pirman @tomovader 15. Jan 2011, 23:08

Kot prvo hvala grin

Ja okei priznam, ne razumem še vsega tega smile in vrjetn bi blo dobr če bi to ornk naštudiru... sam moje prašanje je blo mal drgač (lahko tut da ga sam js nism prou razbrau vn iz odgovora..)

bom probu bl natančn vprašat...

Naštimam recimo zaslonko 2,8 (ISO 400) je bolj temen prostor in čas mi avtomatsko nastavi na 1/20... ali bi mi čas nastavilo drugače če bi imel ISO nastavljen na 800???
 0   

Kris @kris 15. Jan 2011, 23:17

Seveda. Ampak to bi pa že lahko sam v praksi sprobal, a ne?
 0   

jernej kaše @zapp0 15. Jan 2011, 23:17

=A smo prešprical vse tehnične osnove fotografiranja, a? sneaky

Zaslonka, čas in ISO vedno nastopajo v triadah, pri čemer mnogo različnih triad da enak rezultat.

Vsakič ko iso množiš z 2, moraš čas deliti z dva, da ekspozicija ostane ista.
Torej f16 in 1/100 @ iso 100 = f16 1/200 @ iso 200 = f11 1/400 @iso 200 =f11 1/200 @ iso 100

mimogrede, števila zaslonke se potence kvadratnega korena iz 2
 0   

Tomaž Pirman @tomovader 15. Jan 2011, 23:28

Ok super hvala vsm smile sm se lih domislu da bi lahk sprobu an :p loool smile

hvala
 0   

Ratter @Ratter 16. Jan 2011, 06:46

tomovader je napisal/a:

Toda problem nastane, ko je potrebno kakšno stvar hitro slikati in ni časa se igrati z nastavitvami :p

Sam fotografiram vse na M in ne zato,ker je to bolj kul,ampak,ker sem se tako navadil.
Kolikor vidim je pri tebi problem bolj mehanski.(razen bolj pomanjkljivega znanja)
Ne vem sicer kakšen fotoaparat imaš.Potrebuješ takega,ki ima dva koleščka.
Enega za čas in enega za zaslonko.
Domnevam,da imaš en kolešček in tipke.Potem pa se res dosti časa izgubi.
Popravi me,če se motim.
 0   

Tomaž Pirman @tomovader 16. Jan 2011, 09:44

imam Nikon D90 tako da imam dva koleščka... je pa res da moje znanje ni še ravno TOP, in ravno tako sem se tudi jaz navadil da slikam v M načinu, nevem zakai, ampak že prvi dan sem tako začel... saj potem hitro ugotovim kaj in kako moram nastaviti nastavitve... samo problem je ko hočeš slikati osebo, pa kdo že izubi voljo, ko mu rečem "uf čaki sam tole še spremenim" al pa na koncertih, ko so uni božanski reflektorji in laserji pa dim za bandom in tako zamudim lih špica trenutek :p
 0   

Ratter @Ratter 16. Jan 2011, 11:28

Saj,če veš,da greš fotografirat koncert,si že doma lahko prednastaviš fotoaparat.
Jaz si recimo nastavim že doma za koncert ISO 800 , čas 125s in f8 zaradi globine.
Seveda to ni fiksno,si pa tu nekje.Potem pa na koncertu izgubiš 2-3 sekunde za popravek in to je to.
Pač glede na svetlomer,oziroma histogram.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati