0   

miha @killa 24. Jan 2011, 16:59

Zdravo.
Sem še začetnik pa me neki zanima. Na nikonu D80 sm meu naštimano kakovost slike na RAW in potem ko dam na računalnik slike mi noče noben program odpret slike. En program mi jih odpre ampak so take čist male slikce. Zdj pa ko mam naštimano na RAW+FINE mi pa normalno odpre slike v celoti. A obstaja kak program al pa kej da bi odpru te slike ko so ble naštimane na RAW?
Hvala.
 0   

Aleš @lial 24. Jan 2011, 17:49

Picasa
 0   

Žiga @thunder_road 24. Jan 2011, 17:50

Lahko tudi RawTherapee probaš.

To si najbrž mislil, da se ti ne odprejo ob kliku na njih, tako kot JPEG fajli (v raznih pregledovalnikih)?
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]
 0   

jaka95 @jaka95 24. Jan 2011, 17:58

ViewNX bi moral 100% odpirat RAW fajle yes
 0   

Ratter @Ratter 24. Jan 2011, 18:12

FSViewer
 0   

Andraž @ASkobi 24. Jan 2011, 18:24

Ja, če uporabljaš Nikona potem je najbolje uporabljat ViewNX. RAW falj je pri Nikonu označen kot NEF. Če si kupil novga nikona, si verjetno zraven dobil CD, kjer je Nikon Transfer in ViewNX.
 0   

Žiga @zcetrt 24. Jan 2011, 19:05

Tudi PhotoShop jih odpira, in ACDsee (proffesional verzije zagotovo, za ostalo nisem prepričan).

RAW+Fine ti v resnici vsakič poname 2 datoteki - eno surovo in eno JPG. Tebi potem odpira JPG datoteke in tako ne pridobiš nič, če slikaš na tak način. RAW datoteke namreč ne uporabiš nič. Le zapis traja toliko dlje (JPG kot običajno + še cela RAW datoteka).
4.
 0   

8flydot2 @8flydot2 29. Jan 2011, 13:47

Ali pa Lightroom. Imaš 30-dnevni trial.

Premisli pa, če je smiselno NEF+JPEG. Če ne obdeluješ slik, potem je boljše, da fotografiraš v JPEG (sliko ti že "obdela" aparat). Pa ne pozabi, da moraš NEF slike še izostriti.
 0   

Aleš @lial 29. Jan 2011, 15:41

zcetrt je napisal/a:
RAW+Fine ti v resnici vsakič poname 2 datoteki - eno surovo in eno JPG. Tebi potem odpira JPG datoteke in tako ne pridobiš nič, če slikaš na tak način. RAW datoteke namreč ne uporabiš nič. Le zapis traja toliko dlje (JPG kot običajno + še cela RAW datoteka).

Tukaj smo sicer na robu večnih debat "RAW ali JPG", pa naj vseeno zapišem svoj način in spoznanje.
Že nekaj let veliko večino posnetkov naredim prav v kombinaciji RAW+Jpeg. Razlogi:
- ker prostor ni problem, je bolje imeti dve datoteki istega posnetka, kakor eno
- vse jpg datoteke kopiram in shranjujem na drug (pravzaprav tretji) disk, kjer mi koristijo tudi za hitre predoglede po datumih in/oziroma po dogodkih
- velikokrat zadošča za objavo ali tisk že jpg, včasih pa je se je treba malo potruditi okrog pretvorbe
- ko potrebujem večje izreze, obvezno uporabim RAW pretvorbe (ali v Tiff ali pa Jpg)
- predogled obeh verzij v Picasi takoj pokaže, kje so še rezerve v posnetku

Picasa pa mi je prav zaradi te svoje lastnosti najbolj uporabna, velikokrat vse možnosti v posnetku vidim šele po 'skakanju' iz ene vrste zapisa v drug.

Res pa je, da nisem 'rafalni škljocar' in iz posameznega foto-izleta redkokdaj prenesem na diske več kakor 100 posnetkov, večinoma je to število okrog 30.

Na koncu pa: prosim, da naj ne bi ta tema prerasla v dokazovanje "kaj je bolje Raw ali Jpeg", ker je to, kakor sem že nakazal 'never ending story'
 0   

Andraž @ASkobi 24. Feb 2011, 23:09

Da nebom odpiral nove teme, bom kar tukaj vprašal, zakaj mi Photoshop CS4 noče odpirat RAW fotk? Ostalo deluje vse normalno, tako da nevem kje je težava, saj Photoshop drugače odpira RAW fajle.
Ali obstaja še kakšen drug uporaben program za obdelavo RAW fotografij?
 0   

Simon @SimonG 24. Feb 2011, 23:45

Vrjetno ACR ni updejtan... Update pa bo delal...
Drugače pa konverzija v .dng grin
[url=http://geesphoto.blogspot.com/]M Y P H O T O B L O G[/url]
 0   

skastah @skastah 25. Feb 2011, 07:26

ja, Adobe Camera Raw verzijo imaš verjetno prestaro. Potegni dol zastonj novo verzijo in po navodilih poinštaliraj.
 0   

David @dlicen 25. Feb 2011, 12:44

Problem zna bit, ker najnovejši ACR dela samo na CS5...
 0   

skastah @skastah 25. Feb 2011, 13:15

Obstajajo tudi starejše verzije, prav gotovo. V iskanje.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati