0 

edo @fotoman 6. Mar 2005, 19:23

Poznam samo en postopek povečevanja in je zelo kompliciran kar mi pa otežuje delo saj še nism tako izkušen v povečevanju. Ali ima kdo kakšen preprost postopek povečevanja!

Hvala, lp :christmas: biggrin
   0 

mishko @mishko 6. Mar 2005, 20:02

In kakšen je ta tvoj način?
   0 

edo @fotoman 6. Mar 2005, 20:43

Uf, lahko ti ga pošljem na e-mail. Res je mal kompliciran. Poznaš enostavnejšega.
   0 

mishko @mishko 6. Mar 2005, 20:56

Jaz poznam samo en način - s povečevalnikom, razvijalcem, in fiksirjem smile
In ta se meni ne zdi posebno kompliciran - daš negativ v masko, papir pod povečevalnik, osvetliš, razviješ, prekineš, fiksiraš, spereš in posušiš. Bolj enostavno ne gre po mojem. Niti dosti drugače, vsaj kolikor jaz vem.
   0 

edo @fotoman 6. Mar 2005, 20:59

hvala,,,veliko bolj enostavno,,,tam pa imaš še ful velih drugih kemikalij,,,a mi lahk samo še neki puveš,,,koliko časa kej delam pr kkšnm postopku,,,koliko časa osvetljujem, koliko razvijam, koliko fiksiram???
   0 

mishko @mishko 6. Mar 2005, 21:04

Hehe, počasi nisem prepričan, da govoriva o isti stvari, saj misliš na osvetljevanje črnobelih fotk doma?
   0 

Miha Moškon @Misolin 6. Mar 2005, 21:04

1) Kupis kemikalije (razvijalec in fiksir recimo od ilforda al pa prek meditrade-ta prek njihove e-trgovine od Kodaka)

2) Kupis papircke. Najcenejse imajo ze v prej omenjeni trgovini (okoli 3k). Najboljs da jih narocis v eno Kodakovo poslovalnico in ti ni treba placat postnine. Mores pazit, ker je razlika ali delas s filtri ali ne. Ce delas s filtri kupis multigrade papircke, sicer kupis pac en kontrast. Vecja kot je stevilka bolj kontrastne bodo slike. Fajn je met filtre, ker se lahko malo bolj igras, stanejo pa mislm da okoli 5k.

3) Zmesas kemikalije (navodila mas na flasi) (razmerje z vodo je 9:1, torej 9 dcl vode in 1 dcl kemikalije).

4) Zdej pa pride zabavn del. Najprej moras ugotovit kok mores osvetlit papircek. Das papircek pod povecelavec. Nastimas ga lepo naravnost (ko to delas imas cez zaslonko uno rdeco sipco pa rdeco luc v temnici. Zdej pa ugotavlas svetlobo. Najbolj da zaslonke ne pipas ampak jo cist odpres in pustis pri miru. Spreminjas samo case osvetlitve. Nastimas timer recimo na 2 sekundi in pokrijes skoraj cel papircek, razen ozkega pasu. Timer povecas za dve sekundi in povecas sirino pasu... dokler ne prides do konca in recimo nekje do 10 sekund. Pogledas, ker pas je najbolje osvetljen in kaksen cas si imel tam. Recimo ce je to drugi pas si imel na njem koncni cas - 2 sekundi. Ce je slika se vedno premalo osvetljena gres od 10 sekund naprej. Sej tega ti ne bo treba zmeri delat, ker s casom dobis obcutek ze ko pogledas negativ (negativ pazi da bo pravilno obrnjen - ukrivljena stran je spodaj). Zdej pa pac das na tisti cas ki je bil uredu in osvetlis celo fotko. Jo das za kaksno minuto v razvijalec, za 10 sekund v vodo in za 3 minute v fiksir (lahko tudi za dalj casa - pazi da ne zmesas kemikalij med sabo pa po 24h urah niso vec dost uporabne). Zatem v tekoco kopel. Kemikalije nej bi imele nekje od 20 do 25 stopinj. To je to. Ce jih predolgo casa pustis v vodi se slike ukrivijo. Jest jih dam pol na steklo tko da se primejo in se lepo poravnajo. Mislm da je to to.

Upam da ti je to kej u pomoc (za zacetek:)

Lep pozdrav,
Miha
   0 

Miha Moškon @Misolin 6. Mar 2005, 21:17

Kere kemikalije si pa ti uporablov BTW?
   0 

edo @fotoman 6. Mar 2005, 21:22

Uf, kok je men to kompliciran,,,zaenkrat sem samo razvil negative, kmalu bom najel temnico in hočem svoje negative povečati na povečevalni papir. In kakor sem jst prebral moraš samo dati papir pod povečevalc ga osvetliti nato dati v razvijalec in v prekinjevalec, potem v fiksir nato v vodo nato pa posušiš. Ali je kdo najel že temnico v Rožni dolini, kakšen je povečevalec tam.
   0 

Miha Moškon @Misolin 6. Mar 2005, 21:27

Sej ni tok kompliciran. Edin kar je je to, da mores taprav cas osvetlitve poiskat.
Se mi zdi, da je najlazji s tem prekrivanjem. Sicer lahko tud s celimi papircki probavas ampak jih je skoda kr tko stran metat. Pa ponavad mas itak slike narejene v podobnih pogojih, tko da za eno to nardis, ostale pa sam skos furas.

Sam brez strahu, prvic se ti se mogoce zdi mal zakompliciran pol pa dobis filing pa gre.
   0 

edo @fotoman 6. Mar 2005, 21:30

Samo nekaj ko govoriš o osvetlitivi a ti prižgeš povečalnik za dve sekundi in ga ugasneš al kaj? Ne razumm? :?
   0 

Miha Moškon @Misolin 6. Mar 2005, 21:40

Ja to bi blo mal cudn. Ce ti recimo delas cisto majhne povecave in imas recimo kar mocno zarnico bi bli casi lahko tud manjsi od ene sekunde, to pomen da se pol sekunde kar precej pozna in bi tezko tkole na uc.

Zato se uporabljajo timerji. Nastimas na timerju cas osvetlitve, v tvojem primeru 2 sekunde in zarnica na povecevalcu se bo prizgala samo za ta cas.

To je ubistvu kot nekaksen stikau, ki ga das umes med stekar pa el. prikljuckom od povecevalca in da povecevalcu strom samo za tok casa kot hoces.
   0 

edo @fotoman 6. Mar 2005, 21:51

In to imajo vsi povečevalci, upam da tisti v Rožni dolini?!

hvala za nasvete CAR SI smile
   0 

edo @fotoman 7. Mar 2005, 19:11

Še nekaj me zanima, vem da so neumna vprašanja samo vseeno;
- ko poveččuješ kam obrneš film (kje je to emulzija, kako to veš),
-ko razviješ film negativ, pred ga povečuješ, ali ga lahko izpostaviš
svetlobi
- ali lahko razrežeš film na kose da ga lažje daš v povečevalc
-ko ga povečaš, ali se vseeno uniči če je na svetolbi
   0 

iztok @izo 7. Mar 2005, 19:17

fotoman, lepo da si navdušen, vendar za te osnovne stvari dela v temnici se dobi veliko dobre literature, tako v knižnicah, kot na internetu, priporočam ti malce študija, da ne boš za vsako malenkost spraševal.
drgač pa se pripravlja foto tečaj osnov fotografiranja in dela v temnici, poglej malce po forumu, organizira matto.
pa brez zamere..
   0 

edo @fotoman 7. Mar 2005, 19:20

Ja sam literatura je tok komplicirana,,,,sej kul,,,se grem pa spravt nad knjige,,,,kje pa je objavljen za ta tečaj
   0 

Goran @darkdragon 7. Mar 2005, 19:21

ko je negativ enkrat razvit nanj vpliva samo direktna svetloba sonca (predvsem toplota), drugace pa ga ti lahko izpostavis svetlobi in se mu ne bo nc zgodilo.

film je fajn razrezat na kose po 6 fotk tako je lažje vstavljanje in tudi pregledovanje samih negativov.

povečevat filma samega ne moreš (saj zdi se mi), slika se ti pa tut ne more uničit če je že razvita (das v razvijalec, potem v fiksir in stabilizator). ko je ta postopek opravljen lahko ti po mili volji gledas sliko.

Nobody Is Perfect, But I Am Pretty Fucking Close ! Don´t Hate Me Because Of That !
   0 

Matej Herbst @matto 7. Mar 2005, 19:22

Ja tako na netu je težko razložiti vso tehniko, najboljše res da greš na kakšen tečaj, pa še boljše če še prej seznaniš z kakšno literaturo.

Mi ga bomo pripravili nekje pred poletjem, ko bodo dnevi že nekoliko bolj topli :mrgreen:
   0 

edo @fotoman 7. Mar 2005, 19:24

HVALA HVALA,,,se bom udeležil tečaja
   0 

muvistar @muvistar 7. Mar 2005, 19:26

Cao!

Jaz sem vodila zacetni tecaj CB fotografije - ce mi sporocis tvoj e-naslov, ti posljem eno skripto z navodili za delo v temnici, ki sem jo sestavila za tecajnike.

Pozrdav ¤

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati