0   

Pavlic @pavlic 26. Jan 2011, 10:35

Torej ker razmišljam o nakupu dodatne opreme za Nikon, ki jo vidite v naslovu me sedaj zanima kaj mi priporočate. Naj še povem, da me zanima predvsem studijska,modna fotografija. Sedaj pa me zanima kaj se mi bolj splača.
 0   

ohinsploh @ohinsploh 26. Jan 2011, 10:39

odvisno kje misliš delat v studiu ali na terenu?
 0   

Pavlic @pavlic 26. Jan 2011, 10:58

Za začetek bom bolj na terenu potem pa ,ko bom mel dosti denarja znanja in ostalih stvari pa tudi v studiju.
 0   

ohinsploh @ohinsploh 26. Jan 2011, 11:28

potem pa najprej kupi flash in prožilce, modifikatorje, studijske pa ko boš vedel da jih rabiš...
 0   

Janez Pelko @Wartburg 26. Jan 2011, 12:13

Kaj pa so to "modifikatorji"?
 0   

RZ67 @RZ67 26. Jan 2011, 12:26

Odvisno od budgeta in od želja grin

Jaz imam 4 Canon fleške in 2 baterijski Profotki AcuteB2 z ringflešom. Zdaj, ko točno vem, kaj rabim za to kar delam, bi, če bi šel še enkrat od začetka, že takoj začel z baterijskimi studijskimi fleši.

Glavni razlog so modifikatorji in možnost rentanja. Za moje delo so mi trenutno top modifikatorji:

1. Beauty dish - imam, se pa lahko tudi renta pri Šefu
2. Mali softbox z gridom - imam 60x60cm
3. Srednji softbox - nimam, 90x120cm rentam pri Šefu
4. Deep Octa - nimam, 70cm rentam pri Šefu

Zdaj sem na njegovi rental strani http://profot.eu/rental.htm opazil, da se po novem da rentat tudi Profoto 180cm Giant Reflector s stojalom thumbsup To je tole (na fotki A.Bravničar)

Se zgornje mode sicer da uporabljat tudi s hotšu fleški, ampak je PITA jih gor namestit. Jaz hotšu fleške uporabljam samo še brez modov, z marelami ali pa z gridi.
 0   

ohinsploh @ohinsploh 26. Jan 2011, 12:27

Wartburg je napisal/a:
Kaj pa so to "modifikatorji"?

resno? marele, softbox, beauty dish...
 0   

Janez Pelko @Wartburg 26. Jan 2011, 12:33

Hvala.
Resno, prvič slišim ta pojem, čeprav dosti uporabljam različna svetlobna telesa.
 0   

ohinsploh @ohinsploh 26. Jan 2011, 12:37

Wartburg je napisal/a:
Hvala.
Resno, prvič slišim ta pojem, čeprav dosti uporabljam različna svetlobna telesa.

svetlobno telo je za mene zadeva ki oddaja svetlobo in v tem primeru flash. Modifikator svetlobe pa je tisti ki spreminja mehkobo svetlobe usmerjenost, svetlobo iz svetlobnega telesa modificira...tudi Strobist 2 posta višje uporablja isti pojem.

LP
 0   

Pavlic @pavlic 26. Jan 2011, 12:42

Ok hvala za nasvete.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 26. Jan 2011, 13:10

Se opravičujem za nevednost...
Vseeno pa uporabljam različna svetlobna telesa bigrazz
 0   

Pavlic @pavlic 26. Jan 2011, 14:59

Se pravi je bolje, da kupim Nikon SB-900 , Cactus Wireless Flash Trigger (oz. kaj podobnega tem) , kakšen softbox in marelo.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 26. Jan 2011, 15:19

Če misliš fleš uporabljati predvsem tam, kjer si lahko vzameš čas za fotografijo, potem lahko kupiš tudi SB-26 ali kak drugi starejši Nikonov fleš, ki ga dobiš za okoli 100 EUR. Kar se tiče studijske fotografije, SB900 ni kaj dosti drugačen oziroma boljši.
 0   

Pavlic @pavlic 26. Jan 2011, 16:08

Hvala za informacijo. Pa bodo ostali dovolj močni za softboxe za zunaj.
 0   

RZ67 @RZ67 26. Jan 2011, 16:12

pavlic je napisal/a:
Se pravi je bolje, da kupim Nikon SB-900 , Cactus Wireless Flash Trigger (oz. kaj podobnega tem) , kakšen softbox in marelo.

Če mene vprašaš, se ti ta hip za terensko delo v modni fotografiji najbolj splača vzeti Elinchrom Ranger Quadra A To go Set - koda 10291 http://profot.si/novosti.htm pa zraven vzemi še adapter iz Quadre na standardni Elinchrom in boš lahko uporabljal vse Elinchrom mode. Za modo bi ti jaz priporočil Beauty Dish za close-upe in 90x120 softbox za full body na glavnem flešu (Key), ta drugi fleš imaš pa lahko z gridom za hair/back/rim light. Tudi Deep Octa je super in jo imaš lahko tudi namesto Beauty Disha, če jo uporabljaš brez sprednjega difuzorja.

Za Quadro si preberi tole http://www.frankdoorhof.com/site/?p=898 in poglej filmčke tule http://www.youtube.com/watch?v=n1CYwjlniUE in http://www.youtube.com/watch?v=WEthTdJV6Vw in http://www.youtube.com/user/FrankDoorhof#p/u/35/ZIcxwK8MceE ter naslednji 1-8 Quadra klipi.

Cenovno te z dvema glavama in brez modov pride okoli 1.600 €, mode pa itaq za šutinge lahko rentaš pri Šefu. Za to dobiš 1x 400Ws (= po moči enako 4 hotšu flešem), kar lahko asimetrično razporediš med dve glavi na 260Ws (Key v modu) : 140Ws (hair/back/rim) ter vgrajen radijski sprejemnik in radijski prožilec, prek katerega lahko štelaš moč obeh stud. flešev.

Z SB900 pa za 350 € (nizozemska cena) dobiš cca. 100Ws brez radijskega proženja in z omejitvijo na hotšu fleš mode (softbox s konzolo za hotšu fleš, marela, grid, ...). Pravi Beauty Dish odpade, v softboxu 90x120cm pa ne boš dobil f/8 na razdalji 2m do subjekta pri nizkem ISO (100 oz. 200). Z Deep Octo je pa hotšu fleš brez veze uporabljat, ker je Elinchrom ta res dober mod optimiziral za njihove fleš glave. Prek Elinchrom-Profoto adapterja sicer super deluje tudi na Profoto glavi biggrin

OK, da sem pošten, z SB900 boš imel tudi TTL, vendar za resno delo z enim hotšu flešem na terenu v modni fotografiji, ko želiš konkurirati (vsaj popoldanskemu) soncu, ne boš marsikaj opravil.

Če je budget večji, potem pa Hensel Porty Litium, Profoto AcuteB2 ali celo Broncolor Mobil.

No, seveda lahko začneš tudi z eno Quadro in eno A (= action, pomeni, da ima krajši čas bliska, kar rabiš pri modi, če hočeš zamrznit gibanje in fotkaš modele v gibanju) glavo za 1.148 €.

P.S.
Marela za teren ni fajn, ker jo veter rad odpihne grin
 0   

Janez Pelko @Wartburg 26. Jan 2011, 16:35

Saj to je vse lepo in prav, fino je imeti dobro opremo, ampak se pa da tudi z enim sb-26 in povezovalnim kablom naresti ogromno.
Itak ne fotkaš veliko pri najhujši sončni svetlobi, zjutraj in zvečer ti pa fleš zlahka parira z ambientalno svetlobo, pa še lepša je.
Tudi z marelo gre, seveda le zjutraj in zvečer ali pa v senci. Najkrajša sinhronizacija in f2.8 ali f4, pa 200 ISO, pač odvisno od zunanje svetlobe, pa lahko fino narediš. Marela je problematična v vetru, a vedno tudi ne piha.
Fotografija je itak velikokrat kompromis in improvizacije smile Če bi hotel fotkati vse, bi rabil pa res veliko opreme. Zato se je pametno omejiti smile
Trda direktna svetloba ima pa tudi svoj čar.
Svetloba je tudi nekaj, kar se moraš učiti postopoma, sicer je hitro zmešnjava.
 0   

RZ67 @RZ67 26. Jan 2011, 16:48

No, rekel je za modno fotografijo na terenu grin

Za to pa rabiš vsaj f/8 ali f/11 - f/16. Pa največji point mojega posta so modi! Za modo delat sta Beauty Dish in Deep Octa super. To pa seveda stane upset Deep Octa 100cm je okoli 300 €, s 50 st. gridom pa še dodatnih 300 €, Beauty Dish je tudi okoli 300 €. Zdaj, pri Šefu se jih da rentat, kako jih boš pa na SB26 spravil je pa druga stvar upset

OK. Se da veliko naredit s hotšu fleši, ampak za modo, kjer rabiš ornk mode, so pa hotšu fleši bolj no-go. Pa ne vem, kje boš modelke dobil, da ti bodo prišle pozirat 1-2 ure pred zahodom no

Zdaj, če je budget tesen, pa Kitajčki ali Poljaki, smo tudi o tem že kaj rekli https://www.slo-foto.net/ftopict-21641.html grin
 0   

Ime Priimek @poetski 26. Jan 2011, 17:20

Ne rabiš.

http://www.diyphotography.net/

Home made zadeve. Resda niso enake profi opreme, ampak cena je pač cena.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 26. Jan 2011, 17:57

Mogoče res vsega ne štekam, ampak sam sem z SB-26 in marelo marsikaj naredil. Tudi če delam brez dodatne razsvetljave, fotkam zjutraj, zvečer, ali pa v oblačnem vremenu. Takrat je najlepša svetloba za fotkat, tu se ne bom pustil kaj dosti prepričevati. Ali pač delaš v prostorih. Sicer pa tudi ISO 400 danes ni več problem, na fotkah se absolutno ne pozna, če ne delaš ravno 50x75 povečav.
Ni mi pa jasno, zakaj bi rabill f8 ali f11 za modo? Tudi z f4 se da mnogo, mnogo naresti. Sploh za začetnika, ki ne bo ravno fotkal za Lisco ali Versačeja smile Pri celi postavi je na DX formatu f4 že kar lepa globinska ostrina.
In kje ti vidiš problem uro ali dve pred sončnim zahodom? Saj na začetku itak ne delaš šutingov po štiri ure, ko pa bo fant to počel, si bo pa že nabavil konkretno mašinerijo.
Za nekoga je 1000 EUR veliko za osnovni komplet, zato pudarjam, da se lepo fotka tudi za 200 EUR. Upam si trditi, da z mojim SB-26 in marelo pa morda še z enim podobnim fleškom naredim 90% vsega, kar bi sicer z mnogo dražjo opremo. To pa je za začetek dovolj, vsaj za začetnika.
Moj point je, da se da mnogo improvizirati, pa še možgančki ti bolje delajo in morda se z malo manj idealno opremo bolj potrudiš kot pa s fensi šmensi mašinerijo.
Vedno mi na pamet hoti izrek enega zelo bogatega tipa, ki je začel iz nič. Naših gričev list smile Pravi, da se tudi z leseno šajtrgo da marsikaj naresti.
 0   

RZ67 @RZ67 26. Jan 2011, 20:13

Wartburg je napisal/a:
Mogoče res vsega ne štekam, ampak sam sem z SB-26 in marelo marsikaj naredil.

Da. Samo z enim flešem in marelo se da ogromno naredit. Veliko se da naredit tudi samo s flešem brez modifikatorjev. Jaz sem na začetku dolgo dolgo delal samo z eno 430EX II in prožil optično z ST-E2. Ampak, kot sem zapisal v mojem prvem postu v tej temi, če bi vedel, kar vem zdaj in bi se še enkrat odločal, bi že na začetku izbral baterijske studijske fleše. Jaz osebno bi verjetno spet izbral Profoto Acute, zaradi nekaterih osebnih preferenc (natični sistem, dejanski knofi, ročaj, zaščitena bliskavka, ...), sicer pa se mi zdi Quadra za to super izbor.

Razlogov zakaj tako je veliko, jih težko na hitro strnem. Dam pa en primer: zadnjič en tečajnik fotka z eno 580EX II v šut tru marelo na cca. 1,5m. Pri ISO 100 in f/4 je bil fleš na 1/4 moči. Se je dalo še kar hitro škljocat. Potem dela posnetke, ko je modelka v gibanju, stresa glavo levo-desno, gor-dol in mu f/4 ni bila več ql. Za f/8 je bilo treba iti na 1/1 moči, kar pa je pomenilo obnovitveni čas cca. 2 s na začetku, potem 2,5, potem 3, potem je bilo pa treba že fajn čakat za nov škljoc. Za fotkanje med gibanjem malo no-go, se ti ne zdi. Profoto AcuteB2 ima obnovitveni čas na 1/1 moči (600Ws) 2s, na min. 9Ws pa 0,06s, se pravi je na moči ene 580EX II (100Ws) tam okoli 0,2s. Pač, pri hotšu fleških je bliskavica zaprta v ohišje in deluje po drugem principu kot studijski fleš in se zato z več škljoci obnovitveni čas podaljšuje. 580EX II ima tudi vgrajeno termo zaščito, kar pomeni, da bo obnovitveni čas po 20 zaporednih fleših, ki jim bo sledilo nadaljnje fleširanje, podaljšan na 8 do 20s bigeek Canon za te primere priporoča, da se da fleš za 15 minut počivat, da se vrne v začetno stanje. Tistemu tečajniku se je to res začelo dogajat in je čakal prek 5s na naslednji škljoc. Studijski fleši pa imajo odprto bliskavico oz. zračno ali ventilatorsko hlajenje in teh težav ni.

Wartburg je napisal/a:
Sicer pa tudi ISO 400 danes ni več problem, na fotkah se absolutno ne pozna, če ne delaš ravno 50x75 povečav.
Ni mi pa jasno, zakaj bi rabill f8 ali f11 za modo? Tudi z f4 se da mnogo, mnogo naresti. Sploh za začetnika, ki ne bo ravno fotkal za Lisco ali Versačeja smile Pri celi postavi je na DX formatu f4 že kar lepa globinska ostrina.

Če delaš na terenu, na lokaciji zunaj, in če hočeš balansirat ambient s fleši, boš s časom uravnaval ambientalno svetlobo, kjer pa si omejen z x-sync in si tam pri 1/200s ali 1/250s, za razliko moraš zapret zaslonko. Jaz običajno ambient podeksponiram za 1 do 2 blendi, kar pomeni, da si hitro na f/11 ali f/16. Ker fleš uravnavaš z zaslonko in močjo (glede na razdaljo do subjekta) ti s hotšu fleši hitro lahko zmanjka moči. ISO ti tu ne pomaga, ker z ISOm dvigneš tudi ekspozicijo ambienta, kar pa ne želiš grin

Wartburg je napisal/a:
In kje ti vidiš problem uro ali dve pred sončnim zahodom?

Ta je bila bolj v šali laugh Zjutraj ti bo model še v postelji, pred zahodom se bo pa odpravljal ven žurat. Če lahko za takrat bukiraš šuting, ni problema.

Wartburg je napisal/a:
Za nekoga je 1000 EUR veliko za osnovni komplet, zato pudarjam, da se lepo fotka tudi za 200 EUR.

No, fant ni povedal, kolik je budget, ampak je v naslov dal, da izbira med hotšu in studijskim flešem. Če bo povedal, koliko namerava temu nameniti, seveda lažje svetujemo.

Wartburg je napisal/a:
Upam si trditi, da z mojim SB-26 in marelo pa morda še z enim podobnim fleškom naredim 90% vsega, kar bi sicer z mnogo dražjo opremo. To pa je za začetek dovolj, vsaj za začetnika.
Moj point je, da se da mnogo improvizirati, pa še možgančki ti bolje delajo in morda se z malo manj idealno opremo bolj potrudiš kot pa s fensi šmensi mašinerijo.

No, če mene vprašaš, jaz sodim svoje fotke le po finalnem izdelku in so mi tiste narejene z Beauty Dishem in Deep Octo boljše od tistih narejenih s hotšu fleši z drugimi modi. Zame je pač point v modih (kot sem napisal že v vsaj treh postih upset ) in mi je osebno tlačiti hotšufleške v ta dva moda preveč PITA, da bi se s tem ukvarjal. In s tega vidika tudi začetnikom priporočam raje studijske fleše s temi modi. Za delo z marelo pa res ni nobene razlike. Celo nasprotno, za delo z marelo so zame hotšufleški boljši. Softboxi so pa nekaj vmes, meni osebno je zdaj boljše delati z Acutko v CL softboxu kot mi je bilo prej s hotšuflešem v Lastolite Ezyboxu, oba sta 60x60cm. So mi pač konzole, ki obstajajo za montažo fleša v softbox preveč PITA v primerjavo z natikanjem softboxa na Acutko.

Wartburg je napisal/a:
Vedno mi na pamet hoti izrek enega zelo bogatega tipa, ki je začel iz nič. Naših gričev list smile Pravi, da se tudi z leseno šajtrgo da marsikaj naresti.

Drži. Jaz sem imel najprej eno 430EX II in ST-E2, potem sem dodal še eno 580EX II in še vedno prožil z ST-E2, potem sem dodal še eno 580EX II in začel prožiti s PW FlexTT5/MiniTT1, ker sem z ST-E2 imel probleme proženja fleša v softboxu. Med vsakim korakom je minilo od 6m do 1leta. Šele po 2 letih sem imel 4 fleške. Potem je prišla potreba po Beauty Dishu in sem začel razmišljati o nabavi 1 studijske bliskavice. Ko sem z njo začel delat, se mi je odprl povsem nov svet. Po nadaljnjih pol leta sem nabavil še studijski ringflash in zdaj po delu z rentano Deep Octo nabavil še eno Acutko. Povem še enkrat, če bi vedel, kar vem zdaj, bi že v štartu skušal prihraniti in začeti z baterijskimi studijskimi fleši. In to pač vsakemu priporočim, ker če bi rekel drugače, bi se zlagal.

Hotšu fleši imajo svoje mesto, vendar, če se odločiš za delo z off-camera fleši in ne misliš delati več kot z enim oz. dvema je izbira baterijske studijske bliskavice po mojem mnenju boljša izbira. In povem še enkrat zakaj: zaradi modifikatorjev, ki jih lahko (brez PITA biggrin) uporabljaš.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati