0   

Mitja @sirij 27. Jan 2011, 10:37

Pozdravljeni.
Iščem kompakt, lahko je tudi starejši, ki ima čim nižji šum, tudi pri višji občutljivosti (ISO 800). Omejen sem na Canonove kompakte samo zaradi tega, ker bom uporabljal CHDK. Zahteve torej so:
- CHDK
- nizek šum pri visokem ISO
- čim bolj širokokoten objektiv s čim nižjo f vrednostjo
- 6-10 megapixlov
- brez amp glowa (ali pa res minimalno) pri dolgih ekspozicijah (30s-1min)
- možnost nadzora in shranjevanja fotk direktno na računalnik

Do sedaj sem uporabljal Canonov Powershot A590, ki mi je sicer všeč, vendar ima preveč šuma in amp glowa.
Katerega bi predlagali?
CS, Mitja
 0   

Ziga @nocturnis 27. Jan 2011, 13:31

Powershot S95. Pa še jaz ga prodajam. smile

Zaslonka: F/2.0
Ekv. 35mm: 28-105mm
ISO: 80-12800
 0   

andyz @andyz 27. Jan 2011, 17:25

Pri navedenih pogojih definitivno canon G11 ali G12. Serija G je, kar se kakovosti fotk tiče, itak med kompakti najboljša.
 0   

Tomo @vtomo 27. Jan 2011, 22:32

ja bi lahko bila debata G12 ali Nikon P7000!

Sorry sem spregledal pixle...
 0   

Klemen Blokar @kleb 28. Jan 2011, 00:12

Zaradi želje po CHDK smo itak omejeni na Canone, tako da je ostalo tako in tako vseeno. Če je že govora o seriji G, se izplača ta zadnji model, ker so zelo izboljšali stabilizator slike za delo od blizu in vrnili vrtljivi knof pri sprožilcu. Tega pa se ne da s softwerom popravit. grin
 0   

Peter Atanackov @Geo 28. Jan 2011, 00:30

Recimo g12... ceprav ni kompakt za moje pojme

S95 ali pa panasonica lx5.
 0   

Mitja @sirij 28. Jan 2011, 07:15

Hvala vsem za odgovore. Trenutno se nagibam k bolj starejšim fotoaparatom, G7 ali G9. Nekoliko bolj se nagibam k G9, ker ima manj šuma. G 10 je že predrag, sploh pa S95. Stabilizatorja slike in podobnih bonbončkov pa ne bom rabil. Iščem torej nekaj rabljenega in Canonovega, kar je primerljivo z G7 ali G9. Je sploh kakšna alternativa? Kaj pa mogoče kakšen starejši EOS 400D ali kaj podobnega? Koliko šuma imajo v primerjavi z G7 ali G9?
CS, Mitja
 0   

andyz @andyz 28. Jan 2011, 08:10

Za konkretno primerjavo bo treba malo po netu pobrskati. Gotovo se kaj najde.
Načeloma bi sicer G7 z 10Mp moral imeti manj šuma kot G9 z 12Mp, ampak tudi tehnologija procesiranja gre naprej, tako da tega ni mogoče trditi.
400D z večjim senzorjem je tu seveda na boljšem. Pri G12 je tehnologija vsekakor precej napredovala ob "samo" 10Mp.
Ker izbiraš med G7 in G9, bo 400D verjetno glede šuma boljši.
 0   

Klemen Blokar @kleb 28. Jan 2011, 10:34

Po mojem mnenju G serija nima resne alternative med Canon kompakti. Edino, če rabiš velik zoom razpon...
Ne EOS aparate pa CHDKja ne boš spravil gor, vsaj ne takega, ki bi prinesel kaj bistvenih izboljšav. Seveda so DSLRji povsem drug svet kar se tiče šuma in kakovosti slike. Ampak koliko ti bo prav prišel DSLR je pa odvisno od tega, kaj si mislil s CHDKjem počet - so določene stvari, za katere je kompakt edina dobra rešitev (movement detection v aparatu, kompaktu ponavadi zaklop drži bistveno dlje, ...).

DSLR je namenjen temu, da ga človek čim lažje uporablja in da ima čim večjo odzivnost. Kompakt s CHDKjem pa je ponavadi namenjen temu, da uporabljamo aparat na stojalu v skrajno avtonomnem načinu - na začetku ga nastavimo in potem fotka čim bolj samostojno po nastavljeni shemi...
 0   

Mitja @sirij 28. Jan 2011, 13:58

Fotoaparat bom uporabljal za fotografiranje meteorjev. Za CHDK sem našel zelo uporabno skripto, namenjeno prav za fotografiranje meteorjev, ki omogoča, da fotoaparat sam neprekinjeno dela ekspozicije, ki običajno trajajo okrog 45 sekund do minute. Če noč traja povprečno 12h pri ekspoziciji, dolgi 60s, to pomeni več kot 20 000 ekspozicij na mesec. Zaklop pri DSLR-ju bi verjetno pobralo prej kot v enem letu. Kako dolgo (okvirno) pa bi zdržal kompakt, recimo G9?
 0   

Klemen Blokar @kleb 28. Jan 2011, 18:58

Aha. Kompakti sicer kolikor vem, nimajo nekega ratinga na zaklop, tako da je težko dati smiselno oceno. Obstaja sicer stran, kamor uporabniki lahko vnesejo podatke o življenju fotoaparata:
http://www.olegkikin.com/shutterlife/

ampak je za kompakte vnesenih bolj malo podatkov, tako da je težko sklepati. Vendar je dejstvo, da kompakti zaklop implementirajo napol s senzorjem (electronic shutter), kar pomeni, da je sam zaklop lahko bistveno počasnejši in ima s tem seveda bistveno daljšo življenjsko dobo. K temu pripomore še manjša velikost senzorja (s tem tudi zaklopa). Zato po mojem ne bi smelo bit težav z življenjsko dobo, razen če boš imel res smolo; ampak to se lahko zgodi ne glede na karkoli...

Jaz mislim, da bo v dani situaciji kompakt bolj primerna rešitev, kot DSLR. Pri DSLRju imaš kup mehanike, ki ti pri takem delu samo v napoto hodi in je škoda, da se ne uporabi za kaj bolj koristnega... grin Če te pa kvaliteta slike matra, bi pa jaz bodisi investiral v kako namensko kamero (minus je slabša resolucija), če si pa bolj pustolovske narave (in tehnična duša) in imaš kompakta samo za ta posel, potem pa razmisli o kakem modu, ki bi dodal peltiera za hlajenje. Vse, na kar je treba paziti, je nabiranje kondenza (in pazljivo razstavljanje aparata)...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati