0   

andyz @andyz 28. Jan 2011, 08:56

Dobro, razlika je v velikosti, verjetno tudi malo v izdelavi, ampak po funkcijah je pa ne vidim. Razlika v ceni pa je znatna.
V čem je torej 7D toliko boljši, kot pišejo?
 0   

ohinsploh @ohinsploh 28. Jan 2011, 09:05

focus micronastavitve je ena ki se jo napamet spomnem zame precej pomembna.
 0   

morskow @morskow 28. Jan 2011, 09:11

Gugl pravi za funkcije:

Dva procesorja namesto enega, 19AF točk namesto 9, 8 posnetkov na sekundo namesto 3, 100% VF namesto 96%, 7D si lahko zapomni korekcije objektiva.
 0   

Peter Bernik @Noob 28. Jan 2011, 09:44

Kar je še bol važn od tega je hitrost upravljanja in način rokovanja. 7D ma, lahko rečem praktično pro način, 60D pa skoraj entry level. Med 50D in 7D res ni bilo dosti razlike, zdj so pa odstranil gumbe in dvojne funkcije gumbov na vrhu in je čist preveč treba v menije hodt oz hitri meni uporabljat. Sploh če si navajen na bolj pro interface je to nočna mora, predvsem za naročila in nasploh fotkanja kjer hitro in redno menjavaš nastavitve (poroke, reportaže...). Glede na razliko v ceni, sploh ni debate kaj kupt, razn če dobiš turbo ceno za 60D.
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

matej @msevc 28. Jan 2011, 12:09

andyz je napisal/a:
Dobro, razlika je v velikosti, verjetno tudi malo v izdelavi, ampak po funkcijah je pa ne vidim. Razlika v ceni pa je znatna.
V čem je torej 7D toliko boljši, kot pišejo?

imaš teste na efotografiji in tudi grafe uporabnosti posameznih funkcij na koncu testa.
Mi pa ni čist jasno, kako ne opaziš razlik, ki so ti jih drugi opisali zgoraj? In te razlike niso ravno tako majhne med aparatoma
 0   

andyz @andyz 28. Jan 2011, 18:01

Dobro, ste me prepričali.
Prav to sem hotel - uporabno vrednost razlik namreč. Hvala.
andyz
 0   

Oracle @Oracle 7. Feb 2011, 14:00

Noob je napisal/a:
Kar je še bol važn od tega je hitrost upravljanja in način rokovanja. 7D ma, lahko rečem praktično pro način, 60D pa skoraj entry level. Med 50D in 7D res ni bilo dosti razlike, zdj so pa odstranil gumbe in dvojne funkcije gumbov na vrhu in je čist preveč treba v menije hodt oz hitri meni uporabljat. Sploh če si navajen na bolj pro interface je to nočna mora, predvsem za naročila in nasploh fotkanja kjer hitro in redno menjavaš nastavitve (poroke, reportaže...). Glede na razliko v ceni, sploh ni debate kaj kupt, razn če dobiš turbo ceno za 60D.

A ti samo teste bereš ali si že dejansko fotkal s temi fotiči?

Sem bil pred kratkim časom pred isto dilemo, pa sem se na koncu odločil za 60d, pa to ne zaradi cene. Res je, da je ohišje 60d malo smešno (majhno, plastika "brusi nohte") in da ima isti AF kot 50d, a so meni bistvene razlike drugje:

- 60d ima vrtljiv ekran, 7d ga nima (meni je bil to eden izmed glavnih razlogov, potrebujem za video)

- sistem merjenja svetlobe je bistveno boljši od tistega v 50d in enak kot v 7d

- hitrost delovanja in fps bo dovoljšnja za 85% fotografov

- multi-wheel je sicer na prvi dotik čuden in majhen, a le dokler ga ne začneš uporabljati... ko ga pravilno nastaviš je zmaga!

- šum pri visokem istu je pri 7d in 60d praktično enak (v praksi), vendar pri obeh še vedno daleč od 5d mk2, a vseeno bistveno boljši kot pri 50d

- oba imata brezžično proženje flešov

Torej, pomembno je, kaj boš fotografiral. Jaz sem se želel 60d na daleč ogniti, ravno zaradi majhnosti in ohišja, a mi sedaj vrtljiv ekran tako hudo prav pride, da ni bilo druge izbire v danem trenutku. V primerjavi z bivšo 50d pa je aparat mnogo bolj doteran kar se tiče rokovanja in nastavljanja (si skoraj tudi upam trditi od 7d, ravno zaradi kolesca).

Če pa potrebuješ 19 fokusnih točk in hiter AF, veliko FPS, pa tu ni dileme, 7d zmaga smile

Kar se mene tiče je 60d kar dostojna menjava 50d (razen ohišja seveda), tisto pravo pa bo verjetno 5d mk3... povejte kdaj in kje se bo dalo postaviti v vrsto smile
 0   

Peter Bernik @Noob 7. Feb 2011, 14:59

Oracle je napisal/a:
A ti samo teste bereš ali si že dejansko fotkal s temi fotiči?

a so meni bistvene razlike drugje:

- 60d ima vrtljiv ekran, 7d ga nima (meni je bil to eden izmed glavnih razlogov, potrebujem za video)

- sistem merjenja svetlobe je bistveno boljši od tistega v 50d in enak kot v 7d

- hitrost delovanja in fps bo dovoljšnja za 85% fotografov

- multi-wheel je sicer na prvi dotik čuden in majhen, a le dokler ga ne začneš uporabljati... ko ga pravilno nastaviš je zmaga!

- šum pri visokem istu je pri 7d in 60d praktično enak (v praksi), vendar pri obeh še vedno daleč od 5d mk2, a vseeno bistveno boljši kot pri 50d

- oba imata brezžično proženje flešov

Torej, pomembno je, kaj boš fotografiral. Jaz sem se želel 60d na daleč ogniti, ravno zaradi majhnosti in ohišja, a mi sedaj vrtljiv ekran tako hudo prav pride, da ni bilo druge izbire v danem trenutku. V primerjavi z bivšo 50d pa je aparat mnogo bolj doteran kar se tiče rokovanja in nastavljanja (si skoraj tudi upam trditi od 7d, ravno zaradi kolesca).

Ne, na pamet pišem, saj sem znan po tem da sem nakladač.

Sicer pa https://www.slo-foto.net/testi/158/canon-7d in https://www.slo-foto.net/testi/163/Canon60D-NikonD7000. Ko govorimo o konkretnih, dejansko pa razen D30 in D60 mislim da ni Canon DSLRa s katerim ne bi fotkal oz vsaj škljocnil in malo prešlatal. Aja 1Ds mkI tudi nisem nikoli probal ja.

Sicer sem svoje napisal in mi ni jasno zakaj si se moral obregniti v moj post, ker z ničemer nisi negiral napisanega. Kar si napisal so tvoje izkušnje, predvsem lastnosti ki ti sedejo. OK. Samo da je velik korak nazaj v precej stvareh, ki so pomembnejše od igračkastih bonbončkov ne gre zanikati, kaj šele da se je oddaljil od (bolj) pro upravljanja. Ne bom še enkrat razlagal kako in zakaj oz razširil razlago. Če bi kdaj uporabljal pro body bi pač vedel v čem je fora. In bi vedel tudi da je šel v tem korak nazaj. To kar ti pišeš ima tudi 600D (ok nima tega polovičnega koleščka). Kot sem napisal v testu, fotič je dober, ga je pa absurdno primerjat s 7D, če vzameš v zakup še ceno (ta je sicer zdaj padla). In še zmer ostajam pr tem da je korak nazaj, kar je tudi uradno stališče Canona in še vedno bi raje imel 50D kot 60D. To je to, kar se tiče fotkanja. Video je potem druga zgodba, vendar o njem OP sploh ni povpraševal.
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Oracle @Oracle 7. Feb 2011, 18:06

Ah, daj ne bit zdaj užaljen smile govorim o tem, kako praviš da je 7d pro, 60d pa entry, glede uporabniške izkušnje... pa to ni res smile

Korak nazaj od 50d (in od 7d, jasno) je samo glede ohišja, pod to ne štejem upravljanja. V vsem ostalem je bistveno boljši in zelo blizu 7d, ki pa nima take strašne prednosti za nekoga, ki bi fotkal "samo tako malo naokoli". Kot rečeno, 7d je hitrejši, ima (bistveno) boljše ohišje, nekaj malih malenkosti, to je pa to. Zame, kot rečeno je bila glavna prednost 60d (zaradi katere sem tudi "požrl" slabo ohišje) vrtljiv ekran, ki je marsi komu vreden zlata - meni konkretno pri snemanju videa. in za nekoga, ki se ne ukvarja vsakodnevno s tem, 7d nima nobene strašne prednosti pred 60d (razen če fotografiraš šport). Pri videu sta oba identična.

Pa še glede uporabniške izkušnje - oba aparata sem temeljito stestiral pred nakupom, in je bil res 7d bližje 5d recimo, kar se tiče upravljanja, ampak to ne pomeni, da je zato boljši. Meni osebno sistem menijev in gumbov pri 60d bolj odgovarja, ravno zato KER NI TREBA VEDNO V MENI, ko želiš spremeniti kaj bolj nevsakdanjega - večino imaš na "ekranu" in z lahkoto izbereš smile tiste klasične nastavitve pa lahko tudi z dedicated gumbom upravljaš, kot pri ostalih.

Tako da se ne bo kdo manjvredno počutil, če bo kupil 60d namesto 7d smile če si pa "PRO" pa itak o tem nimaš kaj razmišljat, tam pod številko 5 ni kaj iskati smile
 0   

Peter Bernik @Noob 7. Feb 2011, 18:31

Huh kok enih domnev je v tvojih postih, oz kar stvari ki si jih določil. Kako veš da je andyz nekdo, ki "samo tako malo naokoli" fotka? Zakaj nekoga degradirati, zakaj PRO dajati v narekovaje? In zakaj bi nekdo moral biti pro, da si kupi pol-pro fotič? Cena namreč je množično dostopna in nič kaj pro. Konec koncev tudi če nekdo nima pojma, ima pa denar, si pač kupi top fotič.

Ohišje, s tem število gumbov in njihova funkcionalnost JE upravljanje. S čim pa ti upravljaš, z umom, telepatsko?

Oracle je napisal/a:
Meni osebno sistem menijev in gumbov pri 60d bolj odgovarja, ravno zato KER NI TREBA VEDNO V MENI

confused

Kaj je potem važen meni, če ni treba vanj in kako je bolje da je pa kdaj treba, kot da nikoli ni treba. Pri 7D nikoli ni treba obraza od fotiča umikat, prekinjat workflowa, zamujat trenutke med akcijo, zato da nehaš fotkat in nastavljaš zadeve preko quick menija. Pa če še tako z lahkoto izbereš na ekranu, kot praviš. Si že zamudil. Neulovljen in neponovjiv trenutek je mimo grin . O tem že skoz govorim, to je nekaj kar ne razumeš al pa nočš razumet. Manj kot odmikaš faco od fotiča, bolj hitro, pro in intuitivno je upravljanje.
 0   

Oracle @Oracle 7. Feb 2011, 22:00

Če se nekdo odloča med 60d in 7d in pri tem ne opazi razlik že samo iz tabele funkcij, lahko predpostavljam, da nima veliko izkušenj z opremo. Lahko je vrhunski talent, a opreme pač ne pozna. in to zame ni profesionalec, ki naj bi že po definiciji moral poznati orodje. Oz. vsaj osnove in svoje potrebe. Ne gre za degradacijo, le za logično sklepanje iz napisanega. Če sem koga užalil, se opravičujem, to res ni bil moj namen smile

Kaj pa ti takega hudo štelaš med fotkanjem, da iščeš po meniju? ISO? čas? odprtost zaslonke? WB? merjenje svetlobe? EV kompenzacija? AFL in AEL? to se da vse tudi na 60d, brez da odmikaš oko iz okularja. Tudi "level" ti kaže v okularju. Pa koliko imaš še baterije tudi. Kaj bi ti še rad nastavljal "na slepo", poleg vsega zgoraj naštetega? Ali tudi med jpg in raw izbiraš na slepo? smile

Ne me narobe razumeti, ampak to, da bom zamudil trenutek, zato ker štelam ISO je težka buča. Saj govorimo o kvalitetnih DSLR aparatih, ne o aparatih iz pralnega praška smile In to, da je na PRO aparatih upravljanje "bolj intuitivno", je subjetiven pogled na stvar, ponavadi stvar navade. Je pa res, da "novi" canon sistem menijev ponuja toliko bližnic, da je težko iz prve vedeti vse in se morda na začetku zdi komplicirano - sem se tudi jaz lovil na začetku, dokler nisem pregledal par dobrih tutorialov na youtubu.

Sicer pa itak govoriva o istih stvareh, ob tem pa izumljava toplo vodo. Ni vprašanje, da 7d ne bi bil boljši, le 60d ni tako slab, kot bi ga nekateri radi prikazali - predvsem tisti, ki z njim še niso delali, so ga pa morda držali v rokah.

Lahko noč smile
 0   

Peter Bernik @Noob 7. Feb 2011, 22:07

Lahko noč grin
 0   

misfits @misfits 8. Feb 2011, 10:44

dobro jutro bigrazz

Oracle, ali slikaš jpg?
 0   

Oracle @Oracle 8. Feb 2011, 10:48

Tudi vam smile

Odvisno kaj slikam. Sejemskih aktivnosti nima smisla slikati v RAW, kot tudi ne studijske fotografije v jpg smile
 0   

misfits @misfits 8. Feb 2011, 10:53

pa si v RAW tudi opazil, da je 60d bistveno boljši pri visokem isu kot 50d? Jaz sem ga primerjal (50d) s 7d in ni bilo videt večjih razlik.
 0   

Oracle @Oracle 8. Feb 2011, 11:01

Hja, tu bi se res dalo debatirati. kolikor sem sedaj uporabljal 60d, dobra dva tedna, je šum predvsem bolj "uporaben" oz ne tako moteč tam do nekje iso3200. Govorim o "obliki zrna" pri barvnih prehodih, to me je na 50d najbolj motilo. Morda količina šuma ni toliko manjša pri 60d kot je render slike boljši. To so sicer pipetkarske debate, ampak se mi zdi da z photoshopom CS5 lepše popravim sliko iz 60d kot iz 50d. Ali pa sem dosedaj imel samo take "lepe" shootinge, ne vem smile

Če pa govorimo o noise reduction v jpg pa so razlike res očitne, že na displeju fotoaparata. Tam je 50d pešal, zato sem ponavadi NR kar ugasnil in kasneje popravljal v PSu. Pri 60d in 7d tega skoraj ni potrebno. Ni kaj, tehnologija gre naprej smile
 0   

Luka @lukap 8. Feb 2011, 22:54

Oracle ali lahko prosim daš linke od tutorialov, ki si jih omenil zhoraj?

hvala grin
 0   

Oracle @Oracle 9. Feb 2011, 08:11

http://www.youtube.com/watch?v=U68NmtqhETE

s tem se začne, je 14 delov "osnov" - nekakšna navodila za uporabo. Na desni najdi še ostalih 13 delov. Glede ostalih pa ne vem več linkov, sem malo klikal po youtubu in našel marsikaj zanimivega.
 0   

andyz @andyz 10. Mar 2011, 12:54

No hvala za dokaj obširno debato.
Sem kupil 7D, pa moram reči, da sem zalo zadovoljen. Prej sem imel 40D, ki pa tudi ni bil slab.
Glede možnosti nastavitev z gumbi bi se pa strinjal z Noobom, da je to dokaj pomembna uporabna vrednost aparata.
 0   

Gregor Grm @gg91 4. Dec 2012, 20:33

Evo si bom kar toto temo sposodo. Torej kupujem prvi fotoaparat (na voljo mam 1500€ v sredini Januarja še dobim jurja). Sprobal sn d5100, d7000, 60d in 7d. Bolj se nagibam k Canonu zaradi boljšega "občutka v roki". Torej katerega izmed teh 2-eh vzet? Vleče me malo bol na 7d sam še nisn čist sigurn. Pa či še ma ker kake ideje kaj zraven kupit v cenovnem rangu. Zanima me pa makro + wildlife.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati