0   

Bojan Marušič @redorange 31. Jan 2011, 19:34

Par dni nazaj je bilo v drugo ko sem slikal na načinu hiperfokalne razdalje.
V prvo je bilo super, ker sem tudi uporabljal take goriščnice in zaslonke (f32), da sem brez težav nastavil na objektivu metre.

Zdaj pa so ble vse slike meglene. Ko sem pogledal tabelo hiperfokalne razdalje mi je vedno kazalo (govorim na pamet) 12m, 9m, zaradi večjega št. f (f11), v glavnem večje od 3m kar je največja št. na objektivu .
Zdaj ne vem al sem kaj drugega naredil narobe ali je to da nisem nastavil na ostrenju točne metre kot je pisalo na tabeli, ker pač nisem upal.

1.Zanima me kako naj na objektivu nastavim ostrenje 12m če ni skale. Ostrim na pamet nekam na zemljo? Samo potem spet ne bom točen?

2. Imam pa še eno vprašanje? Zakaj so tam pri "skali" narisane zaslonke 16 11 | 11 16, pri starejših objektivih jih je še več? Kaj mi pomagajo?

Hvala za pomoč.

0   

Miha @cedo 31. Jan 2011, 20:24

redorange je napisal/a:
1.Zanima me kako naj na objektivu nastavim ostrenje 12m če ni skale. Ostrim na pamet nekam na zemljo? Samo potem spet ne bom točen?

Ja, ne gre. Skale ostrenja so žal na nekaterih objektiv bolj zaradi lepšega.

redorange je napisal/a:
2. Imam pa še eno vprašanje? Zakaj so tam pri "skali" narisane zaslonke 16 11 | 11 16, pri starejših objektivih jih je še več? Kaj mi pomagajo?

Ker se skale ostrenja ne uporabljajo zgolj za določitev hiperfokalne razdalje. Če so natančne, omogočajo tudi izbiro ustrezne cone globinske ostrine. Na spodnjem objektivu lahko npr. nastavim ostrino na 2 m, zaslonko zaprem na f8 in imam ostro vse od 1,2 do 7 m.

0   

Bojan Marušič @redorange 31. Jan 2011, 20:55

A da si dobil od 1,2 do 7m si gledal po osmicah na obeh straneh? Al kako veš da bo tukaj ostro?

Saj verjetno ne bom nikoli rabil(sploh če ne rišejo več tega) samo vedel bi pa rad kako deluje.
kjebojanpohaja.com
 0   

Miha @cedo 31. Jan 2011, 21:06

redorange je napisal/a:
A da si dobil od 1,2 do 7m si gledal po osmicah na obeh straneh? Al kako veš da bo tukaj ostro?

Ne, osmica je samo na eni strani grin

Izostriš na dva metra, iz skale globinske ostrine (spodaj, kjer gredo številke 2,8, 4 (5,6 je le črtica) 8, 11, 16, 22... v obe strani) pa potem (iz obroča za nastavite razdalje) odčitaš od kje do kje bo še ostro.

Če ni jasno, lahko prilepim še slikico.
 0   

Bojan Marušič @redorange 31. Jan 2011, 21:29

Potem sem te prav razumel. Osmice sem mislu tiste kjer je skala za globinsko ostrino, kjer je na vsaki strani ena.

Npr na tem objektivu:
izostrim dva metra če je f8 bo ostro od 1.7 do 2.5? Bo tako?

kjebojanpohaja.com
 0   

Miha @cedo 31. Jan 2011, 21:33

redorange je napisal/a:

Npr na tem objektivu:
izostrim dva metra če je f8 bo ostro od 1.7 do 2.5? Bo tako?

Drži.

Na širokokotniku bo seveda globinska ostrina pri isti zaslonki ustrezno večja

Ampak pozor, te skale globinske ostrine so zelo optimistične in veljajo le pri majhnih povečavah fotografij. Za boljši rezultat je potrebno zaslonko zapreti še za dodatno stopnjo in odčitati, kot da je nisi.
 0   

Bojan Marušič @redorange 31. Jan 2011, 21:38

No no, samo da razumem kako gre:)

Ne pa razumem zakaj ne rišejo več teh skal na novejših objektivih. sad
Za pokrajino in podobne slike je to super.
kjebojanpohaja.com
 0   

Klemen Blokar @kleb 1. Feb 2011, 02:04

Ne rišejo več tudi zato, ker so te oznake odvisne od megapikslov aparata... Za na film se je pa "circle of confusion" računal glede na ločljivost očesa in razdaljo, na kateri gledaš fotografijo, če se ne motim. Me bo tukaj cedo popravil. grin

S skalami je predvsem ta problem, da se objektivu lahko precej premika mesto, kamor ostri, glede na temperaturo, odstopanj pri sestavljanju pa tudi ne gre zanemariti. Zato se tudi objektivom s skalo obroč za vrtenje lahko premakne onkraj točke neskončno, kar se zdi popolna bedarija, dokler ne upoštevamo, da je ta skala zgolj okvirna. Zato se pač na sodobnih af objektivih pogosto izpusti te oznake. Ni pa vedno tako - tamron 180mm macro recimo ima oznake. Ampak ti to skoraj nič ne koristi, ker je treba vse nastavitve na oko popraviti - potem je pa že lažje kar na oko nastaviti vse in pustiti skalo, naj kaže kar hoče.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati