0   

alja @aljalja 13. Feb 2011, 01:53

helou..imam vprašanje, in sicer imam canona 1000d in po navadi fotkam brez fleša in nastavljam ročno ampak so fotke ob malo slabši svetlobi tako ''šumeče'', da zdaj ne vem ali je treba fotoaparat zamenjat ali nekaj ne nastavljam prav..??mogoče kdo ve odgovor..hvala, lp
 0   

Ime Priimek @poetski 13. Feb 2011, 02:08

Pokaži fotografijo na kateri je viden ta šum, le tako svetujem kako in kaj naprej. Lahko, da gre za previsok iso, lahko za kaj drugega.
 0   

jernej kaše @zapp0 13. Feb 2011, 09:56

1000ka dejansko precej šumi že od iso 200 naprej, vendar je do 400 sprejemlivo, če nisi ravno pipetkar.

Šum iz raw zelo dobro odpravlja DPP, žal nekoliko na račun ostrine.
 0   

alja @aljalja 13. Feb 2011, 17:47

fotke žal ne znam pripeti, bom mal bol opisala problem. smile
slikala sem notri pri največji kvaliteti in potem v lightroomu obdelala. problem je ker ne vem kakšen iso nastaviti kadar slikam in na kakšno velikost shraniti slike. mislim, da je zato problem potem, ko jih objavim na facebooku kjer se šum pozna še 100x bolj.
zato me zanima, kakšen iso nastavit v stanovanju ob umetni svetlobi, megli, oblačnosti? Kje se uporabi 1600 npr? in na kakšno velikost naj shranim fotke za net oz. printanje? hvala že vnaprej
 0   

Jernej Lasič @Sviri 13. Feb 2011, 18:38

jaz ti svetujem, da se ne obremenjuješ glede šuma. to, da naj bi imel dotični aparat sprejemljiv šum do 400 je navadna oslarija in je popolnoma subjektivna ocena. iso je v aparatu zato, da ga dvigneš če je potreba po tem.
težko je svetovati tako, na splošno. ko boš imela predolge čase oz. te bo omejevala zaslonka (oz. kombinacija obojega), pač dvigneš ISO. Zato tudi je v aparatu ta možnost... naj te ne bo strah nastaviti na 1600.

prej ko se boš nehala obremenjevati s šumom, bolje bo...
jaz pravim takole... bolje šum kot stresena fotka.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

tomaž demšar @tomaz1973 14. Feb 2011, 05:40

Sviri je napisal/a:
jaz ti svetujem, da se ne obremenjuješ glede šuma. to, da naj bi imel dotični aparat sprejemljiv šum do 400 je navadna oslarija in je popolnoma subjektivna ocena. iso je v aparatu zato, da ga dvigneš če je potreba po tem.
težko je svetovati tako, na splošno. ko boš imela predolge čase oz. te bo omejevala zaslonka (oz. kombinacija obojega), pač dvigneš ISO. Zato tudi je v aparatu ta možnost... naj te ne bo strah nastaviti na 1600.

prej ko se boš nehala obremenjevati s šumom, bolje bo...
jaz pravim takole... bolje šum kot stresena fotka.

Se popolnoma strinjam. Čeprav jaz uporabljam za doosvetlit pri slabi svetlobi fleš in iso nekje med 200-400. Ne gre pa povsod tako. Zvišaj iso pa je stvar zaključena. Zaradi šuma pa ne preveč komplicirat.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati