0 

mishko @mishko 8. Mar 2005, 12:11

Rabim pomoč pri nakupu opreme za približno naslednji namen:

Fotografiranje oseb in predmetov, predvsem v zaprtih prostorih, včasih v prostorsko omejenih pogojih. Ker je potrebna visoka mobilnost, osvetlitev je predvidena s pomočjo dveh bliskavic z difuzorji, ali z razpoložljivo svetlobo. Želel bi pokriti čim širše področje goriščnic z razumnim številom objektivov, pri tem pa doseči solidno kvaliteto (nič lažjega, ne :fredy: )

Moja izbira je približno takšna:

1. Eos 20D kit (da pokrije luknjo med obema dol)
2. Canon Objektiv EF 17-40mm 4.0 L USM
3. Canon Objektiv EF 70-200mm 4.0 L USM
4. Dve Canon Speedlite 580EX bliskavici - je potrebna kakšna dodatna oprema za proženje teh dveh?
5. Dodatna oprema -kartica, kabli za fleše, difuzorji, še kakšen nasvet?

Kako se vam zdi, imam kdo kakšno boljšo idejo. Odgovor bi rabil čimprej, ker moram poslat seznam opreme - naročilnico. V naprej hvala za pomoč.
   0 

David Vatovec @davidv7 8. Mar 2005, 12:16

Koliko je pa budget in kako velike povečave boš delal?

Če boš opremo uporabljal izključno za portrete bi ti svetoval dva do tri fiksne objektive

EF 28 f1.8
EF 50 f 1.4
EF 85 f1.8
Važen je fotograf ne oprema!
   0 

primoz75 @primoz75 8. Mar 2005, 12:17

za proženje obeh bliskavic ne potrebuješ nobenih dodatkov

za fotkanje v slabih svetlobnih pogojih morš met boljšo blendo...

vsaj 2.8

priporočam ali Canon 70 200 2.8 oz. za nekaj manj $$$ sigmino varjanto...

glede kota ki ga dobiš na eos 20d z 17-40...mogoče je premajhen?

boš mogu kaj dodat...posebej če hočeš kakšen širši kot...npr. ta nova sigma za APS ali pa Tokina...

cena okoli 500 evrov...

sta pa dosti cenejša od canona 11-22...

:wink:
   0 

primoz75 @primoz75 8. Mar 2005, 12:18

ups...mi je ušlo za fotkanje ljudi...

je dal david dobro izbiro...

in on to ve, se z tem ukvarja... :wink:
   0 

David Vatovec @davidv7 8. Mar 2005, 12:21

Moraš pa še upoštevati, da je zaslonka 4 dokaj zaprta in boš moral s temi dvemi Canonovimi flashi dvigovat ISO na 400 in več,...

Svetujem ti nakup luči ali flasha za studijske namene (s softboxom) in pa en odbojnik - vsaj v začetku boš lahko shajal s tem, ni pa tako priročen kot ta mali flashi,...
   0 

David Vatovec @davidv7 8. Mar 2005, 12:23

Pa en dober tečaj o osvetlitvi portretov ti ne bo škodil.
   0 

mishko @mishko 8. Mar 2005, 12:27

Ni samo za portrete, tudi za cele figure in prostore. Večinoma bojo fleši v igri, zato sem zbral mal slabšo svetlobno moč. Ker bo precej raznoliko, bi raje imel zoome kot fiksne objektive.
Tudi jaz bi raje imel še širši kot, bi pa to res raje pokril s čim manj objektivi.
Printi ne bojo veliki, oz. večinoma bo material na elektronskih medijih, vseeno pa mora bit dobra kvaliteta v primeru, da se pojavi potreba. Plakatov pa ne bo, recimo izjemoma 30 x 40, pa še to ni njno da vrhunske kvalitete.

Pa rad bi pokril vsaj do 200mm

Budžet recimo 5000 Eurov

Hvala za odgovore.
   0 

Matej Herbst @matto 8. Mar 2005, 12:37

Hja pa pridemo hitro na 3-4 miljione smile, malo heca ( matto ve opreme ni nikoli dovolj , zdaj ko imam svoj studio doma že spet vidim kaj mi manjka....)

Jaz ti tudi priporočam, fiksne objektive saj so svetlobno bolj pepustni ali kot rečejo američani hitri smile, ja ko moraš fotkati z blendo vsaj 5,6 ali 8 hitro rabiš veliko svetlobe in posledično močno osvetlitev ali pa dvigovati ISO. S tem, da ko fotkaš razne dogodke, pa rabiš kakšen dober zoom z fiksno zaslonko 2,8, obvezno kot 28mm, pa vsaj do 70mm.( mm v leica formatu)

Pa seveda tečaj fotografije in dosti testov, v različnih pogojih da spoznaš svoj aparat in osvetlitev v nulo in če tudi imaš digitalca včasih nimaš časa za kakšen motiv, da bi preveril osvetliotev in moraš pofotkat na slepo. Zato se mi zdi ta naval vedno po novem aparatu nesmiselna saj pošteno spoznaš svoj aparat in potem kupiš novega boljšega-nesmisel, razen če ni dosti, dosti boljši, pa še takrat najprej novega spoznaš in potem kupiš novega.
   0 

David Vatovec @davidv7 8. Mar 2005, 12:38

20D bo OK potem.

Objektivi pa svetujem:

EF 14 f2.8 L in/ali TS-E 24 f 2.8 (tilt shift nepogrešljiv za arhitekturo)
EF 24-70 f2.8L
in EF 70-200 f2.8L

To o flashih pa nisem dobro razumel,...
   0 

iztok @izo 8. Mar 2005, 12:41

hmm, za zaprte prostore ima 70-200 malce preozek kot, pa pazi tudi na minimalno razdaljo, f4 ima 1,2 m. f2,8 pa celo 1,6 se mi zdi, kar zna bi včasih dokaj tečno, še posebej v kakšnem ozkem prostoru.
če fotkaš s fleši se mi f4 ne zdi takšna ovira, za šfoh svetlobo pa ta obejktiv ni.
resno razmisli o tistih fiksnih objektivih, ki ti jih priporoča david, jst bi mogoče še dodal sigmo 20/1,8, dober objektiv, ostrina po celotni sliki ipd.
50/1.8 je skoraj niuja, saj je skoraj zastonj, 85 je prav tako odličen za portret, nekja tudi sam razmišljam o njem.
za proženje dveh ali več flešov, lahko uporabiš st-e2 prožilnik, ki brezžično sproži fleš, fleše pa lahko poljubno postaviš po prostoru brez nobenih kablov. stvar lahko ponucaš kot samo af assiat v slabi svetlobi, če fotkaš brez fleša. zelo fajn zadeva, če mene vprašaš.
   0 

mishko @mishko 8. Mar 2005, 12:53

David, ta kombinacije je sigurno v redu, samo da to že presega istih 5000, je že sam 14 f2.8L 2000 eurov...

Kaj okrog flešov nisi razumel? To vse skupaj mora bir čimbolj mobilno zato taka izbira bliskavic.
   0 

iztok @izo 8. Mar 2005, 12:55

sej pravim, za mobilnost je naslednja zadeva:

http://consumer.usa.canon.com/ir/controller?act=ModelDetailAct&fcategoryid=141&modelid=8304
   0 

mishko @mishko 8. Mar 2005, 13:00

Ja to je res super, bomdodal na spisek biggrin
   0 

David Vatovec @davidv7 8. Mar 2005, 13:03

Ti fleši od Canona bodo hitro postali "švoh" - še posebej za portrete, če boš uporabljal nastavke (dežnik, softbox), ki so nujni za portrete.
Če druga varianta presega tvoj budget potem ostajam pri prvi, jaz mislim, da boš težko shajal z 17-40 in 70-200 f4. Pač če hočeš nardit "fritado" je treba jajca razbit =).
Pridružujem se izotu za dvajsetko od Sigme.
   0 

mishko @mishko 8. Mar 2005, 13:11

Še enkrat se zahvaljujem za nasvete, bom malo pregruntal vse skupaj, in če bo potrebno, tudi po jajcih posegel. Najbrž bom šel v nabavo postopoma, s tem da bom izbral bolj kvalitetne objektive za široki kot - zmerni tele, potem pa šele nabavljal kaj daljšega, ker trenutno res najbolj rabim za manjše zaprte prostore.
   0 

iztok @izo 8. Mar 2005, 13:14

david, misli da milosh ne cilja na vrhunsko osvetlitev itd, le da bo imel pravilno osvetljene obraze, brez kakšnih grdih senc, ipd, najbrž tudi za večje skupine ljudi itd.
580ex je najmočnejši canonov fleš in z dvemi bo po mojem šlo brez problema.
objektiv ja pa spet druga zadeva, 17-40 je dokaj logična izbira, in mislim da bo kr ustrezen, za kakšen bolj orenk portret pa ponucaš kakšen od naštetih fiksnih, sve ki sem jih jst naštel, dobiš za ne tako velik dnar.
70-200 ti notr ne bo kaj dosti v pomoč, za kakšne fotke zunaj je pa odličen, tudi za portrete.
   0 

mishko @mishko 8. Mar 2005, 13:18

davidv7 je napisal/a:
Pa en dober tečaj o osvetlitvi portretov ti ne bo škodil.

Ve kdo za kakšen tak tečaj?
   0 

mishko @mishko 8. Mar 2005, 13:24

Ja izo tko nekak sem mislil tudi jaz. V bistvu je en ekstrem fotografija cele osebe v prostoru 2 X 2m z dvemi fleši, preko portreta (vendar ne špice v stilu glamour itn) do tele območja za vsak slučaj na drugem koncu. Vsekakor bi si sproti tudi fiksne nabavil, takoj sigurno 50/1.4.
Ni enostavno, razen če imaš neomejen budžet :fredy:
   0 

iztok @izo 8. Mar 2005, 13:35

ni enostavno ne, hehe.
z 50/1.4 pa se ne zaleti, rajš 85 vzemi, se mi zdi, da ni dost dražji. 50/1.8 pa košta dobrih 20 jurjev in je čist spodoben, edino bokeh nima tako lep, ker ima 5 lamel in potem dobiš v bokeh pentagončke namest bolj krogce na majhnih svetlečih predmetih v ozadju. no, po želji. sicer pa mislim, da se en 17-40 prodaja na bolhi..
   0 

mishko @mishko 8. Mar 2005, 13:51

Hvala, nbom videl. žal bolha odpade, moram v okviru budgeta poslat zunanjem partnerju da mi nabavi vse skupaj, ne gre iz mojga žepa, žal pa tudi v njihovega ne morem zabit lopate tako globoko, kot bi meni pasalo, hehe.
Za lažje razumevanje gre za recimo temu intervjuje na terenu, npr. v firmah, kjer moram večinoma poslikat osebe v delovnem okolju, včasih manjših pisarnah in podobno, je pa časovno in prostorsko omejeno, tako da kakšne marele in podobno odpadejo, mora pa bit najboljša možna kvaliteta. Poleg tega pa tudi včasih večje prostore ali stavbe, vendaj je tega manj, in tam osvetlitev ni tako kritična.
Najraje bi imel zoom 12-300 mm 1.2, hehe :mrgreen:

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati