0   

tadej @jonie 1. Mar 2011, 18:24

Pozdrav

Nekje pol leta imam kupljen NIKON coolpix P100. Marsikdo ga pozna in mi je malo žal saj bi dodal nekaj evrov pa bi dobil neki dslr aparat.

Trenutno imam v planu kupit D90 ampak mi določene razmere to ne dovolijo zato sem danes nekaj brskal po netu za PL filtre ipd. in naletel na tole:
[video]http://www.youtube.com/watch?v=dnSCX1I5IlA[/video]

Zadevo sem našel na nemške amazonu in jo tudi naročil, stane 42eur. Paket vsebuje naslednje:

Zanimajo me vaša mnenja glede tega dodatka in če se bodo filtri obnesli?
 0   

DamDesign @DamDesign 2. Mar 2011, 16:17

Nekaj zelo podobnega sem pred cca dvemi leti nabavil za mojga prejsnjega Olympusa SP 550 UZ. Moje mnenje? Stran vrzen denar... Zakaj? Ker se filtri ne premikajo, ampak so fiksno protrjeni na body. To povzroci vsaj dva problema:
- Ce slikas na minimalni gorsicni razdalji, je efekt vinjete blazen, saj slikas takorekoc skozi cev
- Ce slikas na vecjih goriscnih razdaljah (zoomiranje) se zna zgoditi, da se sprednja leca objektiva zaleti v filter, ki bo na tej cevi.

K sreci je imel Olympus navoj tudi na sprednji leci objektiva in sem s pomocjo 38-52 step-up obrocka CPL filter pritrdil kar neposredno na objektiv, ceprav je v navodilih izrecno pisalo, da tisti navoj NI misljen za filtre, ampak samo za neke servisne posege biggrin Rezultat? Na Kompaktu sem lahko cisto normalno uporablja CPL filter biggrin

Ce se ne motim, ta Nikon nima navoja na sprednji leci - moja punca ima (zal...) ravno tak fotic in ko sem cekiral, nisem videl navoja, je pa mozno, da se motim. Upam, da bos nasel kak ustrezen nacin za fiksiranje filtrov neposredno na objektiv grin

Ne razumi narobe - ce nacin uporabe fotoaparata prilagodis tem omejitvam, se da dokaj normalno delati grin Pa pripravi se, da bos na terenu veliko "sraufal"... grin
Don't try to turn me into something I don't want to be. You'll be the one suffering in the end...
 0   

tadej @jonie 2. Mar 2011, 16:41

Noh lepo si povedal, saj sem že danes z stricem menil, ki je dosti v tem. Jaz sem mislil nabavit PL filter (polarizacijski) dokaj dober bi me stal kar nekaj denarja, torej naj zadevo prodam in nabavim nikona D90?

Ker trenutno toliko denarja ne moren namenit za te zadeve bi mogoče kupil D60 ali kaj podobnega?

Mnenja prosim in svetovanje
Đoonie over mura
 0   

Aleš @lial 2. Mar 2011, 16:50

Te vrste adapterjev sem uporabljal praktično na vseh kompaktih, ki sem jih imel, ali pa jih še imam, vendar nikjer ni bilo tako izrazitega vignetiranja, kakor je videti na posnetku. To je problem, ker se v širokem kotu, kjer bi največkrat potreboval polarizacijski filter, posnetka ne da ustvariti...
Glede privijanja direktno na objektiv pa: večinoma pri teh zumih in ultrazumih ni navoja, ker je mehanizem malce gibljiv in dodatna teža na koncu objektiva lahko precej spremeni pravilno optično delovanje. Verjetno pa se proizvajalec s tem tudi zaščiti pred reklamacijami zaradi možnih okvar pogonskega mehanizma zuma, ki je pač narejen za osnovno težo in ne še za kakšne dodatne predleče, filtre itd...

Pišeš, da si že naročil, zato sedaj svetovati nima smisla, če bi vprašal prej, bi ti jaz odsvetoval.
Žal.
 0   

DamDesign @DamDesign 3. Mar 2011, 12:44

lial: Se strinjam glede dodatne teze na objektivcku, ker je tudi moj Oly vcasih pojamral s kakim "Zoom error" pri vklopu fotoaparata grin Sem s casom pogruntal, da je nabolje, da ga vklapljam tako, da objektiv obrnem navzdol, cisto vertikalno, sele potem pa stisnem gumbek on/off grin
Don't try to turn me into something I don't want to be. You'll be the one suffering in the end...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati