0   

Badger @Badger 15. Mar 2011, 10:17

Pozdravljeni,

na vas se obračam z vprašanjem glede nezaželenega pojava na studijskih fotografijah, ki se mi večkrat pojavi na očeh (trepalnice, obrvi), laseh, očalih. Zgleda, kot da je fotografija že v originalu prenašarpana oz. spikslana. Pomanjšana fotografija sicer potem izgleda povsem v redu, zahtevnejše stock strani pa fotografijo s takšnim pojavom največkrat zavrnejo; naveden razlog so artefekti vidni na "full size".

Zanima me, če se to še komu kdaj pojavi? Je kriv aparat, objektiv, nastavitve, luči...? Kako se rešiti tega?

Nastavitve nič posebnega: f9.0, 1/160sec, ISO 100

0   

Andrej @fotokaj 15. Mar 2011, 10:50

Praviloma gre skorajda v vseh primerih za posledice premočnega ali napačnega ostrenja v fazi postprodukcije. Tole zgoraj je vzorčni primer pretiranega ostrenja.
 0   

chips @chips 15. Mar 2011, 10:53

Če fotkaš v JPG, lahko jakost sharpnesa zmanjšaš na aparatu. Če pa fotkaš v RAW, pa to storiš v programu, v katerem obdeluješ RAW fotke.
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

Badger @Badger 15. Mar 2011, 10:58

Očitno nisem dovolj poudaril, da je tole izrez originala, ki sem ga samo pretvoril iz rawa v jpg. Nič ostreno, nič obdelano, fotka iz aparata.
 0   

Ratter @Ratter 15. Mar 2011, 11:56

Potem pa imaš že v osnovi na fotoaparatu preveč nastavljeno ostrenje.
Na fotoaparatu si daj ostrenje na nulo.Lahko tudi celo malo manj.
Poanta vsega je,da je procesor,ki ti ostri na fotoapratu manj zmogljiv kot pa procesor v računalniku.
Posledica tega so vidni artefakti in zavrnitev fotke s strani inšpektorjev.
Če boš ostril po tem postopku,fotka ne bo zavrnjena:

http://www.shrani.si/f/1Y/MJ/2jmK4yLa/ostrenje-2x-z-layerji.jpg

Seveda pa ne pretiravat z Opacity drsnikom.V tvojem primeru in tako po občutku bi bilo med 30 in 40% Opacity zadosti.
Povečaj si fotko na 200%,ko jo ostriš.Se lepše vidi nastajanje artefaktov.
Seveda lahko tudi z masko označiš posamezne dele fotke in po istem postopku ostriš.Saj običajno se ne ostri cela fotka.
 0   

chips @chips 15. Mar 2011, 12:48

@Ratter, ker fotka v RAW, se ostrenje v aparatu ne aplicira na fotko.

@Badger, zmanjšaj sharpen vrednost v RAW programu.
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

Ratter @Ratter 15. Mar 2011, 13:20

Ja,chips imaš prav.
Če ni v fotoapratu,potem pa so nastavitve v Camera RAW.
Tole mi je komaj sedaj kapnilo.
Jaz v rawu ostrim celo fotko minimalno.Potem jo pretvorim v 16 bitno sliko.
Potem pa tam ostrim po prej navedenem postopku.
Na koncu pa se zadeva shrani kot 8 bitni jpeg.
 0   

Badger @Badger 15. Mar 2011, 13:22

Najlepša hvala vsem za odgovore. Chips ima prav, ker fotografiram v raw-u, ni na aparatu nobenih nastavitev za ostrino. Za obdelovanje raw-a imam trenutno kar Canon Digital Photo Professional (in Photoshop), na katerem sedaj opažam, da ima tool palette nasploh zgrešene nastavitve. sad Sharpness je bil avtomatsko nastavljen na 7. Šele, ko drsnik prestavim na ničlo, artafakti izginejo. Da ne govorim o tem, da je bil color tone nastavljen na -3, kar je kožo na mojih fotografijah naredilo izredno lepe magenta barve :S Zdaj samo še moram ugotoviti, če se da trajno spremeniti nastavitev drsnikov, ali jih moram vedno nastavljati ročno.

HVALA chips, nisem pomislil, da moje fotografije izgledajo porazno zaradi nastavitev raw urejevalnika.
 0   

Ratter @Ratter 15. Mar 2011, 13:38

V PS se da.Desno zgoraj v RAW oknu imaš en majhen črn komaj viden trikotnik.
Klikneš na njega in shraniš svoje nastavitve pod Save settings.
Potem pa stalno,ko odpreš program imaš te nastavitve.
Lahko si shraniš tudi več svojih nastavitev pod različnimi imeni.
 0   

Jernej Lasič @Sviri 15. Mar 2011, 17:03

Ratter je napisal/a:
Potem pa imaš že v osnovi na fotoaparatu preveč nastavljeno ostrenje.
Na fotoaparatu si daj ostrenje na nulo.Lahko tudi celo malo manj.
Poanta vsega je,da je procesor,ki ti ostri na fotoapratu manj zmogljiv kot pa procesor v računalniku.
Posledica tega so vidni artefakti in zavrnitev fotke s strani inšpektorjev.
Če boš ostril po tem postopku,fotka ne bo zavrnjena:

http://www.shrani.si/f/1Y/MJ/2jmK4yLa/ostrenje-2x-z-layerji.jpg

Seveda pa ne pretiravat z Opacity drsnikom.V tvojem primeru in tako po občutku bi bilo med 30 in 40% Opacity zadosti.
Povečaj si fotko na 200%,ko jo ostriš.Se lepše vidi nastajanje artefaktov.
Seveda lahko tudi z masko označiš posamezne dele fotke in po istem postopku ostriš.Saj običajno se ne ostri cela fotka.

kaj pa je to en dolgotrajen postopek za ostrenje? bigeek
unsharp mask/smart sharpen in je...
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Ratter @Ratter 15. Mar 2011, 17:49

Sviri,tole je hitreje,kot Filter/Sharpen/Unsaharp mask,ker imam posneto akcijo.
Kot sem na koncu postopka napisal.Akcija,en klik in samo z drsnikom uravnaš ostrino.
Seveda bi bilo butasto pri vsaki fotki toliko klikat za ostrenje.
Sem sprobal razne vrste ostrenja.Nekaj načinov.
Pri tem postopku sem dobil najboljše rezultate z najmanj artefakti.
Kar pa je ravno na začetku bilo osnovno vprašanje.
Saj za internetne galerije je vse dobro.Za iStock inšpektorje pa žal ne.
 0   

Jernej Lasič @Sviri 15. Mar 2011, 17:53

ok, razumem.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

tmt @tmt 16. Mar 2011, 08:31

Tool palete pri DPP ima standardne nastavitve identične privzetim nastaitvam na aparatu. Raw fotografijo ti dejansko odpre v profilu, ki si ga imel nastavljenega na aparatu. Torej, če si na aparatu uporabil profil portret bo se ti fotografija odprla s profilom portet in drsnikom ostrine na 2.
7 ostrino canon, ne uporablja v nobenem stilu (0 je za neutral, največ 4 pa za landscape). Torej je verjetnost, da imaš na aparatu nastavljen lasten profil s temi nastavitvami in ga uporabljaš pri fotografiranju, tako se ti tool palete s tem profilom in temi nastavitvami tudi odpre. Druga manjverjetna možnost je, da imaš na računalniku shranjen picture style, ki si ga vnesel v polje in se ti s tem odpirajo fotografije.
Kar zadeva samih nastavitev DPP-ja lahko odkljukaš kvadratek "retain settings of each picture", vendar s tem ne boš rešil težave, ampak bo zgolj uporabljena tista ostrina, ki jo imaš nastavljeno, ne glede na izbrani stil.
(seveda pride tudi v poštev posodobitev DPP, če bi bila dejansko napaka v programu)

0   

tmt @tmt 16. Mar 2011, 12:08

Sem šele zdaj prebral te vmesne poste. Ampak te zadeve glede neapliciranje nastavitve ostrine v RAW na apartu ne držijo - ali pa jaz narobe razumem.
Za DPP sem že napisal, podobno pa velja za odpiranje RAW slike v camera RAW, kjer se večina pripetih podatkov - ne čisto vsi, odrazijo na izgled odprte fotografije - torej so upoštevani, tudi če ni slika konvertirana v JPG. Med njimi sta tudi barvna temperatura in ostrina. Res je, da razlike ostrine niso prikazana s številkami, je pa bistvena razlika pri pogledu ali imaš na aparatu nastavljeno na 0 ali na 10. (vsaj za canona to velja, za druge ne vem) Čeprav se mi vseeno zdi, da različne nastavitve ostrine na aparatu še vedno bolje delujejo v programu DPP, kot pa pri camera RAW - pa še številčni prikaz je identičen nastavitvam na aparatu.
 0   

Badger @Badger 16. Mar 2011, 13:16

Hvala še enkrat za odgovore. Sem šel preverjat starejše RAW-e in opažam, da so palete res različne - ko sem fotografiral na Av, je drsnik za barvo lepo na 0, ostrina na 3. Ko fotografiram studijsko, na M, pa so drsniki popolnoma zgrešeni (barva -3, ostrina 7). Se pravi moram nekaj spremeniti v meniju na aparatu (Canon EOS 5D)? Nisem nastavljal nobenega lastnega profila, res pa je, da sem aparat kupil rabljen ...
 0   

tmt @tmt 16. Mar 2011, 13:22

V meniju ali pa na displayu poišči picture style in ga prestavi na standard , ko ti bo pa malo bolj jasno pa lahko tudi drugam. Lahko pa tudi uporabiš reset all camera funkcions in bo tudi zaleglo.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati