0   

Vojko @nikon78 27. Mar 2011, 19:37

Živjo!
Razmišljam o nakupu klasičnega SLR aparata in me zanima, kako bi lahko realistično ocenili še ostale stroške, torej filme in njihovo razvijanje. Malo sem brskal po forumih in
straneh, a se cene razlikujejo, informacije na nasprotujejo. Na mesec bi npr. poslikal 2 filma (en barvni in en ČB povprečne kvalitete), koliko bi znašali stroški razvijanja in skeniranja na CD? In kje se da poceni, a vseeno kvalitetno razviti? Kje kupiti filme? Hvala za pomoč in informacije.
S.
 0   

najed01 @najed01 27. Mar 2011, 20:39

Stroški razvijanja:
C41=2eur
C41+index print=4eur
C41 je običajni barvni negativ film.
To velja tudi za "ČBje", ki se razvijajo po C41 postopku.
ČB ročno razvijanje=5eur
Sken+cd=4,13eur
Slika 10x15=29c/kom, spletno razvijanje je 12c za naročilo večje od 500kom.
Najceneje pa ČBje razviješ doma v kopalnici upset

LP
 0   

Jan Kajfež @Geccko 27. Mar 2011, 22:52

Filmi so pa v sloveniji nekje od 3,x € pa naprej...
Prov velik strošek ni, tako da če te veseli probaj... smile

Jaz sem dajal po cca 9€ za razvijanje čb filma + sken na CD + indeks print...
Glede barvnih pa ne vem, že dolgo nisem nič razvijal...

Če boš tok mal slikal na film se ti ne splača razvijat filmov doma...

Drugače pa v Ljubljani lahko čb/barvne filme razviješ recimo v Bammeri, DIA studio...
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

RZ67 @RZ67 28. Mar 2011, 07:05

nikon78 je napisal/a:
Živjo!
Razmišljam o nakupu klasičnega SLR aparata.

Super! thumbsup Jaz sem kupil Eos 3 in sem super zadovoljen. Za ceno okoli 200 eur, kot se dobi na Ebayu, ponuja veliko več kot cenovno primerljivi DSLRji, naj omenim samo 45 AF točk in vremensko zaščito grin

nikon78 je napisal/a:
me zanima, kako bi lahko realistično ocenili še ostale stroške, torej filme in njihovo razvijanje. Malo sem brskal po forumih in straneh, a se cene razlikujejo, informacije na nasprotujejo. Na mesec bi npr. poslikal 2 filma (en barvni in en ČB povprečne kvalitete), koliko bi znašali stroški razvijanja in skeniranja na CD?

To je čist OK in spodobna mesečna produkcija. Jaz imam ponavadi eno rolo notri tudi 2 meseca ali več, nanjo pa običajno spravim 3 šutinge (=3 x 12 posnetkov). Pač bolj skrbno in natančno delaš in je. BTW, Eos 3 ima možnost menjave filma sredi role biggrin

Skratka, stroški so opazno nižji od stroškov digitalne fotografije, vsaj moja izkušnja je taka.

nikon78 je napisal/a:
In kje se da poceni, a vseeno kvalitetno razviti?

DIA studio Ljubljana (za Namo pri pošti) ali Foto Bammera (TPC Murgle ali BTC hala A).

nikon78 je napisal/a:
Kje kupiti filme?

Kodaka ima Meditrade http://trgovina.meditrade.si/si/sklop-1/filmi-g87.shtml Ilforda Cumulus v Kranju, vendar se bolj splača kupovati v Avstriji. Linke na te trgovine dobiš v starejših postih na tem forumu v rubriki Klasična fotografija / Filmi.
 0   

Žiga @thunder_road 28. Mar 2011, 18:01

To z razvijanjem je vedno tak dvorezen meč. Recimo pri omenjenih dveh "ponudnikih", ki so navedeni v tej temi, mi pri DIA studiu razvijejo veliko boljše kot pri Bammeri, a kaj ko pri skeniranju manjka dobršen del kadra (ja, ravno toliko, da je zame nesprejemljivo), po drugi strani pa pri Bammeri ne manjka, je pa z razvijanjem problem. Če se zmeniš z unim tam, še nekako pride ven, drugače pa bolj kot ne sranje (čeprav potem ti pa preveč kontraste našopa).
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]
 0   

Miha @cedo 28. Mar 2011, 18:22

thunder_road je napisal/a:
To z razvijanjem je vedno tak dvorezen meč.

Zato me pa čudi, da tisti, ki slikate ČB, filma ne razvijate sami. Za razvijanje 10 filmov na leto po 5€, si lahko kupiš razvijalno dozo, termometer, liter razvijalca in liter fiksirja. Sam proces je pa simpl kot pasulj in vedno uspe. grin
Photography, the word itself: Photography or the application of the Chemical rays of light to the purpose of pictorial representation. Sir John. F. W. Herschel, 14 March 1839.
 0   

RZ67 @RZ67 28. Mar 2011, 18:23

mi pri DIA studiu razvijejo veliko boljše kot pri Bammeri, a kaj ko pri skeniranju manjka dobršen del kadra (ja, ravno toliko, da je zame nesprejemljivo), po drugi strani pa pri Bammeri ne manjka, je pa z razvijanjem problem.

Razviješ torej v DIA, skeniraš pa v Bammeri grin
 0   

Bostjan @Archie 28. Mar 2011, 18:29

To z razvijanjem je vedno tak dvorezen meč. Recimo pri omenjenih dveh "ponudnikih", ki so navedeni v tej temi, mi pri DIA studiu razvijejo veliko boljše kot pri Bammeri, a kaj ko pri skeniranju manjka dobršen del kadra (ja, ravno toliko, da je zame nesprejemljivo), po drugi strani pa pri Bammeri ne manjka, je pa z razvijanjem problem. Če se zmeniš z unim tam, še nekako pride ven, drugače pa bolj kot ne sranje (čeprav potem ti pa preveč kontraste našopa).

A gre za skeniranje na Frontier mašini? Meni so tisti skani pod kritiko. Vse ostalo skeniranje v ponudbi DIA studia je pa predrago.
 0   

Žiga @thunder_road 28. Mar 2011, 18:33

Archie je napisal/a:

A gre za skeniranje na Frontier mašini? Meni so tisti skani pod kritiko. Vse ostalo skeniranje v ponudbi DIA studia je pa predrago.

Ne vem za ziher (najosnovnejši sken v glavnem). Ja, sej so tudi drugače slabi skeni, ampak rezanje kadra me pa še najbolj razjezi.
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]
 0   

Miha @cedo 28. Mar 2011, 18:49

Frontier skeni so lahko tudi dobri (operater je pa lahko slab):

Tmax 400
Photography, the word itself: Photography or the application of the Chemical rays of light to the purpose of pictorial representation. Sir John. F. W. Herschel, 14 March 1839.
 0   

chips @chips 28. Mar 2011, 19:13

Skeni iz Frontierja so odlični. Navsezadnje je input isti kot za razvijanje fotk, le output je drugi: ali fajl, ali kemija in papir.

Morda pa eno neumno vprašanje...a obstaja kje kak junak, ki (ne)komercialno razvija na ČB papir?
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

Miha @cedo 28. Mar 2011, 19:21

chips je napisal/a:
Morda pa eno neumno vprašanje...a obstaja kje kak junak, ki (ne)komercialno razvija na ČB papir?

Jaz. Če se le da prav vsak teden. Poznam pa še vsaj tri forumaše SF, ki povečujejo v lastnih temnicah/kopalnicah.

Pa vprašanje ni neumno, čeprav se tako zdi, vsaj po ZS-jih, ki jih dobivam s tovrstnimi vprašanji, namesto da bi se tema odprla na forumu.
 0   

RZ67 @RZ67 8. Maj 2011, 17:28

Dam še semkaj mojo odločitev glede razvijanja in skeniranja filmov.

A. Razvijanje barvnih negativov

Kar sem jaz klical okoli delajo vsi na iste mašine, tako da bom nosil tja, kjer mi je najbližje. Zaradi dokaj slabe izkušnje z Dia studijem (pri skeniranju), zdaj nosim razvijat v Fotoformat. Cene imajo tudi vsi enake, to je 3 eur na film.

B. Skeniranje barvnih negativov

B.1. Visokoresolucijski skeni

Od bobenskih skeneristov je menda dober samo Camera d.o.o. http://www.camera.si/default.aspx?ID=151

Od polbobenskih, vsi delajo na Imacon, naj bi bila OK Dia Studio in Fotoformat na bavarcu. Ker v Dia Studio ne bom več nosil, mi torej ostane Fotoformat.

B.2. Nizkoresolucijski skeni

Vsi klicani studiji (Dia, Fotoformat, Foto Šiška, Čebron, ...) delajo na isto mašino, to je na Fuji Frontier. Ko sem klical Fotoformat v Pasažo mi je gospa direktno rekla, da nima nobenih možnosti nastavitve profila uporabljenega filma ali kakšnih pravih korekcij barve, osvetlitve ipd. Tako da z barvnimi je problem in nima smisla nosit skenirat na Frontjerko (vsaj moja izkušnja z Dia).

Žal pa nisem pri nas našel nobenih butičnih skeneristov, ki bi skenirali recimo na Nikonove skenerje. Tako je nam najbližji takšen nemški Scandig http://www.filmscanner.info/en/ ki je po spletni strani sodeč na nivoju (dela na skalibriranih skenerjih in s Silverfastom). Cene ima kar OK, posebej za nekompresiran .tiff, če se pošlje več filmov naenkrat pa je tudi poštnina OK, glej http://www.filmscanner.info/en/Preise.html

C. Moja odločitev?

Barvne negative bom dajal razvijat v Fotoformat (Pasaža).

Osnovno pa bom začel skenirat kar sam doma, saj sem malo tudi kontrol frika in hočem imeti vse tako, kot sem si zamislil. Zato bom nabavil Reflecto ProScan 7200 in Silverfast Ai Studio s Kodak in Fuji It8 kartami za kalibracijo. Sem razmišljal tudi o Nikonu, vendar, ker je Nikon ta program opustil, me skrbi glede prihodnje podprtosti na Mac OS X. Reflecta pa bo recimo letos junija predstavila še nov MF skener, zato se mi zdi glede tega bolj zanesljiva.

Izbran model skenira eno fotko s filma v dobrih 2 minutah s Silverfastom in odstranjevanjem prask, prahu, dela pa pri izmerjeni optični resoluciji 3.250 ppi, deklarirano ima sicer 3.600 ppi, kar pomeni, da ni balasta odvečnih pixlov, sama resolucija pa mi za domačo uporabo povsem zadošča. Več o tem modelu http://www.filmscanner.info/en/ReflectaProScan7200.html

Če se bo izkazalo, da sem totalno gnil pri skeniranju (ne bi se zgodilo prvič, da sem gnil pri kakšni stvari), pa bom filme začel pošiljat na skeniranje k Scandig.

Visokoresolucijske .tiff skene bom dajal k Fotoformat (Atrij), morda pa kdaj za primerjavo kaj pošljem še k Scandig.

Vem, da me čaka veliko učenja glede skeniranja (samo priročnik Silverfast ima 494 strani), vendar tako kot sem si zamislil, je bolje, če naredim vse od začetka do konca sam (z izjemo barvnega razvijanja seveda).
 0   

najed01 @najed01 8. Maj 2011, 18:52

Jaz sem skeniral na agfa d'lab3. Z skeni sem bil kar zadovoljen. Res, da je to mašina, ki je zelo "zatežena" za operaterja sam slike in skeni so bolj gledljivi kot na frontierki.

P.S.

Recimo da je to nek avto-forum.

Vprašanje:
Kateri avto bi bil v redu, da bom hodil po nakupih in včasih bom lojtro peljal na vikend, ki ga šele gradim?

Odgovor:
Ah ti kar lepo kupi MANov šleper, če ti je pa predrago bo pa za prvo silo kak štiriakser kiper tudi v redu blablablabla......

Res ne vidim smisla v takih nasvetih.
 0   

Žiga @zcetrt 8. Maj 2011, 22:22

Razvijanje barvnih negativov je v Foto Kurent na Miklošičevi 1,5 EUR.

Črnobele fotke "skeniram" z Nikon D80, Tamornom 90mm, dvema flešema in doma narejeno pripravico za difuzijo svetlobe. Za hobi zafrkancijo več kot dobro in zastonj.

Razvijanje filma pa me doma pride manj kot 50 centov na film.

6x6 film iz ebaya je 1,5 EUR na kos, AGFA APX 100 pa iz Avstrije 2 EUR na kos. Poceni.

Ni pa to profi roba ampak oživljanje starih aparatov in nov hobi, ker je starega povezanega s pacanjem požrla služba smile
4.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 8. Maj 2011, 23:19

V nemčiji www.macodirect.de dobiš Rollei Retro filme po 1,5€ je pa v bistvu ista zadeva kot AGFA APX 100... samo jih moraš vzet 50 kom... Za entuziastičnega hobi fotografa zelo dober film biggrin
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

ogabe @ogabe 9. Maj 2011, 09:04

RZ67 je napisal/a:
Izbran model skenira eno fotko s filma v dobrih 2 minutah s Silverfastom in odstranjevanjem prask, prahu.

To stevilko vzemi z veliko rezerve.... Moj Nikon pri 4000dpi z vkljucenim ICE in ostalimi bonboncki ne pride pod cca. 5min/frame kaj sele na film (na MacOSX in spodobni masini ne kaksnem MBP ali iMacu, pa tudi na Windowsih ni bil nic hitrejsi). Prav pretirane razlike med Nikonovim softwarejem in Silverfastom pa tudi ni... ne v kvaliteti ne v hitrosti. Za tega tvojega ne vem kaksen software ima zraven, ampak za zacetek vsaj jaz osebno ne bi kupoval Silverfasta, ker ni tako hudo superioren kot pravijo.
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

brbo26 @brbo26 9. Maj 2011, 10:26

Kakšno vezo ima tvoj izmerjen čas skeniranja na tvojem skenerju z izmerjenim časom skeniranja na nekem čisto drugem skenerju? Tudi razlika med CyberView in Silverfast je v tistem testu takšna, da niti jaz ne bi pomišljal ali je vredno nabavit Silverfast, kaj šele nekdo, ki hoče pač najboljše v tem cenovnem rangu.
 0   

RZ67 @RZ67 9. Maj 2011, 12:05

ogabe je napisal/a:
To stevilko vzemi z veliko rezerve.... Moj Nikon pri 4000dpi z vkljucenim ICE in ostalimi bonboncki ne pride pod cca. 5min/frame kaj sele na film (na MacOSX in spodobni masini ne kaksnem MBP ali iMacu, pa tudi na Windowsih ni bil nic hitrejsi). Prav pretirane razlike med Nikonovim softwarejem in Silverfastom pa tudi ni... ne v kvaliteti ne v hitrosti. Za tega tvojega ne vem kaksen software ima zraven, ampak za zacetek vsaj jaz osebno ne bi kupoval Silverfasta, ker ni tako hudo superioren kot pravijo.

Hvala za info. Cifre so vzete od tule http://www.filmscanner.info/en/ReflectaProScan7200.html moja mašina je pa Mac Pro 3.2GHz Quad-Core Intel Xeon, 12GB (3X4) RAM, 3X 1TB WD RE diski in 150GB Velociraptor za scratch disk ter ATI Radeon HD 5770 1GB grafa. Laufa na Snow Leopardu.

Priložen software je CyberView in je menda povsem zanič.

A tvoj Nikon laufa OK na Snow Leopardu? Kater model pa imaš? Je morda na prodaj elvis Ker, kar sem jaz zasledil, Nikonov priložen softwer ne laufa več na Snow Leopardu, se ga pa menda še da poganjat prek Silverfasta.
 0   

ogabe @ogabe 9. Maj 2011, 13:10

brbo26 je napisal/a:
Kakšno vezo ima tvoj izmerjen čas skeniranja na tvojem skenerju z izmerjenim časom skeniranja na nekem čisto drugem skenerju?

Predvsem to, da je cas (tudi v Nikonovih) specifikacijah krepko drugacen, kot je potem v resnici.
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati