0   

alex @pishcotec 28. Mar 2011, 14:03

Pozdravljeni,
sem tipični rad-bi-bil-fotograf, a si vzamem zelo malo časa za slikanje. Imam pa velik problem, ki mu ne vem vzroka. Kljub temu, da imam samo 1 objektiv in ga praktično ne snemam iz ohišja, se mi fotoaparat zelo hitro umaže. Ves čas razen ob uporabi ga imam v zaprti torbici.
Sicer sem ga že 2x nesel na čiščenje senzorja (fotomehanika, beseničar), vendar so mi oboji rekli, da je del umazanije, ki je ne morejo očistiti - ampak to je le ena pika.
(V priponki je slikano današnje nebo - in umazanija).

Zanima me, kaj bi lahko bil vzrok toliko umazanije, in na kakšen način naj no (razen za 50€ na servisu) odstranjujem. Hvala.

Nikon d70 + nikkor af-s 18-70
 0   

RZ67 @RZ67 28. Mar 2011, 14:19

pishcotec je napisal/a:
in na kakšen način naj no (razen za 50€ na servisu) odstranjujem.

Lahko poskusiš sam čistis senzor, vendar to spet stane (prava čistila in pripomočki), lahko pa fotkaš pri bolj odprti zaslonki in se bo manj oz. sploh ne videlo. Tam do f/5.6 boš OK.
 0   

alex @pishcotec 1. Apr 2011, 16:01

Citiram:
lahko pa fotkaš pri bolj odprti zaslonki in se bo manj oz. sploh ne videlo. Tam do f/5.6 boš OK.

najbrz se hecas ...

Spihal sem senzor in je malo bolje, vendar sem pri pregledu opazil, da so notranje leče objektiva precej umazane. Bi lahko to bil vzrok? (Google pravi, da ne) Poleg prahu izgledajo nekatere 'prilimane'. Ali čistijo na servisu tudi leče?
Vsakršna izkušnja dobrodošla.
 0   

Snowie @Snowie 1. Apr 2011, 16:11

Tudi packe na objektivu se seveda poznajo, če so le dovolj velike.
Za čiščenje leč priporočam tole:
http://foto-klik.si/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=26&category_id=17&option=com_virtuemart&Itemid=71&lang=sl

(poleg puhalke seveda).
 0   

alex @pishcotec 1. Apr 2011, 16:28

biggrin
nisem omenil, da gre za 'notranje leče'?
zunanje sem ščistil, da.
 0   

iztok @izo 1. Apr 2011, 16:31

tole je skoraj ziher umazanija na senzorju, po mojem. spucat tako kot treba, razen, če si res kaj orenk zapekel/ zašmiral gor...
 0   

Aleš @lial 1. Apr 2011, 17:18

Nečistoča na objektivu mora biti res velika, da malo vpliva na sliko.
Sicer pa je hitri 'domači test' precej zgovoren.
Na sliki je prah na tipalu, nekateri delci so videti takšni, da jih pihalka ne bo odstranila, treba bi bilo uporabiti mokro čiščenje in sesanje.

Ali pa, kakor je bilo predlagano - pri odprti zaslonki bo manj vidno.
 0   

Ratter @Ratter 1. Apr 2011, 20:05

Tole je skoraj 100% umazanija na senzorju.
Za tole je potrebno najprej spihat s puhalko,potem pa mokro čiščenje z metanolom,
ki ga je treba zelo verjetno večkrat ponoviti.
Druge rešitve ni.Prah na lečah ne izgleda tako na posnetku.
Prah v objektivu (znotraj) sicer vidiš z očesom,na posnetku pa običajno ne,ker je ven iz fokusa,ko fotografiraš.

Lahko se sicer lotiš čiščenja objektiva odznotraj.Ni neka umetnost.
Ampak tele pike na sliki ti bodo ostale,ker so na senzorju.
Sam sem to že počel na Canonovem 17-85 objektivu.
Razlog je pa ta.Ko zumiraš,pumpaš zrak not in ven iz objektiva in s tem tudi prašne delce.
Sčasoma se na notranji strani sprednje leče naredi plast prahu,ki je podobna recimo kot bi kovina oksidirala.
Recimo neka patina na leči.Ta zadeva zmanjšuje ostrino objektiva.
Ker pa sem sam umsko prizadet,kar se ostrine fotk tiče sem šel čistit objektiv odznotraj po tem postopku:

http://www.youtube.com/watch?v=tOZRN2mxajk

Kot sem že rekel ni neka umetnost.Rabiš pa puhalko,Lens pen in majhen križni izvijač.
Tip na posnetku dela narobe.Ko s puhalko piha v objektiv ga drži vodoravno.
Treba ga je držat obrnjenega navzdol in pihat navzgor,da prašni delci padejo ven zaradi lastne teže.
Potem pa še očisit leče z Lenspenom.
Drugače pa je to to.
 0   

alex @pishcotec 1. Apr 2011, 21:25

Zares hvala!
Bo že držalo, da bo treba nad senzor.
 0   

Ratter @Ratter 2. Apr 2011, 06:46

Sicer pa,če se ti zdi,da imaš prah na senzorju?
En majhen trik,ki ti ga še lepše pokaže.Mislim,da velja tudi za druge programe:

0   

Aleš @lial 2. Apr 2011, 06:53

Najbolj zanesljiv in včasih šokanten način za pregled količine prahu je posnetek pri maksimalno zaprti zaslonki (22 ali več) v jasno nebo, ali belo steno, nato pa pregled posnetka in opcija v PS Image->adjustment->auto levels

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati