0   

Matevž Lavrič @rezist 29. Mar 2011, 21:45

Živjo.
A mi lahko prosm razložite katere fukncije oziroma lastnosti so najbolj pomembne pri nakupu DSLR-ja ?
 0   

Jan Kajfež @Geccko 29. Mar 2011, 21:53

Lastnosti (ob nakupu rabljenega):
- delujoč zaklop
- delujoč LCD ekran
- fino je tudi če senzor še normalno deluje

Funkcije:
- razpon ISO od 25 do 2560000
- čim večji in VRTLJIV LCD ekranček
- če se le da več kot 10 fps

Kaj več se pa ne spomnim, že nekaj časa več ne sledim "novitetam" v DSLR tehnologiji smile
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Ime Priimek @poetski 29. Mar 2011, 22:12

Odvisno od namena.

Če si športni fotograf, ti je pomembno število in hitrost zaporednih posnetkov. Če fotografiraš v slabi svetlobi je potreben dober razpon ISO. Če si naučen "krive vere" in potrebuješ Live view (torej gledanje na zaslonček namesto skozi okular) potrebuješ dober LCD zaslonček. Če fotografiraš pokrajine je fino imeti bracketing (HDR je nova črna). Če ti dela težave kadriranje potrebuješ več mpixlov, da obdržiš neko solidno resolucijo po rezanju fotografije. In tako naprej in tako naprej za vsako funkcijo, ki ti jo različni fotoaparati ponujajo.

Povej zakaj boš potreboval fotoaparat, pa ti lahko povemo, kaj ti "mora" biti pomembno. Fotoaparat prilagodiš sebi, in ne prilagajaš sebe fotoaparatu. Najprej ugotovi kaj TI potrebuješ, nato kupiš fotoaparat, ki to izpolnjuje.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 29. Mar 2011, 22:31

Ah...pomembno je da naredi dobro sliko... vse kar stane nad 1k€ bo vredu biggrin
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Tomaž Pirman @tomovader 30. Mar 2011, 10:48

Za začetk (predvidevam, da b to tvoj prvi DSLR), se odloči pri katerem taboru boš.. SONY, PENTAX, NIKON, CANON, OLYMPUS,...
Potem pa ni več kaj dosti pomembno, za začetek je dober vsak DSLR, saj se znjim predvsem učiš, vsak pa ima ogromno funkcij za katere verjetno niti ne veš kaj pomenijo... Moj nasvet je: Prodaja se ogromno rabljenih DSLRJEV, ki so dobri... kupi enega ga sprobaj, ugotovi ali ti je vredu ali preslab... Če ti je vredu, ga lahko obdržiš, če pa ne pa ga lahko po enaki ceni prodaš naprei grin

Če bi pa rad zvedel kaj bolj konkretnega pa vprašaj bolj konkretno smile

LP[/u]
Če hočeš spremeniti svet, moraš najprej spremeniti sebe!
 1   

RZ67 @RZ67 30. Mar 2011, 11:09

rezist je napisal/a:
Živjo.
A mi lahko prosm razložite katere fukncije oziroma lastnosti so najbolj pomembne pri nakupu DSLR-ja ?

Da preskočimo vse vmesne korake, ti samo povej, koliko eurov boš namenil, pa ti hitro povem, kaj je na izbiro.

Če se boš odločil za Canona pa ti priporočam, da se glede na tvoj budget, odločaš med naslednjimi modeli 600D, 7D ali 5D Mk II. Če boš kupoval rabljeno pa med 500D ali 550D (ali je video prioriteta?), 40D ali 50D in 5D (Mk II se po moje še ne prodajajo rabljene).
Zahvala: mga4all
 0   

Matevž Lavrič @rezist 30. Mar 2011, 12:49

hm... hvala za vaše odgovore. Namen imam slikati zgolj naravo( hribi, pokrajne, reke itd... )
kupiti nameravam novega in sicer nekje od 600 do 800 €. gledam pa predusem sonya a55 ali kakšen nikon d90 ... pa tudi canon 550 d mi ni napačn.
ampak kolikor gledam ima nekako najbolše funkcije tale sony a55, ampak tukej nastane problem, ker se bolj malo spoznam na te številke in nastavitve.

pa prosm ne mi govort de nej kupm kompakta ker se ne spoznam veliko pa do bo najbolš tko. ( vidm tko je pri drugih temah )
sm si kupu že knige in vse sam še eno makino pa počas mal prebirat smile
glede nakupa se pa zanašam na vas. hvala smile
 0   

Aleš @lial 30. Mar 2011, 13:16

Glede A55 ti lahko povem praktično vse kar te zanima.
Za začetek: to je fotoaparat ki se v marsičem močno razlikuje od ostalih.
Moje vtise iz septembra lani si lahko pogledaš TUKAJ
Torej - vprašaj, kaj ni jasno grin
LP
 0   

Matevž Lavrič @rezist 30. Mar 2011, 15:08

poetski je napisal/a:
Odvisno od namena.

Če si športni fotograf, ti je pomembno število in hitrost zaporednih posnetkov. Če fotografiraš v slabi svetlobi je potreben dober razpon ISO. Če si naučen "krive vere" in potrebuješ Live view (torej gledanje na zaslonček namesto skozi okular) potrebuješ dober LCD zaslonček. Če fotografiraš pokrajine je fino imeti bracketing (HDR je nova črna). Če ti dela težave kadriranje potrebuješ več mpixlov, da obdržiš neko solidno resolucijo po rezanju fotografije. In tako naprej in tako naprej za vsako funkcijo, ki ti jo različni fotoaparati ponujajo.

Povej zakaj boš potreboval fotoaparat, pa ti lahko povemo, kaj ti "mora" biti pomembno. Fotoaparat prilagodiš sebi, in ne prilagajaš sebe fotoaparatu. Najprej ugotovi kaj TI potrebuješ, nato kupiš fotoaparat, ki to izpolnjuje.

kaj pa pomeni bracketing ?
 0   

Matevž Lavrič @rezist 30. Mar 2011, 15:19

zanima me katere funkcije naj gledam, ki mi pridejo vpoštev pri slikanju narave ?
 0   

Jan Kajfež @Geccko 30. Mar 2011, 15:24

joj mate eni čudne... če bi kej bolj prebral tisto tvojo literaturo bi ti bilo jasno kako pa kaj... ti se raje začni spraševat kateri objektiv... body je vseeno kater vzameš...
 0   

Andraž @ASkobi 30. Mar 2011, 16:51

Kup si en povprečen body, tam do 1000€, ker je veliko odvisno od objektiva (goriščnica, ostrina,...). Predvsem ko si omenil naravo, če npr. želiš fotografirat živali, rabiš objektiv z veliko goriščnico (200+mm), za pokrajine je primeren širokokotni objektiv, za rože in žuželke makro, itd. Mislim pa, da je za začetek vsem dovolj KIT objektiv, npr. 18-55mm.
 0   

Ime Priimek @poetski 30. Mar 2011, 17:20

rezist je napisal/a:
kaj pa pomeni bracketing ?

Bracketing je funkcija fotoaparata, kjer ta posname hitro serijo fotografij, ki pa se med seboj razlikujejo v njihovih nastavitvah. Največkrat tako dobiš serijo fotografij, ki so različno osvetljene. S tem dobiš kopico fotografij in uporabiš tisto, ki ima najboljšo svetlobo, pravtako pa lahko z njimi ustvariš HDR (več o tem uporabi google).

Drugače sem to omenil tako mimogrede, saj je to možno ročno izvesti na vseh fotoaparatih. Posebna funkcija ti samo olajša delo (če seveda to sploh potrebuješ in uporabljaš). Zato ne gledat samo fotoaparate, ki imajo to funkcijo, ker to ne gre tako grin

Moje osebno mnenje je, da raje zapraviš ta denar za nek soliden entry level model s kit objektivom (rang Nikon D3100 ali njegova ekvivalenca pri drugih proizvajalcih). Denar, ki ti preostane pa investiraš v spodobne objektive. Pri objektivih se veliko hitreje in veliko bolj opazno vidi izboljšanje, kot pa bilokatere fensi densi šmensi funkcije na fotoaparatu.

In če boš kupil začetni model in se boš na njem učil, boš lahko ugotovil, kaj TI potrebuješ in kaj tebi manjka. In potem z naslednjim modelom to nadgradiš smile

Čeprav pa vsaj začetni Nikonovi modeli imajo hibo in to je pomanjkanje avtofokusnega motorčka, s tem ti je pa nekoliko bolj oteženo uporabljanje "cenejših" dobrih objektivov. To je mogoče edina funkcija, ki je zares zaželjena pri fotoaparatu. Zato glej za kake entry level pri Canonu in drugih.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati