0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 4. Apr 2011, 18:39

imam sledečo težavo:
pri uporabi IR filtra Hoya 77mm mi na sredini dela svetel krog. pri zaprti zaslonki je krog manjši a intenzivnejši. pri odprti zaslonki je pa krog mnogo večji ter manj opazen a še vedno moteč. trenutno sem filter testiral na nikkor 24-70mm f/2,8.

če imam kdo kako rešitev bom zelo vesel, če jo delil javno.

Hvala.
 0   

Tomaž @Tobi 4. Apr 2011, 19:23

Sicer se ne spoznam na IR filtre in podobno ampak je možno da je to od sonca, po tuje rečeno lens flare ker slovenskega izraza nevem.
 0   

iztok @izo 4. Apr 2011, 19:25

http://dpanswers.com/content/irphoto_lenses.php
 0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 5. Apr 2011, 19:32

izo tnx...obstajajo kake tehnične rešitve?
hehe, objektiva ne bom zaradi tega menja.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 5. Apr 2011, 19:46

Problem reši aparat, ki ga predelaš tako, da namesto AA filtra vstaviš IR filter.
Ampak to kar nekaj stane.
Najcenejša rašitev je 1.8/50 objektiv. Za MF verzijo vem, da se odlično obnese na IR. Ima krasen kontrast, veliko prepustnost in nič hot spota. Drugi tak objektiv je Nikkor 3.5/20. Stane sicer 200€ in več, a je za IR zalo primeren.
Nekateri sicer odlični objektivi čisto počepnejo pri IR. Meni npr. Tamron 17-50 prepušča dobri dve zaslonki manj kot 1.8/50, pa še kontrasten je veliko manj. 3.5/20 je za kake pol zaslonke manj prepusten od 1.8/50. Slednji je sicer 'najsvetlejši' od vseh ostalih, ki sem jih preizkusil. Tu ne govorim o svetlobni moči, pač pa o tem, kakšno fotko dobiš ob istih pogojih pri enakih ekspozicijah.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati