0   

Dijana Škof @Mucka08 12. Apr 2011, 21:06

Pozdravljeni!

Na vas se oglašam v upanju, da mi boste pomagali. Če tema ni na pravem podforumu odprta, me prosim premaknite.

Torej. Imam Nikon D5000, z objektivom 18-55 mm (zaenkrat).. Najprej bi se rada naučila, kakšne funkcije ta fotoaparat dejansko omogoča/ponuja, nato pa pridejo dodatne opreme..

Torej.. Zanima me, kje najdem nastavitve te zaklopke F. Če bi rada slikala vodo, moram nastaviti (baje) zaklopko na F11 do F16 .. Ampak problem pa je, da tega ne najdem ali pa ne znam poiskati shy
Zanima me tudi, kaj dejansko pomeni ta čas? Npr. 1/2 sek , ... in kje si tudi to spremenim?

Hvala vam za odgovore in vnaprej se opravičujem za vam verjetno blesava vprašanja, pa vendar zame zelo težka bigrazz

Lp
 0   

Jan Kajfež @Geccko 12. Apr 2011, 21:50

Zdravo,

malo pobrskaj po netu, to kar sprašuješ so čiste osnove fotografije...
tukaj boš našla veliko koristnih informacij... http://www.digital-photography-school.com/digital-photography-tips-for-beginners

Zalsonka (po tvoje "zaklopke F"): http://www.digital-photography-school.com/aperture

Ter čas: http://www.digital-photography-school.com/shutter-speed

Kje pa te zadeve najdeš si pa lahko prebreš v navodilh za uporabo...
http://www.nikonusa.com/pdf/manuals/dslr/D5000_en.pdf
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Foton @Foton 12. Apr 2011, 22:08

Na vrtljivem gumbu na vrhu aparata:

-če nastaviš M sama kontroliraš zaslonsko ( F) in čas zaklopa (npr. 1/20s,1/125s...)
-če nastaviš A kotroliraš samo zaslonko ( F) čas zaklopa pa ti glede na svetlobo fotoaparat nastavi sam
-če imaš nastavljeno S, nastavljaš samo čas zaklopa

S katerim gumbom nastavljaš čas, s katerim zaslonko pa si preberi v navodilih pod poglavljem P,S,A and M modes

http://support.nikonusa.com/app/answers/detail/a_id/16431/~/user's-manual---d5000---guide-to-digital-photography
http://www.youtube.com/watch?v=QeptRvaaMyQ

tukaj pa imaš razloženo (na enostaven način zaslonke, shutter speed itd.)

Drugače pa preberi navodila pa na netu poišči kaj pod geslom: aperture, shutter speed, ISO (ker te bo tudi zanimalo), kaj se najde tudi v slovenščini, če ne drugje je že 10000X razloženo na forumu (probaj z iskalnikom).
 0   

Dijana Škof @Mucka08 12. Apr 2011, 22:57

Hvala obema. Če bi imela navodila, bi šlo kar dosti lažje, vendar sem pa dobila le italijanska navodila - pa čeprav sem ga kupila v SLO.
Sem pa sicer že brskala po raznih forumih pa žal nisem našla nič, zato sem se obrnila na vas.

Hvala vama za obrazložitev ter linke, si jih bom pogledala..
 0   

Miha @cedo 13. Apr 2011, 10:55

Slovenska navodila bi po zakonu morala dobiti ob nakupu; kar oglasi se še enkrat pri trgovcu.

Lahko si pa navodila naložiš s slovenske Nikon spletne strani.
Photography, the word itself: Photography or the application of the Chemical rays of light to the purpose of pictorial representation. Sir John. F. W. Herschel, 14 March 1839.
 0   

Andrej @fotokaj 13. Apr 2011, 14:10

Mucka08 je napisal/a:
Torej.. Zanima me, kje najdem nastavitve te zaklopke F

ta mi je ena najboljših; sodi v sam svetovni vrh začetniških bedarij:
zaslonka + zaklop = zaklopka

možen je tud izračun z enakim rezultatom, le drugačnimi vrednostmi:
zaklopka = zaslon + sklopka

laugh

Mal heca ne škodi (večini ... se pa vedno kdo najde). Moj nasvet; najprej v roke navodila, šele potem pa kar na plano z vprašanji.
 0   

Andraž @ASkobi 13. Apr 2011, 14:15

Če imaš nastavljeno na A, potem sama spreminjaš zaslonko (F) in sicer s vrtljivim gumbom na zadnji strani body-ja. Čas osvetlitve pa spreminjaš tako, da tišiš gumb ki je zraven gumba za fotografirat in hkrati vrtiš že prej omenjen gumb.
 0   

Dijana Škof @Mucka08 29. Apr 2011, 11:41

Hvala Fotokaj, ampak vsak se lahko zmoti... bigrazz

No, zdaj imam en problem namreč.. Kako veš, kateri objektiv Nikon je kompatibilen z D5000?

In kakšen objektiv najbolj priporočate : da je poceni, imela bi ga pa za fotografije športa, narave in oddaljenih živali, potrtete... smile
 0   

Dijana Škof @Mucka08 29. Apr 2011, 11:53

Da se ne bi spet kdo "vtaknil" v mojo besedo, jo popravljam - portrete.. bigrazz biggrin
 0   

Tomaž @Tobi 29. Apr 2011, 11:55

prvo povej ceno ki si jo pripravljena dat ven
 0   

Dijana Škof @Mucka08 29. Apr 2011, 12:03

Ojoj.. 200 € .. bi ga pa kupila preko Ebaya.. none
 0   

Miha Fabijan @skopusnik 29. Apr 2011, 12:06

Če je objektiv od Nikona, potem zraven piše DX. Tej vsi pašejo na D5000 smile
Kdor kasneje zavira, je dalj časa hiter! smile
 0   

Janez Pelko @Wartburg 29. Apr 2011, 12:21

Mal bo treba zreducirati želje za začetek smile
Za 200 EUR ne boš dobila takega objektiva, zelo veliko pa lahko narediš z Nikonovim 18-105, ki rabljen stane 150-180 EUR, pa za ta denar ga vedno lahko naprej prodaš.
Za šport boš potrebovala nekaj izkušenj, oddaljene živali pa zaenkrat opazuj še z daljnogledom.
Za (skoraj) vse ostalo pa je dober tudi 18-105. Če prav pomislim, lahko 90% vsega narediš tudi z objektivom, ki ga že imaš.
Meni so jako smešna vprašanja v stilu: kupil sem si DSLR, o katerem ne vem nič, zdaj mi pa povejte, kateri objektiv naj kupim, ker mi obstoječi iz meni neznanih razlogov ne ustreza. Nekako majhen je in zagotovo ga bom kmalu prerasel.
Takih so trgovci zelo veseli smile
 0   

Dijana Škof @Mucka08 29. Apr 2011, 12:33

Za šport že imam izkušnje, delam fotografije enih par tekmovanj odbojke v dvorani+nogometa zunaj.
Problem je pač, da se ne da fajn približati, na igrišču pa tudi ne morem stati in vsakemu nasproti leteti, da ga ujamem v objektiv oziroma njegovo pozo.

Izkušnje s fotografijami imam, ampak mi tale 18-55 sploh ne ustreza več. Res pa je, da s tem objektivom naredim dobre slike, to že .. ampak jaz bi rada pač malo več.. In ker se vsak začetnik uči, sem tudi zato tukaj vprašala. Da se ne nahecam pri nakupu ..

Imam namen : 55 - 200 mm.. ampak izgleda bo treba šparati še malo bigrazz
 0   

Tomaž @Tobi 29. Apr 2011, 12:40

do 200 € si po mojem mnenju zberi enega izmed teh dveh Tamron 70 - 300 in Sigma 70 - 300 oba ostrita z tvojim aparatom jaz imam tamrona in je za svojo ceno spodoben objektiv.....glede 18 - 105 pa sem mnenja da ga je brezveze kupovat ker je te 18 - 55 praktično brez vrednosti zaradi pokrivanja mm, 105mm - 55mm = 50 mm razlike med tem ko maš pri kombinaciji 18 - 55 in 70 - 300 pokrito večino od 18 pa do 300 mm
 0   

David @dlicen 29. Apr 2011, 13:05

Najbolje in najceneje bo, če si najprej preštudiraš malo teorije osnov fotografije in navodila svojega fotoaparata. Tako si boš prihranila €€€ in razočaranje pri nakupu 55-200, kjer boš sicer profitirala na goriščnici, a fotke bodo vseeno razmazane, zlasti v športni dvorani.
 0   

Tomaž @Tobi 29. Apr 2011, 13:10

najceneje bo res....najbolše pa ne....pusti človeku naj se uči iz izkušenj pa bo tudi dobro
 0   

Dijana Škof @Mucka08 30. Apr 2011, 10:46

JA no.. za zdaj bom malo počakala z nakupom objektiva. Bom raje prišparala, da bom kupila en res tapravi objektiv - ne glede na ceno, do takrat pa se bom raje samo še učila.. laugh

Hvala vsem za odgovore..

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati