0   

boynikon @boynikon 13. Apr 2011, 16:57

Pozdravljeni

Imam en mejčken problem smile
Preko Tuša in Merkatorja se dajo preko spleta naročiti da ti razvijejo slike v večih dimenzijah. No jaz sem si izbral 10x14 ali 10x15 ampak je problem v tem da mi slike neverjetno zelo poreže po robovih če pa hočem cele slike imam pa po robovih še 1cm do 2cm bel rob. Naprimer ko pa vstavim sliko slikano z starim digitalcem je pa vredu.
<torej na fotoapratu mislim da imam možno slikati z najmanj 5M sicer zdaj ne vem točno kako sem mel nastavljeno, probal sm z phtoshopom , photo paintom ampak mi ne uspe.

3537/2548 IN 300dpi so lastnosti slike narejen z d5000
To sliko sem poskusil narediti na manjše pixle kot na starem digitalcu ampak v programu od tuša in mercatorja ni sprememb

V glavnem edino vredu je če dam 20x25 potem je vredu ampak tiste normalne so ponavadi od 10x14 in 10x15 ampak kot sem rekel mi poseka robove smile
 0   

Aleš @lial 13. Apr 2011, 17:41

Poskušaj z obrezovanjem v Picasi, format lahko izbereš in se potem odločiš če ti izrez odgovarja.
 0   

boynikon @boynikon 13. Apr 2011, 18:52

Sem poskusil ampak še vedno isto. Res ne vem kako naj naredim iz slike naprimer ki je slikana na 5M da dobim potem na format 10x14 , da ne obreže slike na vsaki strani.
 0   

RZ67 @RZ67 13. Apr 2011, 19:29

boynikon je napisal/a:
No jaz sem si izbral 10x14 ali 10x15 ampak je problem v tem da mi slike neverjetno zelo poreže po robovih če pa hočem cele slike imam pa po robovih še 1cm do 2cm bel rob.

To je pa star formatni trik grin 10x14 je v resnici 10,2 x 13,7 (ali morda 10,2 x 14,2, to nisem 100%), 10x15 pa je v resnici 10,2 x 15,2 (to sem 100%).

Torej, fotke pripravi v teh merah in bi moralo biti OK.
 0   

boynikon @boynikon 13. Apr 2011, 20:30

V katerem programu naj to naredim smile in kako?
 0   

tmt @tmt 13. Apr 2011, 21:14

Podatek 5MP je pri tem popolnoma nepotreben. Razlika med starim digitalcem in novim je najbrž v razmerju stranic: 4:3, 5:4, 3:2..... Iz vseh formatov pač ne moreš dobit željenega razmerja 10×14cm, to je najbrž razumljivo. Kajti v nasprotnem bi bila slika popačena. Torej če si dal sliko izdelat na fit in si dobil bel rob z vsake strani, če si pa dal izdelat na fil in je bila pa izrezana. V izogib težavam si jih sam obreži, kot navaja RZ67, s tem da si pri funkciji crop zadevo iz pixlov spremeni v centimetre in boš vedel zakaj gre.
 0   

Ernest @erni 13. Apr 2011, 21:16

Oh jej!
V nobenemu programu prej ni potrebna obdelava (obrezovanje).
Odpri program za naročanje slik, uvozi slike in na gumbu desno zgoraj potrdi
"Fill in" in seveda izberi format in velikost slike. Tako dobiš obrezane fotografije.
Če potrdiš gumb "Fit in" dobiš fotografije z belim robom na sliki pa je vse kar je tudi na posnetku.
Včasih res pomaga če prebereš navodila!
Lp.
 0   

boynikon @boynikon 13. Apr 2011, 21:37

Erni to kar praviš je res , ampak ko dam jaz sliko noter res nimam nobenega belega roba , ampak je slikana na vogalih odrezana ker naj bi bila moja slika prevelika za format 10x14 ali 10x15 in če hočem celo sliko gor mora pač biti beli rob na straneh.....
 0   

brbo26 @brbo26 14. Apr 2011, 06:18

In kaj bi zdaj rad? Spravil krog v kvadrat brez da bi ostal prazen prostor ali ga porezal?! NE GRE.

So ti že nekajkrat povedali, če je razmerje stranic med originalnim fajlom in željenim formatom naprintane slike različen, boš rezal robove ali pa gledal bel rob.
 0   

andyz @andyz 14. Apr 2011, 13:29

No, je še ena pot. Trotl ziher.
Nabavi si obrezovalnik papirja, naredi si slike na fit in potem obreži bele robove, pa je. Rezultat zagotovljen.
 0   

Dule @DuleB 14. Apr 2011, 16:47

Berem vse tole in še najbolj uporaben podatek se mi zdi oni, ki ga je dal RZ67 (dejanske dimenzije fotografskega formata 10X15)
Lahko kdo prosim da dejanske dimenzije še za ostale fotografske formate, ker na spletu nisem našel nič uporabnega.
Mislim, da je pomanjšava fotografije na te dimenzije optimalna rešitev ob težavah, ki jih opisuje Boynikon.
 0   

brbo26 @brbo26 14. Apr 2011, 17:56

Z dvema milimetroma boš rešil problem 2 centimetrov?!

M'kay... smile
 1   

Kris @kris 14. Apr 2011, 18:34

Citiram:
Lahko kdo prosim da dejanske dimenzije še za ostale fotografske formate, ker na spletu nisem našel nič uporabnega.

Na spletu je vse:
http://www.fotoplus.si/PortalSLO/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=288
Zahvala: DuleB
 1   

Janez Pelko @Wartburg 14. Apr 2011, 18:54

Ja kristusbohpomagej, a v šestem razredu osnovne šole bi morala biti vsem jasna razmerja. A je tako težko pogledat v lastnosti fotografije in potem malce deliti tiste pixle, da se dobi razmerje?
Sicer je pa načeloma tako, imajo da DSLR-ji (razen Olympusov) razmerje 3:2, kompakti in ostali pa večinoma 3:4. Če ne nastaviš seveda kake panorame 16:9 ali pa kali pa kakega drugega razmerja.
Zahvala: Ulrich
 0   

boynikon @boynikon 14. Apr 2011, 19:13

Se pravi Wartburg moj d 5000 ima avtomatsko razmerje 3:2 , moram probat jutri direktno iz fotoaparata fotko brez da jo obdelam. Mogoče imam problem zaradi tega ker sem to sliko namreč obdelal v lightroomu in pri exportu sem moral nekaj faliti da mi potem odseka robove ko jo dam v program za razvijanje?
 0   

Kris @kris 14. Apr 2011, 19:50

Ne vem kje bi ga lahko v lightroomu falil pri exportu ... Kaj pa obrezovanje? Obrezuješ fotke v lightroomu? Tu bi pa lahko bil problem, če hkrati ko obrezuješ ne držiš tipke Shift, da ohraniš razmerje 3:2.
 0   

boynikon @boynikon 14. Apr 2011, 19:56

aha,potem je to to smile to je moja napaka , super hvala kris. Jutri ko pridem domov slikam fotko z fotoaparatom in ga dam v lighrooma in se pravi kot si rekel če želim kaj odrezati držim zraven shift , in potem odrežem kar želim in potem shranim , čudno se mi je zdelo da bi lahko kaj falil pri exportu, še enkrat hvala.
 0   

Uroš @Ripster 15. Apr 2011, 05:48

boynikon je napisal/a:
aha,potem je to to smile to je moja napaka , super hvala kris. Jutri ko pridem domov slikam fotko z fotoaparatom in ga dam v lighrooma in se pravi kot si rekel če želim kaj odrezati držim zraven shift , in potem odrežem kar želim in potem shranim , čudno se mi je zdelo da bi lahko kaj falil pri exportu, še enkrat hvala.

Pa saj ne rabiš v lightroom-u nove fotke zato, da probaš če si narobe obrezal!! Lightroom je nedestruktivna obdelava fotografije se pravi vsako sprememob katero narediš shrani v en drug file in se originala ne dotakne! Na eni sliki v modulu Develop pritisni reset tipko in bo slika taka kot takrat ko si jo uvozil.

Lp

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati