0   

FotoGruL @FotoGruL 18. Apr 2011, 19:25

Kateri je boljši izbor in zakaj???
 0   

Bostjan @Archie 18. Apr 2011, 19:47

Na katerem aparatu in zakaj????
 0   

Janez Pelko @Wartburg 18. Apr 2011, 20:00

Da ne odpiram nove teme. Kateri je boljši, Audi ali BMW in zakaj???
OK, sarkazem, ampak tako sem jaz razumel vprašanje.
Glej, Oba objektiva sta zelo dobra, vsak za svoj namen.
Pravzaprav slabega objektiva ni. Tudi tak, ki ga sam narediš iz stare leče in rolice za wc papir, je lahko krasen, saj ti da edinstvene posnetke.
Tale je ena brez obdelave z doma narejenim objektivom:
 0   

Tomaž Pirman @tomovader 18. Apr 2011, 20:05

Moje mnenje je:
Za crop format je boljši 35mm za FF pa 50mm...
Jaz imam namreč crop in mi je 50mm velikokrat preozek!!! po ostrina glede na ceno pa sta oba super smile
Odvisno tudi kaj želiš slikati...

Na sploh pa z nobenim od teh dveh ne moreš kaj dosti zgrešiti grin oba imata nekaj + in - smile
Če hočeš spremeniti svet, moraš najprej spremeniti sebe!
 0   

Bostjan @Archie 18. Apr 2011, 21:07

V primeru, da fant nima ohišja z AF-D motorčkom, potem vprašanje ni "Audi ali BMW" ampak bolj "bicikel ali avto(-fokus)".

Zato še enkrat.. na katerem ohišju in za kakšen namen?
 0   

Janez Pelko @Wartburg 18. Apr 2011, 21:42

Ravno v tem je point Audi ali BMW.
Najprej si sam razčistiš nekatere pojme, potem greš vprašat. V tem sva si verjetno edina smile
 0   

SJan @SJan 18. Apr 2011, 22:00

@wartburg: kako pa izgleda priprava takole doma izdelanega objektiva? pa brez sarkazma prosim smile
Prvotno vprašanje je pa premalo natančno, pa so to že drugi povedali. Sam imam 35-ko in sem zadovoljen, 50-ka ne ostri avtomatsko na vstopnih bodyih. Boš pa s katerim koli izmed ponujenih težko sfalil
 0   

GruL @GruL 19. Apr 2011, 06:07

No pa še malce več:
imam nikona D90
objektiv pa bi uporabljal predvsem za fotografiranje portretov (hčere, ki se bo kmalu rodila) - tu je najvčeji problem stanovanje, ki ni veliko in morda za kakšen športni dogodek. Za druge zadeve uporabljam objektiva 18-105 in 70-300. Pa upam, da mi boste sedaj lahko več pomagali
Graviranje, oblikovanje, športna priznanja in fotografija
www.gras-gruber.com
 0   

Bostjan @Archie 19. Apr 2011, 06:13

Mislim, da bo 35/1,8 AF-S boljša in bolj uporabna izbira. 50-tka na D90 zna bit malce "dolga", tako da je moj glas za 35mm.
 1   

Janez Pelko @Wartburg 19. Apr 2011, 06:50

SJan je napisal/a:
@wartburg: kako pa izgleda priprava takole doma izdelanega objektiva? pa brez sarkazma prosim smile

Pa saj nisem vedno sarkastičen smile Le takrat, ko me kaj spravi v dobro voljo smile
OK, zdaj pa resno.
Nisem noben ekspert za optiko, zato ti bom podal le moje izkušnje, ki pa so sila enostavne smile
Vzameš primerno lečo ali sklop leč, z dovolj velikim premerom, da izrišejo sliko po celi površini senzorja. Lahko je povečevalno steklo, cenena lupa za diapozitive (npr. za 6x6, jaz sem jo dobil za tedanjih 10 Šilingov), ali pa sklop leč iz kakega sesutega objektiva. Iz mojih izkušenj so najbolj primerne prednje leče. Potem pa pogledaš, kje dobiš ostro sliko, se pravi, koliko mora biti leča oddaljena od bajoneta. Lečo enostavno premikaš naprej in nazaj. Lahko da fokusa nikjer ne dobiš, taka leča seveda ni primerna.
Potem si narediš tulec iz kartona, ga znotraj pobarvaš s črno (za večji kontrast, da ni notranjih odbojev), lahko pa tudi z belo ali sivo, če želiš romantični učinek, ko se ful svetlobe odbija vsepovsod. V ta tulec pritrdiš lečo tako, da dobiš ostrino na neskončnosti, ko ga nasloniš na bajonet.
Jaz ostrim kar tako, da tulec odmikam od bajoneta, obenem pa z roko zaslonim špranjo, da ne pride preveč svetlobe vmes. Ali pač ne, da dobim romantični učinek smile
lahko si pa narediš neke vrste zoom tulec, ampak to je že preveč fensi smile
Ti 'objektivi' imajo veliko svetlobno moč, tale zgoraj je 1.4, goriščnica pa približno 50mm. Iz enega starega cenenega Yaschica zooma sem si pa naredil še 2/105. Je kar oster na sredini, po robovih pa progresivno izgublja.
Hecno zgleda nikon D700 in kartonski objektiv smile Iz embalaže od 12packa alpskega mleka smile
Zahvala: SJan
 0   

DamDesign @DamDesign 19. Apr 2011, 07:37

Ok, smetim temo, ampak:
Wartburg, ali lahko PROSIM pokazes kako fotko takega objektiva in mogoce D700 s tem tulcem gor smile Pa brez sarkazma biggrin
Don't try to turn me into something I don't want to be. You'll be the one suffering in the end...
 0   

Janez Pelko @Wartburg 19. Apr 2011, 07:47

Eno sem že prilepil.
Poglej malo višje.
Tukaj je pa še ena:

Obe sta s tisto krajšo goriščnico.
Z daljšo nimam nobene tukaj, je pa bolj kontrastna in na sredini bistveno bolj ostra.
 0   

SJan @SJan 19. Apr 2011, 08:04

Tole je pa vsekakor ideja za sprobat optiko v praksi. Pa še temo smo naredili zabavno smile
 0   

Metod @iskalec 19. Apr 2011, 08:14

Imam oba. Večkrat uporabljam 35 mm. Pa ne znam odgovoriti, zakaj. Otroke se da dobro poslikat, za šport ga pa na splošno ne bi svetoval.
 0   

Aleš @lial 19. Apr 2011, 08:22

@iskalec: morda zaradi tega, ker je 35 na 'cropu' najbližje temu, kar vidi človeško oko, torej 50mm?
 0   

DamDesign @DamDesign 19. Apr 2011, 08:25

Wartburg je napisal/a:
Eno sem že prilepil...

Mislil sem "fotka, na kateri se vidi tvoj D700 s tem tulcem gor" in ne "fotka, ki je narejena z uporabo tvojega D700 in tega tulca gor" grin

Bo treba mal sprobat ta hec s tulci in lecami biggrin Nekaj malega sem ze sam eksperimentiral, a tako dalec nisem sel grin

Sori za off-topic...
 0   

jernej kaše @zapp0 19. Apr 2011, 08:32

lial je napisal/a:
@iskalec: morda zaradi tega, ker je 35 na 'cropu' najbližje temu, kar vidi človeško oko, torej 50mm?

Tole je pomoje precej mit. 50mm na FF ima horizontalen kot zajema cca 40 kotnih stopinj. Oko ima precej širši kot zajema, je pa res, da samo v središču res dobro vidiš. Kljub temu na robovih zaznavaš oblike in predvsem gibanje.

Wartburg, tole je pa iber cool biggrin
 0   

Janez Pelko @Wartburg 19. Apr 2011, 08:34

@DamDesign, tukaj nimam te fotke. Če se bom spomnil, jo bom popoldne naredil in prilepil.
 0   

MiroN @MiroN 19. Apr 2011, 08:35

Sam uporabljam 50ko in je za te pare odličen objektiv, moti me edino da je pri čisto odprti zaslonki malo mehek in včasih zna sfalit fokus, je pa res, da ti v stanovanju zna bit preozka in glede na to, bo po mojem mnenju 35ka boljša rešitev grin
 0   

jernej kaše @zapp0 19. Apr 2011, 08:51

Hja, jaz imam 2-letno hčerko in sem jo kot dojenčka, no, pa še zdaj, precej prefotkal s 50ko. Za fotke, kjer imaš samo otroka, je 50ka super. Saj nimaš sobe meter krat meter, da bi bil problem zajeti polmetrsko bitje na senzor.

Dvojni portreti (mati in otrok in podobno) so druga pesem. Meni osebno zelo zajebana zadeva, praktično rabiš precej globinske ostrine, sicer obrazi niso ostri; potem te pa že jebe ozadje.

Ker že imaš 18-105 pomoje s 35ko ne pridobiš nič; poleg tega je 35tka daleč od portretnega objektiva, ker ima enostavno preveč popačenj.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati