0   

Gregor @T-Man 19. Apr 2011, 13:07

Pozdravljeni!

Torej, kot že naslov pove kupujem malo bolj naprednega digitalca v rangu do 400€. Namenjen bo predvsem običajni družinski fotografiji.. Hočem pa seveda čimboljše fotke, ki se jih s kompaktom da narediti.
Želim si, da bi bil dokaj hiter, da bi imel čim nižji nivo šuma pri šibki svetlobi, MP mi niso tako pomembni, širokokotni objektiv je zelo dobrodošel, kakšnega ultra zoom-a tudi ne potrebujem. HD videe imajo pa mislim da že vsi v tem rangu.
Ima kdo kakšne izkušnje, priporočila za kakšnega od spodaj naštetih fotoaparatov?

Nikon Coolpix P500
Panasonic DMC-TZ10
Canon Ixus 300 HS
Panasonic DMC-FZ45EP-K
 0   

Janez Pelko @Wartburg 19. Apr 2011, 13:12

Nikon d80 in 18-55 VR
Ali kak ekvivalent Canona, Sonyja,...
 0   

Peter Bernik @Noob 19. Apr 2011, 15:16

V Harveyu maš Olympus E-PL1 s kit objektivom za 400. Daleč najboljši nakup v tem rangu, je dovolj majhen da gre v večji žep jakne, senzor je enake velikosti kot v njihovih DSLRih, kar pomeni superiorno kvaliteto slike. Kit objektiv je 14-42 mm, kar preračunano na 35mm pomeni 28-84. Mislim da je to dovolj za družinsko fotografijo, pri 12 mpix pa itak lahko narediš konkretne izreze, ker boš večino fotk najbrž itak gledal na računalniku ali razvil na 10*14/13*18. Poleg tega ima res super vmesnik za začetnike, vse je zelo razumljivo in poenostavljeno razloženo. Ne sprašuje te po white balanceu, ampak če hočeš toplejše ali hladnejše barve, ne sprašuje o kompenzaciji osvetlitve, ampak če hočeš svetlejšo ali temnejšo fotko kot jo vidiš na ekranu. Zakon! Test in primerki, so pa tukaj https://www.slo-foto.net/testi/157/olympus-e-pl1. Art filtri so tudi zakon, mislim da skoraj vsak najde vsaj enega, ki mu da želen efekt brez kakršnekoli obdelave.
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Gregor @T-Man 20. Apr 2011, 13:43

Hvala obema za odgovore, prevsem pa Noob-u. Si bom malo podrobneje ogledal omenjenega Olympusa. Zgleda zelo obetavno thumbsup
 0   

Gregor @T-Man 21. Apr 2011, 20:58

Imam še eno vprašanje....
Se da tovrstnim (PEN?) fotoaparatom tipa Olympus E-PL1 spreminjati tudi globinsko ostrino? Kakor zastopim se nekaj malega da, odvisno pa je tudi od samega objektiva?
 0   

DamDesign @DamDesign 22. Apr 2011, 07:35

Na globinsko ostrino vpliva vec dejavnikov - goriscna razdalja, zaslonka, oddaljenost od objekta, ki ga fotografiras, ... grin PEN-a se nisem imel v rokah, ampak glede na to, da ze malo boljsi kompakti omogocajo rocno nastavljanje zaslonke, ni vrag, da se z Oly-jem ne bi mogel igrati z globinsko ostrino grin
Don't try to turn me into something I don't want to be. You'll be the one suffering in the end...
 0   

Peter Bernik @Noob 22. Apr 2011, 08:13

Čisto enako kot na Oly DSLRu s 14-42 objektivom. Ni nikakršne razlike;)
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Gregor @T-Man 22. Apr 2011, 09:08

Hvala lepa za odgovore grin
V kratkem grem v nakup grin
 0   

Gregor @T-Man 29. Apr 2011, 09:25

Še vprašanje predno grem po praznikih v nakup v kakšno od naših (spletnih) trgovin..
Se morda splača kupiti fotoaparat kje v tujini? Kdo ve za kakšno preverjeno tujo stran? Ali pa če se slučajno kje odvija kakšen group-buy?
Hvala!
 0   

Aleš @lial 29. Apr 2011, 09:35

Kupovanje na tujih spletnih straneh je (menda) najugodneje v nizozemskih trgovinah recimo foka.nl.
Pri kupovanju 'na daljavo' pa se moraš zavedati dveh stvari: navodila v slovenščini po najverjetneje treba iskati in v primeru reklamacije ti stroški pošiljanja ne uidejo. Vprašanje, če je razlika v ceni, ki verjetno bo, odtehta te sitnosti.
Pri večjih nakupih, torej nad 1000€ zanesljivo, pod 500 pa je že vprašanje.
 0   

mzajcek @mzajcek 30. Apr 2011, 16:05

Kaj pa kak panasonic lx5?
 0   

Gregor @T-Man 9. Jun 2011, 13:22

Takole, že kakšen mesec sem navdušen lastnik Olympus-a E-PL1, ki pa ga čaka še precej učenja in prakse grin

Zdaj pa imam vprašanje, če mi lahko okvirno svetujete katera spominska kartica bi bila primerna za tak fotič. Trenutno uporabljam eno staro SD, kupil bi pa vsaj 8GB kartico.
 0   

Dule @DuleB 9. Jun 2011, 20:30

T-Man je napisal/a:
Takole, že kakšen mesec sem navdušen lastnik Olympus-a E-PL1, ki pa ga čaka še precej učenja in prakse grin

Zdaj pa imam vprašanje, če mi lahko okvirno svetujete katera spominska kartica bi bila primerna za tak fotič. Trenutno uporabljam eno staro SD, kupil bi pa vsaj 8GB kartico.

Jaz bi raje razmišljal o nakupu dveh 4GB kartic. Zakaj?

- ker sta običajno cenejši;
- če ti med snemanjem 8GB kartica crkne si "bos", pri dveh 4GB pa imaš še vedno eno
v rezervi.
 0   

Gregor @T-Man 11. Jun 2011, 12:53

Tudi to je ideja ja. Sicer, če bom nabavil 8GB, bom imel to 1GB v rezervi za silo.

Kaj takega bi se moglo obnesti kajne?
 0   

Shortie @Shortie 5. Jul 2011, 16:37

Si bi sposodil temo če lahko...

Tudi sam kupujem digitalca. Do zdaj sem imel Powershot S3. Dobil za darilo. Nikoli me ni kaj preveč navdušil (šum, ostrina...).

Tako, da iščem kaj bolj zmogljivega od tega a za še nek normalen denar, ker mi pač fotografija ni na prvem mestu med hobiji...

Vsekakor pa mora fotoaparat imeti možnost namestitve filtrov (polarizacijski naprimer)... Oziroma bom rekel tako: je zaželeno, da podpira.
Tako, da tudi velikost ni ovira...

Olympus? Sony? Nikon? Samsung?

Rabim vsaj malce kontrole nad globinsko ostrino, dober zoom (zaželjen), nizek nivo šuma in solidne zmogljivosti pri fotkanju v mraku/ponoči...

Cena? Čim ceneje... Tam nekje od 300-550€...

Lahko tudi iz tujine v kolikor lahko nakažen denar...
Kaj priporočate od zmogljivejših digitalcev za ta denar?
Kakih 800-1000€ ne mislim zapravt za fotkič.

hvala
 0   

Shortie @Shortie 5. Jul 2011, 17:57

Gledal sem Nikon P500 recimo... Pa Fuji HS20. Kakšen Olympus tudi samo je zoom bolj tako, tako...
Pa Canon SX30... Samo za canon nisem ziher, da mi bo všeč... Je to velika razlika glede na S3 IS?
 0   

milosh @milosh 6. Jul 2011, 03:09

lumix lx-5 24mm na sirokem kotu, menjanje aspect ratio-a, majhen, lahek,... kvaliteta slike dobra. opticna stabilizacija in ne stabilizacija senzorja (ki naj bi bila slabsa),..
 0   

Shortie @Shortie 6. Jul 2011, 15:41

Pa dobim pri tem fotkiču tudi dober zoom? Sicer to ni najpomembnejša stvar a dobrodošlo je...
Vidim pa, da ima kar nekaj dodatkov kar mi bi izredno pomagalo...
Hvala ti zaenkrat. Zgleda že zanimivo in me kar mika, da bi ga že sedaj naročil.

Mogoče me moti edin, da ekran ni vrtljiv/pomičen... Samo ta pomankljivost me ne bi odvrnila od nakupa recimo...

Se prav če bi vzel LX5 plus live view finder, wide angle in še filtre bi bil kar dober paket?

Sam res škoda, da nima vrtljivega ekrana saj mi je to na Powershot S3 fejst...
 0   

Shortie @Shortie 6. Jul 2011, 20:52

Kaj pa Powershot G12?
Drugače pa bolj ko berem o LX5 bolj sem prepričan, da je to to...
 0   

milosh @milosh 7. Jul 2011, 07:36

glavne razlike so predvsem v velikosti in tezi, tko da glede na to kok velko skatlo si prpravlen sabo nost, glede na to se odloc. ko ves velikost lahko ful bl natancno zbiras kaj bi rad. ker vecje skatle majo ponavad vec stvari ala vrtliv ekran, mocnejsi flash, bolsi zoom... fajn je tut ce gres v stacuno pa v roke primes fotkic, ker je to ful pomembn, vsaj zame pr teh tamalih.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati