0   

Lucija Štebe @Luc1j4 1. Maj 2011, 18:28

Zdravo!

Že nekaj časa se odločam za tečaj fotografije (in počasi ampak vztrajno šparam denar dead ). Sicer imam že nekaj časa svoj fotoaparat Canon 500 D in pred kratkim sem dobila še treking stojalo, pa imam vseeno občutek, da bi mi kakšna pomoč prišla prav confused
Gledala sem tečaj preko ŠOLT, ki ima kar ugodno ceno. Potem sem se nekako že odločila, da dam več denarja in grem na ''kvaliteten'' tečaj preko E-fotografije pa mi je znanec povedal, da ga je sam obiskal pa je čisto nesmiseln, baje ne izveš kaj prav koristnega.

Zanima me, kakšno je vaše mnenje o teh tečajih? Kaj priporočate?
No, če ima kdo ugodno ponudbo za kak individualni tečaj pa kar z besedo na dan grin
 0   

Ziga @nocturnis 1. Maj 2011, 18:59

Za "crash course" na terenu s teorijo ob praktičnih primerih ti lahko pomagam (zato, ker uporabljaš pravo opremo). Za primerno ceno seveda. biggrin
 0   

Jan Kajfež @Geccko 1. Maj 2011, 22:18

Najceneje je če si v knjižnici sposodiš kakšno knjigo na to temo... ko enkrat osvojiš osnove je potem vse isto... kar se pa tečajev tiče bom pa raje tiho, nisem šel na nobenega ker se mi zdi da so v sloveniji predragi...

Drugače se boš pa največ naučila če greš s kom vn fotografirat...
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Lucija Štebe @Luc1j4 1. Maj 2011, 22:22

@nocturnis: Kakšna je tvoja ponudba?

@Geccko: Se popolnoma strinjam s tabo, da je najbolje če bi šla z nekom fotografirat. Samo če je edina oseba, ki poznaš da se ukvarja s fotografijo, na drugem koncu Slovenije, je to mal težko... Bi si pa seveda želela, da bi mi nekdo na terenu pokazu kako se stvarem streže, ker niti sama ne zaupam tem tečajem..
Sicer pa imam knjigo Digitalna fotografija, je še kar uredu.. Katero bi ti priporočal?
 0   

Jan Kajfež @Geccko 1. Maj 2011, 22:26

Kar se knjig tiče sem že malo pozabil naslove, vem da ima Scott Kelby serijo knjig, ki so dokaj ql... http://www.bookdepository.co.uk/Scott-Kelbys-Digital-Photography-Boxed-Set-v-1-2-%26-3-Scott-Kelby/9780321678737 če jih v knjižnici nimajo, tudi 28€ ni veliko smile
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 1   

Janez Pelko @Wartburg 2. Maj 2011, 08:00

So tudi dobri in poceni tečaji. MC Medvode jih ima celo zastonj, jeseni se pripravlja en bolj obsežen za začetnike.
Dejstvo pa je, da pri fotografiji bližnjic ni. Nekako tako kot pri klavirju. Ni dovolj, da ti nekdo pokaže in razloži, potrebno je veliko delati, zraven razmišljati in pridobivati izkušnje.
Večina dobrih fotografi, ki jih poznam, so se osnov naučili iz literature, nato pa veliko in trdo delali. Na specializirane delavnice so šli šele pozneje, večinoma pa so bile to filozofsko poglobljene in ne tehnične delavnice.
Zahvala: cedo
 1   

Dule @DuleB 2. Maj 2011, 08:38

Jaz sem imel v srednji šoli "fotografijo" en cel letnik kot obvezen predmet. Seveda je bilo to še v časih analogne fotografije, ko so kraljevali aparati na film in o digitalcih ni bilo še duha ne sluha. Kar nekaj let sem se nato z analogno fotografijo tudi precej aktivno ukvarjal...
Pa je prišla doba digitalizacije in po previdnem "uvodu" z dvema kompaktoma sem si nabavil še svoj prvi DSLR. Mislil sem si: "Ha, to je taprava mašina, zdaj si končno tudi ti na konju!"
Gledam zadevo... hja, ima iste osnovne dele kot zrcalno refleksni fotoaparati na film, ki sem jih prej uporabljal, le da je še precej izpopolnjena. Navodila za uporabo so mi bila razumljiva, tako, da tudi tu ni bilo dileme. Potem pa berem vsa ta strokovna modrovanja na fotografskih forumih, gledam objavljene slikice in si rečem: "Eh Dule, en tečaj iz digitalne fotografije boš nujno potreboval. Tvoje slikice, ki jih snemaš, so preveč povprečne, preveč medle..." In sem se prijavil na 16 urni tečaj - cena 120€.
Poslušam o Niepceju, Daguerru (pionirji fotografije), kaj je objektiv, zaslonka, čas, ISO... medklic: "Hej, vse to vem že od prej - nič novega!", kompozicija... in tako do konca tečaja.
Vprašam: "Kaj pa kreativna fotografija, uporaba luči, bliskavic, obdelava posnetih fotografij v namenskih programih?"
Odgovor: "Za željeno obstajajo nadaljevalni tečaji, delavnice, prirejanje fotografskih izletov..." kar pa seveda stane dodatne nemajhne denarje (vsaj zame).
Suma sumarum: 120€ sem plačal za osvežitev znanja, ki bi si ga lahko tudi sam, preko spleta in to čisto zastonj!

Luc1j4, kot fotografski začetnici, ti priporočam naslednjo slovensko spletno stran:
http://www.astrokaktus.com/DigitalPhotography/Uvod/z_sprejemnica.html
Na njej boš brezplačno našla vso osnovno znanje o digitalni fotografiji (in še kaj več), ki bi ti ga sicer drago prodali na katerem koli fotografskem tečaju. Svetujem ti, da gradivo skrbno preštudiraš, nato pa si kupiš (večkrat jo boš potrebovala tudi kasneje!) zbirko knjig Scotta Kelbya "Digitalna fotografija 1, 2 in 3" s pomočjo katerih boš z "malimi tajnami velikih majstora" nadgradila svoje sveže pridobljeno znanje.
Toliko okoli teorije, ki ji mora nujno slediti fotografiranje, fotografiranje in še enkrat fotografiranje ter kritično analiziranje lastnih in tujih fotografij. Brez stalne vaje ter z vajo pridobljenih izkušenj ni napredka!
Ko te bo za obdelovanje fotografij začel zanimati še kakšen Photoshop (odličen in med fotografi najpogosteje uporabljan program) ti (poleg ostalih) priporočam naslednjo slovensko spletno stran:
http://www.zmaga.com/spisek.php?l=0&id=21
Cel kup praktičnih opisov uporabe različnih efektov, s katerimi boš lahko izboljšala svoje kreativne fotografije - še več pa jih najdeš na YouTube...

Upam, da sem kaj pomagal.

LP
-Dule-
Zahvala: lolita
 0   

Bostjan @Archie 2. Maj 2011, 09:42

DuleB je napisal/a:
Luc1j4, kot fotografski začetnici, ti priporočam naslednjo slovensko spletno stran:

Izvrstno branje bigeek upset

Citiram:
Na osvetlitev tipala vpliva tudi goriščnica. Če se motivu približamo in ga posnamemo s krajšo goriščnico, se zaradi širšega zornega kota objektiva poveča tudi osvetlitev tipala.

Še lekcija o AF ... upset

Citiram:
Sodobni avtomatski daljinometri delujejo na principu iskanja najboljših kontrastov. Zaradi tega principa so glavni vzrok za težave s slabo ostrino slike.

biggrin
 0   

Ziga @nocturnis 2. Maj 2011, 10:16

Luc1j4 je napisal/a:
@nocturnis: Kakšna je tvoja ponudba?

Zelo preprosta.

Najprej spoznavanje funkcij fotoaparata v odnosu do fotografskih pojmov z zaključkom v terenskem obhodu in praktičnimi primeri. Nadaljevanje skozi obvladovanje svetlobe, kompozicije in tehnik kreativnega poigravanja z omenjenima pojmoma, pravtako na terenu.
Opremo in spremljevalno literaturo (za lažjo ponazoritev določene snovi) imam jaz. Za konec dobiš knjigo o črnobeli fotografiji in post-produkciji (ker imam dva izvoda).

Cena je simbolična, 10eur/h.

Moj predlog je, da se učenje razdeli v dvourne seanse v razponu 14 dni in prilagodi na hitrost učenja. Običajno več kot 8 ur pri osnovah nimaš kaj počet.

Velja pa do konca maja, ker grem potem na odpravo po severnih deželah.
 0   

Dule @DuleB 2. Maj 2011, 11:47

Archie je napisal/a:
DuleB je napisal/a:

Izvrstno branje bigeek upset

Citiram:
Na osvetlitev tipala vpliva tudi goriščnica. Če se motivu približamo in ga posnamemo s krajšo goriščnico, se zaradi širšega zornega kota objektiva poveča tudi osvetlitev tipala.

Še lekcija o AF ... upset

Citiram:
Sodobni avtomatski daljinometri delujejo na principu iskanja najboljših kontrastov. Zaradi tega principa so glavni vzrok za težave s slabo ostrino slike.

biggrin

Nerazumljivo? Čudno, meni pa je bilo takoj jasno vse, o čemer je govora. biggrin

Kot zanimivost: Na 16 urnem tečaju nam za 120€ niso povedali niti četrtino tega, o čemer tu g. Rovček piše.
Da ne bo pomote - ne delam reklame, temveč sem dal le eno od možnosti kako prek spleta zastonj pridobiti osnovno fotografsko znanje...
 1   

urosm @urosm 2. Maj 2011, 15:13

Glavni problem tečajev je, da v razpisu tečaja lepo poveš, da je za poslušanje naprednih vsebin in praktično delo potrebno dobro poznavanje osnov fotografije in dela s svoji aparatom.

In potem se na tečaju lotiš razlagat, kako se določene stvari v praksi delajo in v kakšnih kombinacijah dajo kakšne rezultate (kar je, recimo, tema tečaja), skratka hočeš v prakso prenesti teorijo, in se mimogrede oglasi tečajnik, ki zahteva, da mu razložiš kaj je zaslonka in kje se to na njegovem aparatu štela.

In tako si pridelaš godrnjače. Če ugodiš takemu, bo godrnjala ostala skupina, če ne, pa bo on okoli godrnjal, ker ga nisi nič naučil. In tu potem sploh ni važno koliko urni tečaj in koliko evrov si kasiral, itaq ni vse skupaj nič vredno, navadno zaradi takega, ki se je precenil pri izbiri vsebine.

Ne posplošujem, govorim na osnovi lastnih izkušenj.
Zahvala: cedo
 0   

Janez Pelko @Wartburg 2. Maj 2011, 16:19

Na naprednih tečajih je res treba vnaprej napisat, kakšno predznanje se pričakuje. Potem pa to ponoviti še na začetku tečaja. Če pridejo vprašanja v stilu, kaj je zaklopka smile , se lepo nasmehneš in svetuješ obisk začetnega tečaja ali branje literature. Če si izjemno razpoložen, to razložiš posamezniku v pavzi.
 0   

urosm @urosm 2. Maj 2011, 16:41

Seveda. In v pavzi ga spraviš na nivo, da bo sposoben spremljati tak tečaj do konca, he he.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 2. Maj 2011, 17:05

Ne, daš mu vedeti, da je izjemno pameten in da je vse poštekal. Potem ne sprašuje več.
 0   

urosm @urosm 2. Maj 2011, 18:45

Wartburg je napisal/a:
Ne, daš mu vedeti, da je izjemno pameten in da je vse poštekal. Potem ne sprašuje več.

To morda že, ko pa mu čez dva dni "potegne", da mu še vedno ni nič jasno, te pa naokoli v drek tlači.

Pa kaj češ, saj je povsod isto. V šoli so učitelji krivi za cveke, v avtošoli nesposobni inštruktorji ...
 0   

Dule @DuleB 2. Maj 2011, 21:13

urosm je napisal/a:
Wartburg je napisal/a:

To morda že, ko pa mu čez dva dni "potegne", da mu še vedno ni nič jasno, te pa naokoli v drek tlači.

Pa kaj češ, saj je povsod isto. V šoli so učitelji krivi za cveke, v avtošoli nesposobni inštruktorji ...

Berem tole vajino dikusijo in v zvezi zadnjega stavka Urosam lahko rečem samo:
Točno tako! Učitelj/inštruktor je tam zato, da učence/kandidate nauči določeno učno snov oz.spretnosti, niso oni tam zaradi njega. Če učenci/kandidati določene učne snovi/spretnosti potem še vedno ne obvladajo je to prvenstvena krivda učitelja/inštruktorja, ker je v razlago in vaje vložil premalo truda ter jih zato posledično tudi ni dovolj dobro naučil. Vsak pedagog mi bo pritrdil, da je temu tako.
Če bi mene, kot predavatelja na nadaljevalnem tečaju, kdo od tečajnikov začel spraševati okoli tega kaj sploh je zaslonka, "zaklopka"... in kje se to na aparatu štela, bi ga poklical na stran, mu še enkrat lepo razložil namen nadaljevalnega tečaja, vrnil vplačano tečajnino ter mu priporočil enega od začetniških tečajev fotografije v katerem si bo lahko pridobil manjkajoče znanje.
Verjemi, da te potem nihče od teh "zavrnjencev" ne bi osiral naokoli in tlačil v drek. Kvečemu bi te hvalili kakšen poštenjak da si in da ti ne gre samo za denar. grin
Pri denarju se namreč vse neha saj vsak, ki je nekaj vnaprej plačal, potem upravičeno pričakuje, da mu bo prejemnik denarja za to tudi nudil kar se da korektno storitev. thumbsup
 0   

Jan Kajfež @Geccko 2. Maj 2011, 21:49

@DuleB to je vse lepo in prav, samo če se ti takole najdeje par tečajnikov in da vsem vrneš denar imaš potem porušen finančni plan tečaja in proste (neprodane) sedeže, kar pa organizatorjem sigurno ne bo všeč smile
 0   

Dule @DuleB 2. Maj 2011, 22:20

Geccko je napisal/a:
@DuleB to je vse lepo in prav, samo če se ti takole najdeje par tečajnikov in da vsem vrneš denar imaš potem porušen finančni plan tečaja in proste (neprodane) sedeže, kar pa organizatorjem sigurno ne bo všeč smile

Geccko, jaz sem še "stara šola", ki ogromno da na volonterstvo, korektnost, poštenje... bi pa v neki sredini, kjer je akterjem skupen predvsem pohlep za lahkim zaslužkom, sigurno pritrdili tvojemu mnenju.
Ko samo gledam na spletu "ugodne" cene razpisanih tečajev, foto delavnic, predavanj itd. mi gre na... in si mislim: "Narod naivni...!"
 0   

Janez Pelko @Wartburg 3. Maj 2011, 05:48

Fotografske delavnice niso povsem enake šolam. nekateri predavatelji vodijo izključno specializirane delavnice, na primer modno fotografijo. Niso oni krivi, če tečajniki sprašujejo o 'zaklopki', najsi so to prešpricali na začetnem tečaju pri nekom drugem ali pa niso nikjer prebrali o osnovnih pojmih.
Če je je predavatelj na modni delavnici jasno dal vedeti, katera predznanja so potrebna, potem mirne vesti lahko ignorira začetniška vprašanja.
 0   

urosm @urosm 3. Maj 2011, 06:44

DuleB je napisal/a:
Geccko je napisal/a:

Geccko, jaz sem še "stara šola", ki ogromno da na volonterstvo, korektnost, poštenje... bi pa v neki sredini, kjer je akterjem skupen predvsem pohlep za lahkim zaslužkom, sigurno pritrdili tvojemu mnenju.
Ko samo gledam na spletu "ugodne" cene razpisanih tečajev, foto delavnic, predavanj itd. mi gre na... in si mislim: "Narod naivni...!"

Se strinjam okoli korektnosti in poštenja, od volunterstva pa boš bolj slabo živel. Po tvoji logiki je pek baraba, ker je tebi v omari kruh splesnil?

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati