0   

David @Lebi 5. Maj 2011, 19:29

Zdravo,

imam vprasanje glede spreminjanja vrednosti zaslonke. In sicer....uporabljam Nikon D300 in Nikkor 105 2.8 VR. Ko na bodiju nastavim nacin slikanja na vrednost zaslonke (A) se ta vrednost spreminja glede na to kam ostrim. Enako se zgodi , ce dam na manual (M) in zelim obdrzati fiksno zaslonko na f2.8 , tudi na tem nacinu se zaslonka spreminja. Pri ostalih objektivih se mi to ne dogaja zato me zanima ali ima kdo kaj izkusenj z tem objektivom oziroma se mu dogaja enako.

Hvala za odgovor!
'The world is so beautiful, so colourful'
 0   

brbo26 @brbo26 5. Maj 2011, 19:33

To je macro objektiv. To je normalno.
 0   

David @Lebi 5. Maj 2011, 19:37

brbo26 je napisal/a:
To je macro objektiv. To je normalno.

To pomeni da ce zelim fotkat z f2.8 mi to nebo vedno uspelo...odvisno od svetlobnih pogojev al kako? Lahko malo bolj razlozis?
 1   

misfits @misfits 5. Maj 2011, 19:47

odvisno je od povečave, pri 1:1 imajo večinoma makro objektivi samo še f5,6 in ne več 2,8. Mogoče imaš razpredelnico kako se zaslonka spreminja v navodilih. Drugi makro objektivi sicer še vedno kažejo f2,8 čeprav ni več, Nikon pa mislim, da je edini, ki to spremembo tudi zares pokaže.
Zahvala: Lebi
 0   

urosm @urosm 5. Maj 2011, 19:50

Kot rečeno, normalno za makro objektiv.
 0   

Alien @Alien 5. Maj 2011, 21:16

Saj pri ne-makro razdaljah ostrenja se ti to ne dogaja (recimo 1 m), bolj ko se bližaš 1:1 bolj je pojav opazen in kot faktor nepomemben. Saj ne delaš makro slik pri 2,8.
 0   

David @dlicen 5. Maj 2011, 21:50

Jaz pa tega nisem vedel (nikoli nisem imel namenskega macro objektiva). Zanimivo. Pa se to "izklopit"? Da zaslonka vseeno ostane npr. 2.8, tudi za ceno, da ti pač ne izostri?
 1   

Alien @Alien 5. Maj 2011, 22:30

Sem se zgoraj zlagal, 2,8 zaslonko ima kot kaže pri 3m in več. Tole tabelo sem za ta objektiv našel pri KR-ju.

So pa razlogi čisto fizikalni in to se ne dogaja zato, ker bi kakšen japonček to tako sprogramiral, tako da opcije Enable/Disable ni. grin
 1   

Marko @Marky 6. Maj 2011, 07:00

Lebi, res je, da je maksimalna zaslonka 2,8 ampak to dosežeš samo če slikaš na "razdaljo". Pri makro fotografiji te nikoli ne boš dobil. Gibala se ti bo nad 3,6.
Tako kot pa je že marsikdo povedal pa je tudi res, da z 2,8 zaslonko ne moreš slikat makra. Pri makru se gliblejo zaslonke od f11 gor.. Če pa imaš probleme z časom pa uporabi malo višji ISO in pa seveda kakšen dodaten svetlobni vir (v mislih imam bliskavico, baterijo, ...)..
 0   

David @Lebi 6. Maj 2011, 13:27

Alien je napisal/a:
Saj pri ne-makro razdaljah ostrenja se ti to ne dogaja (recimo 1 m), bolj ko se bližaš 1:1 bolj je pojav opazen in kot faktor nepomemben. Saj ne delaš makro slik pri 2,8.

To mi je jasno ja, mene je samo zmotilo to ker se mi je vrednost zaslonke spreminjala. Imam pač prvič macro objektiv in tega nisem vedel. Hvala vsem za razlago.

LP

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati