0   

Žiga @zcetrt 8. Maj 2011, 11:22

Pozdravljeni.

Slikal sem z Werro 3 in na prvem filmu so se pojavile tri slike, ki so bile osvetljene le v centru. Nisem se nekaj sekiral, ampak zdaj sem pa prišel z dopusta s poslikanimi tremi filmi, slik je bilo pa 5. Zaklop se je namreč zaskločil. Žal pa se aparat ni prav nič drugače oglašal med slikanjem.

Ko sem malo podrezal z gumirano palčko, se je zaklop razprl in sedaj vse deluje zopet (vsaj navidez) normalno.

Posnetki s prvega filma so z izjemo omenjenih treh pravilno osvetljeni.

Zanima me, s čim se sme (če sploh) podmazati zaklop? Ali ima to sploh smisel ali bi bil potreben servisni poseg. Kakšna mnenja, izkušnje?

Zaklop izgleda takole (niso moje slike, nisem šel razstavljat smile ):

http://i726.photobucket.com/albums/ww269/gray1721/Cappingshutterassembled.jpg
http://i726.photobucket.com/albums/ww269/gray1721/Cappingblades.jpg
http://i726.photobucket.com/albums/ww269/gray1721/Cappingshutterassembled2.jpg

Hvala za mnenja in predloge!
 1   

Miha @cedo 8. Maj 2011, 11:38

Finta je, da mora biti zaklop suh - tako so mi rekli v fotomehaniki, kjer so mi pred dvema letoma tudi ocenili popravilo Werra zaklopa na 40€.

Jaz sem zaklop oživil z nekaj kapljicami bencina za Zippo vžigalnike. Pokapaj z obeh strani, počakaj par minut, potem pa večkrat proži z različnimi časi. Po potrebi ponovi vajo.

Zaklop je zelo kompleksno grajen - ponavadi so pa težava zadnje lamele (tiste znotraj, na filmski strani), ki se odprejo le malenkost pred ekspozicijo. Pri moji Werri se niso odpirale, oziroma so se odprle le na pol.
Zahvala: zcetrt
Photography, the word itself: Photography or the application of the Chemical rays of light to the purpose of pictorial representation. Sir John. F. W. Herschel, 14 March 1839.
 0   

Žiga @zcetrt 8. Maj 2011, 11:46

Hvala za odgovor!

Lahko da si napačno predstavaljam, kaj so zadnje lamele. Pri napenjanju filma se sprednje lamele razprejo, zato so zadaj še ene (navidez iz dveh delov), ki se zaprejo tik po proženju in razprejo, ko je aparat napet. Če imaš z zadnjimi lamelami v mislih te, potem niso problematične. Ko prožim, se zaprejo, ko napenjam, se razprejo tik preden je aparat napet. Sprednje lamele pa ostajajo zaprte.

Aparat sem oživil tako, da sem prožil na B in podrezal v sprednje lamele zaklopa, ki so ostale zaprte. Kliknilo je in v trenutku so se razprle. Ko sem spusil prožilo so se zaprle in od tedaj deluje "normalno". Prej se med napenjanjem prožila niso razpirale.

40 EUR ni malo, pa čeprav je čisto razumljiva servisna cena. Aparat mi je sicer zelo simpatičen zaradi mnogih razlogov. Poleg 50mm imam namreč tudi dodatni 35mm objektiv zanj. Tako da bom poskusil tvoj predlog. Glede na to, da bencin hitro hlapi, verjetno kakšne škode s tem res ne bom povzročil. A da bi s tem spral kakšno mazivo pa ni strahu?
4.
 0   

Miha @cedo 8. Maj 2011, 12:00

Ja, meni so delale težavo zadnje lamele, sam zaklop je deloval bp; no pri eni Werri, pri drugi niso delovali pačasni časi.
Koliko jaz vem, maziva v teh zaklopih ni - laufajo na suho, zato bencin raztopi morebitno umazanijo/prah, ki se je zapekel v notranjosti.

Werre so super, jaz sem na eni umeril in očistil sfaljen rangefinder (da prideš do njega najprej (do polovice) odviješ okular in ušesca za pašček - za te rabiš kombinirke).

Jaz imam Tessarja in Cardinarja 100mm.

p.s. popravljaj na lastno odgovornost bigrazz
Photography, the word itself: Photography or the application of the Chemical rays of light to the purpose of pictorial representation. Sir John. F. W. Herschel, 14 March 1839.
 1   

Klemen Blokar @kleb 8. Maj 2011, 12:23

Zaklopi (in tudi lamele zaslonk) morajo biti res suhi in niso z ničemer podmazani. Vsaka maščoba (ali tekočina v splošnem) v teh razmerah deluje kot lepilo, saj so nenadoma potrebne veliko večje sile za premikanje lističev. Viskoznost naredi svoje... Jaz ti svetujem, da preden poskusiš to z bencinom v živo na zaklopu, ga kani nekaj na en čist kos kovine in poglej, kaj ostane, ko bencin izhlapi. Če ostane suha površina, je to odlično, če pa za sabo pusti kaj mastnega, pa raje poišči kako drugo čistilno sredstvo...
Zahvala: zcetrt
 0   

Žiga @zcetrt 8. Maj 2011, 12:29

Podvig s kalibriranjem rangefinderja je bil izveden pred poslikavo prvega filma grin

Saj najbrž veš, ampak en vijak za kalibracijo se lahko doseže brez razstavljanja aparata. Pri meni sicer to ni zadostovalo, zato sem jo šel tudi odpirat in našel še en vijak za dodatno, bolj grobo kalibracijo. Sedaj je rangefinder točen, v primeru kakšne nadaljne netočnosti pa bo zadostovala korekcija z drugim, laže dostopnim vijakom.

Kaj pa kakšen visokoprocentni alkohol?
4.
 0   

Miha @cedo 8. Maj 2011, 12:41

zcetrt je napisal/a:
Kaj pa kakšen visokoprocentni alkohol?

Jaz se z alkoholom raje ne bi igral. Bencin je veliko boljše topilo, pa še izhlapi takoj.
 0   

Klemen Blokar @kleb 8. Maj 2011, 19:31

V kolikor je bencin dovolj čist, da ne pušča sledi za sabo, je dobra rešitev. Pri alkoholu je problem ta visokoprocentnost - namreč zelo težko jo je doseči. Akolhol pustiš v odprti flaši in evo ti ga na, potegne vlago iz zraka notri. Ta voda zraven alkohola ti pa dela težave, saj voda praktično vedno pušča za sabo sledi, kar ni dobro. Plus, če imaš težave z zamaščenostjo, je bencin za nepolarne snovi (maščobe) res boljše topilo kot alkohol.

Saj ti je že cedo vse napisal, ti samo malo bolj na dolgo razložim... Če te je strah, ti bo poskus na kosu kovine razločno povedal, ali je tvoj bencin ok.
 0   

najed01 @najed01 9. Maj 2011, 15:39

Tud jaz bi rad rešil eno nejasnost z Werro.

Ali se mora med previjanjem filma pin "tiščat" not, ali je to okvara moje Werre?
Praksa je, da se pin stisne in ostane do konca previjanje in skoči ven šele, ko odpreš pokrov.

Moram rečt, da je to eden bolj James Bond fotoaparatov, sam kaj ko mi lečo na okularju napada "rak". Pravijo, da ni pomoči.
 0   

Žiga @zcetrt 9. Maj 2011, 17:05

Ne vem, kateri pin imaš v mislih. Spodaj imaš kolešček, s katerim nastaviš hrbet na "zaprt" in "odprt", vmes je pa položaj za navijanje poslikanega filma. Trenutno nimam fotoaparata pred sabo, da bi ti povedal oznake. Mislim pa, da je za previjanje filma treba dat puščico k polnemu krogcu.
4.
 0   

najed01 @najed01 9. Maj 2011, 17:55

Prilagam sliko pina.
 0   

Miha @cedo 9. Maj 2011, 19:24

@najed01, ja tisti pin moraš med previjanjem filma ves čas tiščati noter.

p.s. če rabiš kaj od tega, ti šenkam:

0   

Žiga @zcetrt 9. Maj 2011, 19:31

A, Werra 3 ima drugače rešen ta pin. Ga ni smile
4.
 0   

Miha @cedo 9. Maj 2011, 19:35

Aha, moja je 4 (s svetlomerom) in je spodaj enaka tej na sliki.
 0   

najed01 @najed01 9. Maj 2011, 19:44

cedo je napisal/a:
@najed01, ja tisti pin moraš med previjanjem filma ves čas tiščati noter.

p.s. če rabiš kaj od tega, ti šenkam:

Super upset
Hvala
Imaš ZS
 0   

Žiga @zcetrt 9. Maj 2011, 20:19

Takole je pri moji. Pika je zaprta, R je za navit film, C pa za odpret hrbet.

4.
 0   

najed01 @najed01 9. Maj 2011, 20:31

Sem razstavil. Misliš, da je to isto?
Puščica je usmerjena na "pin", ki ga jaz nimam?
 0   

Miha @cedo 9. Maj 2011, 20:43

Meni se zdita daljinomera identična, tudi ne vidim, da bi na tvojem kaj manjkalo. Če ne drugače, boš zamenjal kompletnega.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati