0 

iztok @izo 10. Mar 2005, 23:19

ok, en me je zrajcal na dpreview, da bi probal delat makro z dvema objektivoma, in sicer canon 70-200 f4 l in canon 50 1.8 II (slednjega obrneš naokrog). sicer je problem, ker ima 50-tka manjšo prednjo lečo kot 70-200, in tako dobiš v robiv slike črnino, se pa da s cropanjem tudi kaj pametnega ven dobit. no, takole je šlo vse skupaj:
najprej sem vse skupaj sestavil skupaj tako, da sem obrnil objektiv, ju sestvil skupaj, dal spodaj pvc in preko pvc-ja oblimal s selotejpom (tako selotejp ne prime direkt na objektiv in ne pusti tistega lepljivega sranja na objektivu. me je prejšnič izučilo, hehe). sicer je najboljše dobit kakšen step-up adapter, vendar za prvo silo gre tudi takole.

oba objektiva, pripravljena na akcijo :mrgreen: . pršice, pazite se.

zatem sem vse skupaj dal na fotič, postavil na stojalo, priključil sprožilc in vključil mirror lock (vasia hack press, hehe). potem je bilo potrebno le najt modela:

nek ostanek posušenega kaktusa al kaj že, v bistvu v živo zgleda kot kakšna majhna smet.

no, tukaj so rezultati:

70mm, f4

70mm, f32

200mm, f4

200mm, f32

100% crop, 400x400 pix. pozor: očitno sem imel nastavljen najmenjšo resolucijo fotke na fotiču (bog ve, zakaj, murphy pač), tako da bi stvar pr najvišji resoluciji zgledala še ene 2x večje, po mojem. škoda, pa drugič.
no, v glavnem, pri cropu se da razbrat stvari, ki se lahko merijo že v mikrometrih, kar pa ni šfoh, kajneda.
če ma kdo cajt, lahko glede na velikost kaktuska zračuna povečavo, po mojem pride tam nekje med 2 in 3:1. not bad, ha?

še ena umetniška za na konec
   0 

chips @chips 10. Mar 2005, 23:25

Izo legenda
   0 

primoz75 @primoz75 10. Mar 2005, 23:25

bravo, bravo, res...

idej (in časa za jih uresničevat) ti ne manjka...

vidim dati objektiv dobro služi :wink:

kar tako naprej...je pa povečava zlo....dobra. ha

bigeek
   0 

Uroš Uršej @Lucifix 10. Mar 2005, 23:33

Okey, vidim prvo fotko, pa ja no, nej mu bo... pol pa zmeri bolj in bolj in bolj 8O biggrin
   0 

iztok @izo 10. Mar 2005, 23:41

ja, stvar je velka nekje 3-4 mm. tipalo ma kolk, ene dobrih 20 milimetrov po dolžini, zdej si poglej pa povečavo pr 200mm. po mojem je povečava 3:1, če ne še več..
   0 

rado @rado 10. Mar 2005, 23:45

https://www.slo-foto.net/galerija_slika-1034.html?mode=search

Ja se kar , da nekaj naredit na tak način saj je razmerje precej večje, kot ga imajo ponavadi dobri macro objektivi je pa DOF zelo majhen ti je lepo uspelo , to je moj stari experiment narejen na tak način .
   0 

iztok @izo 10. Mar 2005, 23:50

tudi šivankica ni šfoh, hehe.
ma sej vem, da ni to nič novega, me je pa zanimala ta kombinacija objektivov, sem mislu, da ne bo šlo najbolj skupaj, pa očitno fukcionira. ja dof-a skoraj ni, tudi pr f32. tu je nabrž kakšno makro objektiv dosti boljši.
   0 

rado @rado 10. Mar 2005, 23:59

Ja verjetno je macro objektiv malo boljši vendar lahko z tem dobiš večje razmerje odvisno od kombinacije , si probal z vmesnimi obročki ali z mehom, pri starih aparatih z M 42 je bilo to enostavno , so bili takšni dodatki poceni saj je objektiv bil manual in si zaslonko zapiral mehansko na objektivu.
   0 

iztok @izo 11. Mar 2005, 00:09

tudi z obročki se da, sej te ta novi imajo tudi kontakte gor, tako da lahko tudi nove objektive z avtomatsko zaslonko in fokusom ponucaš. vendar take povečave ne bi dosegel samo z obročki, po mojem, mogoče še v kombinaciji s kakšno predlečo.
   0 

rado @rado 11. Mar 2005, 00:24

Vem da imajo kontakte to je ravno problem, ker niso poceni se pa da doseč precej velika stopnja povečave odvisno koliko jih daš vmes, sem delal to z zenitom 20 let nazaj , sem imel meh in obročke .
   0 

iztok @izo 11. Mar 2005, 00:44

ja, baje je meh najboljši za te zadeve, pa tiste sanke itd..
sej če se bi se človek malce bolj resno s tem začel bavit, je najbrž prav fajn, ko maš znanje pa opremo, lahko delaš čuda.
sem dal še eno fotko v galerijo smile
   0 

Blaž Ogorevc @balž 11. Mar 2005, 09:20

sem te že mislil kmalu vprašat kako tole funkcionira. Enkrat si omenu in sem očitno narobe razumel, ker sem mislil da samo 50ko narobe obrneš.

Kako pa tole ostriš? S približevanjem?
Balž

Look at the Earth talking to you! YAB grin
   0 

misfits @misfits 11. Mar 2005, 09:32

Izo, kakšna je pa razdalja od konca objektiva do kaktusa?
A je ža kdo probu narobe obrnjen objektiv na makro objektivu 1:1?
   0 

iztok @izo 11. Mar 2005, 11:45

@blaž:
tudi z enim baje gre, samo ne vem, kako pritrdiš na body, verjetno s kakšnim adapterjem. ja, ostri se z premikanjem ali fotiča ali predmeau, tukaj mi je bilo lažje premaknit podlago s kaktuskom, kot celi stativ z fotičem.
@mistifis:
razdalja je bila ene 2,3 cm, po mojem
   0 

Blaž Ogorevc @balž 11. Mar 2005, 13:08

in koliko bi bla potem povečava, če bi samo enga obrnu. Recimo 50ko.
Balž

0 

iztok @izo 11. Mar 2005, 13:25

sem probal kar na body prislonit, pa pogledat. povečave ni tako velike, 1:1 ali še manj, po mojem,je pa večji dof. ostri pa že na par cm, to je tudi fajn.
ja pa problem pri tem objektivu, ker ima elektronsko kontrolo zaslonke, se pravi če ne bo priklučen na kontakt, ima zaslonko max. odprto, torej potem, ko ga obrneš, ne boš recimo mogu bolj zapret zaslonke, da dobiš večji dor ali manj zblurano ozadje. zato je za tako stvar boljši manualni 50 mm. malce je tudi pr tej stvari problem, kako narobe obrnjen objektiv pritrdit na ohišje, po mojem rabiš kak navoj za filtre, step-up in najbrš tudi kakšen tisti m42-eos adapter, ker drugače ne moreš na navoj sprvit vse skupaj.
tako da je boljša varjanta, ča imaš manualni 50, če delaš samo z enim, po mojem, če pa imaš še kakšen objektiv doma, kar veselo natakni 50 II gor.
   0 

Blaž Ogorevc @balž 11. Mar 2005, 13:31

ja imam recimo 75-300. PO moje bo kar dobro. No, seveda še 50ko moram prej nabavit. Sem ti mislu pol zagnjavit, pa si zdaj to odprl.

Šlo bi mogoče s kakšnim navojem od filtra (razbitega recimo) in pa tisto plastiko ki jo dobiš za pokrit body (No ne bom uničeval opreme za to - bom dva vkup zlimu).

A ve kdo kakšno stran, kjer so takšni triki skup zbrani?
Balž

0 

iztok @izo 11. Mar 2005, 13:41

je, se da marsikaj zimprovizirat, sploh, če si malce tehničen tip.
za dv objektiva je najboljše, da imajo enako velik navoj za fltre, v tem primeru lahko nabaviš takšen poseben adapter, ki ima navoj z obeh strani, če si predtavljaš in potem samo neviješ enega proti drugemu. tak adapter se da dobit, zdej strani ne vem na pamet. v tem primeru je po mojem najboljš, da kar dva enaka objektiva ponucaš, te 50-tke so tolk čip, da ni problem, pa še rezervo maš, hehe.
mogoče bi to stvar sestavil iz kakšneg razbiteg afoltra kor praviš, samo moral bi imati dva,pa jih recimo nekako zlepiš skupaj ipd.
   0 

primoz75 @primoz75 11. Mar 2005, 13:44

obstajajo adapterji da lahko narobe obrnjen objektiv montiraš na body-meh...

vsaj za FD sistem od Canona je bil, kako je pa zdaj z EF objektivi, pa ne vem...

sam po moje, če je to obstajalo za FD, bi moglo tudi za EF, a ne?

če ne pa še dodatno preko FD-EF adapterja...pa se malo z FD objektivi poigraš..pa še dokaj poceni so

:wink:

BTW: ta z obračanjem objektivov je bila kar zelo uporabljena reč pri fotkanju z mehom...
   0 

daylight @daylight 11. Mar 2005, 14:11

za meh pa res ne rabiš objektiva narobe obračat. ga kar normalno gor daš.
pa gre do 2:1 komot. (odvisno kakšen meh)

jst ga imam za m42 zdej čakam še adapter da ga bom loh na canonu uporablu.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati