0   

Asdf @d3lirij 29. Maj 2011, 09:01

Pozdravljeni!

Zanima me, če je kdo imel priložnost testirat svetlost viewfinderja med Nikon d40 in d80.

Sam uporabljam Nikon d40, v glavnem fotografiram s starim (manual) makro objektivom "Nikkor Micro 105mm f4"...zdi se mi zdi, da je viewfinder dokaj zrnast, morda pretemen, čeprav pravijo, da ima d40 zelo svetel viewfinder glede na to, da uporablja "pentamirror". "Pentaprism", ki naj bi jo uporabljal Nikon d80 naj bi bil precej svetlejši.

Svetlejši viewfinder bi bil zame velik plus (poleg drugih plusov), saj makro ostrim ročno.
Če je kdo imel priliko primerjat oba oz. če ima kakršnokoli mnenje glede tega, se priporočam.

Lp
 0   

Miha @cedo 29. Maj 2011, 10:40

Res je, D80 ima malenkost svetlejše in večje iskalo, ampak to ne bo dovolj za zanesljivo ostrenje MF objektivov, saj so medlice prirejene za AF. Če si kdaj pogledal skozi kakšen starejši SLR fotoaparat, veš o čem govorim.
Photography, the word itself: Photography or the application of the Chemical rays of light to the purpose of pictorial representation. Sir John. F. W. Herschel, 14 March 1839.
 0   

m @kamerman 29. Maj 2011, 10:53

mogoče se ti splača pogledat za kakšen model z liveview-om
 0   

Aleš @lial 29. Maj 2011, 11:33

kakor je zapisal kamerman, vsekakor je liveview, ki ima še možnost povečevanja velika prednost pri macro fotografiranju...
 0   

Žiga @zcetrt 29. Maj 2011, 15:41

Moram potrdit, da ima D80 več kot le solidno iskalo. S staimi manualci se da precej naredit, a res ne toliko, kot z deljenimi medlicami npr. Razlika proti D40 pa je očitna. Ko pa pogledaš v full frame, je pa znova druga pesem.

Sem pa poskusil tudi s split screen medlicami z D80 z ebaya, ampak nekako nisem dolgo vztrajal. Glavni vzrok je bil ta, da (še) nisem imel veliko pojma in me je jezilo, ker je bila v sredini nonstop črna, je pa to zaradi F/4 objektiva, ki je bil zaprt na F/5.6 in dejstva, da nosim očala. Tako je bilo treba res do milimetra naciljat oko, da se je sploh dalo jo uporabljat.
4.
 0   

Asdf @d3lirij 30. Maj 2011, 15:57

Hvala za dosedanje odgovore in nasvete.
Glede "liveviewa" še nimam mnenja (nikoli probal), bom pa preizkusil, če bo prilika.

Mja problem je pri teh starih objektivih, ker večji F kot naštimaš, manj svetlobe je in to dejansko vidiš že preden "klikneš". Pri f22 v senci je že prekleto temno. Novejši objektivi - če sem dobil prave informacije na netu - imajo cel čas zaslonko na full odprto, in se F zmanjša šele ob "kliku"(?).

Saj nevem koliko bi dejansko pridobil z novim bodyem..vsekakor bi večje iskalo in malenkost svetlejše pripomoglo za nadalnje delo..

Omenili ste "medlice". A je kdo imel priložnost testirat opevan "KatzEye" ?

lp
 0   

Žiga @zcetrt 30. Maj 2011, 20:56

Jaz sem imel medlice cenovnega ranga 35 EUR iz ebaya za Nikon D80. KatzEye so kar dražje, če se prav spomnim.

Če govoriš o starih Nikonovih objektivih, ti bo zaslonko pravilno zapiralo ob fotografiranju, ostril pa boš s popolnoma odprto. (le omenjam - čipirat jih ne, ker nastavitve zaslonke potem ne držijo pri nekaterih starejših objektivih - drugačno razmerje vzvoda in odprtosti zaslonke).

Če pa imaš v mislih kakšne M42 objektive, tisto stikalo za avtomatsko zapiranje zaslonke ob slikanju seveda ne bo delovalo. Imaš pa lahko celo problem, če dobiš objektiv, ki je le avtomatski in zato sploh ne moreš brez tehničnih mahinacij zapirat zaslonke.
4.
 0   

Asdf @d3lirij 1. Jun 2011, 10:19

Hvala za pojasnilo. ...ja KatzEye so precej dražje...

Že ko je govora o teh dveh bodyih (d40, d80), bom izkoristil toisto temo (da nebom brez potrebe odpiral novo)...bom malo razmišljal na glas, če pa kdo želi pokomentirat - dobrodošlo.
Med drugim bi z d80 pridobil na megapixlih - nisem fanatik megapixlov, ampak mislim, da bi mi v mojem primeru prišli prav.

Hipotetično:

(5MPx in 10MPx za lažji izračun)

Z objektivom, ki doseže makro razmerje 1:1 in bodyem z 5MPx poslikam X subjekt.

Če bi poslikal z objektivom, ki doseže makro razmerje 1:2 in bodyem z 10MPx, ter kasneje naredil CROP in s tem dosegel razmerje 1:1, bi prišel na isto kot v prejšnjem primeru - to bi med drugim omogočilo večjo delovno razdaljo (?).

To bi bil še en dodaten + tega bodya (poleg viewfinderja).
 0   

Miha @cedo 1. Jun 2011, 11:18

Če kropaš iz 1:2 na 1:1, vržeš stran 3/4 pikslov.
Photography, the word itself: Photography or the application of the Chemical rays of light to the purpose of pictorial representation. Sir John. F. W. Herschel, 14 March 1839.
 0   

ant-dj @ant-dj 1. Jun 2011, 11:52

Pa zakaj ostriš pri zaslonki 22? Najprej izostriš pri f4 in nato zapiraš zaslonko.

Sicer pa je tudi možnost, če gre za M42 objektive, da nabaviš adapter, ki potrdi AF. http://cgi.ebay.com/AF-confirm-M42-Nikon-adapter-D3000-D80-D90-D70-D40-/360261577071?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53e143696f
 0   

Asdf @d3lirij 1. Jun 2011, 13:32

Cedo, hvala za info. Nisem vedel, da je tolikšna izguba.

Ant-dj, ostrim pri f22, ker pri določenih "macro-živalicah" rabim večji DOF...vse to delam iz roke in ne na stativu. Nemogoče, da bi izostril pri f4 in nato z roko pomaknil obroček na f22 in ohranil isti focus. Ampak vseeno hvala za nasvet, tudi glede adapterja - bom malo pregledal zadevo.

p.s. Uporabljam pa ta objektiv: http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/nikon/nikkoresources/micronikkor/105mmicrof4.htm
Zaenkrat sem zelo zadovoljen z njim.
 0   

Žiga @zcetrt 1. Jun 2011, 22:30

Potrditev fokusa dela pri Nikonih brez čipa (mogoče je kakšna izjema, ampak glavnina, vključno z D80 fokus potrjuje). Za Canon rabiš adapter s čipom za potrditev.

Pri F22 ti niti potrditev fokusa v aparatu ne bo delala niti medlica. Medlica bo črna, namesto da bi razdelila sliko, v fotoaparatu pa senzor ne bo sprejemal "pravilne" svetlobe, da bi lahko deloval. Za podrobnosti si poglej, kako deluje AF sistem v DSLR-jih. Ponavadi je meja nekje pod F/8, če se ne motim.

Imaš pa krasen objektiv.

Z nikonovimi objektivi ostriš pri popolnoma odprti zaslonki. Le-ta se zapre samo v času ekspozicije. In tudi potrditev fokusa bi morala delovat.
4.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati