0   

Blur @Blue_wing 10. Jun 2011, 22:03

Pozdravljeni!

Danes sem pripeljala domov opremo za temnico.
Torej imam:
- povečvalnik
- developer za razvijanje fotografij
- ilford, Agfa in Tetenal papirje
- uro
- prijemalko ter klupice
- dozo za razvijanje filmov
- Rdečo luč

Zanima me, kaj mislite, da je nujno še dokupiti?
Izostrovalec je nujen?
Katere kemikalije mi priporočate in katere še potrebujem?
Sicer znam razvijati fotografije toda ima vseeno kdo kakšen nasvet kako začeti?

hvala za vaše odgovore.

lp
 0   

jernej kaše @zapp0 10. Jun 2011, 22:06

Fiksir ;-)

Ne štekam.... praviš, da znaš razvijati fotografije, zraven pa sprašuješ "kako začeti"?
 0   

Jan Kajfež @Geccko 10. Jun 2011, 22:57

- termometer
- banjice
- posode za merit kemikalije (po želji)
- stop (po želji)
- wetting agent (po želji)
- Izostrovalec je zelo priročen...
- tudi predpasnik in rokavice toplo priporočam
-...

Jaz pri sebi ugotavljam, da je vedno še nekaj kar bi rabil v temnici smile
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Miha @cedo 10. Jun 2011, 23:13

Prekinjevalec je nujen.

Če je papir že star, Agfa sigurno je, si kupi novega. Ni večje žalosti, kot je povečevat na star papir, poln mrene. Enako velja za kemikalije; odprt razvijalec drži pol leta, največ eno.
Če povečevalnik nima barvne ali multigrade glave, si dokupi multigrade filtre.
Prijemalki rabiš najmanje dve, eno za razvijalec, drugo za prekinjevalec in fiksir.
Photography, the word itself: Photography or the application of the Chemical rays of light to the purpose of pictorial representation. Sir John. F. W. Herschel, 14 March 1839.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 10. Jun 2011, 23:23

Eno neumesno vprašanje, kaj pomeni če stop diši po amoniaku? biggrin
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Miha @cedo 10. Jun 2011, 23:27

... da si že predolgo v temnici grin
Photography, the word itself: Photography or the application of the Chemical rays of light to the purpose of pictorial representation. Sir John. F. W. Herschel, 14 March 1839.
 0   

slowenien @slowenien 11. Jun 2011, 00:09

Citiram:
Če je papir že star, Agfa sigurno je, si kupi novega. Ni večje žalosti, kot je povečevat na star papir, poln mrene

Star papir pa lahko meni šenkaš ga bom z veseljem ponucal ,mrena sploh ni problem ,ker jo vidi malo ljudi pravzaprav zadnje pol leta delam samo na tak papir ,je z neba padlo 20 rol po 1x10m smile
 0   

Blur @Blue_wing 11. Jun 2011, 09:13

Hvala za odgovore. =)
Bom dokupila potrebno in se bom začela razvijati.
kaj se pa tiče Zapp0, razvijala sem že ampak v temnicah od drugih in vseeno mislim, da je dobro da malo svoje znanje osvežim, preden se lotim resnega razvijanja.
Kaj se pa tiče listov, pa bom na njih malo povadila, ker mi jih ni žal. naročila pa bom tudi nekaj "novega" papirja za kakšne bolj resne zadeve.
banjice in stop sem dokupila in pa tako masko in rokavice za večjo varnost smile
 0   

Miha @cedo 11. Jun 2011, 10:05

Maske in rokavic pa res ne rabiš, ni v temnici nič nevarnega.
Tonirala verjetno ne boš.
 0   

Blur @Blue_wing 11. Jun 2011, 12:28

Na kemikalijah pač vseeno piše da so nevarne za zdravje... Ok, sicer maska je pomojem res malo pretirana, saj to niso pretirano hlapeča sredstva? Ne vem, pač malo me skrbi.
 0   

Blur @Blue_wing 11. Jun 2011, 17:02

Ima mogoče kdo kakšno kemikalijo za prodat?
 0   

najed01 @najed01 11. Jun 2011, 22:17

Še moja malenkost.
-Plastenke, kjer boš shranjeval fiksir in ostalo. Dobra je plastenka od aloe vere, dobro tesni in je kompaktna. Imaš 1,5L, 1/2L in 0,33L Dobiš na petrolih. Plastenke od Ilforda so žalost.
-Menzura naj bo plastična.
-Dobro si oglej prostor pri dnevni svetlobi. Ko razvijaš film, je popolna tema. Jaz se v lastni kopalnici nisem znajdu. Posledica je razbita menzura.
-Kovinska doza za razvijanje filmov je boljša. Manj kemije, lažje temperiraš kemijo,.... Plastična je lepša smile
-Termometer za pripravo kemije naj bo paličast. Ukrivljen ni praktičen.

In kot vedno pravi Cedo: Nujno preberi kako knjigo.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 11. Jun 2011, 22:23

Mogoče je tudi zelo priročna temnična vreča... se izogneš razbitim menzuram smile
 0   

Miha @cedo 11. Jun 2011, 22:24

V temnic pač delaš po pameti. To pomeni, da prstov ne namakaš v kemikalije po nepotrebnem, in da ko mešaš tiste v prahu, ne vdihavaš prahu. To je najbolje početi kje na prostem. Nekateri so alergični na metol (sestavina nekaterih razvijalcev v prahu), ki lahko povzroča dermatritis. V večini tekočih razvijalcih ga nadomešča fenidon, ki ni strupen.
Edina prava svinjarija je selenov toner. Če rokuješ z njim, je obvezna uporaba nitrilnih rokavic (pronica skozi lateks!).

Če ti smrdita prekinjevalec in fiksir, uporabljaj prekinjevalec na osnovi citronske kisline (tak je ilfostop) in nevtralen fiksir (recimo Tetenalov Superfix Odourless).

Ne škodi, če imaš možnost zračenja temnice.
 0   

Blur @Blue_wing 12. Jun 2011, 08:11

Hvala za še dodatne informacije... Sem včeraj preko neta naročila še zadnje kemikalije ter pripomočke. Tako, da se že veselim, da bom končno delala v svoji temnici. =)
 0   

fotkosmotko @fotkosmotko 2. Feb 2013, 00:01

in kakšni so rezultati? nobenega odgovora ni smile
 0   

natasa polona @polonafoto 29. Sep 2014, 17:41

ima kdo kakšen link, kje kupiti papir za temnico LC multigrade za črno belo razvijanje ,predpasnik,...hvala

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati