0   

Luka Trošt @luxxx7 19. Jun 2011, 20:17

Pozdravljeni, namreč imam objektiv Nikkor AF 24-120mm, ki sem ga dobil zraven fotoaparata ko sem ga kupil. Imam pa eno kar veliko prasko na sprednji leči oz. steklu kot je prikazano na spodnji sliki, sedaj pa me zanima kako bi to spoliral?

0   

urosm @urosm 19. Jun 2011, 20:40

Če ne vpliva na sliko potem pusti kakor je.
 0   

Luka Trošt @luxxx7 19. Jun 2011, 20:42

Vpliva vpliva, ker sem zadnjič nekako proti soncu slikal oz. pod takim kotom, da se je vidlo na več slikah da je praska na leči...
 0   

Janez Pelko @Wartburg 19. Jun 2011, 21:04

Za začetek pomaga, če prasko pobarvaš s črnim alkoholnim flomastrom. Na sliki se ne bo poznalo, lahko poskusiš.
 0   

Luka Trošt @luxxx7 19. Jun 2011, 21:41

@Wartburg resno misliš to? (:
 0   

martin @mart911 19. Jun 2011, 21:52

Verjetno to zmanjša/onemogoči čudn lom svetlobe na praski saj barva ne prosoja svetlobe in tako na tistem področju ni lomov, ki so verjetno tisto kar se na sliki najbolj vidi.
 0   

Klemen Blokar @kleb 19. Jun 2011, 22:09

Poliranja sprednjega elementa se na tvojem mestu ne bi nikakor lotil. Kot prvo boš dol spravil antirefleksni premaz, kot drugo pa mora biti leča zelo natančne oblike, da objektiv dobro funkcionira. Do trenutka, ko boš odpoliral prasko, bo oblika cele prednje leče dizaster. Poliranje prednje leče je eden (inovativen, to je že res) od načinov, kako uničiti objektiv, če nisi res stručko in imaš ustrezen laboratorij (pa še potem bi se dalo debatirat, kaj se da narest grin )...

Črn flomaster bo pa res pomagal, ja. Površine leče ne boš dosti zmanjšal, sipanje na praski pa bo bistveno zmanjšano.
 0   

Aleš @lial 20. Jun 2011, 05:08

Kakor je že zapisano - črn flomaster bo preprečil neželjene odseve, poliranje pa bi lahko lečo res uničilo.
Sicer pa napake in umazanija na prednji leči niso tolikšna tragedija (razen pri prodaji) in se še vedno lahko dobi dobre posnetke.
Povezavo sem sicer že enkrat dal, ker pa je tale ad-hoc test kljub vsemu zanimiv. še enkrat: http://kurtmunger.com/dirty_lens_articleid35.html

Torej - brez panike.
 0   

Ratter @Ratter 20. Jun 2011, 08:09

Ali pa kaj takega?

http://cgi.ebay.co.uk/WINDSCREEN-CHIP-CRACK-REPAIR-KIT-CAR-GLASS-EASY-USE-/290578404996?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item43a7d29684

Nimam izkušenj s tem.Tako,da jemlji tole z rezervo in na lastno odgovornost.

Pa še ena druga ideja.Tisti,ki popravljajo vetrobranska stekla.
Tiste zvezdice od kamenčkov.Morda,bi ti lahko zalili zarezo na leči?
 0   

Luka Trošt @luxxx7 11. Jan 2012, 18:20

Zanima me če bi se dalo kje dobiti zgornjo lečo od tega objektiva (označen na sliki z rdečo obrobo)? Sem gledal malo na Ebayu pa ne najdem nič... confused

LP
 0   

Ratter @Ratter 11. Jan 2012, 18:38

Pa se tole dejansko kaj pozna na fotografijah?
 0   

Luka Trošt @luxxx7 11. Jan 2012, 18:53

Ratter je napisal/a:
Pa se tole dejansko kaj pozna na fotografijah?

Se pozna, lahko vidiš na spodnji fotki. Se pa ne pozna na vseh fotografijah, ampak samo pod nekakšnim kotom (med soncem in objektivom), ko se seveda lomi svetloba...

0   

Ratter @Ratter 11. Jan 2012, 21:16

Da boš našel novo sprednjo lečo enostavno ne verjamem.
Ena butasta ideja z moje strani.Jaz bi poskusil,če se da lečo zasukat tako,da bi bilo tisto zlomljeno zgoraj.
Tako,da bi načeloma zgoraj bili oblaki,ki jih je lažje popravit z kakšnim klon tool.
Seveda,če fotografiraš pokrajino.
Šel bi vprašat mojstre,ki zalivajo avtomobilske šipe,če se da tole zalit?
Plus.Če bi bilo zgoraj in še zalito in bi imel še nataknjeno sončno zaslonko,bi po moje zadeva špilala.
V smeti ga pa še vedno lahko vržeš.
 0   

Luka Trošt @luxxx7 11. Jan 2012, 21:46

Ratter je napisal/a:
Da boš našel novo sprednjo lečo enostavno ne verjamem.
Ena butasta ideja z moje strani.Jaz bi poskusil,če se da lečo zasukat tako,da bi bilo tisto zlomljeno zgoraj.
Tako,da bi načeloma zgoraj bili oblaki,ki jih je lažje popravit z kakšnim klon tool.
Seveda,če fotografiraš pokrajino.
Šel bi vprašat mojstre,ki zalivajo avtomobilske šipe,če se da tole zalit?
Plus.Če bi bilo zgoraj in še zalito in bi imel še nataknjeno sončno zaslonko,bi po moje zadeva špilala.
V smeti ga pa še vedno lahko vržeš.

Bom poskusil, a dvomim ker se more nekaj vsedit/zataknit leča.
No sončne zaslonke nimam zraven tega objektiva tak, da je to mogoče dobra ideja...
Objektiv pa še ni za v smeti, brezskrbi cool
 0   

Klemen Blokar @kleb 12. Jan 2012, 01:24

Ali so slike, ki si jih pripel, slikane s potemnjenim počenim delom, ali kar tako?

Ker čisto zares, veliko več možnosti za uspeh imaš, če dodobra potemniš poškodovani predel, kot pa če puskušaš na tistem delu "obnoviti" lečo. Če potemniš en majhen del, si izgubil le en majhen del svetlobe in poslabšal bokeh. Če narediš "popravilo" leče, bo tista svetloba, ki si jo pri potemnjevanju izpustil, šibala naokrog po objektivu "prosto po prešernu" (ker "popravilo" zagotovo ne bo idealno) in ti na koncu kvarila ostrino posnetka (ne dosti, a vseeno).

Zdaj pa kar imaš raje - objektiv brez menjave leče pač tako ali tako ne bo več povsem enako deloval...
 0   

Luka Trošt @luxxx7 12. Jan 2012, 10:25

kleb je napisal/a:
Ali so slike, ki si jih pripel, slikane s potemnjenim počenim delom, ali kar tako?

Ker čisto zares, veliko več možnosti za uspeh imaš, če dodobra potemniš poškodovani predel, kot pa če puskušaš na tistem delu "obnoviti" lečo. Če potemniš en majhen del, si izgubil le en majhen del svetlobe in poslabšal bokeh. Če narediš "popravilo" leče, bo tista svetloba, ki si jo pri potemnjevanju izpustil, šibala naokrog po objektivu "prosto po prešernu" (ker "popravilo" zagotovo ne bo idealno) in ti na koncu kvarila ostrino posnetka (ne dosti, a vseeno).

Zdaj pa kar imaš raje - objektiv brez menjave leče pač tako ali tako ne bo več povsem enako deloval...

Te slike sem posnel takrat ko še nisem imel praske pobarvane z črnim alkoholcem. Bom pa šel sedaj malo na okrog in pofotkal pa sporočim kako pa kaj se obnese pobarvano z alkoholcem.

LP
 0   

Luka Trošt @luxxx7 12. Jan 2012, 11:31

Evo sem posnel par fotografij, namreč še vedno je na fotkah ta bela ''obroba'' ampak je manjša. Problem je nastal tudi pri slikanju neba, kjer mi pušča sedaj črn madež ko sem pobarval praske. Uglavnem s tem objektivom pač ne bom smel fotkat proti soncu ampak, tako da me sonce greje v hrbet biggrin

0   

Klemen Blokar @kleb 12. Jan 2012, 11:45

Hja, morda bi se dalo še malo bolje počrnit, kot le z alkoholcem, to je ena stvar. Pod drugo pa poglej, kako zaslonka vpliva na problem temnejših predelov slike - načeloma bolj kot jo odpreš, manj bi se moral poznati defekt...

Sicer pa ja, ugotoviti boš moral pridobljene slabosti in fotografirati tako, da se jim boš izognil...
 0   

Jernej Lasič @Sviri 12. Jan 2012, 14:56

Ne ga srat... kupi nov objektiv pa je. Ta je popolnoma v koorcu.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Luka Trošt @luxxx7 12. Jan 2012, 15:09

Sviri je napisal/a:
Ne ga srat... kupi nov objektiv pa je. Ta je popolnoma v koorcu.

Sej ga bolj malo uporabljam, ravno zaradi teh prask. Drugače sem pa samo vprašal, če je kakšna možnost da se popravi in če ni pač ni...

LP

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati