0   

NikonGeek @NikonGeek 30. Jun 2011, 17:39

Zadnje čase veliko beremo o prednostih RAW-a in JPEG-a. Vsi vemo, da je RAW precej boljši od JPEG-a. Res pa je, da je potrebno več obdelave za dober končni rezultat. Seveda profesionalci uporabljajo RAW, kako pa je pri tem z nami, ki nismo tako zverzirani v fotografiji? Praktično se mi niti ne sanja kako naj bi sliko v RAW-u obdelal. In kaj sploh za to potrebujem? Skratka, kaj je za malo boljšega začetnika bolje?
 0   

ogabe @ogabe 30. Jun 2011, 18:01

NikonGeek je napisal/a:
Seveda profesionalci uporabljajo RAW

Veliko manj kot si vecina ljudi po forumih misli grin
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

NikonGeek @NikonGeek 30. Jun 2011, 18:02

Misliš?
 0   

ogabe @ogabe 30. Jun 2011, 18:12

Ne, ne mislim, pac pa vem grin
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

NikonGeek @NikonGeek 30. Jun 2011, 18:19

Sam kolikor se govori povsod strokovnjaki pišejo skoraj vse v prid RAW-a in kako ga sami prakticirajo...
 2   

Zelod @flambirana_oFca 30. Jun 2011, 18:30

Strokovnjaki, ja, ki imajo čas pipetkati s fotografijami. smile V reportažni fotografiji, kjer pa se fotografije objavljajo takoj po končanem dogodku ali še celo vmes, pa sem tudi jaz prepričan, da mnogi sigurno ne uporabljajo RAW- ampak kar JPEG. Poleg tega pa, če že v aparatu nastaviš pravilen WB, saturacijo, kontrast in parametre za samo fotografiranje, nimaš kaj zgrešiti. RAW je le neke vrste "potuha", ki ti pomaga iz fotografije izvabiti še veliko več. Sam fotografiram RAW+JPEG. JPEG ravno zaradi čimhitrejše "obdelave" in pošiljanja naprej v objavo. RAW pa za vsak primer, če mi uspe res kakšna odlična fotografija, s katero se potem, ko imam čas igram in jo kdaj objavim v svojem portfoliu.
Sam bi priporočal, da se učiš delati kar z JPEG. Poznam kar nekaj ljudi, ki brez Lightrooma in Photoshopa ter po možnosti še HDR-ja ne znajo narediti dobre fotografije.
Zahvala: NikonGeek, maki84
 0   

Andraž @ASkobi 30. Jun 2011, 18:30

Prvič - RAW ti zavzame več prostora kot JPEG
Drugič - če fotkaš v RAW, ti fotoaparat sam nič ne spreminja barv, kar pa stori kadar fotkaš v JPEG
Tretjič - lahko si pa naštimaš da ti fotoaparat fotografira v RAW in JPEG hkrati (lahko nastane problem s prostorom na kartici, sploh če imaš le eno).
Verjetno si razbral, da je prva točka slabost RAW fotk, druga pa prednost.
V katerem formatu fotkaš, se vsak odloči sam, mislim pa, da je JPEG FINE format povsem dober. grin
Mislim pa, da večina še vedno fotografira v JPEG, tudi sam.
 0   

Aleš @lial 30. Jun 2011, 18:32

Prepričan sem, da delam za moj način dela in uporabe fotografij najbolj pravilno: nastavitev imam v RAW+JPG, na dva diska (rezerva) shranjujem obe datoteki, jpg pa še posebej na lokacijo za hitro pregledovanje.
V veliki večini primerov mi za objave, domači album, ali izdelavo kakšnega albuma za prijatelje zadostuje jpg, le v redkih primerih (manj kakor 10%) uporabim RAW fotografije, ki jo potrebujem. Vendar je takrat ta RAW toliko bolj pomemben, predvsem zaradi korekcij, ki bi jpg popolnoma pokvarile, WB, večji dinamični razpon, preosvetlitev in podobno.
 0   

NikonGeek @NikonGeek 30. Jun 2011, 18:37

No sepravi smo ugotovili, da RAW ni tak oh in ah. Bom poskusil v načinu RAW+JPEG. Hvala vsem za odgovore.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 30. Jun 2011, 21:43

RAW je krasna zadeva, če hočeš res vrhunsko kvaliteto in obdelavo s čim manj degradacije.
JPEG v večini primerov zadošča.
 0   

Horvy @Horvy 1. Jul 2011, 08:31

Če se le da, fotkaj v RAW...včasih pa časovno ne znese, zato JPEG..

lp
 0   

Janez Pelko @Wartburg 1. Jul 2011, 09:20

Kartice in diski so tako poceni, da velikost datotek ni več problem.
RAW ima nekaj bistvenih prednosti. Največja je ta, da do neke mere lahko restavriraš prežganine. Najslednja pa elegantno spreminjanje WB pri obdelavi.
 0   

Tomislav @tomaz_urh 1. Jul 2011, 14:35

Kot pravi predhodnik, ima Raw nekaj bistvenih prednosti,
verjamem pa da tisti ki morajo hitro oddajati pač delajo Jpeg....
za razne e portale velikokrat kvaliteta ni bistvena.....
je pa to zadeva osebne odločitve, sam nikoli ne delam v jpeg-u
lp
 0   

Janez Pelko @Wartburg 1. Jul 2011, 14:40

Jaz vse poroke, prireditve in reportaže delam izključno v jpeg.
Raw pa v glavnem vse avtorske projekte.
 0   

NikonGeek @NikonGeek 1. Jul 2011, 15:37

Bom poskusil tudi v RAW-u...kar se pa tega tiče me pa zanima kaj potrebujem za obdelavo RAW fotografije? Programi, pretvorniki itd.
 0   

Tomislav @tomaz_urh 1. Jul 2011, 16:09

adobe lightroom, ali drugi raw programi
 0   

Aleš @lial 1. Jul 2011, 16:38

Če nisi nikoli obdeloval RAW-a, ti priporočam postopnost.
Prvi korak, ko imaš samo malo vpliva na pretvorbo je uporaba Picase, ki v veliki meri podpira večino RAW datotek in jih lahko v omejenem obsegu spreminjaš. Naslednji program, kjer je že nekoliko več kontrole, je PhotoScape, ko boš ugotovil, kakšen program je to, ga boš verjetno za vedno pustil na disku.
Sicer ne vem, s kakšnim aparatom fotografiraš, vendar je v večini primerov program za pretvorbo dodan, zato poskušaj še s tem.
Če ne nameravaš uporabljati ukradenih programov, potem je dokaj zahtevna varianta UFraw, ki je del GIMP-a, odprtokodnega programa, kjer pa se da že marsikaj narediti narobe grin grin

Zakaj postopnost: s takojšnjim skokom v zahtevne programe imaš veliko možnosti, da boš več pokvaril, kakor izboljšal, čeprav je seveda možno, da se motim in podcenjujem tvoje sposobnosti. V tem primeru se opravičujem!

LP
 0   

Tomislav @tomaz_urh 1. Jul 2011, 18:09

če maš dslr, potem le poizkusi lightroom, ali kaj podobnega, imaš trial verzije programov
pa poizkusi 30 dnevno inačico
če se ti kaj ne bo izšlo pri fotki, imaš še vedno gumb v programu, kjer vse takoj vrneš v prvotno stanje.
lp
 1   

Dule @DuleB 1. Jul 2011, 20:03

NikonGeek, preden se česar koli lotiš, poslušaj preprost nasvet: pojdi na YouTube in vtipkaj RAW TUTORIAL. Dobil boš nekaj filmčkov, ki ti lepo, praktično prikažejejo kako se obdeluje RAW datoteke, katera orodja so ti pri tem na razpolago ter kakšne učinke lahko dosežeš. Potem boš vsaj vedel o čem je govora, videl boš, kaj si je z RAW datotekami za početi, predvsem pa si boš lažje izoblikoval lastno mnenje o uporabnosti RAW-a.

LP
-Dule-
Zahvala: maki84
 0   

NikonGeek @NikonGeek 1. Jul 2011, 21:38

No najboljše da kar vse poskusim pa bo najbolje...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati