0   

Radan @RMagic 1. Jul 2011, 15:33

Pozdravljeni,

načrtujem nakup nove opreme, zato bi želel da izrazite svoje mnenje (priporočila). Torej,...

Aparat bom uporabljal večinoma za portrete (zunaj in studio/modna fotografija), tudi za naravo, razne artikle (studio) itd. ampak prioriteta so portreti.

Izbiram med:
CANON 5D MARK II
CANON 7D
NIKON D700

Da bo malo lažje, skupaj z objektivom sem pripravljen investirati cca. 3.500,00€

Zaželjena so tudi priporočila za objektiv, ki je dober v kombinaciji z izbranim aparatom.

Za vsa priporočila in odgovore, HVALA! smile
 0   

misfits @misfits 1. Jul 2011, 15:48

za tvoj namen fotografije, se mi zdi najboljši Canon 5d
objektive pa kakšen 50 f1,4, 85 1,8 pa mogoče 24-105 f4 IS
 0   

jernej kaše @zapp0 1. Jul 2011, 20:33

Toliko denarja za opremo, pa ne ve, kaj kupiti... hm... bigeek
 0   

RZ67 @RZ67 1. Jul 2011, 20:46

RMagic je napisal/a:
Da bo malo lažje, skupaj z objektivom sem pripravljen investirati cca. 3.500,00€

To bo bolj malo, če se misliš resno vržt v modno fotografijo, posebej, če misliš delat v studiju, ker tam namreč rabiš studijske bliskavice grin

Od tega, kar si navedel, bo pri Canonu za začetek čist OK:
1. 5D Mk II ..... 2.000 eur
2. 70-200 f/2.8 L IS II USM ...... 2.000 eur

Ko bo več financ, pa si razširi obzorja še s kakšnim 24 f/1.4 L II (omenjal si naravo) in 50 f/1.2 L ter 100 f/2.8 L IS USM Macro, če rabiš tud makro zmogljivost. biggrin

Pa še kakšno osvetljevalno opremo si omisli. Če hočeš solidno zadevo, vsekakor Profoto, za delo na terenu je to min. 3.500 eur na pack z glavo in modifikatorjem, rabil boš pa min. 2, enga z beauty dishem za key in drugega za rim/kicker z gridom ali strip boxom (priporočam Chimero ali Plume). No, tud kakšna 250cm okta ali 300cm giant parabolični reflektor, pa ringfleš ti bodo prišli zelo prav.

No seveda, ko se ti budget poveča, je edina prava stvar za studijsko modo digitalni srednji format, Phase One 645 recimo s 55, 80 in 110 lensi, vsi f/2.8 leaf shutter cool. Ampak tu se cene začnejo tam pri okoli 15.000 eur bigrazz
 0   

Horvy @Horvy 3. Jul 2011, 11:34

Čeprav sem zvesti RUMENJAK, mislim, da je D700 mogoče čisto malo časovno za tema body-ema, pa je drugače prava lepotička...ne vem, js bi vzel FF 5dmkll, potem pa koliko pač ostane za objektive, poceni pa dober je 85/1.8...ostalo pa po potrebah!

Lp
 0   

Janez Šturm @jj65 4. Jul 2011, 20:08

Se strinjam s Horvyem. D700 ima hitrost, lowlight,... kar pa za svoj namen ne potrebuješ.
Lp j
 0   

Ratter @Ratter 4. Jul 2011, 20:18

Mene pa bolj zanima,s čim si do sedaj fotografiral?
 0   

Gorazd Zupančič @Zupi 7. Jul 2011, 11:58

D700 in 5D MII oba sta zastarela, nasledniki so pred vrati
 0   

Ratter @Ratter 7. Jul 2011, 12:35

No,to je pa izjava meseca.... upset
 0   

Primož @Smrkec 7. Jul 2011, 13:08

haha...me vedno nasmeje, ko je nekdo tako zelo zabaven... 5D mk2 ste najavljali ko je bila stara 5ka kako leto v prodaji, pa vsi vemo koliko časa je minilo do dejanskega fotiča... kupiš in imaš...kdor rabi fotoaparat kot orodje, mu bo vseeno če je model v prodaji že 3 leta(misliš, da stranko zanima s čim fotkaš?)...
Sicer pa... odliči se med D700 ali 5Dmk2 ker sta oba fulframe, kar ti bo pri portretih prišlo prav...ker nikonovih sistemov ne poznam tako dobro, ti za canon rečem da vzami:
5D mk2
EF 24-70mm f2.8 L
in ko boš vedel katere goriščnice ti bolj odgovarjajo dokupiš kaj v smislu:
EF 50mm 1.4
EF 85mm 1.8
L fiksne objektive boš pa kupoval, ko jih boš res rabil...

mojih 5 centov grin
... The moments you want to remember ...

http://www.primozbregar.com
 0   

Jernej Lasič @Sviri 7. Jul 2011, 13:46

RZ67 je napisal/a:
RMagic je napisal/a:

To bo bolj malo, če se misliš resno vržt v modno fotografijo, posebej, če misliš delat v studiju, ker tam namreč rabiš studijske bliskavice grin

Od tega, kar si navedel, bo pri Canonu za začetek čist OK:
1. 5D Mk II ..... 2.000 eur
2. 70-200 f/2.8 L IS II USM ...... 2.000 eur

Ko bo več financ, pa si razširi obzorja še s kakšnim 24 f/1.4 L II (omenjal si naravo) in 50 f/1.2 L ter 100 f/2.8 L IS USM Macro, če rabiš tud makro zmogljivost. biggrin

Pa še kakšno osvetljevalno opremo si omisli. Če hočeš solidno zadevo, vsekakor Profoto, za delo na terenu je to min. 3.500 eur na pack z glavo in modifikatorjem, rabil boš pa min. 2, enga z beauty dishem za key in drugega za rim/kicker z gridom ali strip boxom (priporočam Chimero ali Plume). No, tud kakšna 250cm okta ali 300cm giant parabolični reflektor, pa ringfleš ti bodo prišli zelo prav.

No seveda, ko se ti budget poveča, je edina prava stvar za studijsko modo digitalni srednji format, Phase One 645 recimo s 55, 80 in 110 lensi, vsi f/2.8 leaf shutter cool. Ampak tu se cene začnejo tam pri okoli 15.000 eur bigrazz

Napisal je, da bi okvirno 3500€ investiral... ti pa mu predlagaš 5dmk2 in 70-200 2.8 IS. Potem pa začneš dodajati še svoje profoto zadeve, 1.2L objektive, medium formate in ostala jajca... se ti to res zdi smiselno, glede na to kar je on napisal?

ni treba čisto vsakemu predlagat najdražje opreme...
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Aleš @lial 7. Jul 2011, 14:08

@Sviri: imaš prav. Ob tem pa imam vedno bolj občutek, da gre pri te vrste 'svetovanjih' za podoben sindrom, kakor je tisti "kdo ima večjega" in bolj belega, ali pa vsaj z rdečo elastiko... skratka - "ti kar mene poslušaj, ker vse to imam"
 0   

RZ67 @RZ67 7. Jul 2011, 14:20

Sviri je napisal/a:
Napisal je, da bi okvirno 3500€ investiral... ti pa mu predlagaš 5dmk2 in 70-200 2.8 IS. ... se ti to res zdi smiselno, glede na to kar je on napisal?

Da. Če prebereš še enkrat, za kaj misli uporabljat, se bo morda tudi tebi začelo zdeti smiselno. Je res, da je 500 € čez njegov budget, ampak s tem bo pokril 90% opisanih potreb.

Popravi me, če se motim, ampak tak kombo oz. kombo z 1Ds ima veliko modnih / portretnih fotografov kot primarno kombinacijo (npr. naš modni fotograf Matjaž Očko ali pa recimo Mark Wallace, ...).

Aja, btw, spraševal je ali 5D MkII ali 7D ali D700 in kateri lens zraven, citiram "Zaželjena so tudi priporočila za objektiv, ki je dober v kombinaciji z izbranim aparatom." torej nisi dobro njegovega Q prebral grin
 0   

RZ67 @RZ67 7. Jul 2011, 14:28

lial je napisal/a:
Ob tem pa imam vedno bolj občutek, da gre pri te vrste 'svetovanjih' za podoben sindrom, kakor je tisti "kdo ima večjega" in bolj belega, ali pa vsaj z rdečo elastiko... skratka - "ti kar mene poslušaj, ker vse to imam"

Nope, se motiš. Iz mojega zornega kota, če je nekdo pripravljen dat 3.500 € za body + lens combo, verjetno ne misli šparat pri osvetljevalni in drugi opremi in si nabavit recimo Quantuum ali Wallimex fleše in Cactus triggerje laugh Mogoče s primerjavo, ki jo lažje razumete, šel si bo kupit Audija, gume bo pa ene pocenske gor dal bigrazz

P.S.
Glede zgoraj svetovanih lensov pa, imel sem 50 1.4 in ga osebno ne morem ravno priporočiti (vsaj ne glede na 50 1.2, kar imam zdaj), 85 1.8 je pa še kar, ima svoje pomanjkljivosti (CA, pa po moji izkušnji je bolj f/2 grin)
 0   

RZ67 @RZ67 7. Jul 2011, 14:35

RMagic je napisal/a:
Izbiram med:
CANON 5D MARK II
CANON 7D
NIKON D700

Zaželjena so tudi priporočila za objektiv, ki je dober v kombinaciji z izbranim aparatom.

Glede na nekatere odzive zgoraj (@Sviri & @lial) me zanima, če si mislil 3.500 € z enim objektivom ali z večimi cool
 0   

Jernej Lasič @Sviri 7. Jul 2011, 19:50

RZ67 je napisal/a:
Sviri je napisal/a:
Napisal je, da bi okvirno 3500€ investiral... ti pa mu predlagaš 5dmk2 in 70-200 2.8 IS. ... se ti to res zdi smiselno, glede na to kar je on napisal?

Da. Če prebereš še enkrat, za kaj misli uporabljat, se bo morda tudi tebi začelo zdeti smiselno. Je res, da je 500 € čez njegov budget, ampak s tem bo pokril 90% opisanih potreb.

Popravi me, če se motim, ampak tak kombo oz. kombo z 1Ds ima veliko modnih / portretnih fotografov kot primarno kombinacijo (npr. naš modni fotograf Matjaž Očko ali pa recimo Mark Wallace, ...).

Aja, btw, spraševal je ali 5D MkII ali 7D ali D700 in kateri lens zraven, citiram "Zaželjena so tudi priporočila za objektiv, ki je dober v kombinaciji z izbranim aparatom." torej nisi dobro njegovega Q prebral grin

ne, ni smiselno. jaz bi mu prej svetoval (za canon) 24-105 ali pa 24-70 pa zraven kak 50 1.4 ali 85 1.8. mislim, da si s to kombinacijo veliko bolj fleksibilen kot z 70-200. ko bo hotel kaj drugega kot headshote fotkat bo pa mrzel.

to, da tebi zadnja lensa nista dovolj še ne pomeni, da ostalim 90% začetnim fotografom tudi ne bosta. vsi že vemo, da imaš 50 1.2, ker se ob vsaki priliki z njim in z vso svojo najboljšo opremo ven mečeš. in ta tema ni nobena izjema. pumpanje lastnega ega, avtorju teme pa žal bore malo pomagaš.

ja, ok, si šel za 500€ čez budget, nima veze... ampak potem pa si začel bluzit še o osvetlitvi in o nekem srednjem formatu. daj, zresni se malo. nimajo vsi namena kupovati najdražjih stvari.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

RZ67 @RZ67 7. Jul 2011, 21:06

Sviri je napisal/a:
ne, ni smiselno. jaz bi mu prej svetoval (za canon) 24-105 ali pa 24-70 pa zraven kak 50 1.4 ali 85 1.8. mislim, da si s to kombinacijo veliko bolj fleksibilen kot z 70-200. ko bo hotel kaj drugega kot headshote fotkat bo pa mrzel.

laugh Naj sam pove, ampak, če je tako, kot je napisal oz. kot sem ga jaz razumel (to je, da bi za 3.500 € kupil en body + en lens), potem je tvoj predlog res smešen, če ima 70-200 2.8, potem res ne vidim razloga, da bi rabil še 85 1.8 upset Npr. Joel Grimes dela beauty vse na f/8, pa ni edini. 50 1.4 sploh ne bi komentiral. Od vseh lensov, ki sem jih imel ali sprobal (ni jih bilo malo), je bil najslabši in ga res nikomur ne bi priporočil. Ne vem sicer s čim ti fotkaš, ampak 70-200 pa res ni samo za headshote. Na FF (analogni) je pri meni gor večino časa, recimo temu ne moreš reči headshot http://www.flickr.com/photos/ogrizek/5868592653/in/photostream

Štos je v tem, da je za portrete, posebej ženske, za moj okus bolj primerna tele leča, zato osebno, s čimer se pač ti ne strinjaš, menim, da bi, če hoče imeti samo en lens, za ta namen največ potegnil s 70-200. 24-105 nima 135, ki pa res služi headshotom, 24-70 pa nima 85 ali 100. Samo v tem je keč. Če pa rabi overall objektiv, pa je ali 24-70 ali 24-105 tudi po mojem mnenju boljša izbira. Samo za portrete (kot ta pojem razumem jaz) pač ne. Mrzel pa verjetno ne bo, ampak bo poštekal, da bi blo fino kupit še en ali dva lensa. Jaz npr. skoraj vse naredim s 50-ko (30% vsega) in 70-200 (60%), no, včasih, ampak zelo redko, pa dam gor tud 24-ko (10%). Pa zase mislim, očitno se po tvojem motim, da delam večinoma portrete. Na 1.6 crop bodyju (če bi torej RMagic vzel 7D) pa je res 70-200 manj uporaben (vsaj meni).

Se pa tolažim, da se vsaj Mark Wallace strinja z mano glede tega http://www.youtube.com/watch?v=7MNvYqUymQc&feature=player_embedded

Sviri je napisal/a:
to, da tebi zadnja lensa nista dovolj še ne pomeni, da ostalim 90% začetnim fotografom tudi ne bosta.

Jaz sem začetnik, drži, zate in za RMagic pa ne vem. Napisal je, da si kupuje novo opremo za 3.500 €, iz česar sem očitno spet napačno sklepal, da ni ravno začetnik grin

Sviri je napisal/a:
ampak potem pa si začel bluzit še o osvetlitvi

Že odgovorjeno v enem od zgornjih postov. Če bo delal v studiju, bo verjetno rabil tudi osvetlitev, no, vsaj velika večina, ki jih dela v studiju, jo rabi.

Sviri je napisal/a:
in o nekem srednjem formatu. daj, zresni se malo. nimajo vsi namena kupovati najdražjih stvari.

Vsi ne, nekateri pa. In če z novo opremo štartaš pri 3.500 € si na dobri poti tja. Jaz recimo sem začel s 40D in 17-55 f/2.8, mislim da je bilo skupaj 1.800 €, torej s še enkrat manj, zdaj sem pa na Eos 3 in 50 1.2, kar je spet skupaj okoli 1.600 € laugh

Ostalega pa ne bi komentiral, ker nima smisla. Tisti, ki je temo odprl, se je itaq več ne udeležuje, s tabo se driblat okol tega se mi pa tudi ne da. Če komu moja zgornja razlaga kaj pove oz. pomaga OK, če ne, pa tudi OK.
 0   

Radan @RMagic 7. Jul 2011, 21:09

Najprej bi se zahvalil vsem, ki ste delili svoja priporočila. Malenkost sem bil odstoten zato je moj odgovor malce pozen.

@misfits: Tudi jaz sem dal na prvo mesto 5D mII, glede objektiva bo treba še razmislit.
@zapp0: Jaz povsem drugače gledam na denar, vse je odvisno od ciljev in v kaj investiram, koliko mi ta investicija potem prinaša, itd. (To je zgolj moje mnenje)
@RZ67: O tem bi se dalo še pogovarjati, ampak trenutno še nisem pripravljen na takšno opremo smile Vseeno pa mi je priporočilo za 5D, dodatno potrdilo da je izbira dobra.
@Ratter: Mogoče sem spustil da tel, da sem fotografiral že nekaj let nazaj, potem pa so druge službene zadeve postale bolj pomembne, ampak vseeno je aparat še vedno bil pri roki. Pri nas se ukvarjamo z oblikovanjem spletnih strani, slikal sem razne artikle itd. Portretna fotografija pa me je začela mikati kratek čas nazaj. Uporabljal sem (imam ga še pri roki) NIKON d70s + trenutno AF-S NIKKOR 18-70, tudi CANON je bil kdaj pa kdaj pri proki, nazadnje 400D... kot pravim, imaš toliko, kolikor investiraš.
@Smrkec, @Sviri: Hvala obema, spoštujem vsa mnenja. Pri nakupu mogoče res ne bom gledam na cente natančno, razliko 200-300 eur, porabim za pivo v pol leta smile (malo heca)
@RZ67: Glede osvetljave in drugih zadev bo še potekalo veliko tem smile Ampak to, po tem ko se ostala oprema "vsidra" v roke.

Res pa je, da nimam namena kupovati NAJDRAŽJIH STVARI, kupujem kar je dobro, kar deluje in kar se da za najbolj ugodno ceno.

Torej:
Po vsej verjetnosti bom vzel 5D mII, kar se tiče objektiva pa...
Razmišljam o 85-ki. Priporočali ste 50-ko... Torej dajmo še malo na to temo, zakaj 85 in zakaj naprimer 50? Kje bom zgrešil, pridobil itd.

Hvala
 0   

Radan @RMagic 7. Jul 2011, 21:22

Med tem ko sem pisal je padlo še nakaj tem. Naj napišem malo drugače, da bo zadeva lažje stekla.

-Jaz osebno se imam za začetnika, torej začetnik, ki je pripravljen investirati da bo lažje prišel do cilja.
- Naj omenim da je prioriteta pri slikanju tudi to da stranke slikam v naravi, studijsko slikanje zgolj ko je potrebno, odvisno za kaj zadeva gre...
-Začnimo še enkrat in odstranimo tistih 3.500€. Torej vzel bom 5D mII, iščem še dober objektiv, ko bo znanje večje in ko zadeva steče bom kupoval naprej. Z velikim zanimanjem zdaj berem o 70-200.
-Dajmo najprej to, potem bom spraševal o osvetlavi na terenu.

Hvala
 0   

RZ67 @RZ67 7. Jul 2011, 21:38

RMagic je napisal/a:
Po vsej verjetnosti bom vzel 5D mII, kar se tiče objektiva pa...Razmišljam o 85-ki. Priporočali ste 50-ko... Torej dajmo še malo na to temo, zakaj 85 in zakaj naprimer 50? Kje bom zgrešil, pridobil itd.Hvala

Za portrete na 5D definitivno 85-ko, vseeno ali 85 1.8 ali 85 1.2 (odvisno od budgeta, ampak na Nizozemskem dobiš ta kombo z 1.2 za 4.000 € grin). Kombo 5D z 1.2 je verjetno tudi ultimativni Canon portretni kombo. Boš pa v tem primeru obsojen, da si kupuješ najdražje stvari grin @ohinsploh in @Noob ti bosta znala kaj več o 1.2 povedat, ker sta že delala z njo (Noob) oz. jo imata (ohinsploh). Tko da, če maš keš, bo to verjetno ljubezen na prvi pogled. Jaz sem se odločil za 50-ko, ker sem 70-200 že imel in bom verjetno kar ostal na tem (100 in 135 prideta na FF za portrete zelo prav).

Razlike? Zaradi drugačne perspektive je razlika v izraznosti / plastičnosti subjekta. Poglej si Lenynov blog (verjetno tiste poste bolj na začetku), on dela s 50 1.8, 50 1.4 in 85 1.8 na 5D in se razlike lepo vidijo. Njegov blog http://lenyn8.blogspot.com/

Enkrat je zelo lepo opisal razliko med obema, zato ga bom kar citiral in upam, da ne bo zameril.

Lenyn je napisal/a:
Hmmm, portreti. Zelo širok pojem v bistvu. Portret je lahko fotografija portretiranceve roke, ampak pustimo zdaj nerazumljivo umetnost.

Okej, portret se da posneti z zelo različnimi objektivi. Odvisno od tega, kaj želiš poudariti, ambient, portretirance kot celoto, mogoče le njegove oči ( ). Ravno o tem sem se pogovarjal z Yukiom, o milimetraži.

Nekako sklepam, da te zanimata goriščnici 50mm in 85mm. Če te ne, je moj post povsem brez pomena.
Sam imam oba objektiva, dve 50ki in eno 85ko, in tudi mene zanimajo predvsem portreti.
Popačenje? Ne, ni moteče. Oziroma malenkost potegne ven nos pa še to le pri povsem minimalni razdalji, da je obraz v kadru (govorim za crop). Razlika med 50mm in 85mm je predvsem v tem, da je pri 85ki efekt sploščenosti, ki je značilen za tele objektive, močnejši. Pa 85ka tudi lepše zablura ozadje.

Okej, nekaj čisti X, za lažjo predstavo te sploščenosti.
Obe fotki sta narejeni z FF kamero, vendar z različnima objektivoma.

Ta je narejena s 50mm f/1.4.

Lenyn je napisal/a:
Ta pa s 85mm f/1.8.

Lenyn je napisal/a:
Če pazljivo (res pazljivo) pogledate, lahko vidite, da je pri prvi fotki ramenski obroč v razmerju z merami obraza 'manjši', manj izrazit. Pri drugi pa je, vsaj v mojih očeh, širši, Dan izgleda bolj plečat.

Okej, s tema fotkama sem verjetno malo zakompliciral zadevo.
Hmm, kaj naj napišem...

To je to, v bistvu.

Še glede AF-ja. Če misliš delati min DOF portrete (kar ni tako enostavno), priporočam USM objektiv.
Saj bi priporočal AF-S pa Nikon nima nobenega fiksnega 50mm ali 85mm s takim ostrenjem.

Aja, portreti s 50ko. Nekaj mojih je tukaj. Povej, če te zmoti popačenje.
http://lenyn8.blogspot.com/2007/09/andreja-fotke.html

No, pa še ena moja s 50ko na 1.2 http://www.flickr.com/photos/ogrizek/5853144091/in/photostream/lightbox/

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati