0   

tiag @tiag 5. Jul 2011, 10:33

se že vnaprej opravičujem vsem za tole "začetniško" vprašanje, sam mam določene probleme s printanjem, pa sm zdej čis zmedena glede tega... torej, zanima me, ko v PS uredim image size, ali s tem, ko odkljukam "constrain proportions" kakorkoli "uničujem" sliko? ali je bolje da imam resample image obkljukano ali ne? in še eno vpr. - ko sliko gledam na zaslonu in dam print size velikost, mi v procentih odpre na 25% - če dam na 100% slika ni več tako ostra. Zanima me, kakšna bo slika, ko jo bom sprintala - bo takšna, kot izgleda pri 100%???

Še enkrat sori vsem, ki se jim zdijo ta vprašanja neumestna, meni pa bodo odgovori vseen zlo pomagal...

Hvala, lp
 0   

tiag @tiag 6. Jul 2011, 14:49

Še zmeri si nism pršla na jasno glede tega - mi res nobeden ne more pomagat pr tem vprašanju?

Hvala že vnaprej,lp
 1   

DamDesign @DamDesign 6. Jul 2011, 14:59

Sier v PS nisem doma, ampak po moje preview ni ravno tak, kot bo na koncu print. Ce ti npr. na 19" monitorju fotko poveca na 1:1, bodo piskli vidni, kar verjetno ne bo vidno na fotki, ki bo natisnjena na npr. 150x100 mm grin

Malo se poigraj - ko bos imela sliko pripravljeno za print, jo natisni na papir tako, da bo velikost srpintane slike priblizno taka, kot jo zelis na koncu. Ce bos na koncu hotela sliko vecjega formata, ti za test ni treba zagoniti cele kartuse/tonerja - sprintas lahko recimo samo en del, ampak ustrezno pomanjsan grin
Zahvala: tiag
Don't try to turn me into something I don't want to be. You'll be the one suffering in the end...
 0   

tiag @tiag 6. Jul 2011, 15:30

Hvala za odg. Res mi po nekaj urah truda ni blo nič več jasno smile ja, dejansko me najbolj zanima, kako bo slika izpadla na koncu - ker pri povečavi 1:1 je slika lahko dokaj neostra in nism bla zihr, ali bo potem tako izpadla tudi na printu...se pravi moram biti pozorna samo na image size oz. velikost, kot jo hočem na koncu in bi moglo bit ok... hvala še enkrat, sem že mislila, da se sploh ne bo noben odzval grin lp
 0   

DamDesign @DamDesign 7. Jul 2011, 13:12

Eh, sploh ni panike biggrin Sej za to pa so forumi grin
 1   

Bostjan @Archie 7. Jul 2011, 14:00

Čisto odvisno od velikosti slike in resolucije slike, ki jo boš sprintala smile

1.) Na ekranu gledaš sliko vedno v resoluciji ekrana. Običajno nekje med 95 in 115 pikslov na inch (PPI). Informacijo koliko PPI ima tvoj ekran najdeš na http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_displays_by_pixel_density

2.) Če želiš vedet kako veliko sliko dejasnko gledaš na ekranu pri 100% potem stranici tvoje fotke (v pikslih) deli s PPI ekrana in dobiš stranice fotke v inchih (a x b) (1 inch =2,54 cm). Če boš fotko printala v resoluciji ekrana boš dobila sliko točno enake velikosti in primerljive kvalitete, kot jo vidiš na ekranu.

3.) Če fotko pomanjšaš na recimo 25% jo na ekranu še vedno gledaš v resoluciji ekrana (torej PPI) - kar naredi ekran je to, da pri povečavah na ekranu manjših od 100% piksle združuje in slika deluje bolj ostro (nad 100% pa piksle dodaja - interpolira - slika izgleda slabše).

4.) Optimalni printi fotk so običajno v resoluciji 300 PPI (ali več od 240 PPI), za večje povečave je dovolj tudi manj (recimo 200 PPI). Fotke na papirju pri rakšni resoluciji bodo izgledale precej bolje kot na ekranu pri 100% povečavi.
 0   

tiag @tiag 7. Jul 2011, 14:30

Ej, ful hvala za tole, res izčrpno in razumljivo napisano! res hvala! mi je vsaj bolj jasna zadeva... aja, še to - glede PS in glede resample in constrain proportions mogoč kaka ideja?? lp
 1   

Miroslav Rajković @mrajkovic 7. Jul 2011, 14:39

tiag je napisal/a:
Ej, ful hvala za tole, res izčrpno in razumljivo napisano! res hvala! mi je vsaj bolj jasna zadeva... aja, še to - glede PS in glede resample in constrain proportions mogoč kaka ideja?? lp

Fora "Constrain Proportions" funkcije je itak samo to, da ko spreminjaš velikost slike, da ti obdrži razmerje višine napram širini, tako da to mora biti vedno obkljukano. Kar se pa tiče "Resample Image" opcije, pa ji nikoli nisem posvečal podrobnosti, ker vedno uporabljam "Bicubic (best for smooth gradients)".

Nevem kako prenašaš slike, ampak jaz vedno slikam v RAW in ko prenašam slike iz Adobe Bridge v Photoshop izberem resolucijo 300DPI potem pa v photoshopu samo pomanjšam na poljubno velikost printa.

Za shranjevanje pa uporabi "Save for Web & Devices" in daj "Quality: 100"

Nisem ravno tiskar, tako da ti s 100% zagotovostjo ne morem trditi, ampak kolikor vem tiskalniki tiskajo v CMYK barvni paleti, tako da za foro pretvori RGB sliko v CMYK in boš videla kakšni kontrasti pridejo na končnem printu smile
 0   

andyz @andyz 7. Jul 2011, 15:37

Hm, malo komplicirano tole z velikostjo slike za print.
Jaz jim dam kar polno velikost fotke, pa so printi vedno OK, tudi večji od A4.
Seveda v primeru da zmanjka pikslov, potem nastane problem, toliko je že treba preračunati, če jih je pa preveč, pa je izgleda vseeno. Govorim iz prakse, teoretično je morda drugače.
Tudi barvnega profila ne spreminjam (vse v RGB), pa so printi barvno enaki tistim na ekranu.
Če prav razumem osnovno vprašanje, sliko najprej pomanjšaš na 25%, potem pa jo raztegneš čez cel ekran. Seveda bo slika slabša, ker ji zmanjka pikslov.
Enako bo pri printu, če printaš v taki velikosti, kot si jo označila za print, bo slika OK, če pa boš printala večjo, bo pa sigurno slabša.
 0   

tiag @tiag 8. Jul 2011, 12:09

Hvala za odgovore... supr razloženo, mi je precej razjasnilo zadeve... sama nism do zdej se ukvarjala s temi zadevami, ampak nekak je treba začet... smile
glede resample image sem drugač nekje prebrala, da pri povečavah "poveže" piksle skupaj... zato si nism na jasnem, a je to treba zmer met obklukano al ne... mah, sej PS-a je tak, da zmeri najdem neki, kar mi je še neznano grin
lp, Tina

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati