0 

Matej Herbst @matto 17. Mar 2005, 22:20

Sicer smo o tem že nekaj govorili, ampak mene še vedno zanima kako ste se lotili
VI tega problema, z trajanjem CD-jev in DVD-jev, kakšne medije kupujete, kako jih shranite.

Jaz zaenkrat kupujem "dražje" CD-je posnamem v dveh kopijah, obdečave v PS-su psd-je pa posebej, in potem dam en CD-v mapo z CD-ji drugega pa nazaj v škatlico in v arhiv.
Včeraj se mi je spet zgodilo, da ko to nisem počel, sem spet zgubil fotke. CD noče
sodelovat, pa ni bil tisti navaden, lepo shranjen.

Kako se vi pripravljete na ta izziv, jaz spet ugotavljam, da je bil film poceni saj gre zdaj še nekaj denarja za arhive, ki pa spet niso zastonj.
Ste razmišljali o kakšnih diskih, ste kaj prebrali o tej temi?
   0 

misfits @misfits 17. Mar 2005, 22:36

Shranjujem na cdje.
Shranim neobdelane slike na 2 cdja različnih firm in potem še iste obdelane slike na 2 cdja.
Zaenkrat mi ni še noben cd nehal delat (v 4ih letih), pa sem kupoval večinoma najbolj poceni cdje.
   0 

Matej Herbst @matto 18. Mar 2005, 09:48

Jaz sem zadevo še malo prespal in še enkrat ugotovil, da se še ne zavedamo dobro tega problema. Na filmu smo imeli probleme z zgubljanjem kvalitete posnetkov tukaj pa z zgubljanjem posnetkov, kar je mene kar strah.

Še en podatek tisti, ki gledate CD samo preko thumbnailov, to tudi meni dela, ko jo pa hočem odpreti v PS-su ali razvit mi javi napako.
   0 

David Vatovec @davidv7 18. Mar 2005, 10:53

Priporočam MAM CD-je in DVD-je, to je posebna podružnica Mitsui-ja, ki izdeluje zelo kvalitetne medije še posebej Archive serija. Normalno pozlačeno serijo se dobi v Big Bangu.
Garantirajo od 50 do 75 let trajnost, če se hranijo v original škatlici v navpični legi in v temnem in sorazmerno suhem prostoru.
Dve kopiji sicer ne škodijo, še posebej če so na različnih lokacijah.
Aja, omenjeno znamko medijev uporabljata med drugim FBI in Ameriška kongresna knjižnica.
Priporočena pa je "peka" CD-jev in DVD-jev na najnižji možni hitrosti.
SIcer pa koliko od vas ve kje najdet 20 let stare negative ali diase in v kakšnem stanju so?
Važen je fotograf ne oprema!
   0 

Matej Herbst @matto 18. Mar 2005, 11:51

Jaz sem pred mesecem dni delal fotke iz 15 let starih negativov in na strojo vžgal funkcijo za takšne negative in rezultat je bil kar presenetljiv, fotka še vedno dobra, malo se že opazi starost, smpak fotko še vedno imam, to digitalno sem pa spet izgubil in je ni več- še dobro da imam fotko in lahko naredim preslikavo samo na povečavo lahko pozabim.
   0 

David Vatovec @davidv7 18. Mar 2005, 12:30

Hja problem je ker se negativi/diasi postopoma starajo digital pa je al ni (1 ali 0) kako zabavno =)
Pa še file ki se pokvari je vedno najboljša fotka iz serije oz. tista, ki jo potrebuješ - Murphy!
   0 

Blaž Ogorevc @balž 18. Mar 2005, 12:58

ja o tehle zlatih sem bral v eni reviji v ameriki že pred tremi leti - ni šlo prehvalit - pa tud pri nas so enkrat omenjali - imajo pa baje različne kakovosti - najdražji so ko žafran (sam ne vem če se jih pri nas dobi) ampak so tud najoblj kakovostni. Po moje se ti splača, vsaj za tvoje najljubše.
Balž

Look at the Earth talking to you! YAB grin
   0 

boris @boris 18. Mar 2005, 21:39

davidv7 je napisal/a:
Priporočam MAM CD-je in DVD-je, to je posebna podružnica Mitsui-ja, ki izdeluje zelo kvalitetne medije še posebej Archive serija. Normalno pozlačeno serijo se dobi v Big Bangu.
Garantirajo od 50 do 75 let trajnost, če se hranijo v original škatlici v navpični legi in v temnem in sorazmerno suhem prostoru.
Dve kopiji sicer ne škodijo, še posebej če so na različnih lokacijah.
Aja, omenjeno znamko medijev uporabljata med drugim FBI in Ameriška kongresna knjižnica.
Priporočena pa je "peka" CD-jev in DVD-jev na najnižji možni hitrosti.
SIcer pa koliko od vas ve kje najdet 20 let stare negative ali diase in v kakšnem stanju so?

Hej ,david7 kam bodo tvoji pravnuki utaknili tvoje zlate cedeje čez 75let?
To sprašujem zato , ker imam en kup unih flopy diskov tavelikih
v omari in na svetu več nimam kam vtaknt te dinozavre.Mimogrede stari so dobrih deset let...

Lp, Boris
   0 

iztok @izo 18. Mar 2005, 21:43

naj, ni kaj, še najboljš da daste tiste vam najljubše mattotu nardit, bo še najbolj ziher za arhiv. 8)
matto, moja postavka je 5% na profit :mrgreen:
   0 

boris @boris 18. Mar 2005, 21:53

A jst tud kaj dobim...izo bod prjatu pa deliva fifti-fifti.
   0 

iztok @izo 18. Mar 2005, 22:35

ok, dobiš procent :mrgreen:
   0 

David Vatovec @davidv7 19. Mar 2005, 11:41

Boris, če želiš ti lahko ta velike diskete presnamem,. če imaš kakšne pomembne podatke gor.
CD je na tržišču že 23 let (sicer res da ne računalniški) in obstaja ogromen katalog avdio CD-jev, ki mora ostati berljiv vsaj še 20 let.
Sicer pa je prednost digitalne tehnike ta , da ni originala in je CD sorazmerno enostavno prekopirat na drug nov medij.
   0 

iztok @izo 19. Mar 2005, 13:20

ja, čeprav se tudi podatki med kopiranjem zgubljajo, pravtako kvaliteta jpega baje pada z vsakim odpiranjem ipd. zasede pa manj placa, hehe
   0 

Matej Herbst @matto 19. Mar 2005, 13:37

Včeraj mi je David ob kavi omenil zunanji USB harddisk, za arhiviranje
Danes sem malo gledal po spletu in odločitev je padla, kupil si bom zunanji USB hard-disk prilagojen za arhiviranje 300GB to bo dovolj za nekaj časa, uporabljal pa ga bom izključno samo za arhiviranje.

http://www.com-shop.com/article.asp?ArticleID=38391

Če je še kdo zasledil takšne stvari na net-u, naj mi napiše kakšen link, da se ne zaletim v najdražjega smile
   0 

iztok @izo 19. Mar 2005, 13:50

en prodaje nekaj podobnega na bolhi, mislim da za 30k.
tudi sam razmišljam o tekšni rešitvi, ne samo za fotke, tudi za back up ostalih fajlov in ostalo.
   0 

David Vatovec @davidv7 19. Mar 2005, 14:08

To je najugodnejša varianta,kar sem zasledil.

Izo pusti jpeg-e jaz shranjujem vse v tiff!
   0 

iztok @izo 19. Mar 2005, 14:23

tiif? pol pa ni čudno, da iščeč 300giga, hehe. a ti raw ni dost dober?
mislim, da je tisti na bolhi rano tega maxtorja prodajal, zgleda, da je že šlo..
   0 

David Vatovec @davidv7 19. Mar 2005, 14:52

Ta zadnja fotka, ki sem jo uploadal je v originalu (7 layerjev) v psd formatu in je velka 487 MB.
   0 

Matej Herbst @matto 19. Mar 2005, 15:00

David, kot vem prideš ti tudi do 900MB, potem bo 300GB hitro zmanjkalo :mrgreen:
   0 

boris @boris 20. Mar 2005, 10:37

David, na teh starih disketah so podatki ,ki jih ne potrebujem
več. Hvala za prijaznost.
Sam shranjujem fotke na cdeje čisto navadnih serij.Itak jih bom po nabavi dvd zapisovalca presnel.In tako naprej ,ko se bo pojavil nov medij.Vedno malo 'zaostajam' in kupujem komponente šele takrat,ko jim cena pade na realno raven.
Narediti fotko na papir , se mi zdi najbolj 'ziher' pa še tukaj
se mi pojavi dvom v kakovost materijalov glede na to, da tako tekmujejo
s nizkimi cenami.
To bo bolj vprašanje za Matea.Koliko let je fotka na papirju
bezhibna? Ali obstajajo materijali ,ki so obstojnejši in koliko stane npr. fotka 18 x 20 iz teh materijalov?
Doma imam fotke stare cca 70. let in so po tolikih letih take kot
takrat. Čiste , ostre brez izgube kvalitete.Francoska produkcija studijske fotografije dvajsetih let.
Mimogrede, tudi moje fotke iz mladosti narejene v šolski temnici so enake kot tisti dan ko sem jih razvijal.Stare so četrt stoletja.Morebiti malček sijaja manj.
Upam ,da so papirji in sedanja tahnika vsaj enaki v obstojnosti ,če ne boljši.

Še eno vprašanje imam , koliko stane fotolab srednje kakovosti?

Lp, Boris
.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati