0   

andyz @andyz 12. Sep 2011, 19:55

Pred kratkim se je tule razvila tema o vplivu IS in ostalih vibracij na ostrino.

Sem s tem namenom napravil dve fotki skalnih vrhov z razdalje približno 3 km.
Uporabil sem stativ in izklopil IS.
Napravil sem dva posnetka, pri enem z dvigom zrcala pred škljocem, pri drugem pa običajno. (Canon 7D in EF 24-105 L IS f/4)
Razlika je in to očitna!
Res pa je, da je očitna pri polni povečavi. Pri velikostih tam do 30 cm je verjetno ni opaziti.
Tresljaji od prizme in torej tudi od IS imajo vpliv.
 0   

Bostjan @Archie 12. Sep 2011, 20:25

Manjka ključen podatek - čas ekspozicije?!
 0   

Jan Kajfež @Geccko 12. Sep 2011, 22:09

No, mogoče bi lahko te fotke tudi pokazal biggrin in podal polne podatke? smile
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Ratter @Ratter 13. Sep 2011, 03:53

Ali pa vsaj kak 100% izrez iz obeh za primerjavo.
 1   

Primož Fideršek @piXi 13. Sep 2011, 06:56

če se že hočete iti teh for dajte uporabit objektive z goriščno razdaljo 400mm +, kjer bo razlika če že nastane očitna.

Upoštevat je potrebno tudi, da tudi sam pri proženju lahko povzročiš vibracije in je zato potrebno narediti več posnetkov!
Zahvala: RZ67
 1   

DamDesign @DamDesign 13. Sep 2011, 07:11

Correct me if I'm wrong: Torej bi bil optimalen nacin za zajem dobre (beri: Nestresene) fotke pri vecjem zoom-u in daljsem casu zajemanja:
- Stativ
- Izklop IS ali VR ali #druga_kratica_za_stabilizacijo
- Mirror lock-up
- Prozenje z daljincem

Ja?

grin
Zahvala: piXi
Don't try to turn me into something I don't want to be. You'll be the one suffering in the end...
 0   

andyz @andyz 13. Sep 2011, 07:40

Ja!
Če fotkaš za NG ali kaj podobnega seveda.

Expoz. je bila 3s, proženo s timerjem.
 0   

andyz @andyz 13. Sep 2011, 08:01

Bi dodal tudi fotke, če mi kdo pove, kako jih tule prilimaš, je malo nejasno.
 2   

gogo @gogo 13. Sep 2011, 10:50

DamDesign je napisal/a:
Correct me if I'm wrong: Torej bi bil optimalen nacin za zajem dobre (beri: Nestresene) fotke pri vecjem zoom-u in daljsem casu zajemanja:
- Stativ
- Izklop IS ali VR ali #druga_kratica_za_stabilizacijo
- Mirror lock-up
- Prozenje z daljincem

Ja?

grin

Pri časih od 1/15s do 2-3 s, najbolj pomembno pa je okoli 1/8s do 1/2s. Takrat se tresljaj najbolj zazna, če slikaš 30s bo tresljaj od pritiska na sprožilo zanemarljiv pri končnem izdelku.
In seveda odvisno od kvalitete stativa in glave (zelo pomembno), teže kompleta, goriščnice objektiva,.....

lp Gorazd
Zahvala: DamDesign, Archie
 0   

DamDesign @DamDesign 13. Sep 2011, 11:27

Hvala, gogo grin Sem pa ze zgoraj napisal "prozenje z daljincem", tako, da strah od tresenja zaradi pritiska na trigger odpade grin
Don't try to turn me into something I don't want to be. You'll be the one suffering in the end...
 1   

Primož Fideršek @piXi 13. Sep 2011, 11:47

Pri veliko mm tudi prijem samega daljinca lahko povzroči neostro fotko ( seveda pri brezžičnem to odpade)
kot zanimivost tudi veter zna bit velika težava pa ni potreben hurikan smile
Zahvala: RZ67
 0   

RZ67 @RZ67 13. Sep 2011, 12:34

piXi je napisal/a:
Pri veliko mm tudi prijem samega daljinca lahko povzroči neostro fotko ( seveda pri brezžičnem to odpade)
kot zanimivost tudi veter zna bit velika težava pa ni potreben hurikan smile

Res je. Fino je postaviti kakšen vetrobran in prožiti brezžično, saj že prestopanje na mestu poleg stativa zna povzročiti kakšen neželen tresljaj. Običajno zato za - glede ostrine - ključne posnetke prožim z razdalje med 5 in 10m. Na srečo je takšnih na leto zelo malo.
 0   

andyz @andyz 13. Sep 2011, 17:45

Fotkano je bilo zjutraj, v popolnem brezvetrju in z okenske police, praktično iz sobe torej.
Stativ je kar dober (Manfrotto cca 3kg).

A bi mi kdo lahko pojasnil, kako naj pripnem dve fotki tule?
 0   

Ratter @Ratter 13. Sep 2011, 17:54

Fotki naložiš na shrani.si.
Potem pa sem skopiraš url naslov,ki ti ga shrani.si ponudi.
Seveda 2X.Za vsako posebej.
Skopiraš naslov url s predogledom za forum.Nekaj takega piše.
To je to.
 0   

Aleš @lial 13. Sep 2011, 18:34

Teorijo, da premik zrcala in celo zavesice, lahko pri velikih goriščnicah povzroči stresnost posnetka, sem preskusil in verjamem da drži. To je tudi eden od odgovorov (poleg visoke zaslonke - f11) odgovor, zakaj je digiskopija z uporabo DSLR neuspešna. Tudi, ko sem poskušal z A55, je bila stresnost prisotna, žal.
 0   

RZ67 @RZ67 13. Sep 2011, 19:24

lial je napisal/a:
Teorijo, da premik zrcala in celo zavesice, lahko pri velikih goriščnicah povzroči stresnost posnetka, sem preskusil in verjamem da drži.

Seveda drži. Na to temo je že zgodovinski tale članek s priznane foto strani http://www.luminous-landscape.com/tutorials/understanding-series/mirror-lock.shtml
 0   

Ratter @Ratter 13. Sep 2011, 20:13

Lepo opisano zakaj in kako deluje Mirror lockup:

http://www.juzaphoto.com/article.php?l=en&article=4
 0   

Celinestoned @Celinestoned 7. Avg 2013, 10:49

Pozdravljeni,

imam eno vprašanje glede lock-upa. Naj prvo povem, da sem totalni začetnik (fotoaparat sem kupila dva tedna nazaj in nimam skoraj nič znanja glede fotografije), tako da bo za koga tu gor vprašanje 'neumno', a vendar:
Rada bi se lotila HDR vertorame v cerkvi. Na netu sem našla en tutorial, v katerem piše, da moram naštimati lock-up mode in self-timer. Potem sem še malo guglala in našla tole:
http://noticeverything.wordpress.com/2011/04/22/nikon-d7000-technique-mirror-lock-up-and-hdr/
Citiram:
Enter the Nikon D7000! In Nikon’s newest prosumer SLR camera, they now allow you to shoot a bracketed HDR burst while simultaneously using mirror lock-up. This means that the camera will automatically take the entire bracketed sequence while also activating mirror lock-up before each photograph. Awesome!

The result is a fast sequence for the bracketed burst, and a stable camera as a result of mirror lock-up.

How

If want to automate the process, or just make it faster, then do this:

1. Set camera for M-Up (found on the shooting mode dial)

2. Activate bracketing on your camera by pressing the BKT button and rotating your command dials. You’ll want to set it so it reads 3F 2.0.

3. Press Menu button. Navigate to Shooting Menu (camera icon)

4. Choose Interval Timer Shooting

Tutorial je sicer napisan za D7000; sama imam sicer D7100 ampak so gumbi in menu, kar se tega tiče, isti. In sedaj moje vprašanje: Zakaj, ko izberem možnost MUP (saj to je Mirror lock up, a ne?), ne morem izbrati še Interval Timer Shooting? Napiše mi, da to ni mogoče, ker imam vklopljen MUP (če izberem S, Cl, Ch,... pa lahko).
 0   

Miran @smukec 7. Avg 2013, 11:22

andyz je napisal/a:
Fotkano je bilo zjutraj, v popolnem brezvetrju in z okenske police, praktično iz sobe torej.
Stativ je kar dober (Manfrotto cca 3kg).

A bi mi kdo lahko pojasnil, kako naj pripnem dve fotki tule?

Naloži ju tule http://shrani.najdi.si/ in pripopaj linka.
 0   

Peter @saintek 7. Avg 2013, 11:49

ČE imaš MUP moraš s prvim klikom gumba mirror oz zrcalo pred senzorjem dvigniti, ko to narediš fotek čaka kdaj boš pritisnila drugič, da odpre zaklop in narediš fotko. Intervalometer pa pač deluje na način da zaklop pritisne enkrat in da se takoj naredi slika.

Celinestoned je napisal/a:
Pozdravljeni,

imam eno vprašanje glede lock-upa. Naj prvo povem, da sem totalni začetnik (fotoaparat sem kupila dva tedna nazaj in nimam skoraj nič znanja glede fotografije), tako da bo za koga tu gor vprašanje 'neumno', a vendar:
Rada bi se lotila HDR vertorame v cerkvi. Na netu sem našla en tutorial, v katerem piše, da moram naštimati lock-up mode in self-timer. Potem sem še malo guglala in našla tole:
http://noticeverything.wordpress.com/2011/04/22/nikon-d7000-technique-mirror-lock-up-and-hdr/
Citiram:
Enter the Nikon D7000! In Nikon’s newest prosumer SLR camera, they now allow you to shoot a bracketed HDR burst while simultaneously using mirror lock-up. This means that the camera will automatically take the entire bracketed sequence while also activating mirror lock-up before each photograph. Awesome!

The result is a fast sequence for the bracketed burst, and a stable camera as a result of mirror lock-up.

How

If want to automate the process, or just make it faster, then do this:

1. Set camera for M-Up (found on the shooting mode dial)

2. Activate bracketing on your camera by pressing the BKT button and rotating your command dials. You’ll want to set it so it reads 3F 2.0.

3. Press Menu button. Navigate to Shooting Menu (camera icon)

4. Choose Interval Timer Shooting

Tutorial je sicer napisan za D7000; sama imam sicer D7100 ampak so gumbi in menu, kar se tega tiče, isti. In sedaj moje vprašanje: Zakaj, ko izberem možnost MUP (saj to je Mirror lock up, a ne?), ne morem izbrati še Interval Timer Shooting? Napiše mi, da to ni mogoče, ker imam vklopljen MUP (če izberem S, Cl, Ch,... pa lahko).

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati