0   

sara @saral 19. Sep 2011, 10:28

LP!
S partnerjem se odločava za nakup malo boljšega fotoaparata, vendar nimava koga da bi ga vprašala za nasvet glede nakupa. Zanima pa me naslednje... kateri fotoaparat je boljši in bolj vreden nakupa NIKON D5100 ali CANON EOS 600D?
hvaležna bom za vsak odgovor,izkušnjo ali nasvet smile
Pa še mogoče če kdo ve kje se najbolj splača kupit fotoaparat, če je kje mogoče kakšna akcija katerega od teh dveh?
 0   

sara @saral 19. Sep 2011, 11:05

No pa naj sploh prvo napišem oz. vprašam če sta ta dva fotoaparata sploh primerna za naju...
fotografirava večino otroke in živali, torej objekte ki so venomer v gibanju... od fotoaparata pa pričakujem da bo naredil ostre slike,da bo imel zadosti MP da lahko naprimer tiste res lepe fotografije razvijem tudi na malo večji format, da bodo barve na fotografijah realne-živahne, ne tako kot na tem digitalcu ki ga imam sedaj ko barv dejansko skoraj ni smile ... no to so nekatere osnovne stvari ki jih želim imeti pri fotoaparatu, ima kdo kakšen nasvet kaj kupit? pa še to naj napišem da sva za fotoaparat pripravljena odšteti cca. 700 eur.
 0   

Uroš Miklavčič @Ulrich 19. Sep 2011, 11:52

Bom začel popolnoma klišejsko z nekaj vprašanji - koliko fotografskega znanja premoreta s partnerjem? Glede na to, da pogledujeta za DSLR aparati je vsaj nekaj osnov zelo dobrodošlo. ISO, zaslonka, goriščna razdalja, čas osvetlitve, ... Če vama je vse tuje in se ne želita poglabljati v nastavitve je omenjeni budget bolje pogledati za kakšnim zmoglivejšim kompaktom ranga Canon PowerShot G12 za ta denar.

Glede MP se je brezveze sekirati, če ne boste ravno tiskali na kakšen šeleshamer.
blog: [url=http://blog.miklavcic.si]blog.miklavcic.si[/url] | twitter: [url=http://twitter.com/uros_m]@uros_m[/url] | galerija: [url=https://www.slo-foto.net/portfolio/Ulrich]SloFoto[/url] | podjetje:[url=http://miklavcic.si] miklavcic.si[/url]
 0   

tone sekne @tonccy 19. Sep 2011, 11:57

Čeprav se malokrat, se bom tokrat pa le oglasil.

Iz lastnih in izkušenj mojih prijateljev lahko napišem tole: Ni težava zapraviti kar nekaj denarja za opremo. Težava je, ker se potem pričakuje, da bodo fotke iz aparata fantastične. Je treba kar nekaj kilometrine da so res dobre. Zagotavljam, da vajine ne bodo take. Bo treba kar precej časa (in znanja) rezervirat za urejanje, izbiranje, popravljanje...
Če sta pripravljena na to, potem kupita čim boljšo opremo, če ne, pa je vseeno s čim fotkata, mogoče je še bolje s kompaktom, ki dela "všečne" barve, ostrino...bla, bla...
Če se lotita bolj resno, priporočam dobro opremo in kakšen tečaj.

LP
 0   

cebelca @cebelca 19. Sep 2011, 12:35

Kot je bilo rečeno že prej je odvisno od vajinega znanja in pa tega koliko bi rada svoje znanje razvila naprej. Če bi rada slikala le v avto načinu in se z ročnimi nastavitvami ne mislita ukvarjati bi tudi sam priporočal kakšnega boljšega kompakta. Kot pa je bilo že velikokrat rečeno je zelo pomemben dejavnik tudi sam objektiv. Torej ne glejta le za fotoaparatom ampak pred nakupom določita tudi kakšen objektiv bi rada uporabila. Če bosta otroke slikala v temnejših prostorih raje malo slabši body pa kakšen svetlobno močnejši objektiv.
 0   

Ratter @Ratter 19. Sep 2011, 12:40

saral je napisal/a:
od fotoaparata pa pričakujem da bo naredil ostre slike,da bo imel zadosti MP da lahko naprimer tiste res lepe fotografije razvijem tudi na malo večji format, da bodo barve na fotografijah realne-živahne,

Ostre fotografije ne dela fotoaparat ampak je večji del odvisen od fotografa in njegovega znanja.
Pravtako lepe in realne barve "dela" fotograf in ne fotoaprat.
Po napisanem sodeč kaj dosti fotografskega znanja ne en ne drugi nimata.
Kot je že ulrich priporočal.Bolje kupit zmogljivejši kompakt in škljocat na automatiko.
Če pa so vama všeč določene fotografije iz raznih foto galerij,
vedita,da je tu zadaj več let ukvarjanja s fotografijo.Posebej tiste fotke,ki so oh in ah.
Če pa sta pripravljena se učit in vpijat fotografsko znanje,potem pa DSLR in "Welcome to the club".
 0   

andyz @andyz 19. Sep 2011, 14:59

Z odgovori se seveda strinjam, se mi pa zdi, da tule vsakega, ki želi v svet DSLR, nekako zatolčete.
Ob takšnem pristopu bo izgubil voljo do napredka, če jo ima seveda.
Če jo nima, potem kompakt.
Če sta se odločila za nakup DSLR, potem imata za to očiten razlog. Čeprav pa tisto o barvah ni ravno to. Bi bilo potrebno videti kaj sta fotografirala, da ni barv. Pri DSLR so slike iz aparata celo manj barvno nasičene.
Bistvo vstopa v DSLR je - brati literaturo, eksperimentirati in seveda računati na znatne dodatne stroške ob izpopolnjevanju opreme, ki so lahko nekajkrat večji od vrednosti aparata (predvsem objektivi).

Večinoma smo vsi začeli s kompaktom.
 0   

Aleš @lial 19. Sep 2011, 15:47

Res je videti, kakor da so zadnje čase nasveti bolj v smeri "premisli, če se nameravaš (na)učiti, aparat sam ne bo naredil lepega posnetka"
Vendar sam vidim v tem predvsem dobronamernost in manj "zatolčenje", čeprav je morda tako videti. (mea culpa maxima!)
Prav tako je možnost razočaranja nad prvimi posnetki iz tako hvaljenega DSLR-ja velika, tudi tukaj se je pojavila kopica vprašanj na to temo, da o tujih forumih sploh ne pišem.
Vendar verjetno 'stari mački' opažate, da je iz leta v leto več modelov predvsem vstopnih DSLR-jev, ki pa že 'delajo lepe fotke', ki jih na koncu sicer poznavalci večinoma raztrgajo, ali pa vsaj zaničevalno odmahnejo z roko, češ: "brez RAW ni nič dobrega".
Pa je to res? Ali brezpogojno drži, da se ne da naredit všečne, barvite in na sploh 'dobre' fotke tudi z najosnovnejšim pristopom, torej vstopni DSLR + kit, direktno v tisk na A4 ali manj? In da ob tem 'fotograf' sploh ni fotograf, ampak le 'vikend-škljocar'?

Velja razmisliti.

In še odgovor na vprašanje 'kateri je boljši'
Oba sta dobra in oba se lahko uporabi tudi na enostaven, popolnoma amaterski način. Pomembno je le to, kateri bo lepše 'sedel' v roko in že v začetku pokazal, da je prijeten za uporabo.
 1   

komar89 @komar89 19. Sep 2011, 18:38

Če ne veš zakaj so tvoje fotke s kompaktom slabe, je pomoje brezzveze kupovati dslrja, bo še slabše po mojem mnenju. Če pa že, za 700 € vstopni model (vsi so dobri) + kit objektiv in zunanji fleš...pa knjige brat oz. internet, imaš vse gor, samo čas si moraš vzet. Dslr drugače ni noben bavbav, če imaš voljo boš hitro lahko delala neprimerno boljše fotografije in tudi ne rabiš 10 let da se navadiš osnov smile
Zahvala: saral
 0   

Matej Ružič @mat 20. Sep 2011, 09:43

Hm jaz imam poleg DSLR-ja še dva micro 4/3 aparata in sicer Panasonic GF1 in GF2 (se še nissem odločil kateri mi je bolj všeč biggrin ).

Super zadevce, hitre, izmenljivi objektivi itd....snemajo HD/Full HD video (imam tudi otroke in mi je to bilo zelo pomembno)...

Skratka vsekakor vredno premisleka.

Kakšen GF2 se še da dobit precej ugodno (rabljeni tudi po 250€).
Še 100€ zraven za en osnovni objektiv pa je.

Lp
 0   

Jernej @Horse 20. Sep 2011, 10:09

mat je napisal/a:

....še dva micro 4/3 aparata in sicer....

Super zadevce, hitre, izmenljivi objektivi itd....snemajo HD/Full HD video (imam tudi otroke in mi je to bilo zelo pomembno)...

Skratka vsekakor vredno premisleka.

Žal mi je, da sam nimam nikakršnih izkušenj s to novo "vejo" opreme; imam občutek, da bi bila to lahko odlična izbira za vse tise, ki se jim zdi njihov kompakt "prešvoh", DSLR-ja jim pa večina odsvetuje.
Tudi sam sem mnenja, da je občutno preveč dobre opreme, ki se praši na policah in počiva pod pisalnimi mizami.

Kot že napisano, velikokrat so ljudje razočarani nad svojimi prvimi (verjetno je ta številka precej višja od 1000) fotografijami, ki jih naredijo z DSLR-jem. Kako je to sedaj z zadnjimi modeli sicer ne vem, a ko sem iz kompakta srednjega razreda prešel na vstopni DSLR (Canon 350D) sem se prvi mesec spraševal, ali je bil to sploh smotrn nakup, pa sem se imel za več kot naprednega entuziasta; če me ne bi takratna zaposlitev oz. projekt vlekel naprej, bi najverjetneje tudi moj končal v kakšni zaprašeni torbi. Danes sem "zabredel" tako globoko, da bi se, če bi mi takrat povedali kam to pelje, verjetno premislil in se vrnil h kompatom... biggrin

lial je napisal/a:

In še odgovor na vprašanje 'kateri je boljši'
Oba sta dobra in oba se lahko uporabi tudi na enostaven, popolnoma amaterski način. Pomembno je le to, kateri bo lepše 'sedel' v roko in že v začetku pokazal, da je prijeten za uporabo.

Mogoče bi tukaj še dodal, po mojem mnenju, še en dober nasvet: Poglejta okoli sebe, pri prijateljih, znancih in žlahti, kateri DSLR-ji prevladujejo (po znamki) - tako bosta imela veliko več možnosti preizkusiti kakšno novo opremo, si za kakšno fotko izposoditi zunanji fleš, v praksi preizkusila priporočila za nek objektiv.

Kakorkoli že; pripravljena bodita na to, da bo znal, zaradi svoje relativne okornosti, DSLR bolj počivat kot biti v pogonu oz. v nasprotnem primeru prinesti dodatne "stroške" za nadgradnjo. Seveda so tudi primeri, ko ljudje kupijo osnovni kit in z njim veliko fotografirajo, a takšne je potrebno iskati z Canon MP-E 65mm Macro... biggrin
www.analog.si
[img:d2dee11ba7]http://www.shrani.si/f/3K/mV/2S99g5hx/sexdrug2001-8.jpg[/img:d2dee11ba7]
 1   

AirM @AirM 20. Sep 2011, 12:56

Z DSLR se odpre nov svet, ki pa ima veliko stopenj. Do tiste prve stopnje, da narediš boljšo fotko kot z malim kompaktom po mojem mnenju ni daleč. Ob razjasnitvi osnovnih pojmov (čas, zaslonka, ISO) in pa tega da točke ostrenja ne streljajo mimo so slike kaj hitro boljše. Sicer pa so tudi kit objektivi postali že dovolj dobri, da v ostrini in hitrosti ostrenja z lahkoto prekosijo kompakte. Se mi zdi da marsikdo preveč v isti koš meče ljudi ki začnejo fotografirat z DSLR-ji, ko parkrat slišijo za primer da npr. nekdo reklamira svoj DSLR, ker je ozadje ni ostro oz. podobni primeri... Pomoje je večina ljudi dovolj iznajdljivih da si ob ogromni količini člankov in nasvetov na internetu in s pomočjo kakšne knjige kaj hitro razjasni zakaj gre... Moj nasvet bi bil, da le pogumno v nakup, ker se tudi brez objektiva za 1000EUR da narediti marsikaj... Canon ali Nikon? Canonaš bo rekel Canon, Nikonaš bo rekekl Nikon... Nikona ne poznam, ker imam sam Canon, ampak sigurno z nobenim od teh dveh ne zgrešiš, tisti ki bolj paše v roko, bo verjetno pravi..
Zahvala: saral

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati