0   

Jaka @RedBull 22. Sep 2011, 18:46

Pozdravljeni.

Že nekaj časa prebiram forum in sem se le naposled odločil da tudi jaz vas poprašam za mnenje. Namreč kupil sem makro predleče in me zanima zakaj mi noče avtomatsko ostriti kadar ima predleče gor. Imam pa še sledeče uprašanje pri makro fotografiji se ogromno omenja ročno ostrenje in me zanima kako se to izvede.
Že v naprej se vam zahvaljujem za pomoč.
 0   

Aleš @lial 22. Sep 2011, 20:21

Če bi napisal še kakšen aparat in objektiv imaš, bi bilo lažje svetovat...
 0   

Jaka @RedBull 23. Sep 2011, 07:14

nikon d7000 z objektivom 18-105
 0   

DamDesign @DamDesign 23. Sep 2011, 07:34

Za rocno ostrenje: Na objektivu imas stikalce na levi strani, kjer pise "A M" - preklopi na M - to je manual focus.
Don't try to turn me into something I don't want to be. You'll be the one suffering in the end...
 0   

Aleš @lial 23. Sep 2011, 08:28

Sicer sposobnosti tvojega aparata ne poznam dovolj, da bi lahko točno pokazal na problem. Poskušaj malo pobrskati po menijih, če je pogoj za ostrenje tudi prepoznava objektiva. Morda se aparatu tukaj ustavi 'pamet'.
Samo ugibam...
 0   

maks @mmax 23. Sep 2011, 08:44

Hmmm, malo čudno se mi zdi tole s predlečami....verjetno imaš ti makro obročke....
 0   

Saša Manojlovič @DrJotz 23. Sep 2011, 10:32

Z makro predlečo lahko izostriš samo na zelo blišnje predmete, npr 10cm +- par cm

odvisno od makro leče in objektiva, moraš s poskušanjem najti ravno pravšnjo razdaljo, na kateri ti bo ostrilo

Naredi takole: natakni makro lečo, objketiv zoomiraj do konca na 105mm
nato pa brez da bi pritskal na sprožilec (da ti ne bo ostril) počasi približuj fotoaparat objektu, recimo od 30cm počasi vedno bližje in opazuj skozi okular ali live-view.

Najprej bo vse megleno, potem pa boš na eni razdalji zagledal približno ostro sliko, če se boš še bolj približal objektu, pa bo spet zamegljeno.

Ko ugotoviš pravo razdaljo, boš vedel da lahko ostriš samo na približno tej razdalji.

Zato je seveda bolje, da preklopiš na ročno ostrenje in samo premikaš fotoaparat naprej-nazaj, dokler ne dobiš ostro sliko in takrat sprožiš.

Tko nekak bi blo za začetek, upam da sem razumljivo opisal, da ne bomo preveč strokovni..
 0   

skastah @skastah 23. Sep 2011, 10:34

Preklopi na M, kot ti je svetoval DamDesign, nato pa na grobo ročno nastavi ostrino, za fino iskanje pa se s celim aparatom nagibaj naprej in nazaj, dokler ne bo ostrina tam, kjer jo hočeš.

In pa še nekaj, pri makro fotografiji pozabi na avtomatsko ostrenje, ker tvoj objektiv avtomatsko ne bo ostril, če boš preblizu objektu. Tudi sicer omenjeni objektiv ni preveč primeren za makro fotografijo. Bilo bi bolje, če bi si omislil kakšnega s fiksno goriščnico, še najbolje pa kar konkreten makro objektiv, če ti seveda denarnica dopušča smile
 0   

grega @palck 24. Sep 2011, 08:13

Samo mal ctiva na to temo

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/macro-extension-tubes-closeup.htm
 0   

Janez Pelko @Wartburg 24. Sep 2011, 08:54

Pri makro fotografiranju navadno med samim fotkanjem niti ne ostriš. Za aparatom se pomikaš naprej-nazaj in tako iščeš ostrino. Makro področje na objektivu pa že vnaprej nastaviš.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati