0   

Kristjan @Caver_Kix 10. Okt 2011, 07:49

Živjo!
Imam fotoaparat Nikon D90 in objektiv (trenutno) Tamron 18-200mm z UV filterjem. Zadnje čase pa opažam, da imam vse fotografije slikane pri dnevni svetlobi prežgane (motivi, ki so osvetljeni z soncem). Prej tega problema nisem nikoli imel. Fotoaparat sem tudi resetiral na tovarniške nastavitve toda nič nespremenjeno. To se mi dogaja tudi pri min. iso-tu in tudi, če manjšam – exposure.
Nisem pa testiral z drugimi objektivi (bom probal).
Ima kdo kakšen predlog, na kaj moram biti pozoren?
Hvala!
 0   

Saša Manojlovič @DrJotz 10. Okt 2011, 08:17

- Zaradi filtra ni variante da bi vplival na ekspozicijo, tko da to lahko takoj izločimo.

- Objektiv lahko pre/pod-osvetljuje, ja z sem imel dva objektiva drugih znamk, pri katerih sem moral uporabljati konstantno korekcijo -1/3EV in pri drugem celo +1EV.
Poskusi še s kakim drugim objektivom.

-Ker pa praviš da kompenzacija osvetlitve ne pomaga, je vse skupaj zelo čudno.
Edina situacija ki mi pride na misel in ustreza vsem opisanim simptomom je, da imaš pomotoma nastavljen na manual program osvetlitve - (M na koleščku).
Sicer bizarna ideja, ki se mi tudi ne zdi verjetna glede na tvoje fotografije...smile

-Lahko da gre preprosto za preveč kontrastne motive? V tem primeru min-iso še poslabša, pri D90 raje uporabljaj osnovni iso 200 zaradi boljšega dinamičnega obsega.
Ampak to se sicer spet ne pozna tako opazno...

Mogoče bo kaj več jasno, če naložiš kako sliko za primer, npr tako ki se ti zdi preosvetljena in tako ki je v redu. Slike naj vsebujejo tudi EXIF inforamcije.

lp
 0   

Miroslav Rajković @mrajkovic 10. Okt 2011, 08:20

Hmmmm kakšne "dokazne" fotografije nebi bile odveč upset

Sicer pa, sklepam da fotografiraš preko enega od pol/avtomatskih načinov? Poizkusi na manual, pa spreminjaj nastavitve in spremljaj rezultat potem pa poročaj... Čeprav tudi pri enem od pol/avtomatskih načinov nebi smelo biti prežganin seveda če korigiraš ekspozicijo -2/+2, ampak ok... Pokaži primere pa bo! grin
 0   

Saša Manojlovič @DrJotz 10. Okt 2011, 08:24

aha, še ena ideja, če uporabljaš načine A ali S, imaš morda nastavljeno preveč odprto zaslonko in čas ne more kompenzirati, ali pa obratno, imaš nastavljen predolg čas in zaslonka ne more kompenzirati...

Torej poskusi ja manual, kot predlagano, ali pa na avtomatiki oziroma programu P
 0   

Peter @MX_Peter 10. Okt 2011, 08:29

A se ti to dogaja pri krajših časih zaklopa? Naprimer če slikaš na TV in želiš ustvarit pri dnevni svetlobi panning?
>>> Better to be a racer for a moment, than a spectator for a lifetime <<<
 0   

Aleš @lial 10. Okt 2011, 08:47

Obstaja pa seveda še drugačen - črn scenarij: objektiv ima v okvari zaslonko in je ne zapira...oziroma pošlje aparatu napačen podatek.
 0   

Jernej Lasič @Sviri 10. Okt 2011, 10:07

lahko je karkoli... lahko napačno meriš svetlobo koneckoncev.
nalimaj fotko, brez nje ti težko kaj svetujemo.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Kristjan @Caver_Kix 10. Okt 2011, 19:06

Živjo!

Hvala za odgovore!
Žal Lial imaš prav. Gor sem dal stari dobri objektiv Nikon 28-80mm in fotografije so pravilno osvetljene pri sončni svetlobi. Zgelda, da je res črn scenarij in objektiv pošilja napačne podatke.... Kaj zdaj? Objektiv ni več v garanciji. Se splača to popravljat?

Ena izmed zažganim fotk: klik

EXIF:
File
Comment
Camera
Make NIKON CORPORATION
Model NIKON D90
Orientation Upper Left
X resolution 300/1
Y resolution 300/1
Resolution unit inches
Software ACD Systems Digital Imaging
Date/time 10.10.2011 19:42:44
YCbCr positioning centered
Image
Image description
Artist
Copyright
Exposure time 1/640 s
F-number f/13
Exposure program Normal Program
ISO speed ratings ISO 200
Date/time original 10.10.2011 16:32:08
Date/time digitized 10.10.2011 16:32:08
Component config YCbCr
Compressed BPP 4
Exposure bias value -1.00 eV
Max. aperture value f/3.5
Metering mode Pattern
Light source unknown
Flash Flash did not fire
Focal length 18 mm
User comment
Subsec time 94
Subsec time original 00
Subsec time digitized 00
Colorspace sRGB
Pixel X dimension 800
Pixel Y dimension 603
Interoperability IFD 36154
Sensing method One-chip color area sensor
Scene type A directly photographed image
CFA pattern (00,02,00,02,01,02,00,01)
Custom Rendered Normal process
Exposure mode Auto exposure
White balance Auto white balance
Digital zoom ratio 1
Focal length in 35mm film 27 mm
Scene capture type Standard
Gain control None
Contrast Hard
Saturation Normal
Sharpness Hard
Subject distance range unknown
Miscellaneous
Exif version 2.21
FlashPix version 1.0
File source DSC
GPS Version ID (2,2,0,0)
White balance Auto
Flash bias 0.0 eV
Nikon Maker Notes
Quality FINE
White balance Auto
ISO setting ISO 200
Focus mode AF-A
Flash setting NORMAL
Flash bias 0.0 eV
Flash bracket compensation 0.0 eV
Noise reduction OFF
Lens 18-200 mm sad sad
 0   

misfits @misfits 10. Okt 2011, 19:10

če ne zapira zaslonke, je mogoče treba samo malo očistit lamele, cena je odvisna od objektiva, jaz sem dal za en starejši objektiv 37 € pri Fotomehaniki.
 0   

Kristjan @Caver_Kix 10. Okt 2011, 19:30

Najdena napaka. Poskusil sem ročno premakniti ročico za odpiranje zaslonke na objektivu. Če jo prem do konca se ne zapre sama nazaj. Jouu, sem prav razočaran. Še malo pa se bom razjezil in kupil novega nikona 18-200mm vrII. Ma kaj ko cena noče pasti.
 0   

Aleš @lial 10. Okt 2011, 21:23

To lahko pomeni le manjši problem - odtrgana, ali celo le iztaknjena vzmet zapiranja. Če imam prav, bi popravilo ne smelo presegat nekaj deset evrov... nekoliko bolj pozitivno razmišljanje: praviš do konca, ali to pomeni, da se vrne nekje pri 90% odprtega razmika?. Če to drži, je lahko napaka še manjša, le skrivljena ročica odmikanja, kar se zgodi pri kakšnem neprevidnem natikanju na aparat.
Ne obupaj!
 0   

Kristjan @Caver_Kix 10. Okt 2011, 21:57

Živjo!
Zelo malo se vrne nazaj (kakšnih 10%, več pa ne). Verjetno je vzmet "kaput" alpa je prišla kakšna smet vmes. Opazil sem, da je veliko kovinskih opilkov. Velikokrat menjavam objektive in ta Tamron gre bolj na silo gor. Ni kaj, nesel ga bom vseeno na servis.

Zaenkrat pa hvala! cool
 0   

Metod @iskalec 11. Okt 2011, 09:26

Tak problem sem z enim objektivom imel pred precej leti (še v filmski dobi). Vzrok je bila zamaščena zaslonka. Če jo odpiraš in zapiraš ročno, lahko tudi opaziš, če so lamele zlepljene skupaj. Večkrat sem dal objektiv očistiti, pa se je problem ponovil vedno, kadar je objektiv dlje časa počival neuporabljen. Ne vem, zakaj se je to pojavljalo, takrat pa tudi nisem bil vešč, da bi raziskoval vzroke.
 0   

Kristjan @Caver_Kix 14. Nov 2011, 17:18

Cena popravila in zamenjave sklopa 85€ dead pri besedničarju... V tega ne bom več izvestiral, ker sem ga zasovražil.

Odločil sem se, da bom kupil novega popotniškega 18-200mm mogoče res nikon VR II.

LP
 0   

Kristjan @Caver_Kix 6. Dec 2011, 15:30

Živjo!

Pokvarjen objektiv sem razstavil in našel napako. Ne vem zakaj toda malenkost se je zvilo tisto držalo, ki premika zaslonko. Prav minimalno (manj kot milimeter) sem poravnal, sestavil in stvar deluje bp. No, 5 min. dela in prešraral sem 85€ biggrin .
Ja, no sicer sem zapravil veliko več, ker sem kupil novega VR2...

Tako je bigeek .
 0   

sudio38 @studio38 6. Dec 2011, 20:02

Tamrona prodaj in ne pozabi napisati brezhiben laugh

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati