0   

Tea @Tanita 10. Okt 2011, 19:30

Pozdravljeni!

Sem nova na forumu, pa tudi nova pri uporabi kakršnekoli funkcije razen "auto". smile Za RD sem dobila fotoaparat Canon G12, saj sem si želela malo bolj "resnega" fotoaparata, problem pa nastaja, ker RES nimam pojma o nastavitvah. Vem, da bi mi najbolj koristil kak tečaj in kot sem prebrala se največ nauči s preizkušanjem funkcij, a vseeno bi potrebovala malo pomoči, tako, po domače, da sploh zaštartam.

Zelo veliko hodim po koncertih in uživam v fotografiranju nastopajočih in do sedaj je bilo vse, hja, bolj čudno kot ne, kolikor sem pač lahko naredila s starim digitalcem. Za tega novega pa VEM, da se da precej nastaviti, da fotka izpade super, ampak ne vem kako. Zato bom vpršala kar po domače - kakšne približno morajo biti nastavitve v teh pogojih (predvsem me mučita vrteča gumba na vrhu, ISO, zaslonka?)? Namreč, kmalu grem na en koncert in res ne bi rada zafrknila zadeve, auto funkcije pa bi se rada počasi znebila. smile

Pa še nekaj... 1x bi rada slikala nočno panoramo, da bi bila res takšna kot jo jaz vidim, ne nekaj zamegljenega, z plesočimi lučkami, skratka, rada bi se naučila fotografirati tudi ponoči - tudi tukaj bi mi prav prišel kak nasvet.

Tako nekako za prvič, se vam že vnaprej zahvaljujem za odgovore in predvsem, potrpežljivost - vsak začetnik je težak. smile
 0   

Zelod @flambirana_oFca 10. Okt 2011, 20:26

Hm... Pa ravno koncertno fotografijo si izbrala, ki niti pod razno ni enostavna. smile
Površno in ZELO splošno napisano, imam sam na koncertih, kadar fotkam (s Canon EOS 40D), nekje sledeč razpon nastavitev...
Brez bliskavice:
Pri uporabi objektiva 70-200mm f/2.8:
ISO=1250-1600, čas zaklopa=1/60s - 1/250s, zaslonka=f2.8 - f3.5
Pri uporabi objektiva 17-55mm f2.8:
ISO=800-1600, čas zaklopa=1/10s - 1/200s, zaslonka=f2.8 - f7.1
Pri uporabi objektivov z zaslonko f1.8:
ISO=400-800, čas zaklopa=1/40 - 1/500s, zaslonka=f2.0 - f5.6

Z uporabo bliskavice je pa zadeva še precej drugačna, ker si sproti prilagajam kompenazijo fleša i se rad igram z nekoliko daljšimi časi zaklopa, ter, da fleš zamrzne akcijo in tako dobim posnetek na katerem je čutiti gibanje.

Seveda pa moraš vedeti, da se vsak model aparata in objektiva drugače odzove in npr. koliko svetlobe bo pri enakih nastavitvah zajel tvoj fotoaparat, je težko reči. Sploh pa ne vem kako kontrolira npr. šum in koliko je uporaben vgrajeni fleš.
Sicer pa, kar je največji čar (ali težava) pri koncerti fotografiji - iz trenutka v trenutek in od prizorišča do prizorišča različno postavljena razsvetljava in različno močna svetloba. Ter reflektorji različnih barv, ki so lahko fotografu po godu ali pa zelo v škodo. smile
Eksperimentiraj. thumbsup
 0   

Martini456 @Martini456 10. Okt 2011, 23:31

Odgvor za nočno panoramo pa je :
- stojalo ali
- trden postavek
pa veliko naravne svetlobe in srečno
 0   

Jernej Lasič @Sviri 11. Okt 2011, 00:39

flambirana_oFca je napisal/a:
Hm... Pa ravno koncertno fotografijo si izbrala, ki niti pod razno ni enostavna. smile
Površno in ZELO splošno napisano, imam sam na koncertih, kadar fotkam (s Canon EOS 40D), nekje sledeč razpon nastavitev...
Brez bliskavice:
Pri uporabi objektiva 70-200mm f/2.8:
ISO=1250-1600, čas zaklopa=1/60s - 1/250s, zaslonka=f2.8 - f3.5
Pri uporabi objektiva 17-55mm f2.8:
ISO=800-1600, čas zaklopa=1/10s - 1/200s, zaslonka=f2.8 - f7.1
Pri uporabi objektivov z zaslonko f1.8:
ISO=400-800, čas zaklopa=1/40 - 1/500s, zaslonka=f2.0 - f5.6

Z uporabo bliskavice je pa zadeva še precej drugačna, ker si sproti prilagajam kompenazijo fleša i se rad igram z nekoliko daljšimi časi zaklopa, ter, da fleš zamrzne akcijo in tako dobim posnetek na katerem je čutiti gibanje.

Seveda pa moraš vedeti, da se vsak model aparata in objektiva drugače odzove in npr. koliko svetlobe bo pri enakih nastavitvah zajel tvoj fotoaparat, je težko reči. Sploh pa ne vem kako kontrolira npr. šum in koliko je uporaben vgrajeni fleš.
Sicer pa, kar je največji čar (ali težava) pri koncerti fotografiji - iz trenutka v trenutek in od prizorišča do prizorišča različno postavljena razsvetljava in različno močna svetloba. Ter reflektorji različnih barv, ki so lahko fotografu po godu ali pa zelo v škodo. smile
Eksperimentiraj. thumbsup

čakaj malo... če prav razumem hočeš reči da bosta pod enakimi svetlobnimi pogoji fotka iz 40d in fotka iz G12 (drastično) drugače eksponirani, če na obeh aparatih nastavimo enake nastavitve?
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

andyz @andyz 11. Okt 2011, 07:59

Zaenkrat poskusi brez fleša, sicer boš vse pomešala.
Takole po kuharskem receptu se seveda ne da naučiti fotografiranja, lahko pa poskusiš.
Daj ISO tam okrog 800, čas pa nastavi na 1/50 sek, TV način. Če imaš mirno roko je lahko čas tudi daljši, a ne pod 1/30 s, če pa je zelo svetlo, pa je lahko 1/100 s ali še manj. Blendo ti bo potem sam nastavljal, pogosto pa bo javil, da je premalo svetlobe. Kljub temu lahko fotkaš.
Boljši rezultat boš dobila, če nastaviš kompenzacijo osvetlitve vsaj na - 1.
Lahko pa greš tudi obratno, nastaviš blendo tam okrog 4 do 5, daš na AV način in se ti bodo spreminjali časi.
Prav pri koncertni fotografiji boš videla, da bodo nastavitve od fotke do fotke močno različne, ker se zelo spreminja svetloba.
Direktno v luč ne fotkaj.
Potem se doma usedi in poglej nastavitve na fotkah, pa boš videla, kdaj dobiš najboljši rezultat.
Lahko da boš od 20 fotk zadovoljna samo z eno ali dvema. To je OK.
 0   

Zelod @flambirana_oFca 11. Okt 2011, 08:07

Kaj je drastično? To je relativna predstava kaj je za nekoga drastično. smile
Je pa velika verjetnost, da bosta. Že med svojim 40D in kolegovim d60 pri istem motivu, enakovrednih objektivih in enakih nastavitvah, opazim razlike.
http://photo.stackexchange.com/questions/12436/why-do-two-different-cameras-using-the-same-settings-produce-photos-with-differen
 0   

andyz @andyz 11. Okt 2011, 09:55

Verjetno ne gre samo za blendo in ekspozicijo, ampak je kup drugih funkcij, za katere ne vemo, če so povsem enako nastavljene ali pa jih cenejši aparat sploh nima (povdarek temnih ali svetlih tonov, intenzivnost barv, ipd...)
 0   

Tea @Tanita 11. Okt 2011, 12:18

Joj, sploh nisem pričakovala takšnega odziva, še posebej ne tako prijaznega. smile

Ja, definitivno mi bodo vaši napotki prišli prav, če bom imela na samem koncertu čas se bom itak že tam malo poigrala z nastavitvami, drugače pa vaja, vaja, vaja in kak tečaj, pa bo. Ne mislim pa odnehat. smile In itak že zdaj domov hodim z ogrooomnim številom fotk, na koncu pa jih (po strogem izločanju) ostane kakih 10. smile

Se zavedam, da je/bo težko, ampak to me nekako najbolj veseli in sem se definitivno pripravljena učiti. smile

Vam pa res hvala za vse nasvete, napotke in recepte. smile
 0   

martin @mart911 11. Okt 2011, 15:01

No po mojem mnenju ne bo nč narobe če v načinu Av nastaviš zaslonko na najbol odprto (najmanša številka) ker na kompaktu nebi smel bit nekih problemov z globinsko ostrino, ISO pa na 800 (lohka pa že prej doma probaš kako se obnese ISO 1600) nastavljanje časa prepustiš aparatu potem pa samo z drugim krogcem +/-2 popraviš če želiš bolj temno ali svetlo sliko. Pa lahko slikaš v RAW sploh če maš kaj znanja procesiranja fotografij na računalniku.
 0   

komar89 @komar89 11. Okt 2011, 19:03

Pa še načelo: če niso dobre fotke, nisi dovolj blizu. Pa poglej si kakšne dobre koncertne fotke na internetu, al pa opazuj ostale fotografe kako se postavljajo, če boš slučajno pod odrom.
Ja, s kompaktom je bolj kriza v slabih pogojih, se pa da kljub vsemu marsikaj istisniti iz tega aparata.
šank, drš me, jst te bom spustu...
 0   

Tea @Tanita 11. Okt 2011, 20:34

Ja, obdelovat fotke pa kar znam, vsaj nekaj, hehe... mi je tudi zato ta opcija prav všeč...

Drugače pa, ponavadi se itak turim v prvo vrsto, tko da z bližino ne bi smel bit problem, en znanec pa uporablja isti aparat na koncertih in dela krasne fotke, zato tudi vem, da je marsičesa sposoben, le naučiti se moram - potencial bojda je, le izkoristit ga je treba. smile

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati