0   

Peter Bernik @Noob 3. Nov 2011, 22:48

Na primer, če je v prostoru bel strop višine cca 3,5m in velikosti tja vse do 40 ali pa vsaj 30 m2, kako bi zadevo s samo 2mi fleši najbolje osvetlili? Če imaš manjši prostor je stvar enostavna, ena luč na ozadje in po možnosti daje še nekaj backlighta oz celo lahko osvetljujejo oboje, drug na model, če je pa prostor večji se pa vse skupaj malo zaplete, sploh če je več globine (predstavljaj si fotkanje v knjižnici, med policami knjig). Sam sem razmišljal da bi se v tem primeru najbrž najbolje osvetlilo tako, da oba fleša (z lonci) obrneš v strop in je to to. Enega postaviš na sredino prostora in model, drugega za model in pred steno, enakomerno oddajen od obeh (v primeru da fotkaš v neki štacuni, restavraciji itd, kjer je zadnji fleš za nečim skrit).

Vsak nasvet je dobrodošel, da ne zglubljam čas na lokaciji z ekperimentiranjem, ampak čim prej začnem resno fotkat. Ker je škoda časa in jasno stroškov.

EDIT: vem da se da veliko narest z dolgimi časi zaklopa in tako zajetjem ambientalne svetlobe, ampak tle so pojavijo določene ovire. Recimo zadnjič sem fotkal v eni drogeriji in so določeni odseki polic osvetljeni (recimo 1,5m osvetljenih in potem ravno toliko neosvetljenih). Torej če preveč podaljšaš čas ti osvetljene čisto skuri, da ne omenjam, da pri uporabi flešev na min (ker hočeš pač fotkat na f2.5) v osvetljenem prostoru, že pri 1/50 lahko dobiš streseno fotko (na 100% se vidi)
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Janez Pelko @Wartburg 4. Nov 2011, 08:33

Sam take zadeve rešujem tako, da naredim več posnetkov z različnimi osvetlitvenimi časi ali pa celo fleše premikam. Potem va v Photoshopu vse te fotke vstavim v plasti in preveč ali premalo osvetljene dele lepo poradiram stran, saj je na spodnji plasti na tistem mestu pravilno osvetljen predel. Hm, a sem bil dovolj razumljiv?
Arhitekture delam kar dosti zadnje čase in dobro poznam te probleme. Se da zelo lepo rešiti.
 0   

Peter Bernik @Noob 4. Nov 2011, 10:29

Sem razumel. Samo a ni problem če maš še model zraven? Najbrž ne, ker itak samo določene dele določenih fotk uporabljaš. Vseeno, pa bi rad terensko rešitev, men se res ne da več kot tok pacat v PSu, že tko retuša ubija včasih.
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Janez Pelko @Wartburg 4. Nov 2011, 11:50

Z modelom ni problemov. Je tako, kot si napisal.
Sam sem si z leti omislil še tri poceni zunanje bliskavice in pa kitajske fotocelice (jih dobiš za par eurov), tako da zdaj z dvema studijskima in tremi zunanjimi osvetlim še bolj kompleksne prostore.
Še vedno pa naredim še en temnejši posnetek, če je skozi okna premočna svetloba in bi rad, da se vidijo še detajli zunaj. V photoshopu potem uporabim le okna s te fotke.
 0   

Oracle @Oracle 9. Nov 2011, 11:20

zadnjič sem imel podoben problem + to da sem fotkal samo z 580 in 430ko. Ratalo mi je, da sem posnel najprej prostor brez modela, pri zadnji fotografiji pa sem potem dodal še model in osvetljil samo to kar sem želel.

S takimi kompozitnimi fotkami se da narediti marsikaj, potrebuješ pa malo časa in znanja v photoshopu. Če nimaš veliko zunanjih svetlobnih virov (okna) bi lahko z 2-3 fotkami naredil vse, seveda odvisno koliko pipetkaš naokoli smile
 0   

Oracle @Oracle 9. Nov 2011, 11:21

Morda še nasvet - prostor lahko fotkaš še preden imaš model (npr. med tem ko model ličijo), s tem si prihranil sigurno pol ure smile
 0   

milosh @milosh 9. Nov 2011, 11:45

nocm bit nesramn, tut ne vem odgovora ker bi mogu prostor preprosto vidt,... ampak tuki pac pridejo izkusnje prov in talat le te zaston je mal brezveze. enako z lokacijami smile
 0   

Oracle @Oracle 9. Nov 2011, 11:47

sej youtube je tudi zastonj, pa je vse tam razloženo in pokazano, samo najti moraš smile Izkušnje pa pridejo prav na setu, če nimaš kilometrine kljub tem informacijam ne boš naredil zaprav smile
 0   

milosh @milosh 9. Nov 2011, 23:05

sm velik youtuba pregledu pa sm se na dveh, treh shootih z dobrim fotografom vec naucu kot ure youtuba.
lih dons sm gledu na fstopers en video k en model slika ful fešna po par kolekcij na dan,... pa je uporablu 3x 430ex flashe skupi kot enga,... jst tega ne bi nikol naredu ze zarad vseh problemov z baterijami pa da kdaj ne proz simultano. raj bi si enga unga tamalga quadra al kaj je ze kupu pa bi blo. in pol vids folk k kupuje isto kar vid v videu, zaprav isto kesa pa se kaksne kitajske prozilce kup,... pol pa na shootu gleda zakaj ne dela,...
kurc na teren treba pa probavat, ko mas pa vse postiman pol pa sprejemat jobe za katere ves da si suvern...

ps: noob to zadnje ne leti nate ce tko zgleda, ker sm ukradu tvoj topic
 0   

Horvy @Horvy 10. Nov 2011, 00:25

Na tvojem mestu bi mainflash postavil dokaj blizu modela in čimbolj omehčal svetlobo jo čim bolj natančno, direktno usmeril v portretiranca. Potrudil bi se, da le-ta vir svetlobe čim manj vpliva na ozadje/prostor oz. preostali del fotografije.

Drugi fleš bi postavil po želji glede na prostor, ga nastavil na najširšo opcijo bliska in ga odbijal od stropa. nekaj bo prispeval k raznoliki osvetlitvi modela, njegova glavna naloga pa bo, da osvetli prostor čimbolj enakomerno (kot sem omenil, čim bolj široko, strop). Pomankljivosti verjamem da ne bodo moteče, saj le fotkaš pri 2.5 blendi.

Glede na tvoje sedanje rezultate verjamem, da bo to zate mala malica. Kakorkoli že, to bo dobra izkušnja in ''učna ura''

Toliko z moje strani! Če boš imel kaj časa, pošlji fotko, mail maš na ZS...

Naj ti dobro rata!

Lp, Jure
 0   

Oracle @Oracle 10. Nov 2011, 08:27

milosh je napisal/a:
sm velik youtuba pregledu pa sm se na dveh, treh shootih z dobrim fotografom vec naucu kot ure youtuba.
lih dons sm gledu na fstopers en video k en model slika ful fešna po par kolekcij na dan,... pa je uporablu 3x 430ex flashe skupi kot enga,... jst tega ne bi nikol naredu ze zarad vseh problemov z baterijami pa da kdaj ne proz simultano. raj bi si enga unga tamalga quadra al kaj je ze kupu pa bi blo. in pol vids folk k kupuje isto kar vid v videu, zaprav isto kesa pa se kaksne kitajske prozilce kup,... pol pa na shootu gleda zakaj ne dela,...
kurc na teren treba pa probavat, ko mas pa vse postiman pol pa sprejemat jobe za katere ves da si suvern...

ps: noob to zadnje ne leti nate ce tko zgleda, ker sm ukradu tvoj topic

saj smo dovolj stari da vemo da teorija in praksa nista eno in isto ane cool vsako stvar moraš prej sprobati preden greš na teren, ampak glede na Noobovo kilometrino ne dvomim, da pozna svojo opremo v nulo in jo zna uporabljati.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati