0   

chips @chips 5. Nov 2011, 16:23

A je težko pisat v slovenščini?
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

NikonGeek @NikonGeek 5. Nov 2011, 17:42

Včasih pa... yes
 0   

Aleš @lial 5. Nov 2011, 17:55

chips je napisal/a:
A je težko pisat v slovenščini?

Ti nič ne razumeš, chips!
Je pa ja bolj 'nobel' pa še 'fensi', če se piše v tujem jeziku!

Malo heca, ampak takšni naslovi gredo tudi meni malo na živce, sem pač že star in Slovenec.
stars
 0   

Ratter @Ratter 5. Nov 2011, 18:02

Rabiš tripod.Obvezno.
Spredaj na objektiv priviješ tole:
http://www.ebay.co.uk/itm/77mm-ND32-Glass-Filter-Neutral-Density-77-mm-Universal-/270831295726?pt=UK_CamerasPhoto_CameraAccessories_CameraLensesFilters_JN&hash=item3f0ecd9cee

Potem imaš pri normalni dnevni svetlobi expozicijo nekje od 3-6 minut.
Oblaki so razvlečeni,ker se premikajo po nebu.Kar je fiksnega je pa ostro.

Lahko uporabiš tudi variablni ND filter.Se da približno iste stvari delat.
Variabilni ND filter,od ND2 do ND400:
http://www.ebay.co.uk/itm/67mm-Fader-Variable-ND-Filter-Neutral-Density-ND2-ND4-ND8-ND16-ND32-ND400-/110757334435?pt=Camera_Filters&hash=item19c9a6cda3
Variabilni filter rad vinjetira,ker je debelejši.(dvojno steklo)
Rešitev,da ti ne vinjetira je,da kupiš večjega,kot je navoj na objektivu.
Vmes pa daš reducirni obroč,da ga lahko priviješ spredaj na objektiv.
To je to.
 0   

NikonGeek @NikonGeek 5. Nov 2011, 18:14

Aha, razumem zdaj zadevo. Kako pa je z osvetlitvijo glede na to da je čas tako dolg? Se z tako veliko vrednostjo ND filtra stvar potemni glede na to da imam največjo vrednost zaslonke f/22 na širokokotnem objektivu.
 0   

NikonGeek @NikonGeek 5. Nov 2011, 18:15

Še nekaj, so boljši rezultati v bolj vetrovnem vremenu ker se posledično oblaki premikajo hitreje?
 0   

Danijel Žagar @Danijelz 5. Nov 2011, 18:29

Ne, veter je pravzaprav škodljiv. Naredi raje v postprodukciji, da se izogneš nepotrebnemu vetru, pa tudi zaslonka in goriščnica ti bosta povzročali manj preglavic.
Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away. (Antoine de Saint-Exupery)

http://www.socahiking.com
 0   

Janez Pelko @Wartburg 5. Nov 2011, 18:30

Meni so tiste fotke vse delovale kot nočni posnetki.
Za take ne potrebuješ nobenega filtra.
 0   

Ratter @Ratter 5. Nov 2011, 19:34

Nek močnejši veter dejansko ni dobrodošel,ker ti premika listje in veje dreves,če jih fotografiraš.
Zaslonka je kar v redu tam nekje od 8 do 11.
Seveda se da tudi v postprodukciji naredit zadevo.
Z masko označiš oblake in daš motion blur.Ni pa tako enostavno,ker oblaki ne gredo v eni liniji,
ampak nekako na trapez od obzorja proti fotografu.
 0   

NikonGeek @NikonGeek 5. Nov 2011, 20:09

Imaš mogoče kakšen tutorial ker na youtubu nisem našel nič konstruktivnega. Vsi prikazujejo le izvedbo na terenu =(
 0   

Ratter @Ratter 5. Nov 2011, 20:40

http://www.tipsquirrel.com/index.php/2011/01/mimicking-long-exposure-cloudscapes-with-photoshop-elements/

http://photoshoptutorials.ws/photoshop-tutorials/photo-manipulation/how-to-create-a-long-exposure-sunset-image-using-photoshop.html

Vpiši v strica Googla nekaj takega: long exposure clouds photoshop tutorial

Saj se najde
Osebno sem bolj pristaš tega,da se takšne zadeve najbolje naredi na terenu.
Če nimaš nekega res solidnega znanja Photoshopa ali Lightrooma,se bo videlo "paklanje" po fotki.
 0   

NikonGeek @NikonGeek 5. Nov 2011, 20:51

Hvala, kar se tiče znanja PS-ja pa vidim na prvi pogled da bom kar znal. Ne vem kaj naj bi pomenilo solidno znanje PS-ja vem pa zakaj se gre. Torej vem katera orodja so za kaj, kako delujejo,layerje in seveda vse kar paše zraven. Sem mislil da je zadeva zahtevnejša za narediti v PS. Drugače pa hvala za nasvete =)
 0   

Ratter @Ratter 6. Nov 2011, 05:57

NikonGeek je napisal/a:
Ne vem kaj naj bi pomenilo solidno znanje PS-ja vem pa zakaj se gre. Torej vem katera orodja so za kaj, kako delujejo,layerje in seveda vse kar paše zraven. Sem mislil da je zadeva zahtevnejša za narediti v PS. =)

Na,to sem mislil ja.Saj se razumeva.Potem pa ni problema.
 0   

Brusli @Brusli 6. Nov 2011, 09:36

Poceni rešitev je tudi varilsko steklo namesto filtra, v bauhausu dobiš za cca. 2€ 2 komada dim 9x11cm. So različnih "gostot" (cca. 9-14 zaslonk ) - najbolj je izmerit koliko zaslonk vzame steklo in si naredit tabele za pretvarjanje. Edini problem je da je slika zelene barve. Deloma se da popravit z WB in postprodukcijo najlažje je pa spremenit v ČB.
En primer take slike:

Tukaj imaš pa še veliko branja o tem.
 0   

NikonGeek @NikonGeek 6. Nov 2011, 12:50

U tole se zdi zanimivo. Bom šel pogledat zadevo v kakšno štacuno s tem...
 0   

saša @sasica 14. Apr 2012, 10:57

Zna kdo napisati osnovne korake za to vrsto fotografije, konkretno oblake? Do sedaj sem prišla do spodnjih zaključkov;
- nujno stojalo
- čas od 10 sec do več minut
- F 8-16
- ISO 100

Ne vem pa;
- kam dati fokus, kako nastaviti fokus ?
- "lock the mirror" da ali ne? nekje sem zasledila da, nekje ne....

Sem še kaj zgrešila?

Kaj če nimam filtrov? Gre tudi brez njih?

LPS
 0   

NikonGeek @NikonGeek 14. Apr 2012, 11:11

No odkar sem zadnji post oddal sem se sam precej naucil kar se tice long exsposura. No takole je. Jaz vecinoma ostrim rocno, posebej ce slikam zamegljeno vodo ali kaj takega premikajocega. Sam sem nabavil filtre ND 2, ND4 in ND8. Teoreticno lahko tudi brez filtrov vendar v temi ali vsaj mraku. Drugace pride do prezganin-ponavadi neba ali oblakov. Ce so ti filtri kot recimo Cokin in Lee predragi ( v zacetku so se zdeli tudi meni, saj jih mastno racunajo) obstaja dokaj dobra alternativa recimo na ebayu. Imas filtre useh vrst neznanih znamk, ki pa ni nujno da so slabi. So pa obcutno cenejsi. Sprva sem tudi sam imel take za 35 evrov in moram povedat, da so se prav dobro obnesli tudi v primerjavi z bolj kvalitetnimi. Saj ND filtri niso nikakrsna znanost ampak le zatemnjeno steklo, ki zmanjsuje prehod svetlobe na senzor. Drugace pa ce koliko toliko obvladas photoshop imas zgoraj napotke kako do takega rezultata. Zaslonka in cas sta odvisna od tega koliko hoces imeti zamegljeno sliko oz. premikajoce se elemente. Zaslonka pa se le prilagaja casu odvisno od svetlobe kjer fotografiras. Upam, da sem kaj pomagal grin
 0   

saša @sasica 14. Apr 2012, 11:18

Ja, si pomagal, toliko, da vem da brez ND ne bo šlo:))) Sem poskušala na vse načine ma ja...prežgano vse....Razlika v teh filtrih je koliko svetlobe notri spustijo ane?

Ne PS ne obvladam se ga nisem še niti lotila, ker sem izključno amaterski intuziast (uporabljam photoscape), tako da bi rajši naredila kakortoliko ok sliko brez nekih nujnih popravkov v ps:)

Skratka...v nakup filtra, ni druge..
 0   

NikonGeek @NikonGeek 15. Apr 2012, 01:29

Filtri ti bodo prisli zelo prav. Vendar pa si omisli tiste ki so celi zatemnejni. Ne sam gradientni oz. gradacijski. Kot drugo pa ti priporocam kvadratne in ne navojne. Razlog je v tem, da ce kupis recimo set filtrov lahko med sabo sestavljas zatemnitev. Recimo ce kupis ND2, ND4 in ND8 lahko sestavis recimo ND8 in ND2 in dobis ND10. Na celi crti omogocajo vec svobode, res pa da so manj prakticni. Sicer imas tudi navojne variabilne filtre kjer se lahko spreminjas stopnjo zatemnitve, vendar te bodo po vsej verjetnosti prisli precej drago. Najbolj optimalna resitev so kvadratni filtri, ki jih na objektiv namestis s pomocjo adapterja, ki ga dobis v kompletu. Pazi pa, da izberes pravi diameter oziroma premer svojega objektiva recimo 67mm ali 77mm. Obicajno je ta podatek zapisan na objektivu. Ce pa filtre ze uporabljas s tem ne bo tezav. grin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati