0   

Andraž @ASkobi 29. Dec 2011, 11:28

Odločam se za nakup prvega makro objektiva. Izbiram med dvema objektivoma, in sicer med:
1. Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm f/3.5G ED VR
2. Nikon 60mm f/2.8G ED AF-S Micro

Ne vem katerega naj izberem, saj sta glede cene nekje na istem (okoli 500€). Zanima me kateri je boljši, za oba sem bral teste in se ne morem odločit katerega bi.
Lahko kdo priporoča katerga oz. ima kakšne izkušnje?
 0   

jernej kaše @zapp0 29. Dec 2011, 12:28

Pri 60mm imaš zelo zelo majhno fokusno razdaljo.

Kaj pa Tokina http://www.kenrockwell.com/tokina/100mm-f28.htm
 0   

Andraž @ASkobi 29. Dec 2011, 13:17

O tej tokini pa res nisem razmišljal, ker tudi nevem kak se kej obnesejo objektivi od Tokine (kvaliteta izdelave, itd..). Pa še sam osebno imam D5000, tako da mi autofocus odpade, ker body nima motorčka za ostrenje. Tko da sem res v dilemi.
Pa vseeno, imaš kakšne izkušnje s tem objektivom? Glede ostrine in podobno? Je razen goriščnice res boljša od prej omenjenih objektivov?
 0   

mayhem @mayhem 26. Feb 2012, 10:24

No tudi mene zanima ali ima kateri izkušnje glede teh objektivov.
Namreč me zanima nakup makro objektiva ampak nisem še povsem prepričan smile

Zanima me mnenje naslednjih;

1. Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm f/3.5G ED VR
2. Nikon 60mm f/2.8G ED AF-S Micro
3. Tamron AF SP 60mm F/2.0 DI II LD (IF)

Tudi Tokina 100mm me zanima čeprav ima samo AF saj bi na mojem Nikonu D7000 delovala.
Glede vseh ima pa samo Nikon VR nažalost če se ne motim sad

Prosim za kakšne predloge.
 0   

Jernej @wolf82 26. Feb 2012, 17:14

Pri makro objektivih je tako, da bolj ko si blizu, večja je povečava. Povečava 1:1 je na najmanjši razdalji ostrenja. Več mm ima objektiv, daljša je ta razdalja. To pomeni, da se moraš z 60mm objektivom veliko bolj približati "žužku" kot pa z 100mm, da dobiš enako povečavo. Ogromen problem pri makro fotografiji je svetloba (za vsaj nekaj globinke ostrine zapiraš zaslonko na 8 ali 11) in osvetliti objekt, ki je le kak cm pred lečo ni ravno lahko (imam SB700 in difuzor).
Definitivno je najboljši nikon 105 macro VR, ampak je drag kot hudič. Hvaljeni so še tamron 90 in sigma 105. Sigma obstaja tako z stabilizacijo, kot brez in brez motorčka za ostrenje. Sam imam staro sigmo 105 2.8 macro, ker imam D90 in mi objektiv ostri z motorčkom v bodyu. Eina slabost te sigme je počasnooooooooo ostrenje (optično je vrhunska), ampak če slikam makro blizu povečave 1:1 ostrim ročno oz s pomikanjem aparata naprej in nazaj. Globinske ostrine pri teh povečavah se merijo v (desetinkah) mm.
VR zagotovo pride prav (tudi jaz se ga nebi branil, ampak staneeeee), ampak za karkoli bolj resnega tako ali tako potrebuješ stojalo.
Trenutno se na bolhi prodaja en tamron 90 s makro flešem. Zna biti dobra izbira.
LP
 0   

mayhem @mayhem 26. Feb 2012, 18:21

Razumem hvala...kaj pa je s tem Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm f/3.5G ED VR nekaj sem gledal pa ni nekam priljubljen kaj vem.
Tako, da na CMOS tipau bi bil ekvivalent 127mm, kar je pa že lepa številka za makro... je pa res, da je tamron svetlobno boljši, kar pri makrotu pride prav smile

Se pravi, da ta stabilizacija pomeni dosti tukaj sad katera prazni žepe smile
No kot praviš stojalo pa definitivno za, kaj bolj resnega.
 1   

Jernej @wolf82 26. Feb 2012, 19:48

Ja za slikanja iz roke definitivno stabilizacija kar nekaj pomeni (objekt mora biti na miru seveda).
Če potrebuješ naprimer vsaj 1/60 za nestresni posnetek ti stabilizacija omogoči ali boljšo globinsko ostrino (11 namesto 5,6) ali pa nižji ISO (200 (400) namesto 800 (1600).
LP
Zahvala: mayhem
 0   

mayhem @mayhem 27. Feb 2012, 10:36

Hvala ja, kaj vem nisem še prepričan, kaj naredit glede makro objektiva sad.
Za vse je več ali majn potrebno stojalo in potrpljenje vidim pa še te živalice in rožice se premikajo pa veter itd...
No vsekakor se da narediti ampak je treba, kot pravim potrpljenje za dobro fotko še posebaj z objektivi brez stabilizacije smile

Še enkrat uprašam kaj pa ta Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm f/3.5G ED VR ti je, kaj znan ali je gdo imel izkušnje z njim???
Že, da nima velike svtilnosti ampak vseeno .

Hvala...
 1   

Jernej @wolf82 27. Feb 2012, 12:37

Meni 85-ka ni znana. Nekako tudi kolikor sem bral po forumu ni nekaj dosti o njej povedanega - niti ne vem dobro zakaj.
Uporabi google ali pa iskalnik po forumu oz preberi stare teme. Poglej tudi še na e-fotografijo. Vsaj jaz sem tako počel, ker na koncu, se izkaže, da je že vse vsaj 1x ali pa celo 3x napisano.
LP
 0   

mayhem @mayhem 28. Feb 2012, 17:06

Hvala ja sem prebral pa sem že zgoraj napisal, da ni kaj iz njega pa me je zanimalo, če ga gdo uporablja in ima izkušnje z nim.

No vseeno thx....
 0   

mayhem @mayhem 29. Feb 2012, 20:21

Bom še nekaj uprašal.
Me že meša, kaj nabaviti ali to ali drugo smile

Povprašam še enkrat za tegale Nikon 60mm f/2.8G ED AF-S Micro , če bi tega hotel bi v bistvu imel na mojem aparatu ekvivalent 90mm, kar je že nekako boljše, kaj pravite.
Me pa zanima spet kaj izkušenj, če ga kateri ima ali pa naj vsaj gdo pove, če je vreden nakupa. Nekaj sem gledal ampak vrašam še enkrat tukaj in to zadnjič, ker drugega pa ni več v planu smile
 1   

Jernej @wolf82 29. Feb 2012, 20:41

Manjša goriščna razdalja makro objektiva pomeni, da če boš želel max povečavao (ki pri makro objektivih znaša 1:1), boš moral priti zelo zelo blizu objekta slikanja.
Makro objektiv je namreč nič drugega kot "navaden" objektiv z možnstjo ostrenja tudi zelo blizu. Večina objektivov na DSLRjih ne omogoča ostritve pod 40 ali pa 35 cm. Makro pa zostri na nekaj cm od sprednje leče in šele tam si na povečavi 1:1.
Bolj blizu pa pomeni skoraj onemogočena uporaba bliskavice (razen posebne makro) ter možna splašitev objekta slikanja.
Ravno zatradi tega sem jaz vzel 105 mm. (in tudi najbolj hvaljeni oz želeni makro objektivi so nikon 105, sigma 105 in tamron 90)
LP
 0   

mayhem @mayhem 29. Feb 2012, 21:02

Ja razumem vendar za 105 ni keša smile
No glede tamrona sem tudi veliko predelal tako, da pri tem bi imel ekvivalent 135mm zelo dobro ampak sem bral, da ima počasno ostrenje.
Sedaj, če to drži nevem vsekakor pomoje ni tako počasno smile.
Tako,da 135 mm bi bila lepa številka.

Predlagaš to smile
 0   

Jernej @wolf82 29. Feb 2012, 21:09

Mah pri moji sigmi si ekspreso skuhaš med tem ko zostri smile. Ampak pri paravem makru (blizu povečave 1:1 je bolje ostriti ročno oz se malenkost premakniti naprej, nazaj.
Ne vem, koliko imas budget, ampak za 300 evrov se najde kar nekaj na bolhi.
LP
 0   

Luka Trošt @luxxx7 1. Mar 2012, 20:07

mayhem je napisal/a:
Bom še nekaj uprašal.
Me že meša, kaj nabaviti ali to ali drugo smile

Povprašam še enkrat za tegale Nikon 60mm f/2.8G ED AF-S Micro , če bi tega hotel bi v bistvu imel na mojem aparatu ekvivalent 90mm, kar je že nekako boljše, kaj pravite.
Me pa zanima spet kaj izkušenj, če ga kateri ima ali pa naj vsaj gdo pove, če je vreden nakupa. Nekaj sem gledal ampak vrašam še enkrat tukaj in to zadnjič, ker drugega pa ni več v planu smile

Glej ne vem zakaj se toliko obremenjuješ s tem ekvivalentom. Na tvojem crop aparatu je 60mm, 60mm in ''ni'' 90mm. Ne rabiš se obremenjevat z Leica formatom.
 0   

mayhem @mayhem 1. Mar 2012, 20:12

Maš prav..........smile
Kaj pa tokina 100mm 2.8 veliko ne dobim o njej ampak na testih se odreže dobro, kar sem prebral.
Tako,da sem bolj v dvomih ali je tamron tukaj boljši je pa 10 mm razlika kar je ogromno smile

http://www.e-fotografija.si/templates/?a=2859

Seaj Tokina ali Tamron mater se mi bo zmešalo...
 0   

mayhem @mayhem 1. Mar 2012, 20:58

Sem pogledal to že videl neštetokrat vendar jast tukaj se ne morem odločiti.
Malo me vleče na tokino , kam pa vas kakšno mnenje.
Ni nekam izkušenj z to tokino, ker je še dokaj nova ampak vprašam še vas za kaj bi se odločili.

Hvala za pomoč...
 0   

Jernej @wolf82 1. Mar 2012, 21:28

@Mayhem, brez zamere prosim, sprasujes kot da bomo mi slikali namesto tebe.
Kot da bi kolege spraševal, al je bol rdečelaska, al blonda, al črna, al je bolš suhica, al taka z velkimi joški, pa da je še kej za prjet.... Ti boš s to žensko in ti imaš do nje neka pričakovanja. Kdo pravi da tvoji kolegi razmišljajo identično kot ti?
Enako je pri foto opremi, mi ti lahko podamo svoje meneja, izkušnje, ampak kupoval in uporabljal boš pa ti.
LP
P.S.: Ne obstajajo le fiksni 1.4 objetivi in po svetu ne hodijo samo manekenke grin
P.S.2: Še odgovor na tvoje vprašanje za kaj bi se odločil. Jaz za nikon 105 VR, ampak so mi v žepu ostali štirje zelenci, domov pa sem privlekel sigmo 105 2.8D macro
 1   

Luka Trošt @luxxx7 1. Mar 2012, 21:35

mayhem je napisal/a:
Sem pogledal to že videl neštetokrat vendar jast tukaj se ne morem odločiti.
Malo me vleče na tokino , kam pa vas kakšno mnenje.
Ni nekam izkušenj z to tokino, ker je še dokaj nova ampak vprašam še vas za kaj bi se odločili.

Hvala za pomoč...

Žal, nisem v makro fotografiji in ne morem ''pošteno'' ocenit kateri objektiv vam priporočam, ker se nisem z nobenim rokoval. Nekako pa precej hvalijo po raznih tujih forumih Tamrona 90mm. Oba imata tudi najmanjšo razdaljo ostrenja pri 30cm.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati