0   

DamDesign @DamDesign 6. Feb 2012, 14:08

Odlocam se za nakup stativa za fotoaparat za daljsi cas (jup, to je relativno, ampak trenutno stojalo je zacelo pokati in spuscati duso ze po parih mescih normalne uporabe…). Najprej nekaj malega o namenu in opremi:

Oprema, ki bo najpogosteje visela na stativu:
- Nikon D90
- Tokina 28-80/2.8 ali nikkor 50/1.8
- Grip + dodatna baterija
- Nikon SB-700
- Vse skupaj tehta cca 2.4 kg

Namen:
- Fotografiranje maket
- Studijska fotografija
- Popotovanja

Od stativa pricakujem:
- Visoko nosilnost
- Stabilnost (stojalo, ki ga imam sedaj, komajda prenasa SB-700... Stran vrzen denar...)
- Krogelno glavo
- Moznost pretvorbe v monopod ni nujna, ce pa je ze mozno, pa - hej, zakaj pa ne grin
- Masa naj ne bo prevelika. Sicer sem vajen nositi teh cca 3.5 - 4 kg opreme v torbi, ampak dodatna obremenitev pa naj bo cim manjsa grin

Cenovni rang: Do 100€

Trenutno imam nagledane naslednje modele:
- Manfrotto MK394-PQ s kogljično glavo
- Cullmann Nanomax 260 (52603) s krogelno glavo
- Triopo MT-128 + napredna krogelna glava NB-1S

Glede mase so si zelo podobni, nosilnost ima Triopo dalec najvecjo (8kg napram 3.5 kg), prav tako so si podobni glede max. visine ipd. Nekako se najbolj nagibam k Triopu, saj ima glavo, ki jo lahko kasneje, ce se mi zazdi, zamenjam.

Zanima me pa naslednje:
- Ima kdo od vas izkusnje s katerim od teh stativov?
- So podatki o nosilnosti realni ali gre za (vsaj delni) nateg? Ker 8 kg vs. 3.5 kg v istem cenovnem rangu… Pa se glava zraven… Nateg?
- Pri Triopo se noge raztegujejo in krcijo z vijacenjem gumijastih »matic« - koliko je zadeva zanesljiva, zdrzljiva in trpezna? Je boljsa izbira, kot sistema pri ostalih dveh stativih (»klipsne«)?
- Pri Triopo se noge nastavljajo pod koti 25°, 55° in80° - koliko so ti zaskoki (oz. karkoli ze zagotavlja te polozaje) robustni? Se hitro obrabijo?

Verjetno se mi bo porodilo se kaksno vprasanje biggrin

HVALA za kakrsnokoli pomoc!

Lep pozdrav!

Damir

Edit: Ce kdo meni, da lahko za ta denar dobim se kak drug stativ s primerljivi lastnostmi - z besedo na monitor! grin
 0   

andyz @andyz 6. Feb 2012, 15:30

Imaš nekatere neskladne zahteve.
Masiven vs. lahek seveda ne gre. Prvo, kar je pogoj za dober stativ je masa - beri teža, ko ga nosiš ...hehe.
Tako pač je. Sicer pa glede lahkega nimaš zahtev.
Drugo je cena. Kakor za vse, velja tudi za stative, mal dnarja, mal ... Že samo kroglična glava, ki je za to težo uporabna, je krepko čez 100.-Eu, lahko tudi čez 200.-
Glede navedenih stativov imam izkušnje le z Manfrotto in to na splošno, ne ravno s predlaganim. Kolikor lahko vidim iz slike na netu, je stativ bolj lahke izvedbe (lahko da se motim). Kar je manj od 2,5 kg je bolj tako ....
Ima tri podaljške na nogi, kar je bolj praktično za nosit, stabilno pa manj. Bi rekel, da sta dva podaljška glede stabilnosti boljša, sicer pa bi se o tem dalo diskutirati.
Fiksacija podaljškov s vijačenjem je lahko v redu, je pa zamudna. Najhitrejša po moje je "na klipsne".
Tak stativ lahko postaviš v 15 s, kar je včasih koristno, medtem ko na vijačenje traja znatno dlje.
Krogelna glava na navedenem stativu tudi ni nevem kaj, za težek teleobjektiv pa gotovo problematična. Če ti je cena pomembna, je bolje kupiti glavo na tri ročke.
Zahteve za studijsko uporabo in za potovanja ne grejo ravno skupaj. Bo potreben kompromis.
Toliko na kratko.
 0   

andyz @andyz 6. Feb 2012, 15:46

Aja, pozabil napisati. Jaz imam tegale: MANFROTTO 190 XPROB + 804RC2
pa sem kar zadovoljen z njim.
Za nosit je res precej utrujajoč, tako po teži, kot po velikosti, drugače pa OK.
Dodatno uporabno je, da ima centralni drog vpet v zglob, ki omogoča vodoravno pozicijo droga.
 0   

misfits @misfits 6. Feb 2012, 15:46

andyz je napisal/a:
Kolikor lahko vidim iz slike na netu, je stativ bolj lahke izvedbe (lahko da se motim). Kar je manj od 2,5 kg je bolj tako ....

ne pretiravaj, saj ne misli dat gor 400 f2,8, tud stativ teže kakih 1,5 kg je lahko vredu
 0   

andyz @andyz 6. Feb 2012, 15:49

misfits je napisal/a:
andyz je napisal/a:
Kolikor lahko vidim iz slike na netu, je stativ bolj lahke izvedbe (lahko da se motim). Kar je manj od 2,5 kg je bolj tako ....

ne pretiravaj, saj ne misli dat gor 400 f2,8, tud stativ teže kakih 1,5 kg je lahko vredu

Seveda je lahko v redu, če so pogoji dobri.
Ko pa bo malo pihalo, je pa teža odločujoča.
 0   

Aleš @lial 6. Feb 2012, 15:55

andyz je napisal/a:
Ko pa bo malo pihalo, je pa teža odločujoča.

Ko piha, je odločilna sestava elementov, težo hitro povečaš (z obešanjem torbe/nahrbtnika na stativ), zračnosti v sklopih pa se ne da popravit.

Žal imam še preveč prakse v teh stvareh... cry
 0   

DamDesign @DamDesign 6. Feb 2012, 16:00

Hvala za izcrpen odgovor biggrin

Ja, zahteve so res malo neskladne, ampak stabilnost mi pomeni vec, kot majhna masa. Klinc pa lahek stativ, ce se trese, ko kihnes par metrov od njega biggrin

Glede cene je tako, da do 100€ se grem, cez pa verjetno ne. Razlogov je vec. Med drugim tudi veliki financni izdatki, ki me cakajo letos, a pustimo to... grin Potrebujem stativ, ki bo dovolj dober za zgoraj navedene nacine uporabe.

Vem, da dobre glave stanejo veliko, prav tako stativi, ampak s fotografjio ne sluzim. Mi je samo en izmed mnogih hobijev, ki vsi zahtevajo neke svoje financne vlozke grin Poleg tega ne bom fotkal tornadov od blizu biggrin

Glede klipsen si me skoraj preprical. Tudi kolega, s katerim sem se maloprej pogovarjal, predlaga slednje.

Tezkih teleobjektivov ne bom obesal gor, saj to niti ne spada v zvrsti fotografije, ki me veselijo. Heh, niti ga nimam biggrin Pa tudi investiral ne bom vanj(e) grin

Studijska uporaba vs. potovanja - prednost dam potovanjem.
Don't try to turn me into something I don't want to be. You'll be the one suffering in the end...
 0   

tmt @tmt 6. Feb 2012, 17:05

Pri nosilnosti glej nekako tako, da bo navedena nosilnost vsaj trikrat večja od teže, ki jo boš uporabljal. Stativ, ki se maje ob postavitvi aparata nanj je v večini primerov brez veze in še bolj streseš, kot če bi fotografiral iz roke. Glede na pripravljenost nakupa za 100eur zagotovo ne boš dobil nič kar bi te zadovoljevalo na daljši rok. Že tisti manfrotto 190pro stane 150eur, pa je bolj igračka za kompakte ali žepne kamerce in že ne ustreza tvojim sicer skromnim zahtevam - za neko resno rabo.
Morda kaj rabljenega ali pa res kak triopo ( za silo) - pa nikar karbonski, kajti tisto s protiutežmi je bedarija, ker se ti že ob najmanjšem vetrčku vse maje.
 0   

Gašper @Gapiii 6. Feb 2012, 17:29

Kaj pa slik 700dx pro? Razen teže, zgleda ok.
 0   

andyz @andyz 6. Feb 2012, 19:23

Pa res ne vem, zakaj naj bi bil MF 190XPROB igračka? Tehta nekaj čez 2,5 kg in je povsem stabilen, sklopi so trdni in zadeva je čisto v redu za Canon 7D in 70-300 L. Ta kombinacija je precej težja od kompakta! Tako da ne bi kar tako na slepo nasvete delil.
 0   

tmt @tmt 6. Feb 2012, 19:56

Andyz, lepo da si zadovoljen z njim, večina pač ne bo, ker pri tako lahkem in tankem stojalu kljub trdnosti sklopov ne moreš govoriti o neki stabilnosti. Že če 7d postaviš nanj brez objektiva se na neki normalni višini močno maja, kaj šele s 70-300. Sicer se mi zdi, da je o tem pisal že kdo na tem forumu, ki je tovrstna stojala preiskusil.

Pa saj ne rečem, da se ne da fotografirat, pač počakaš, da se stativ umiri, ko se prenehaš dotikat aparata in potem prožiš - oziroma zelo priporočljivo, da najprej dvigneš zrcalo in spet malo počakaš in šele zatem prožiš.
 0   

misfits @misfits 6. Feb 2012, 20:02

andyz je napisal/a:
Pa res ne vem, zakaj naj bi bil MF 190XPROB igračka? Tehta nekaj čez 2,5 kg in je povsem stabilen

tebi se zdi 1,5 kg stativ zaradi majhne teže nestabilen, meni, ki imam 1,5 kg težak stativ, se zdi 1 kg stativ nestabilen, tistemu, ki ima 10 kg stativ, se zdi pa verjetno 5 kg stativ nestabilen laugh

mimogrede, MF 190XPROB ima samo 1,8 kg in ne več kot 2,5
 0   

andyz @andyz 6. Feb 2012, 22:29

tnt - ne vem, če govoriva o istem modelu?! Še enkrat - težek in stabilen je v vseh pogledih.
Pred tem sem imel nekega lažjega manfrotto, ki pa je bil res tako-tako...
Ne vem, kakšne stative imate ostali, samo 2,7 kg je zame povsem dovolj.
Je pa res, da sem model izpisal iz neta. Bom še doma pogledal, če je točno ta model. Po sliki sodeč je.
Kar pa se subjektivnih občutkov tiče - treba je pogledat slike. Če je pri časih nad 0,1 s ostrina dobra, potem bo menda v redu. Imam nekaj fotk prav za ta namen z Dolomitov in je ostrina za NG. Res pa je, da sem fotkal z mirror lock up, a brez trdnega stativa to nič ne pomaga.
 0   

Samo @kekec46 7. Feb 2012, 11:52

Triopo MT-3228X8C in Triopo B-2 ... malenkost čez 100€.
- stojalo je fiksno, glava se dobro obnese, burja mu tudi ne dela večjih težav
- sistem vijačenja je super izbira ... ko se navadis podaljšaš noge verjetno še hitreje kot s "klipsni", gumijasto je samo odzunaj, je trdno in se ne premika
- imam ga dobra 2 mesca, zmerna uporaba a ne vidi znakov obrabljanja

sem zelo zadovoljen z stojalom, zaenkrat me še ni pustilo na cedilu smile
 0   

Jože @cfb1970 7. Feb 2012, 17:58

http://foto-klik.si

Komplet: stojalo Triopo MT-128 + napredna krogelna glava NB-1S
Cena: 88.75 € (z DDV)
CFB 1970
 0   

DamDesign @DamDesign 9. Feb 2012, 09:40

Hvala za pomoc, fantje! biggrin

Evo, update teme:

Kolega mi je odstopil tole zver:

Tezek, stabilen, dobro grajen, masiven, video glava s hidravlicnim blazenjem premikov, max visina cca 2m... Sem obesil gor tist 2.4 kg tezek kup DSLR krame in stativ je brezhibno opravil svojo nalogo biggrin Komaj cakam malce vec casa, da se odpravim na nocni fotoshooting biggrin Res je, da stativ ni ravno primeren za celodnevno prenasanje okoli, ampak stabilnost in masivnost bosta odtehtala svoje grin
Don't try to turn me into something I don't want to be. You'll be the one suffering in the end...
 0   

Damir @OCCULT 12. Feb 2012, 13:51

Glede stojala Triopo MT-128 + napredna krogelna glava NB-1S ... ti povem pa takole, če nisi zahteven bo zadeva nekako vredu.
Ampak na terenu se to lahko vrže, kar proč, vsaki malo močnejši vetrček se stojalo že trese z razprtimi vsemi nogami.
V vodi tudi vibrira in ni stabilno.

Tako,da za kako terensko varijanto priporočam, kaj na 200€ naprej pa boš imel dobro stojalo za vekomaj.
To so moje izkušnje in izkušnje drugih katerih sem slišal po nakupu nažalost smile
 0   

DamDesign @DamDesign 13. Feb 2012, 08:30

Ko se na terenu odlocis, da ga bos vrgel proc, pomisli name in mi ga poslji bigrazz grin
 0   

Jože @cfb1970 13. Feb 2012, 16:15

OCCULT je napisal/a:
Glede stojala Triopo MT-128 + napredna krogelna glava NB-1S ... ti povem pa takole, če nisi zahteven bo zadeva nekako vredu.
Ampak na terenu se to lahko vrže, kar proč, vsaki malo močnejši vetrček se stojalo že trese z razprtimi vsemi nogami.
V vodi tudi vibrira in ni stabilno.

Tako,da za kako terensko varijanto priporočam, kaj na 200€ naprej pa boš imel dobro stojalo za vekomaj.
To so moje izkušnje in izkušnje drugih katerih sem slišal po nakupu nažalost smile

OCCULT sorry, ampak vidim, da nimaš pojma o pojmu.Imam to stojalo in to glavo in ko nanj v vrtru obesim foto ruzak stoji ko šus.Glava pa ima nosilnost 8kg in se zelo natančno nastavi in tudi ostane tako ko nanj obesiš težo.Res ni 200€,kar pa sploh ni pogoj,da stvar služi.
CFB 1970
 0   

Andrej @TheBizz 13. Feb 2012, 18:31

Tudi meni Triopo MT-128 + KJ-1 že slabo leto več kot odlično služi, še posebej všeč mi je kompaktnost (tudi pri celodnevnem prenašanju na nahrbtniku ni niti najmanj moteč). Je pa res, da ne slikam v burji ali sredi rek smile

Za to ceno pa priporočam.

lp

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati