0   

saša @sasica 9. Apr 2012, 17:11

Evo mene še z enim vprašanjem smile

Ker se moj (oz. moj in pes:) ) ukvarjata z agilityem, pogosto na tekme nesem fotoaparat. Kakšna slika uspe, kakšna ne. Moja dilema je sledeča...

Pes je seveda v gibanju, skače čez ovire itd. Kako naj naredim fotografijo, kjer bo pes oster, ostalo pa neostro (ozadje). Kot primer slike v priponki (naključna fotografija iz neta).

Ker če ga npr. na začetku sfokusiram na oči (imam nastavljeno 1 točko ostrenja) in ga potem sledim, ne gre, saj je proga preveč zavita in ko pride do ovire, slika ni več ok...

Če pa ga "čakam" na izbrani oviri, se mi zgodi, da je ostra ovira, pes pa ne.

Uporabljam kar avtomatske nastavitve - gibanja (SPORT) ter kot rečeno AF imam nastavljeno na Single point.

Pozdrav,
Saša
 1   

Ime Priimek @poetski 9. Apr 2012, 20:17

Preprosto. Gremo po korakih.

Zamrznitev gibanja

- uporabiš kratek čas osvetlitve (1/250 ali 1/500),
- uporabiš shutter priority (S oz. Sv); ti nastaviš čas, fotoaparat vse ostalo,
- če je fotografija temna, dvigni ISO.

Fokus 1 (sledenju psu)

- uporabiš način fokusiranja AF-C (Continuous); fotoaparat neprestano fokusira,
- slediš psu in slikaš.

Fokus 2 (ostrenje na oviro)

- uporabiš način fokusiranja AF-S (Single); fotoaparat sfokusira enkrat in ohrani fokus samo na tisti razdalji,
- ostriš na razdaljo, na kateri pričakuješ psa (torej nekje na sredini ovire),
- držiš fokus (s pol pritiskom na gumb),
- čakaš in fotografiraš.

Možnih načinov fotografiranja takšnega gibanje je več. Kateri je najboljši je odvisno od tvojega znanja, tvojega fotoaparata ter situacije. Priporočam pa, da si prebereš navodila in razliko med obema načinoma fokusiranja. V veliko primerih je napačna nastavitev kriva za preglavice. Pomembno je, da ju ne zamenjuješ, saj Single pri gibanju ne deluje najbolje, kot tudi ne deluje Continuous, ko želiš ostriti na neko točno razdaljo preko katere se bo nekaj gibalo.
Zahvala: Lucifix
 0   

andyz @andyz 10. Apr 2012, 09:41

Vprašala je tudi, kako do zamegljenega ozadja.

Sta dva načina:
- ozadje neostro v smeri gibanja - t.im. panning - slediš psu in nastaviš na čas okrog 1/15 s. Je pa problem, kako bo potem pes oster, tako da pri živalih to ni najboljša varianta.

- Drugo je klasična zameglitev ozadja. Če imaš kompakta, potem na to kar pozabi.
Sicer pa je potrebna čimbolj odprta zaslonka in daljša goriščnica.
 0   

Andrej @biondo 10. Apr 2012, 10:07

Iz priložene fotke je exif tak:

Focal Length: 200.0mm (35mm equivalent: 300mm)

Aperture: f/14.0

Exposure Time: 1/1250

Prav si naredila da si predizostrila na oviro.
Ostrino pa bi "poglobila" z bolj zaprto zaslonko, kot v tem primeru.

Ker je objektiv v telefoto območju in slikano iz večje razdalje, je ozadje zamegljeno. Tudi "ozadje", dalj kot je, izrazitejši je efekt.

Seveda pa zraven ne smeš pozabit navit ISO (tudi na 1600), da zamrzneš psa, še posebej, če se zadeva dogaja v dvorani.

To pomeni, da uporabljaš manual, saj nočeš da te aparat preseneti s prepočasnimi časi.

Nič manj važen pa je še pravi trenutek za prožit...

LP
 0   

saša @sasica 14. Apr 2012, 07:26

Hvala za tele nasvete, naslednji teden imamo tekmo (dogaja se zunaj, ne v dvorani in nimam kompakta ampak nikon d3100 - vaša vprašanja zgoraj:) ), tako da takoj potestiram nasvete... smile

LPS
 0   

saša @sasica 15. Apr 2012, 08:24

Danes (oblačno vreme, ura 10.00 zjutraj) sem naredila kratek test, več časa žal nisem imela, pa mi še ni uspelo.
Nastavitve;
- S priority - 1/250s
- F 6/3
- Iso 400 (na 200 je bil bolj temen)
- Focus Mode AF-S
- izostrila na oviro, čakala psa
- wb cloudy
- AF-area mode --> AUTO (tukaj nisem prepričana da je prav da je avto ?)

No slika ni najbolj uspela, poskušala sem spremeniti ISO, časa pa nisem skrajšala (ker nisem več imela modela.. smile ).

Kar opažam je še vedno isti problem - fokus na oviri, na psu pa ne....Kakšna ideja?
 0   

saša @sasica 15. Apr 2012, 08:26

Še slika, ki mi jo prej ni pripelo ker je nisem zmanjšala.

p.s. slika ni računalniško še nič popravljena, namenoma...
 0   

gogo @gogo 15. Apr 2012, 10:10

sasica je napisal/a:
Danes (oblačno vreme, ura 10.00 zjutraj) sem naredila kratek test, več časa žal nisem imela, pa mi še ni uspelo.
Nastavitve;
- S priority - 1/250s
- F 6/3
- Iso 400 (na 200 je bil bolj temen)
- Focus Mode AF-S
- izostrila na oviro, čakala psa
- wb cloudy
- AF-area mode --> AUTO (tukaj nisem prepričana da je prav da je avto ?)

No slika ni najbolj uspela, poskušala sem spremeniti ISO, časa pa nisem skrajšala (ker nisem več imela modela.. smile ).

Kar opažam je še vedno isti problem - fokus na oviri, na psu pa ne....Kakšna ideja?

Da popolnoma zamrzneš gibanje uporabi krajši čas ( 1/1000s in po potrebi še krajši ).
Če izostriš na oviro in imaš AF-S potem ne sme AF delovati ob pritisku na sprožilo, ker začne vseeno ostriti, ko nameriš na psa. V tem primeru uporabi MF, Izostri na oviro in čakaj ali uporabi AF-C, kar je meni vedno boljše.
Za bolj zabrisano ozadje rabiš bolj odprto zaslonko ali daljšo gorišnico. Če slikaš z 200mm ali 500mm bo pri isti zaslonki in isti velikosti psa na zaslonu (v iskalu) bolj zabrisno ozadje pri 500mm. Seveda pa stojiš precej dalje od motiva, kot pri 200mm.
 1   

Andrej @biondo 15. Apr 2012, 11:34

Uporabi enostavni AF brez sledenja in ga zakleni na oviro.
AF-S bo kar tapravi. AF-area mode nastavi na single point in izberi sredinsko.
Da te ne zafrkava s predizostritvijo na želeni predmet.
Predizostriš (prožilec na pol), prekadriraš in počakaš na psa.

Bolj pripri zaslonko, to bo kompenziralo premik pri kadriranju in bo oster od smrčka do repa.

NUJNO skrajšaj čas in uporabi višji ISO.

Neostrina se prej opazi kot pa malo šuma. Ne se obremenjevat z njim.

Če se da, zumiraj do konca in stopi dalj od ovire. Izberi si tisto, ki ima čimbolj čisto ozadje. Kadriraj tako, da bo žival odstopala čimmbolj od podlage, se pravi čimmanj temnih predmetov ali raznih štang v ozadju.

Omenila si pretemne fotke. Če bodo zaradi prekratkega časa malo podosvetljene, jih enostavno naknadno poosvetliš v programu.

Poizkusi še z rafalom, 3 zapored ti znese, kajne?

Meni je fotka kul, si na pravi poti.
Zahvala: sasica
 1   

Ime Priimek @poetski 15. Apr 2012, 19:14

Meni je fotografija čisto v redu. Če poveš kaj točno te moti, ti lahko pomagamo. Tehnične zadeve si osvojila 90%. Potrebuješ le finese.

1/250 je mogoče prepočasi, torej naslednjič poskusi z 1/500 (to ugotoviš s tem, da so zadnje noge psa zamegljene, ker so v hitrejšem gibanju kot telo). Treba je eksperimentirati, ker so te zadeve odvisne od pozicije fotografa, hitrosti psa, ipd. Enkrat je 1/250 dovolj, drugič 1/500, važno je, da poznaš pravilo kako in kaj. Zmeraj naredi več testov, da vidiš kaj je boljše. Če vzameš krajši čas, moraš tudi povečati ISO ali bolj odpreti zaslonko, samo toliko v vednost.

AF-S je v redu za tak način fokusiranja (torej fokusiranje na oviro), medtem ko AF-area ni ravno najboljša rešitev. To v bistvu prepuščaš kontrolo fotoaparatu, da sam najde v nekem območju tisto na kar bo ostril. Spremeni tako, da boš imela na point (najbolje na sredinsko) in samo s tistim ostri. Tako dobiš ti popoln nadzor nad tem, na kar ostriš. Če ti pa ni všeč kader, pa izberi kakšno drugo točko pa z njo ostri.

Ampak kot rečeno, fotografija, ki si jo prilepila, je do tehnične perfekcije zelo blizu.
Zahvala: sasica
 0   

Miha Mozer @MihaMozer 18. Apr 2012, 09:28

Pozdravljena!
Za slikanje agilitya ne uporabljam časov daljših od 1/1000 za počasne pse,... Že pri času 1/1250 se pri ultrahitrih borderjih in pirinejcih na 200mm pri 100% cropu opazi zamazanost dlake, kadar pes tvori večji dela kadra, tako da večinoma uporabljam čase med 1/1600 1/2000.
LP MM
 0   

Anja88 @Anja88 18. Apr 2012, 10:23

Psi na aglityu šprintajo kot pri norcih. Da ti 18ovir preteče v manj kot 30sekundah je dost zgovorno. Razen kaki počasnejši psi, pa malo zavisi od parkurja, koliko je zahteven.

Povprašaj še malo agi fotografe (Iztok Noč, Maja Rokavec, Anja Troha.....). Meni se obnese MF, izostrit na oviro in čim krajši čas okoli 1/1600 manj, sigurno ne.
100% predanost...100% zagnanost...vmesne poti ni
 0   

Zelod @flambirana_oFca 18. Apr 2012, 12:09

Samo vprašanje iz radovednosti, ker je vedno dobro vedeti kaj novega in še nikoli sprobanega v lastni praksi...

A tovrstna agility tekmovanja lahko fotografirate tudi s pomočjo bliskavice (mogoče off-shoe npr. s strani psa ali v ozadju) ali so prepovedane zaradi možne dekoncentracije in prestrašenja psov?
 0   

Anja88 @Anja88 18. Apr 2012, 16:18

V dvoranah fleš ni dovoljen, vsaj v Prestranku se spomnim, da ni bil. Večina tekem je zunanjih v soncu, dežju in oblakih...ni da ni.
 0   

saša @sasica 25. Apr 2012, 05:38

V soboto sem imela priložnost spet se igrati z nastavitvami, upoštevala sem vaše nasvete in je uspela kakšna slika...Glede na to da je non stop padal dež in nisem mogla še bližje, mislim da je kar uspela...

Sem pa imela najprej fokus na Continius, v drugem delu pa na Single in mislim da se AF-C boljše obnese.

LP S
 0   

komar89 @komar89 25. Apr 2012, 06:32

Huda fotka!
šank, drš me, jst te bom spustu...
 0   

saša @sasica 25. Apr 2012, 06:39

Začetniška sreča in simpatičen model smile)
 0   

komar89 @komar89 25. Apr 2012, 07:34

sasica je napisal/a:
Začetniška sreča in simpatičen model smile)

A veš v čem je fora dobrih in slabih fotografov? Slabi pokažejo vse fotke, dobri pa samo tiste ki uspejo, pa čeprav od 1000 fotk ratajo tri , izpadeš car, pa čeprav se tebi zdi da ne obvladaš u nulo smile
 0   

saša @sasica 25. Apr 2012, 08:01

Hehehe, true:)
 0   

Anja88 @Anja88 25. Apr 2012, 09:25

Ne, ne, jaz pa se ne strinjam s tem. Kdor zna, zna in se pri vsaki potrudi in redko katera ne uspe. Malo zavisi od okolja, ko se ti ravno nekdo uštuli pred objektiv, te rukne, ampak na to nimaš vpliva.

Ko spoznaš fotoaparat in kako deluje v različnih pogojih ter s kakšnim objektivom-potem se ti ne zgodi, da ti na 1000 fotk uspejo samo 3, prej obratno. Če pa samo škljocaš, brez da bi bil pri stvari z glavo-ja potem pa seveda. Pa velja za vse vrste fotografije, vključno s športom, za katera slišim take izjave velikokrat.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati