0   

Miha @mgasperlin 2. Maj 2012, 22:37

Pozdravljeni fotografi
Prosil bi za pomoč pri razlagi disperzijske točke, kaj je disperzijska točka in karkoli kar veste o njej in zvezi s poljem ostrine.

Hvala za vsako vašo pomoč
 0   

Ratter @Ratter 3. Maj 2012, 05:50

Imam občutek,da nisi vprašal na pravem forumu:

http://sl.wikipedia.org/wiki/Uporabnik:Noordinary
 0   

Miha @mgasperlin 3. Maj 2012, 07:23

Misliš reči da disperzijska točka nima povezave s fotografijo?
 0   

Ratter @Ratter 3. Maj 2012, 07:30

Prebral sem na tone knjig o fotografiji,ker me to pač zanima.
Sem sicer ljubiteljski fotograf že leta,pa še nisem slišal za ta izraz.
Morda bo kak uradni šolan fotograf povedal svoje mnenje.Upam.
 0   

Aleš @lial 3. Maj 2012, 07:55

Če se ne motim, je disperzija v fotografiji bolj poznana kakor 'difrakcija', torej pojav, ko zaradi preveč zaprte zaslonke izgubljamo na kvaliteti.
Povezava med tem pojmom in poljem ostrine pa je v tem, da se polje ostrine (DOF) povečuje z manjšanjem zaslonke, kar pa ne gre v nedogled. Svetloba ki potem pade na tipalo je že preveč razpršena (dispergirana, difrakcionirana), da bi bil izdelek kvaliteten.
 0   

Miha @mgasperlin 3. Maj 2012, 08:18

Res najlepša hvala za kratko razlago tega pojma. Mogoče veste kaj ima pomanjšava veze s poljem ostrine?
 0   

Andrej @fotokaj 3. Maj 2012, 08:31

Model sprašuje o disperzijskem krogu (krog [ne]ostrine, neostrinski krog ...), kar ni v neposredni povezavi z difrakcijo. Pojem je dokaj kompleksen, vsekakor ne gre za stvar, ki bi se jo dalo na simpl razložit v dveh stavkih. Enostavno poguglaj, je precej že napisanih tekstov na to temo na spletu.
 0   

Miha @mgasperlin 3. Maj 2012, 08:36

Imata difrakcija in disperzijska točka isti pomen?
 0   

Aleš @lial 3. Maj 2012, 08:40

Nekaj več stavkov in povezava (enačenje?) med pojmoma 'disperzija' in 'defrakcija' je razloženo tukaj:

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/diffraction-photography.htm

Pri tem problemu gre seveda tudi za območje neostrine, kakor pravi fotokaj, razlog je lepo narisan, torej kot pod katerim pade svetloba na tipalo, je premajhen, da bi ga posamezne 'cevke' tipala lahko še kvalitetno reproducirale.
Vsaj tako nekako jaz razumem zadeve, lahko pa de sem v zmoti - ne bi bilo prvič grin grin

LP

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati