0 

iztok @izo 25. Mar 2005, 17:09

no, pa me je spet doletelo. žlahta je mela zasedanje, brez mene seveda, in so me določili, da bom moral njihovo "malo" pr birmi pofotkat.
ker nimam nekih izkušenj s tem, bo prosil za par osnovnih napotko glede tehnike, zuma, fleša, postavitve in podobno.
v glavnem, da bodo fotke vsak kolikor-toliko spodobne, da ne bom pol poslošal spet, kao nisem niti ene lepe fotke nardil ipd.
   0 

chips @chips 25. Mar 2005, 18:23

Pri birmah je tako, da ponavadi je tam "uradni" fotograf in noben drugi ne sme stopit zraven. To pa zato, da bi se izognili zmedi. Torej, ce je tudi pri vas taka navada, bo tako, da bos lahko naredil le skupinsko fotko.
Kar se pa tehnike tice, pa je zadeva malce zakomplicirana oz. bolje povedano, cerkvene zadeve so ene izmed najtezjih za fotkanje. Cerkev je sama po sebi precej temen prostor, tako da bos potreboval dober flash. Priporocam uporabo malce daljsih casov osvetlitve, seveda pa v mejah, ki jih zmore tvoje mirna roka.

Vsekakor pa ne smes zamuditi dogodkov, kot je blagoslov z botrom in hostije. Razne zupnikove govore ne bo nihce pogresal:)
   0 

tomaž @mju 25. Mar 2005, 19:10

Glede svetolbe ima chips prav, vendar če boš mod mašo več kot 3x pritisnil s flešem, se ti lahko zgodi, kar se je nekemu fotografu v naši cerkvi pred dobrim letom, župnik je šel iz "oltarja" in fotografu glasno "ukazal" če lahko pospravi fotoaparat ali pa zapusti cerkev :wink: Res je bilo moteče za vse, tudi za birmance, ker je vsake 3 sekunde fleš blisknil, torej če boš slikal, ti svetujem da reskiraš in slikaj brez fleša !! :wink:
   0 

chips @chips 25. Mar 2005, 19:15

Nimas kaj riskirat brez flasha, ker tako ne mores slikat:) Razen ce mas cca ISO 5000:)
   0 

tomaž @mju 25. Mar 2005, 19:18

pejt enkrat v cerkev, v kateri bo birma, naprimer v nedeljo popoldne, pa boš videl kakšne so razmere! :wink:
   0 

chips @chips 25. Mar 2005, 19:22

mju: ne me ucit posla:)
   0 

Matej Herbst @matto 25. Mar 2005, 19:28

Mju veš kaj je bil tu problem, fotograf ni sklenil dogovora z župnikom :mrgreen:
Vsak želi svoj delež nažalost tudi cerkev ni imuna.
   0 

tomaž @mju 25. Mar 2005, 19:34

chips je napisal/a:
mju: ne me ucit posla:)

chips, to sem izotu reku, ker tako bo najlažje ocenu!! smile
   0 

iztok @izo 25. Mar 2005, 21:27

kolk jst vem, itak vsi škljocajo notr, pa tudi je zraven tudi kak pro fotograf, ki slika več ali manj s flešem. ok, če kak tečen župnik, zna bit pameten..
sej sem že na začetku napisal, da bi slikal samo eno osebo in ne vseh, za tistih par škljocov valjda ne bo zamere. pol zunaj bo pa itak cajt, pa je bom na kakšne lepo travico postavil, dabo ozadje, pa v miru pofotkal, da bodo meli slike za v album.
samo za notr še vedno nisem čist ziher, kakšna taktika je najboljša, da nisi preveč opazen, pa spet, da ne vsega zamudiš. a bo objektiv 70-200 preveč za notr (ostri od 1,2 m naprej), če bi recimo fotkal z flešem. po mojem je najboljše kje do strani, pa z objektivom si lahko malce stran, da se ne rineš zraven itd. mel bom še 50/1.8 objektiv s sabo, če bi res mogoče malce brez fleša probal, samo se mi zdi, da bi bil kakšen 85/1.8 boljši, sploh na digitalcu, ko maš že malo več manevra..
hmm
   0 

MareŽ @maremare 25. Mar 2005, 23:27

če boš slikal v Črnomaljski cerkvi,pojdi na štuk nad oltarjem.Tam če boš dovolj hiter gor(ponavadi je gužva),boš imel lep razgled nad vse birmance in župnika.Pa še okno se da odpret,da maš čisto.Boš pa rabil vsaj 200mm.Poslikaj sprevod v cerkvo,pa hiter gor.Na koncu pa seveda dol za skupinske in posamezne z župnikom.Pojdi enkrat prej v cerkev,ko je prazna,da boš še okrašenost notranjosti cerkve v miru poslikal.To radi vidijo(familija,pol pa kok je to pa ono lepo bla, bla...)
lp, mare
   0 

Gregor Gomboc @George 30. Mar 2005, 11:34

Za v cerkvi navijam za 50/1,8 ali kaj še krajšega svetlobno močnega.
S 70-200 neboš nič naredil. Popolnoma boš izoliral birmanca ter izpustil celoten čar cerkve.

Jaz bi delal znotraj večinoma s čim kratkim, morda le kak portretni posnetek s 70-200, ker bo ra portretiranje dovolj časa in boljši pogoji pred cerkvijo. Tudi tukaj se ne osredotočaj izključno na osebo ter vklučuj v sliko tudi okolico in vzdušje.
   0 

Matjaž Vertuš @maki84 23. Avg 2011, 20:31

pravila obnašanja v cerkvi med mašo - če bo kdo fotkal v cerkvi

v priponki
   0 

Matjaž Vertuš @maki84 23. Avg 2011, 20:38

prevlki fajl...
evo tu mete zdaj
https://www.slo-foto.net/galerija_slika-87163.html
   0 

Andreas @Andreas 29. Avg 2011, 10:20

Glede na moje izkušnje fotografiranja v cerkvi je tako, da je za dobre fotografije nujno potreben fleš. Če pa že ne gre drugače pa je sigurno pogoj da je body FF in gor kakšen prime z veliko blendo, vendar potem nastane problem majhnega DOF-a oziroma problematična kontrola le-tega, pa včasih tako ali tako mora biti kaj več v fokusu kot tistih par deset cm. Jaz sem pri fotografiranju poroke uporabil direkten fleš (odboj v cerkvi zaradi precej previsokega stropa ni mogoč), pa difuzor gor za malo mehkejši fleš. Pa vse na manual (fleš in body)... Me pa zanima kakšne nastavitve uporabljate tisti, ki imate več izkušenj s fotkanjem cerkvenih obredov (zaslonka, čas, ISO) !? Moje nastavitve so bile v glavnem: 1/60 - 1/100, f/5.6, ISO 800 (Canon 50D, Tamron 17-50 VC, fleš Canon 430EX II)...
   0 

Tomislav @tomaz_urh 29. Avg 2011, 10:33

V črnomaljski cerkvi jaz večino zadev naredim z širokim 17-55 in flashom, župnik je prijazen in se lahko giblješ bilo kje tudi na in iza oltarja......spomnim se ko sem prvič delal v cerkvi, me je bilo strah, da ne motim obredja in sem delal vse bolj od daleč, no potem pa so mi razjasnili, da gre za dogodek in obred poročencev in od takrat delam zelo od blizu. Pa ni bilo nikoli nobenega problema, prav nasprotno. Fajn je, da se župniku predstaviš ti ali poročenci, da si pač glavni fotograf dogodka in to je to.
Iso imam tam na cca 640 ali 800 in fill flash. Z zoom objektiv pa je meni bolj pogojno uporaben, razen če ne uporabljaš dveh bodijev. Pri natikanju prstanov in ostalem, je kot sam preozek. LP

izo je napisal/a:
kolk jst vem, itak vsi škljocajo notr, pa tudi je zraven tudi kak pro fotograf, ki slika več ali manj s flešem. ok, če kak tečen župnik, zna bit pameten..
sej sem že na začetku napisal, da bi slikal samo eno osebo in ne vseh, za tistih par škljocov valjda ne bo zamere. pol zunaj bo pa itak cajt, pa je bom na kakšne lepo travico postavil, dabo ozadje, pa v miru pofotkal, da bodo meli slike za v album.
samo za notr še vedno nisem čist ziher, kakšna taktika je najboljša, da nisi preveč opazen, pa spet, da ne vsega zamudiš. a bo objektiv 70-200 preveč za notr (ostri od 1,2 m naprej), če bi recimo fotkal z flešem. po mojem je najboljše kje do strani, pa z objektivom si lahko malce stran, da se ne rineš zraven itd. mel bom še 50/1.8 objektiv s sabo, če bi res mogoče malce brez fleša probal, samo se mi zdi, da bi bil kakšen 85/1.8 boljši, sploh na digitalcu, ko maš že malo več manevra..
hmm
   0 

Ratter @Ratter 29. Avg 2011, 11:50

izo.Na desni strani na modrem polju imaš primere kako se fotka v cerkvi.
Piše čas,zaslonka,objektiv,kam je bil fleš usmerjen,ISO:

http://neilvn.com/tangents/flash-photography-techniques/
   0 

martin @mart911 29. Avg 2011, 12:37

Kot prvo nekih nastavitev se ne da posplošt za vse cerkve ker so si zelo različne in zato potrebujejo prilagoditev nastavitev razmeram. V nekaterih fleš sploh ni potreben drugje brez njega ne bo nič. Tako da predlagam, da si cerkev pred fotografiranjem ogledate in verjetno res najbolje kar pri nedeljski sveti maši saj bo takrat cerkev verjetno podobno osvetljena kot ob samem dogodku. vsekakor se je dobro pogovorit tudi s tamkajšnim župnikom. Močno dvomim da bi bilo primerno, da bi recimo pri bermi ali obhajilu nekdo iz žlahte vsakega izmed otrok skakal okrog, bliskal s flešem itd. zato so na takšnih dogodkih večinoma najeti fotografi, ki zabeležijo celoten obre in nato ponudijo fotografije staršem. Z župnikom se je po mojem mnenju primerno pogovorit tudi glede gibanja po celotni cerkvi, prezbiteriju (prostor okrog oltarja), ker dvomim da bi bili vsi navdušeni da se ljudje kar sprehajajookrog oltarje sploh pa na oltarju kot nekateri pišete. Župniki so različni in zato bo različen tudi njihov odziv in želje vendar mislim da bi se dalo z vsakim dogovorit tako da bosta zadovolna oba.
   0 

Primož Govekar @gokky 19. Maj 2012, 14:39

Morda komu še vedno pride prav:

http://primoz.govekar.si/?id=82&fmod=2

Je sicer malo starejšega datuma, vendar s spoštovanjem tega, kar sem sam napisal, še nikoli nisem imel težav pri fotografiranju v sakralnih prostorih.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati