0   

Robert @Ro-bert 24. Maj 2012, 09:39

D70s je šel od hiše.. Sicer sem bil z njim popolnoma zadovoljen, zaželel sem si vseeno malo več pikslov, pa tudi drugo tehnično igračo (upam da žena ne bere)...
Slikam občasno, raznorazno - za sebe.

Zaj pa dilema. Nikon bo, ne vem pa prav točno kateri. Sem skoraj prepričan da mi bo D80 popolnoma zadostoval, a vseeno malo vrta. Kupil bom nekaj, kar me bo naslednjih 5 let zadovoljevalo. Omenjeni D80 je nekak v buđetu, za malo € več pa bi bil evtl. D200 dosegljiv... al pa če bo res huda sreča mogoče še za kakšen Ojro več D90? Ki pa najbrž ne bo tak dobro ohranjen..

D200 ima več funkcij direktno za priklicat, je težji (kar me niti ne moti).
D80 je načeloma cenejši, tak da bi bilo malo bolše steklo prej dosegljivo
D90 bi bila moja prva izbira (želja), a je trenutno izven proračuna.. Čakat = šparat?

Kaj storiti?

Lep pozdrav,
Robi
 0   

PrimozS @PrimozS 29. Maj 2012, 09:43

D200.

90ka je pač novejša, ima 2Mp več, drug tip senzorja, ipd. To je res.

Ampak ob pametni uporabi je D200 še vedno odličen stroj.
In ti ponuja med drugim opcijo, da vneseš parametre za non-CPU leče. In motorček v bodyju je mnogo bolj zmogljiv (sem probal iz prve roke, kako poganjata D90 in D200 recimo starega AF 80-200 2,8 - in je pač 200ka mnogo bolj suverena).
AF je pri D200 boljši. Pika.
In v tem stilu dalje ...

Skratka - moj glas gre za lepo ohranjen D200.
 0   

Robert @Ro-bert 29. Maj 2012, 13:04

thumbsup

Hvala za namig!
V bistvu sem se v tej smeri odločil že prejšnji teden & kupil za 334€ D200 body z 5.600 narejenimi posnetki. Ta teden bi že moral biti pri meni.
Za začetek kot vsestranski objektiv sem mislil 18-55mm f3.5-5.6G VR ter 55-200mm f 4-5,6 G ED VR. Cenovno dokaj ugodna pa dobra bi naj tudi bila dokaj (kolko je pač i-net testom za verjet). .. Ko pa bo na strani dovolj denarja pride kakšen (starejši) objektiv.
 0   

PrimozS @PrimozS 29. Maj 2012, 13:09

A omenjena objektiva že imaš? Če še ne, za koliko te bosta "oskubila"?

Vem, da je to odvisno od posameznika in njegovega stila ... ampak jaz bi raje nabavil kak prime objektiv. 50ka 1.8 za začetek. Ali pa 35ka 1.8 namesto nje.
Pa če ne boš slikal "akcije" - na D200 komot natakneš kak AI-(s) 135mm F2,8 ali pa 200 F4 - oboje zelo simpatična objektiva, svetlobno močnejša od 55-200 VR.
Nič ne vsiljujem. Samo dajem v razmislek.

Najbolj komot je vrtet zoom obroč ...
 0   

Robert @Ro-bert 29. Maj 2012, 17:58

PrimozS je napisal/a:
A omenjena objektiva že imaš?
Vem, da je to odvisno od posameznika in njegovega stila ... ampak jaz bi raje nabavil kak prime objektiv. 50ka 1.8 za začetek. Ali pa 35ka 1.8 namesto nje.

55-200 imam. 18-55 sem hotel nabaviti kot nekaj, kar bi bilo gor večino časa (vsaj zdaj na začetku), fiksnega pa sem nameraval nabaviti pozneje. Če je sreča, se da 18-55 plastik fantastik dobiti za kakih 60€.. Nisem pa še nikoli slikal s fiksnim, verjetno zato tudi tako razmišljam. Vsekakor pa dober namig, sploh pa, ker je 50ka tudi v planu. Zato bom najbrž kar "riskiral" & kupil 50ko ... Hmmmm... 50 ali pa 35??
Citiram:
Pa če ne boš slikal "akcije" - na D200 komot natakneš kak AI-(s) 135mm F2,8 ali pa 200 F4 - oboje zelo simpatična objektiva, svetlobno močnejša od 55-200 VR.

... jih že "spremljam". To je bil tudi eden od razlogov, da sem se odločil za D200. Tile vintage objektivi me (ne vem zakaj) zelo privlačijo. Ker imam 0 izkušenj, imam tole stran kot vodič. Ima kdo še kako dobro stran s pregledom dobrih objektivov (Rockwella tudi pogledam vmes)?
Citiram:
Nič ne vsiljujem. Samo dajem v razmislek.
HVALA!
Citiram:
Najbolj komot je vrtet zoom obroč ...

0   

PrimozS @PrimozS 29. Maj 2012, 18:34

Jaz uporabljam DX format DSLR pa filmaša. Na drugem imam vsaj 75% časa gor 50ko, preostali čas pa kombiniram s 85ko in 180ko. Imam pa namen razširiti še "navzdol" zbirko primov. V igri AF-D 20 ali 24 ... Čeprav je zelo mamljiv tudi sveži 28 1.8. Samo je pač tudi precej draga reč za zanesenjaka ... No, bom videl (je dejal slepi) ....

Točno, 180ko sem ti prej še pozabil omenit. 2.8. Fantastičen objektiv. Pa lahek in majhen. Je pa res, da je dražji kot kaka 135ka ... Manualci (po spominu) ene 150-300, AF pa kakekga stotaka več.

Kar se pa tiče odločitv 35 ali 50 ... Hjam ... Če maš namen "širiti" zbirko primov - potem mogoče vzemi zdaj 35ko (ki je na DX formatu itak ekvivalent 50ki na filmu), pa potem nadaljuješ s kako 85ko (portretna) in kronaš s 180.

No ali pa kombinacija 50ke (pa kar išči AF-D 1.8, ker so rabljene pod 100Eur in je AF dobrodošel) pa potem še kake 135ke 2.8 ... Zelo lušten prime tele. Pa še 52mm ima navoj za filtre (enako kot 50ka). D200 ti lepo potrdi z zeleno pikico fokus. MA 135ka AI(-s) je en tak res cukr ...
 0   

Robert @Ro-bert 29. Maj 2012, 18:49

PrimozS je napisal/a:
.... D200 ti lepo potrdi z zeleno pikico fokus. MA 135ka AI(-s) je en tak res cukr ...

pri MF objektivu potrdi, ko fokus paše?

Kako se opazi v stvarnem življenju razlika med verzijo z D-jem in brez D-ja? Ken pravi, da D pomaga le pri Matrix merjenju, sicer pa "... an almost meaningless feature anyway"
 0   

PrimozS @PrimozS 29. Maj 2012, 18:58

Ken pravi marsikaj ... Ga je treba jemat s pošteno rezerve ...

D200 "naučiš", koliko je goriščnica uporabljenega objektiva in pa vrednost zaslonke. In zadeva funkcionira. Ne spomnim se več, a dela tudi matrix ali ne. In ja, ko je izostreno - potrdi z zeleno piko.
D2 body gre še korak dlje - imaš še 2 puščici - ki kažeta v katero smer vrti obroč, da boš izostril ...
 0   

Robert @Ro-bert 2. Jun 2012, 21:28

PrimozS je napisal/a:
Ken pravi marsikaj ... Ga je treba jemat s pošteno rezerve ...

danes sem na enem od forumov prebral... Ken = fotografski Chuck Norris

BTW: De-dvestotka je doma - fajn aparat oz. mali tank biggrin
Evtl. bi moral čez čas gumice zamenjat, a se zaenkrat še kolko tolko držijo. super paše v roko, pomembne funkcije se dajo spremeniti v trenutku, brez sprehajanja po menujih. Z nekaj treninga ni treba odmakniti očesa od iskala (v katerem s vidijo vsi pomembni parametri)... Skratka - sem navdušen in zelo zadovoljen. Zaj pa veselo študirat priročnik.. Funkcij in custom nastavitev je še pa še..

Lep pozdrav & hvala,
Robi

še vprašanje... priložen je bil Hitachijev Microdrive.. Kupil bi še dve kartici - kako hitri oz. do koliko "X speed" je smiselno dati v ta aparat?
Na D70s sem za drage denarje kupil sandisk extreme superduper, a sem meu z njo stalno probleme. Transcend X133 je delal vedno bp - tak da bo verjetno tudi v D200 Transcend noter. Bi zadostoval tule x133 tudi za skrajne primere al rajši kupiti hitrejšo?
 0   

SJan @SJan 3. Jun 2012, 17:46

Kena rajš ne brat... vsaj jaz ga ne, pa sem prikrajšan samo za njegove neumnosti...

Kar se kartice tiče - sandisk ultra 30 mb/s je več kot dovolj, videa pri D200 še ni, tako da to zadošča. Pri karticah se ne splača šparat kar se tiče kvalitete, si prihraniš skrbi v smislu naključno izginulih posnetkov. Je pa pri Sandisk karticah baje treba paziti na ponaredke.
Guma ti bo slejkoprej odstopila kot pri skoraj vseh high-end nikonih, ampak to niti ni tak strošek, niti znanost, da se stvar zamenja. Pa še ena stvar je značilna za d200 - da rad kuri baterije. V povprečju zdrži tam med 300 in 400 posnetkov, čeprav je že uspelo priti tudi do 1000 posnetkov, ampak izjemoma(koncerti oz zadeve, kjer je treba strljati rafalno). Govorim za originalne baterije. Se ti splača dokupiti še grip, pa potem nabašeš not set eneloop baterij pa ti štroma ne bo zmanjkalo.

Fiksni so fajn - pa še v težjih svetlobnih pogojih se z bodyem odlično obnesejo. Imam 35-ko pa ta novo 85-ko & manualno 50-ko (te zadnje ti ne priporočam, daj še tistih nekaj € pa vzemi avtofokus verzijo). Razlika med 35-ko in 50-ko je stvar okusa. Ne se pa zdaj zaletet pa kupit cel kup stekla. Potem se več ukvarjaš s tem, kateri objektiv boš vzel, kot pa s fotografiranjem grin Pri meni sta gor skoraj ves čas ravno 35-ka in 85-ka in z njima super shajam v večini situacij.
 0   

Robert @Ro-bert 5. Jun 2012, 18:11

Fantje - za vašo pomoč - en veliki HVALA in globok priklon.
Ko mi kaj ne bo jasno, bom tule gnjavil naprej yes
 0   

Jernej @wolf82 6. Jun 2012, 21:16

Zdej pa sam še slikco avatarja zamenjat grin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati