0 

Andrej @carve 26. Mar 2005, 17:46

Živjo,

kupujem zoom Tamroon 18-200 mm za DSLR foto. Zraven bi rad vzel še polarizacijski filter. Pri prejšnjih objektivih (zoom) mi je polarizacijski vedno porezal vogale (bili so črni). Na kaj naj bom pozoren, da tega ne bi bilo?
   0 

Matej @OKO 26. Mar 2005, 17:51

na adapter,
kaksen adapter si uporabljal,
da ti je rezalo robe?
torej ze zoomas v extrem se ti zaslonka krci in na straneh nastane crnina ce ni pravega adapterja.
kaj pa, ce ne zoomas, ali je isto?
kali juga
   0 

rado @rado 26. Mar 2005, 18:06

Lahko bi povedal tudi , kaj si prej uporabljal katere objektive. Pri objektivih za SLR običajno ni problemov razen pri ultra široko kotnih se lahko pojavijo težave , je pa možno pri slabših objektivih , ki že sami po sebi vinjetirajo , da se to z filtrom še malo poudari.
   0 

Andrej @carve 26. Mar 2005, 22:30

to se mi je pojavljajo na vseh zoomih - sigma 35-70, nikon 35-70, canon 28-105 na SRL aparatu. Filter je bil zmeraj vijačen direktno na objektiv.
   0 

Sigma @Sigma 27. Mar 2005, 09:14

Ne vem ce je to zaradi zooma. Vceraj sem se pogovarjal z enim gospodom ki si lasti nikona D70 in Sigmo 18 - 135 in se je pravtako pritozeval nad crnimi robovi na sliki se posebej ce slika v neko svetlo enobarvno ozadje, pri slikah kjer pa ni enobarvnega ozadja pa tega ni bilo moc opaziti, in ni imel nobenega filtra namontiranega.
Ne vem kaj bi to lahko bilo, vendar vzrok isci drugje.
   0 

BubikolRamios @BubikolRamios 27. Mar 2005, 16:56

hm tole ti gotovo ne bo nič pomagalo, ampak vseeno:

imam d70, sigma 24-135, heliopan ES 77

česa podobnega tvojemu opisu še nisem opazil, prav tako nič takega tudi če filtra ni gor.
   0 

iztok @izo 27. Mar 2005, 18:47

hmm, glede na to, da uporabljaš isti filter na več objektivih, imaš najbrž tudi kakšen adapter navit gor, ker verjetno niso vsi tvoji objektivi z enakim premerom navoja (ali pač?). če uporabljaš step-down adapter, je jasno, da boš imal črne robove po fotkah, lahko je pa spet nekaj tretjega..
   0 

Andrej @carve 28. Mar 2005, 07:48

Ocitno sem res pozabil nekaj podatkov. Objektive sem menjaval v letih ob menjavi fotoaparatov. Vedno je bil polarizacijski filter vijačen naravnost na Skylight filter, ta pa v objektiv. Nobenih adapterjev torej. Verjetno bi moral povedati še če je bilo to pri tele ali širokokotnem - ne vem. Pri klasični je minilo običajno veliko časa od posnetka do dia, digitalca pa kupujem. Upam, da je dovolj podatkov?
   0 

rado @rado 28. Mar 2005, 08:55

carve je napisal/a:
Vedno je bil polarizacijski filter vijačen naravnost na Skylight filter, ta pa v objektiv.

Še je potrebno sploh kaj dodat? biggrin
   0 

Matej Herbst @matto 28. Mar 2005, 09:00

To je klasična napaka, ko kdo polarizator navije na UV in ima potem na širokem kotu sence.
S tem, da skylight pri modernih objektivih sploh ni potreben, saj ga že ima v premazu.

Kot je napisal Rado ni kaj dodat z uporabo enega filtra se to nikoli ne dogaja.
   0 

Andrej @carve 29. Mar 2005, 07:39

Skylight uporabljam le kot zaščito objektiva - tako so mi svetovali. Torej moram uporabiti adapter za večji premer in dati na njega oba filtra?
   0 

rado @rado 29. Mar 2005, 08:02

Skylight lahko uporabljaš kot zaščito vendar pa, ko nanj priviješ še en filter je pa problem predvsem pri krajših goriščih. Sploh pa ne vem zakaj bi dajal na objektiv oba filtra , za slikanje pri umetni svetlobi pa tudi sky naj ne bil primeren tako , da ko slikaš z flashem je bolje brez filtra.
   0 

Andrej @carve 30. Mar 2005, 13:19

Vse jasno - hvala vsem.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati