0   

saša @sasica 26. Avg 2012, 14:07

Zdravo,

danes malce brskam po spletu pa še nisem prišla do pravega odgovora...Namreč, zanima me, če obstaja kakšna "cenejša" varianta da pridem do slik s fish eye efektom? Kupovanje objektiva v tem momentu ne pride v poštev (predrago), berem pa nekaj o drugih variantah, ki sicer niso tako dobre, a za osnovne potrebe naj bi bile ok...Tipo predleče...Samo slovenski google skoraj ne da pravega rezultata, na ebay pa ne znam poiskati izdelka.

Hvala za pomoč že vnaprej
p.s. imam pa nikon d3100, objektiv Tamron 18-270, 62mm
 0   

Andraž Martinšek @AndrazMartinsek 26. Avg 2012, 14:14

Raje še malo počakaj, pa našparaj 250 eur za samyanga 8mm, te leče niso ravno dobra rešitev... Če rabiš samo efekt je tudi PS dovolj smile
 0   

Aleš @lial 26. Avg 2012, 15:30

Tako, kakor je zapisal že AndrazMartinšek, le da je sedaj cena novega že 270€.
Če pa bi res želela predlečo, potem je treba googlati za 0,5x Wide angle converter, na primer nekaj takšnega:
http://gadget.brando.com/0-5x-digital-wide-angle-converter-macro-58-mm_p00711c071d003.html
V tem primeru je treba dokupiti še reducirni obroček iz 62 na 58 (step down) in rezultat ni prav posebej zagarantiran.
 0   

skastah @skastah 26. Avg 2012, 17:47

Rabljen samyang prve generacije se da dobiti že za manj kot 200 EUR, pa je odlična izbira.
 0   

samos1111 @samos1111 26. Avg 2012, 22:11

0.5x wide-angle konverterje dobiš v vseh možnih premerih. Ampak so zelo nepriporočljivi, razen če jih natikaš na kompakta ali iphone/android grin Dobiš namreč zelo razmehčane kote in kupe kromatskih aberacij. Slednje Nikon (pa tudi LR4) sicer načeloma instantno odpravlja, tako da so pri spodobnih objektivih skoraj nepomembna reč; ampak pri takihle konverterjih (pa tudi npr poceni makro predlečah) so vseeno prevelike in neenakomerne, tako da to avtomatsko čiščenje rado odpove.
Se strinjam s priporočilom za rabljenega prvogeneracijskega Samyanga, če si sposobna preživet brez svetlomera v M načinu; sicer ta novejšega. Ne se preveč sekirat da nima avtofokusa, ker le-ta pri širokih kotih ni tako zelo pomemben.

Če slikaš mirujoče reči, je še en drug obvoz tj. panoramsko lepljenje slik s programi kot so AutoStitch, Microsoft ICE, Autopano, Hugin... Nekateri so dokaj avto-vse in enostavni za uporabo, drugi bolj zmogljivi in omogočajo marsikakšen štos, kot npr pretvorbo v različne projekcije, tako "poravnano" kot fisheye pa še 3D prostorske panorame za povrhu.
 0   

DamDesign @DamDesign 27. Avg 2012, 08:36

Jaz sem odlicno ohranjenega Samyanga 8 mm (prva generacija) za Nikon dobil za 135€ in je bomba grin

Glede ostrenja pa samo en "trotl-ziher" trik: Blenda na 5.6 ali 8 (najraje delam na 8, ker so mi pri tej zaslonki rezultati najbolj vsec), focus ring na 0.3 m in sam rafal - vse bo ok grin
Don't try to turn me into something I don't want to be. You'll be the one suffering in the end...
 1   

misfits @misfits 27. Avg 2012, 11:50

DamDesign je napisal/a:
Glede ostrenja pa samo en "trotl-ziher" trik: Blenda na 5.6 ali 8 (najraje delam na 8, ker so mi pri tej zaslonki rezultati najbolj vsec), focus ring na 0.3 m in sam rafal - vse bo ok grin

bigeek
mogoče je tole OK, če slikaš kaj bolj na blizu, drugače pa ne
jaz imam večinoma fokus na neskončno
Zahvala: DamDesign
 0   

DamDesign @DamDesign 27. Avg 2012, 12:19

Ja, pozabil omenit - res fotkam bolj na blizu grin Koncerti, partyji, kaka snemanja v glasbenih studijih, tudi nekaj bobnov za kataloge sem fotkal s fishem, ... grin
Don't try to turn me into something I don't want to be. You'll be the one suffering in the end...
 0   

nocomment @nocomment 27. Avg 2012, 14:20

misfits je napisal/a:

Od kdaj pa (in zakaj?) ne velja več hyperfocal distance?!
 0   

samos1111 @samos1111 27. Avg 2012, 14:34

nocomment je napisal/a:

Lahko, če ne slikaš bližnjih zadev, če jo znaš najprej določit (glede na zaslonko), potem v praksi nastavit (odsotnost točnih skal na objektivu, za Samyang je znano da jih fabrika včasih pozabi skalibrirat).
Panoljubci imajo menda kar zaselotejpane grin Medtem ko Nikkor 10.5mm deluje tudi kot skoraj-makro objektiv, saj ostri do 3cm pred lečo (ampak največja povečava je 1:5, se kaj prida ne poveča tudi če ga z roko še malo odmakneš da fokusira čisto na šipi). Po drugi strani je en ki je kalibriral fokus na Samyangu rekel da bi tudi lahko fokusiral bližje, če bi bil en terminalni šravf drugje.
 0   

misfits @misfits 27. Avg 2012, 15:21

nocomment je napisal/a:
misfits je napisal/a:

pri nastavitvi na 0,3m in f8, v "neskončnosti" še ni ostro, tudi pri f11 še ni, pri f16 je pa že.
 0   

nocomment @nocomment 27. Avg 2012, 16:05

Js pravim, da je hyperfocal bolj "trotl-ziher" kot 0.3m ali infinity.
 0   

Klemen Blokar @kleb 27. Avg 2012, 16:53

Hiperfokalna razdalja je pa pri 8mm objektivu tam nekje 45cm pri f/8...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati