0   

bade25 @bade25 18. Sep 2012, 13:10

Pozdravljeni!

Nič kaj dosti še nisem zaledil na forumu o zgoraj omenjenem objektivu. Zato me predvsem zanima vaše mnenje o tem objektivu. Uporaba bo amaterska, popotništvo, nekaj športa, morda tudi kdaj v dvorani (hmm, svetloba).

Torej moje vprašanje je kompleksno:
Sedaj imam na body-ju 7D sledeče objektive: Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM, Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM, Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS II USM. Vendar mi je kot amaterskemu fotografu preveč vso to steklovje nosit okoli in menjavat objektive. Zato sem začel razmišljati o Canon EF 28-300mm f/3.5-5.6 L IS USM. Kakšno je vaše mnenje. Kaj narediti, kaj kupiti, kaj prodati, kaj zadržati. Vsekakor se zavedam, da je idealen objektiv 8 - 1000 f1,8, a ga žal še niso naredili , rad bi zraven nosil samo en, po potrebi dva objektiva.
Hči namerava kupiti body 650D.

Moje mišljenje je:
- Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM in Canon EF 28-300mm f/3.5-5.6 L IS USM to bi uporabljal na 7D. (oba moram seveda še kupit:)
- Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM pustim hčerki na body-ju 650D, Zraven dokupim za njo še Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS
- Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM in Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS II USM pa prodam.

Prav tako se spogledujem z novim 6D body-jem, ki bi ga zamenjal za obstoječega 7D. (5D MkII mi ne odgovarja zaradi videa). Nimam pa nikakršnih izkušenj s FF. Vem samo to, da mi bodo omenjeni objektivi dali več širine v širokokotnem delu, kar bi bilo za mene bistveno.

Omenjen objektiv imam možnost osebno kupiti preko luže, kjer je dosti bolj prijazen za denarnico kot pri nas.

Vem, da je klobasa in kompleksno, vendar vas vseeno prosim za odgovore!

Hvala!

lep pozdrav!
 1   

Klemen Blokar @kleb 18. Sep 2012, 14:57

Pravzaprav je vse odvisno od tega, kaj ti je večja prioriteta. 28-300mm se po kvaliteti slike nikakor ne more primerjat s 70-200mm f/2.8 IS II, pridobiš samo večji razpon goriščnic. Če razmišljaš o 6D, potem velja obdržati v glavi dejstvo, da bo 300mm na 6D pokrilo približno enak kot kakor 200mm na 7D...

Jaz bi se 70 - 200mm objektiva na tvojem mestu ne znebil zlahka, ker je res vrhunski.

EF 16-35mm f/2.8 L II USM je smiselna zadeva za full frame (se pravi 6D).

Pravzaprav je glavno vprašanje, ali res potrebuješ poln razpon goriščnic; če si na kakem področju lahko privoščiš luknjo, je to še najboljši način, da z malo objektivi kvalitetno pokriješ območja, ki te zanimajo. Sicer bo trpela kakovost.

Meni osebno (za moje potrebe, sam moraš presoditi, ali ti moj nasvet kaj koristi) se zdi za cene, kot jih omenjaš, zanimiva kombinacija:
obdržiš 7D in 70-200mm objektiv;
dokupiš 6D in EF 16-35mm f/2.8 L II USM
ter dokupiš neko fiksno 50mm (recimo Canon EF 50mm f/1.4 USM)

S tem imaš sicer na sredini področja nekaj luknje, a na tem področju lahko največ narediš s tem, da se sam premikaš po prostoru; na širokem in tele koncu se to ne obnese dobro... po drugi strani imaš pa povsod na voljo f/2.8 ali svetlejše objektive in dobro kakovost stekla.

Seveda, če je absolutna prioriteta ne menjati objektive, potem vse ostale računice padejo v vodo...

Aja, pa EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM je tudi dober objektiv za APS-C format, se ga izplača obdržat, če je možnost, ja.
Zahvala: bade25
 0   

bade25 @bade25 18. Sep 2012, 19:14

Najprej hvala za trud in čas.....

Ja zavedam se, da je ta 70-200 eden najboljših objektivov ta čas, vendar se bojim, da pri meni ni najbolje izkoriščen, saj je na aparatu največ 24-105 in pa v mestih 10-22. In tukaj mi nekaj manjka pri tele področju. 70-200 ne jemljem toliko zraven, saj je velik in težak in poleg ostalih dveh je zame to res preveč. Zato bi rad združil vse skupaj (tudi na račun minimalnega padca kvalitete) v en objektiv, ki bi ga po možnosti uporabljal na novem FF (6D). Torej gre enostavno samo za to, da sem pripravljen nosit samo en objektiv (lenoba pač) in mi ni za menjavat objektivov na lokaciji, tudi za ceno nekoliko slabšega posnetka, vendar mislim da z 28-300 na FF ne bi toliko izgubil (razen v mejnih - končnih območjih, česar se zavedam). Če bo slika vsaj toliko dobra kot na 24-105 (s katerim sem zeeeelo zadovoljen) potem bo super.
Zato tudi sprašujem če je smiselno to, kar sem si zabil v glavo, oz. če je 28-300 vsaj pol toliko dober kot je njegova cena.
Hčeri bi pa potem na 7D pustil 10-22 in zaenkrat 24-105, ki bi ga tudi jaz občasno uporabljal (ona pa 28-300).
Vsekakor pa resno razmišljam o EF 50 f/1,4 USM, (saj rabim nekaj hitrejšega in svetlega),vendar me je nekak kot amaterja strah fiksnih objektivov.....

Še enkrat hvala za mnenje, ki ga bom vsekakor prebral še kar nekajkrat!
 0   

Jernej Lasič @Sviri 18. Sep 2012, 19:23

Amater, pa sami L objektivi… zakaj pol ne kupiš nekaj cenejšega, če ti kvaliteta ni toliko pomembna? Tamron 28-300 naprimer? Lažji, 3x cenejši, za amatersko rabo več kot primeren.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

nik @nixon 18. Sep 2012, 19:34

Kako ti je pa sploh uspelo zbrat tako "pro" opremo za tako amataresko fotkanje? Nočem te "kritizirat", samo zmeraj znova me presenečajo taki posti... Pro oprema, pa ne veš kaj ti je prioriteta, pa strah pred 50ko...

Pomojem boš lahko omenjeno težavo- dilemo najbolje razrešil sam, tako da narediš strogo selekcijo in butneš ven kar ne rabiš. 10-22+ 24-105 bi ti bila po mojem čisto dovolj. Če že, mogoče obdržiš 70-200, oz ga zamenjaš za 4(is)- precej lažji, mogoče pa ga večkrat uzameš s seboj? Kaj pa pogrešaš na 7d kar ima nova 6ka? Čudovit body, še posebej za amatersko uporabo(če ne še prehud), če si pa že tako želiš ff, pa bo pomojem kakšna stara 5ka za gušt čisto ok. Nevem moje skromno- amatersko mnenje... smile
 0   

bade25 @bade25 18. Sep 2012, 19:42

No tak je, rad bi našel nek kompromis med vsem silnim steklovjem, ki ga Pro-ji morajo vlačit s seboj, saj si tako služijo kruh in med Tamronom, ki ga omenjaš. In tu se mi zdi tale 28-300 kar primeren. Zato tudi sprašujem o njem....Kolikor vem ga proji ne uporabljajo dosti, narejen je torej bolj za amaterje, kjub sivi barvi in rdeči črti.
Zakaj L objektiv, če pa sem amater? Vem, da ga ne izkoristim dovolj, ampak tako je, dokler familija in privatno življenje zaradi moje muhe ne trpi, raje kot v gostilno, nesem kak dinarček več v trgovino za objektiv. Mislim, da s tem ni nič narobe.....
 1   

Jernej Lasič @Sviri 18. Sep 2012, 19:46

Jaz bi se obdregnil še ob tole izjavo: "5D MkII mi ne odgovarja zaradi videa." Kaj to sploh pomeni, da ti ne odgovarja zaradi videa? A 6D ti pa bo odgovarjal zaradi videa? Tudi jaz nočem težit, ampak verjetno si moraš par stvari razjasniti, preden boš sploh vedel kaj želiš. S 28-300 pač ne boš moral resno športa fotografirati, to je dejstvo. Očitno pa si hkrati želiš na FF. Za amatersko rabo je potem 5dmk2 več kot odličen, kljub slabemu avtofokusu, ampak se da tudi kak šport in hitro akcijo pofotkat, če le veš kaj delaš.

Moje mnenje je, da brezveze kupuješ 6D + Canon 28-300, če lahko vzameš 5dmk2 + Tamron 28-300 in ogromno prišparaš. Če pa iz principa hočeš imeti "belega", potem pa pač kupi. Meni se zdi za amaterja, kar očitno si, škoda denarja.
 1   

Klemen Blokar @kleb 18. Sep 2012, 19:47

28-300mm ima šibko točko na tele koncu, sicer pa menda ni dosti slabši od 24-105mm.

Sviri, kaj nabaviš, je odvisno od denarja, ki je na razpolago. Udobno fokusiranje, ko imaš vedno na razpolago ročno popravljanje brez prestavljanja stikal, je vredno svojega denarja, če ga imaš. Dobra zaščita pred vlago pa tudi... Amater ali ne amater, če si lahko privoščiš objektiv, ki si ga želiš, potem ga boš kupil; pa če se ostali na trepalnice postavijo...
 0   

bade25 @bade25 18. Sep 2012, 19:51

Pri body-ju je stvar taka, da je 7D za mene zelo v redu in zadostuje vsem mojim potrebam, tudi navajen sem ga in dejansko nimam potrebe menjat, ker pa kot si prebral zgoraj kupujeva s hčerko še en body za njo ( v tem trenutku se je pojavil 6D), sva pač začela razmišljati o tem, da bi imela poleg 7D še enega vstopnega FF-a.
Vidim pa, da je dejansko 28-300 ni tako "priljubljen" in množičen objektiv vsaj v naših krajih, saj je zelo malo na forumih pri nas napisanega o njem in da me kljub mojemu ponavljanju, da bi želel imeti namesto treh samo en objektiv in sprašujem, če je omenjeni, ki ga gledam v redu in kakšne so izkušnje, spet tiščite nazaj na tri objektive.

Čemu je sploh potem namenjen 28-300, a ga kdo pozna, je kdo delal z njim, se ga splača kupit, to me zanima...
 1   

Jernej Lasič @Sviri 18. Sep 2012, 20:09

kleb je napisal/a:
28-300mm ima šibko točko na tele koncu, sicer pa menda ni dosti slabši od 24-105mm.

Sviri, kaj nabaviš, je odvisno od denarja, ki je na razpolago. Udobno fokusiranje, ko imaš vedno na razpolago ročno popravljanje brez prestavljanja stikal, je vredno svojega denarja, če ga imaš. Dobra zaščita pred vlago pa tudi... Amater ali ne amater, če si lahko privoščiš objektiv, ki si ga želiš, potem ga boš kupil; pa če se ostali na trepalnice postavijo...

Vem. Če si ga lahko privošči…prav. Ampak še enkrat ponavljam, za amatersko rabo se meni zdi to popolnoma odveč. Za razliko raje kupiš marsikater dodatek, ki ti večkrat prav pride, kot tistih par bonbončkov za katere odšteješ še pa još denarja.

4500€, tako na uč, za 6d + canon 28-300 napram 2300€ za 5dmk2 + tamron 28-300. Dobre dva jurija razlike. Ni tako malo, je res?

Sicer ne vem kaj ima od ostale opreme, ampak se nabere en kup dodatkov za 2000€. Odlično stojalo, vrhunski ruzak/torba, filtri, baterije, kartice, prožilci, grip, flash… svašta ... pa še ti ostane veliko denarja.
 1   

Klemen Blokar @kleb 18. Sep 2012, 20:27

Se strinjam Sviri, da obstaja mnogo možnosti. Tudi je koristno, da na forumu vsak prispevamo svoj pogled na zadevo.

A če sem iskren meni noben grip, torba, fleš, kartica, ... ne more nadomestiti full-time manual fokusiranja. Zato se zlahka poistovetim s tem, da če imaš dovolj denarja, kupiš tak objektiv. Ker jaz nimam toliko denarja, bi problem reševal tako, da bi si izbral ožja področja goriščnic in tam iskal dober objektiv. Nekdo drug ima drugačne prioritete - še dobro. Ideja tega, da vprašaš na forumu je, da slišiš razna mnenja in se ob tem tudi bolje zaveš, kaj sploh hočeš in kaj ti je res bistveno; zato ne ugovarjam tvoji tezi, da se da veliko prihranit pri nakupu. Ugovarjam pa temu, da malce zviška zavrneš možnost, da je smiselno amaterju kupovat nek kos opreme - povej, da se tebi ne zdi smiselno, pa se bo človek že sam odločil, ali mu je tvoj okus blizu ali ne...
 0   

bade25 @bade25 18. Sep 2012, 20:33

Sviri je napisal/a:

Moje mnenje je, da brezveze kupuješ 6D + Canon 28-300, če lahko vzameš 5dmk2 + Tamron 28-300 in ogromno prišparaš. Če pa iz principa hočeš imeti "belega", potem pa pač kupi. Meni se zdi za amaterja, kar očitno si, škoda denarja.

No taka mnenja imam rad......
Torej 5dmk2 je prava odločitev, principi me ne vodijo, torej mi "bela" barva ni prioriteta:))
Ampak še vedno sem pri objektivu. Torej 28-300 je zame kot amateju vstran vržen denar, a je kakšna druga opcija pri Canonu, da pokrijem to kar bi želel, razen Tamrona. Mislim da je ni...Dejansko se bom potem moral omejit na EF-S 18-200f/3,5-5,6 IS, ki pa ga bom lahko uproabljal samo na 7D.

Video pri 5DmkII? - pozabi, moja napaka...
Je pa kar nekaj filmanja, recimo iz kakšnega potovanja prinesem 1500 slik in cca 2 uri filma, to doma obdelam in naredim neko smiselno predstavitev, cca 45 minut, kjer je kakšnih 250 slik in 20 minut filma.

Prioritete? to je problem pravzaprav jih ni.....potovanja, športni dogodki (Planica, ATV dirke, smučanje, odbojka), tu in tam kakšno odprtje razstave ali kakšen drug event, portreti, no pa sem zajel vse:))

.....in če bi želel imeti vse oh in sploh in mi ne bi bilo mar za denar, potem bi šel v prvo trgovino in rekel, dajte mi vse najdražje, pa bi bilo in verjetno ne bi pisal in spraševal vas tukaj za mnenje.
Je pač tako, da imam možnost te stvari si nabavit in ko prebiram vaše poste vedno pravite - je*eš body, kupi vrhunski objektiv, no in zato sprašujem za njega.

Hvala še enkrat!
 1   

misfits @misfits 18. Sep 2012, 20:38

Sem bil kar presenečen nad kvaliteto posnetkov (presenečen glede na tak razpon mm, ne glede na ceno bigrazz ), sploh na 300mm f5,6 je bilo bolj ostro kot sem mislil, da bo. Je pa res, da sem ga probal na 1,6 crop senzorju s samo 8mpix. Ga pa ne bi imel, res, da je skoraj vse v enem, ampak je tudi teža večih objektivov v enem bigrazz
 1   

Jernej Lasič @Sviri 18. Sep 2012, 21:33

bade25 je napisal/a:
Sviri je napisal/a:

No taka mnenja imam rad......
Torej 5dmk2 je prava odločitev, principi me ne vodijo, torej mi "bela" barva ni prioriteta:))
Ampak še vedno sem pri objektivu. Torej 28-300 je zame kot amateju vstran vržen denar, a je kakšna druga opcija pri Canonu, da pokrijem to kar bi želel, razen Tamrona. Mislim da je ni...Dejansko se bom potem moral omejit na EF-S 18-200f/3,5-5,6 IS, ki pa ga bom lahko uproabljal samo na 7D.

Video pri 5DmkII? - pozabi, moja napaka...
Je pa kar nekaj filmanja, recimo iz kakšnega potovanja prinesem 1500 slik in cca 2 uri filma, to doma obdelam in naredim neko smiselno predstavitev, cca 45 minut, kjer je kakšnih 250 slik in 20 minut filma.

Prioritete? to je problem pravzaprav jih ni.....potovanja, športni dogodki (Planica, ATV dirke, smučanje, odbojka), tu in tam kakšno odprtje razstave ali kakšen drug event, portreti, no pa sem zajel vse:))

.....in če bi želel imeti vse oh in sploh in mi ne bi bilo mar za denar, potem bi šel v prvo trgovino in rekel, dajte mi vse najdražje, pa bi bilo in verjetno ne bi pisal in spraševal vas tukaj za mnenje.
Je pač tako, da imam možnost te stvari si nabavit in ko prebiram vaše poste vedno pravite - je*eš body, kupi vrhunski objektiv, no in zato sprašujem za njega.

Hvala še enkrat!

5dmk2, pa tudi 6d pride verjetno v poštev. Počakaj da pride 6d ven, sprobaj in se odloči. Ampak canonovega 28-300 jaz ne bi kupil, sploh pa ne za toliko denarja… po mojem mnenju ni vreden, vsaj na papirju. Priznam, nisem ga še držal v rokah. Sploh pa je to ogromen objektiv za stalno s seboj vlačit, okoli kilo težji od tamrona.

3x dražji, težji, okornejši, bolj vpadljiv…. kvaliteta slike je verjetno boljša, ampak ali to odtehta vse ostalo? pomojem ne.
 0   

bade25 @bade25 18. Sep 2012, 23:31

Ja, ste me prepričali:

plusi:
- praktično vse v enem
-kvaliteta "L" objektiva

minusi:
- teža
- cena
- kvaliteta glede na ceno
- vpadljivost
- velikost
- neprimernost za crop body-e (prebral na sosednjem forumu)

Torej minusov je več kot dovolj, da sem spoznal, da se bolj splača nosit dva objektiva, kot pa kupiti 28-300
In stanje je tako, da bom ostal zaenkrat na cropu, saj 7D več kot zadovoljuje moje potrebe, hči bo pa tudi zadovoljna z 650D, dokupil pa bom EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS in EF 50 USM f/1,4

tako bodo pri hiši:

body: 7D in 650D

in

EF S 10-22 f/3.5-4.5 USM
EF 50 f/1.4 USM
EF 24-105 f/4.0 L IS USM
EF 70-200 f/2.8 L IS II USM
EF S 18-200 f/3.5-5.6 IS
EF 1.4x II extender
Speedlite 430EXII

Ceneje, udobneje.....

Mislim, da kar dovolj za potepanja s hčerko, mama k sreči uporablja samo kompakta:))

Ufff, dvo mesečna dilema je rešena.....

Hvala za nasvete še enkrat!
 1   

Klemen Blokar @kleb 19. Sep 2012, 08:45

Mislim, da je to dobra odločitev. Tako imaš objektiv "eden za vse", ostane pa ti kakovostno steklo za primere, ko ga potrebuješ.

Edino jaz bi na tvojem mestu malo premislil ali vzeti Canon 18-200mm IS ali Tamron 18-270mm VC; obadva imata stabilizator slike, a nekaj testov na internetu pravi, da ima Tamron malenkost boljšo sliko, malce cenejši je, za povrh ima pa še večji razpon goriščnic (kar je ponavadi prej slabše za kakovost slike, a v tem primeru menda ni tako) - toliko v razmislek.
 0   

andyz @andyz 19. Sep 2012, 09:10

Ker si takšen fan L objektivov, zakaj ne kupiš 70-300 L ?
Je neprimerno boljši telezoom od vseh zgoraj omenjenih. Odlična ostrina, odlična in nastavljiva stabilizacija, hitro in tiho fokusiranje.
andyz
 1   

Jernej Lasič @Sviri 19. Sep 2012, 13:22

zato ker išče allaround, popotniški lens...?
 0   

bade25 @bade25 19. Sep 2012, 14:50

@kleb - ja ta dilema med Tamronom 18-270 in EF S 18-200 je še edina odprta.
Hvala za nasvete!

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati