0   

lorry @lorry 26. Okt 2012, 12:11

Pozdravljeni!

Sem nova na forumu, čisti začetnik v fotografiji ampak imam veliko željo pri delu s fotoaparatom in oblikovanju fotografij, tako da zdaj že nekaj časa pridno "treniram" ampak še nisem najbolj uspšena. upset

V glavnem, imam Canona EOS 600 D, sem zelo zadovoljna z njim, malo manj z objektivi. V kompletu je bil objektiv EFS 18-55 mm, imam pa še nekaj "starih" objektivov Canon EW-63 (28-105 mm) - s tem najraje in največ fotografiram, Canon EF 80-200 mm (nek starejši model, nisem zadovoljna, premalo mirno roko imam, pa barve tudi niso bogve kaj none ) in pa Sigmo 28-150 mm (tud ni za dol padit). V glavnem, čeprav sem začetnik in se še ućim, si vendarle želim malo boljši objektiv (za lepše barve, ostrino...). Sicer se mi z nakupom ne mudi, ker je pač to le drag šport, me pa zanimajo kaj mi priporočate oz. nekako sem se zagledala v Canon EF-S 17-55 mm 2,8 IS USM oz. EF 24-105 4.0L IS USM. Še kakšna ideja oz. nasvet, razen "vadit, vadit, vadit"?

Vem, da je na forumu veliko zapisanega na to temo, dosti vas prebiram ampak tem je toliko, da bom potrebovala kar nekaj časa, da se prebijem.
 1   

iztok @izo 26. Okt 2012, 19:52

za 600d definitvno 17-55/2.8 (24-105 je dosti bolj uporaben na fotlcih s polnim leica formatom senzorja). V kolikor pa ti je canon (2.8) predrag, pa mogoče poglej za alternativo pri sigmi ali tamronu.
goriščnico 17-50 dopolneš s kakšnim 70-200 zumom (spet odvisno od znamke oz. financ) in imaš en tak osnovni, preverjen set za večino splošneg fotkanja.
potem se pa začne: ponavadi s kakšnim makro ali potretnim objektivom, fleši, sprožilci, filtri, stojali itd itd in an koncu pogruntaš, da bo treba novo omaro (in kakšen kredit) nabavit grin.

edit:
na barve sicer objektiv malenkostno vpliva (npr. zaradi različnih premazov leč ipd), vendar za barvno opravljanje bo najbolje prestavit na raw format in se počasi naučit osnov digitalne temnice. brez tega v dig. fotografiji ne gre. tam lahko z barvami nardiš, kar hočeš..
Zahvala: lorry
 0   

lorry @lorry 26. Okt 2012, 20:10

Najlepša hvala za odgovore Izo, bom upoštevala. smile
Dodatne opreme pa vem, da se full nabere, k sreči flash že imam, za stojalo in makro objektivi pa tudi že brskam.
Na RAW formatu imam že nastavljeno, itak pa me čaka še dosti teorije za predelati.
 1   

Luka Rener @djbeat 27. Okt 2012, 14:06

Samo za info: "Canon EW-63" je soncna zaslonka smile
 0   

lorry @lorry 27. Okt 2012, 15:19

Matr sem smotana! bigrazz upset upset upset

Sem kar z zaslonke dol prepisala, sploh nisem poštudirala. Mislila sem 28 - 105mm, ULTRASONIC, s tem največ slikam. shy

Hvala! biggrin
 0   

lorry @lorry 27. Okt 2012, 19:05

Prosim, ne se smejat ampak kaj je leica format senzorja? shy

Izo, praviš, da je 24-105 bolj primeren za take fotiče ampak mi ni ravno jasno kaj to pomeni in zakaj ne bi bil najbolj primeren ta objektiv za mojega 600d. smile
 1   

Luka Rener @djbeat 27. Okt 2012, 19:10

"Leica, 35mm format, FF, full frame FX" smile Torej tipalo polnega formata.
Ta objektiv se na tvojem aparatu, ki ima crop 1,6, "spremeni" v 38 - 168mm. Torej 24mm ni vec 24, ampak cca. 38mm, to pa ni vec siroki kot.
 0   

lorry @lorry 27. Okt 2012, 19:18

Ah, najlepša hvala za pojasnilo. smile
 1   

Robi @mavrica 27. Okt 2012, 19:31

Leica format senzor oz FF (Full Frame) je velikost senzorja (tipala), ki je enaka velikosti posnetka pri stardandnem negativu ali diapozitivu iz filmske dobe, torej 24 x 36mm. Tvoj 600D ima crop senzor, torej 1,6x manjši senzor, kot Leica format oz. FF in s tem zajame manj slike skozi enako goriščno razdaljo, kot FF senzor. Torej pri objektivu 24-105, ki je super objektiv, bi bila prikrajšana pri širokem kotu 24mm, ker bi bil zajem slike enak 38mm objektivu (goriščni razdalji), nasprotno pa pridobiš, pri tele območju, saj je zajem pri 105mm enak, kot če bi imela objektiv s 168mm.

Hehe, ste me že prehiteli grin .
 0   

lorry @lorry 27. Okt 2012, 19:35

Vidim, da me čaka še ogromno dela in prebiranja. biggrin
 0   

lorry @lorry 11. Nov 2012, 20:59

Spet jaz...
Kupujem objektiv s fiksno goriščnico (50 mm), za portrete. Gledala sem Canon EF 50 1.8 II, vaše mnenje oz. kaj priporočate? Seveda za zmerno ceno. smile

Pa ko sem že pri tem, kakšen oz. kateri makro bi mi tudi priporočili za moj Canon EOS 600 D? smile
 1   

porkoja @porkoja 11. Nov 2012, 21:08

Za zmerno ceno je 50mm f/1.8 II povsem super zadeva. Sicer moraš vedeti, da hudo oster pri f1.8 ni. Oziroma pravilneje, tam nekje do f2.2 ali še boljše f2.5 ni kaj dosti uporaben. Naprej pa že. Čeprav se prav tako ne more pohvaliti s hitrim ostrenjem in natančnostjo ostrenja. Ampak spet po drugi strani je to najcenejši Canon objektiv in z malo prakse je lahko povsem odličen. Jaz ga poleg vseh objektivov, ki so cenovno precej dražji, še vedno rad koristim in ga imam vedno v foto torbi, saj je zelo lahek in ne zavzame veliko prostora. Marsikdaj pa lahko reši kakšno situacijo, ko ni dovolj svetlobe, ko je potreba po lepem zamegljenem ozadju ipd.
Za zmerno ceno lahko vržeš oko še na Sigmo 30mm f/1.4 EX. Jaz sem jo sicer imel kratek čas in zaradi takratnih številnih težav front in back focusa, sem jo kmalu zamenjal za drug objektiv.
Kadar pa lepo dela, utegnejo biti s tem objektivom rezultati fascinantni.
Tretja opcija in dokaj cenovno ugodna je pa npr. kakšen Canon 28mm f/1.8 ali Canon 35mm f2.
Seveda pa imata oba prednosti in slabosti. Sam imam 35mm f2 in mi dobro služi, vendar ga uporabljam samo pri določenih zadevah.

Glede primernega makro objektiva za 600D pa bo kdo drugi kaj dodal, saj se v makro področje ne razumem.
 0   

lorry @lorry 11. Nov 2012, 21:16

Porkoja, najlepša hvala za odgovor! thumbsup
Trenutno se moram žal malo tudi na ceno ozirati, vem pa, da to ne more biti objektiv "za dol padit" ampak za moje (trenutne) potrebe mislim, da bi se mi nakup izplačal. Hvala! smile
 0   

andyz @andyz 12. Nov 2012, 08:17

Madonca, pri tebi gre pa hitro. Vsakih 14 dni nov objektiv?

28 1,8 je sicer OK, samo za portrete se mi vseeno zdi malce kratek (preširok).
Glej tam okrog 50 mm, pa tudi več.

Glede na tvoj izbor objektivov pa skoraj ne verjamem, da si čisti začetnik.
andyz
 0   

lorry @lorry 12. Nov 2012, 09:18

Andyz, zgoraj omenjeni objektiv si še nisem kupila, ker si ga trenutno ne morem privoščiti, je pa vsekakor na vrhu mojega seznama, moji doma so obveščeni o božičnih, rojstnodnevnih in drugih želja, tako da "zbiram evrčke". biggrin

Za makro objektiv se v bistvu za zdaj samo "zanimam", ker res dosti brskam in iščem, ni še v planu, da bi si ga kupila ampak nekega dne mi bo menda uspelo. smile

Za ta zadnjega (50 mm) oz. več (katerega bi mi priporočil?), sem se pa odločila, da si ga bom zdaj najprej kupila, saj mi je najbolj dosegljiv. Seveda to ni razlog za nakup, saj bi se rada preizkusila na različnih področjih (od fotografiranja ljudi, žival, narave, majhnih predmetov...) in ugotovila kaj mi v bistvu najboj leži.

Glede "začetništva"... Saj fotoaparate imam res že od majhnih nog in vedno sem rada slikala ampak nikoli nisem imela tako "fajnega" (najprej kompaktne, pol sem fotkala z atijevim Nikonom), poleg tega sem prej vedno slikala kar na nastavitvi "auto" in vedno bila razočarana nad slikami. Z ročnimi nastavitvami se mi ni dalo ukvarjati, želela sem, da bi fotke na auto kar same po sebi bile profi. upset
No, čez čas sem ugotovila, da to ne gre, da ni kriv fotič ampak jaz, zato sem začela brskati za fotiči, rekla sem si, da mi je v bistvu vseeno ali Nikon ali Canon, z nobenim od teh ne morem zgrešiti. In ko sem rodila, sem za darilo (sploh nisem vedela, da se rojstva obdarujejo laugh ) dobila Canona EOS 600D. Full sem bila vesela, ker je bila to res edina (materialna) zadeva, ki sem si jo želela. Na začetku ni bilo kaj veliko časa za študiranje, malo sem začela brati priročnik, testirala, fotkala z vsemi možnimi nastavitvami itd. itd.

No, zdaj sem pa dobesedno padla not (že kakšna 2 meseca) in tiste fotke, ki so se mi prej zdele super, mi zdaj niso več tako všeč. Najdem vedno več napak, želim si boljši objektiv, ker za moje pojme je največ v objektivu. No, seveda mi je jasno, da imaš lahko še ne vem kake "mašine", pa če si telebajsek za to, ti ne bo nič koristilo, še manj pa, da bi iz tega dobile krasne fotografije. Zato zadnje tedne res dosti prebiram, brskam, fotkam in ko bodo dobri fotografi pohvalili moje fotke (ne samo moji domači ter prijatelji), se ne bom več imela za začetnika. Seveda me čaka pa še velikooo dela in raziskovanja. smile
 2   

andyz @andyz 12. Nov 2012, 22:22

Si na čisto tapravi poti. Najbrž se je to dogajalo vsem fotograom in ljubiteljem,

Kritičnost seveda raste z znanjem. Nekdo je rekel (sem pozabil kdo), da je prvih 10000 fotk najslabših, potem pa že gre. No ja, ne vzet čisto dobesedno.

Tehnika je pomembna, a boš kmalu ugotovila, da tehnično brezhibna fotka ni nič v primerjavi s fotko, ki ima vsebino.
Bistvo fotografiranja je iskanje tiste absolutne, najboljše fotke, ki je nikdar ne narediš. Če se ji približaš, je to to!
Zahvala: lorry, sixtoo
andyz
 1   

skorpijoncek66 @skorpijoncek66 13. Nov 2012, 06:24

lorry je napisal/a:
Spet jaz...
Kupujem objektiv s fiksno goriščnico (50 mm), za portrete. Gledala sem Canon EF 50 1.8 II, vaše mnenje oz. kaj priporočate? Seveda za zmerno ceno. smile

Pa ko sem že pri tem, kakšen oz. kateri makro bi mi tudi priporočili za moj Canon EOS 600 D? smile

Jaz tako za makro kot tudi za portrete uporabljam Canonov 100 macro objektiv, brez stabilizacije... če se prav spomnim je bil okoli 600€, tisti s stabilizacijo pa cca 350€ več. Definitivno vsaj zame eden izmed najbolj kakovostnih objektivov za napredne amaterje ali polprofije... Odlično ostrenje, bokeh. Pojdi v trgovino, preizkusi, pa boš videla...
 0   

lorry @lorry 25. Dec 2012, 19:27

Ena kljukica na mojem seznamu je narejena. Očitno sem po Božičkovem mnenju letos bila zelo pridna. biggrin

cool

:christmas:
 0   

Dule @DuleB 26. Dec 2012, 07:40

Pridna! Če že nosi, naj nosi dobro! grin
Dušan Brezovnik
 0   

lorry @lorry 26. Dec 2012, 09:31

Res je. laugh

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati