0   

mayhem @mayhem 26. Okt 2012, 17:28

Zanima me ali pri osvetljevanju z softboxom uporabljajo tudi bliskavico.
Naprimer, če slikam objekt in imam z leve, desne ter na vrhu umetno svetlobo še zmeraj pride do nekakšnih senc.

Tako,da sem probal tudi z bliskavico ampak naredi nekam čudno vsaj meni se tako zdi.

Tako,da hvala za odgovor...
 1   

porkoja @porkoja 26. Okt 2012, 17:55

Bi ti rad pomagal z odgovorom pa ne razumem najbolje tvojega vprašanja.
"pri osvetljevanju z softboxom" - Softbox sam po sebi ne osvetljuje, bliskavica in luč/reflektor osvetljujeta.
"uporabljajo tudi bliskavico" - kdo?
"umetno svetlobo" - Kakšno svetlobo? Luči, iz bliskavic, usmerjeno v snopu ali razpršeno skozi dežnik/softbox, karkoli? So vsi viri (levi, desni in zgornji) enake moči?
"probal z bliskavico ampak naredi nekam čudno" - Kaj naredi čudno? Svetlobo, sence, barve svetlobe...? Kako usmeriš bliskavico in kakšno bliskavico sploh uporabljaš?

Pri osvetljevanju z bliskavicami, se uporablja kot modifikatorje tudi softboxe, da. In bliskavice se uporablja na različnih močeh bliska in softboxe se uporablja različnih dimenzij in velikosti.
Zahvala: mayhem
 0   

mayhem @mayhem 26. Okt 2012, 19:21

Ja nisem profi pa samo vprašam smile
Tako zadevo imam tri softboxe in mislim narediti sliko brez senc naprimer na svečniku. Nekakšne sence dobim spodaj niso pa hude apak tudi ozadje ni prav belo, čeprav nastavim WB. Zgleda zaradi ozadja ..imam papir v ozadju oziroma plakat obrnjen ponarobe, katri ima belo barvo. Skozi se pa ne vidi nič.
http://www.ebay.com.au/itm/Photo-Studio-Boom-Arm-Soft-Box-Lighting-Light-Kit-Set-/220725765193

Kaj bi moral kontra osvetljevati skozi kakšen bel papir? Ali lahko zdraven uporabim bliskavico sb700 naprimer oddaljeno od objekta. Luči so pa vse enako močne.

To sem malo nabavil pa bi rad probal kako izgleda, čeprav sem začetnik in s tem začenjam enkrat se je treba nekaj lotiti za prosti čas. Ne mislim pa sedaj delati profesionalno tako, da nebo kakšnih pomot.
Lahko mi tudi nakažete kakšen zanimiv link.

Hvala vnaprej
 0   

abo01 @abo01 26. Okt 2012, 22:11

Čimvečji softbox.
 2   

porkoja @porkoja 27. Okt 2012, 08:59

Ok, to je še boljše in lažje razumem situacijo. smile

Kot prvo, če hočeš imeti ozadje dovolj svetlo oziroma res belo, ga moraš smešno rečeno - prežgati. To narediš tako, da vanj usmeriš, preprosto povedano, intenzivnejšo svetlobo od tiste s katero boš osvetljeval predmet (svečnik). Jaz delam tako, da v ozadje usmerim eno do štiri bliskavice (odvisno kako veliko je ozadje). Za svečnik bi bila dovolj zgolj ena ali pa katera od teh luči. Luči oziroma bliskavice je dobro v ozadje usmeriti tako, da imaš enakomerno osvetljeno (prežgano) in čim manj oziroma najboljše nič uhajajoče svetlobe na predmetu (ali npr. osebi), ki ga fotografiraš.

Potem iz sprednje strani pa osvetliš lahko že samo z eno lučjo ali bliskavico. Jaz sem po tistem, ko sem začel fotografirati s štirimi bliskavicami, spoznal, da si samo kompliciram življenje po nepotrebnem. Danes za osvetlitev predmeta ali modela ne potrebujem več kot dveh virov svetlobe, izredno redko tri (v kolikor osvetljujem še od zadaj, t.i. rim light).
Predmet pa osvetliš skozi softbox, ki ustvari zelo mehko in enakomerno svetlobo, mogoče ga postaviš rahlo levo ali desno od osi objektiva in predmeta fotografiranja in nekoliko pod naklonom navzdol.
Seveda pa je postavitev virov svetlobe povsem po želji kakšno osvetlitev in efekt svetlobe na predmetu želiš.
Potem pa vidiš ali potrebuješ še kaj, še dodaten vir svetlobe ipd. Jaz si za (do)osvetlitev kontra strani pomagam z odbojnikom bele barve.
Za končen izgled fotografije pa igra veliko vlogo moč luči oziroma fleša, velikost softboxa in oddaljenost softboxa od predmeta.
Ter seveda kompenzacija med svetlobo, ki osvetljuje ozadje in svetlobo, ki osvetljuje predmet.
Tu je pa potrebna pravilna nastavitev in vaja.

Evo še en link, ki se mi zdi primeren tej temi in ga je Google pokazal med prvimi zadetki...
http://photoflex.com/pls/do-it-yourself-passport-photos-with-the-first-studio-portrait-kit
Zahvala: mayhem, LazyBones
 2   

Jernej Lasič @Sviri 27. Okt 2012, 09:41

Jaz bi še dodal, da ozadje preosvetliš le za ene 2, 3 stopnje… oziroma le toliko, kolikor je potrebno. V primeru da ga boš močno preosvetlil se ti bo svetloba preveč nazaj odbijala in zna biti moteča.

Sicer pa probaj, močno prežgi ozadje in boš videl o čem govorim, potem pa zmanjšuj jakost da bo ravno prav.
Zahvala: mayhem, LazyBones
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

mayhem @mayhem 27. Okt 2012, 12:14

Najlepša hvala za pomoč obema ...grem vadit hehe

Lep dan...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati