0   

amater.fotograf @amaterfotograf007 17. Nov 2012, 10:34

Živijo,

Kot sem že zapisal v naslovu teme se odločam med novim modelom nikono D5200 in rabljenim nikonom D300s.
Trenutno si lastim objektiv nikkor 18-300 in D5100 ampak me mika nakup novega dslr aparata. Predvsem kar mi manjka pri D5100 toćkovni sistem, ki ima samo 11 točk ostrenja in tudi ISO bi rekel da je uporaben nekje do 1200.
Model D5200 ima 31 točkovnega D300s pa ima kar 51 točk ostrenja, ampak d5200 pa im verjetno boljši in novejši senzor in še kaj bi se našlo D300s pa ima verjetno tudi kaj boljšega od D5200.
Prosil bi vas za nasvet kaj izbrati oziroma kaj bi izbrali vi na mojem mestu.

Najlepša hvala za nasvete in lep pozdrav
 1   

Miran @FotoFrikk 17. Nov 2012, 13:11

Izbor je enostaven za resno delo robustno ohišje D300s, za naprednega amaterja ki želi kvaliteto in snemanje filmov D5200.
Z vrhunskimi lečami je sigurno možno iz senzorja D5200 ogromno potegniti, ampak z objektivom 18-300mm ne bo dal kaj dosti več kot Nikon D5100 z izjemo res naprednejšega AF.
 0   

amater.fotograf @amaterfotograf007 17. Nov 2012, 13:34

FotoFrikk je napisal/a:
Izbor je enostaven za resno delo robustno ohišje D300s, za naprednega amaterja ki želi kvaliteto in snemanje filmov D5200.
Z vrhunskimi lečami je sigurno možno iz senzorja D5200 ogromno potegniti, ampak z objektivom 18-300mm ne bo dal kaj dosti več kot Nikon D5100 z izjemo res naprednejšega AF.

Predlagaš mogoče menjavo objektiva?
Glede na to da je objektiv vreden cca. 800 eur se da za ta denar kar veliko dobiti , ampak kolikor opažam kar velkokrat potrebujem zoom in široki kot sploh v manjših prostorih. Razmišljal sem o fiksnih objektivih oziroma sem ga tudi imel 35mm f1.8 ampak mi je velikokrat bil preozek da ( premalo prostora za fotkat v manjših prostorih). Razmišljal sem celo o 24-70fx ampak tam dobim potem spet 36mm na dx-u. Tudi 17-55 nikkor imam v mislih ampak spet mi bo verjetno manjkal zoom, čeprav je objektiv vrhunski. Bo treba dobro premisliti glede objektiva smile Aja za fx dslr pa ne razmišljam ker je za mene kot ljubitelsjkega fotografa oziroma hobi preveč denarja.

Res bi rad iz d5200 (sem se verjetno že odločil) potegnil boljšo kakovost fotografij ki sem jih do sedaj naredil z d5100.

L.p.
 0   

Miran @FotoFrikk 17. Nov 2012, 16:05

..
 0   

Miran @FotoFrikk 17. Nov 2012, 16:10

amaterfotograf007 je napisal/a:
FotoFrikk je napisal/a:

Predlagaš mogoče menjavo objektiva?
Glede na to da je objektiv vreden cca. 800 eur se da za ta denar kar veliko dobiti , ampak kolikor opažam kar velkokrat potrebujem zoom in široki kot sploh v manjših prostorih. Razmišljal sem o fiksnih objektivih oziroma sem ga tudi imel 35mm f1.8 ampak mi je velikokrat bil preozek da ( premalo prostora za fotkat v manjših prostorih). Razmišljal sem celo o 24-70fx ampak tam dobim potem spet 36mm na dx-u. Tudi 17-55 nikkor imam v mislih ampak spet mi bo verjetno manjkal zoom, čeprav je objektiv vrhunski. Bo treba dobro premisliti glede objektiva smile Aja za fx dslr pa ne razmišljam ker je za mene kot ljubitelsjkega fotografa oziroma hobi preveč denarja.

Res bi rad iz d5200 (sem se verjetno že odločil) potegnil boljšo kakovost fotografij ki sem jih do sedaj naredil z d5100.

L.p.

Ja, objektivi z ekstremnim razponom so vedno nekakšno povprečje-kompromis,..tako da...
bi ti priporočal mogoče objektiv nikkor 16-85mmVR...je precej oster,..potem pa odvisno od načina fotografiranje 50mm 1,8G za portrete (cenovno ugoden in priprt za 2 zaslonki zelo oster) ..kakšen makro nikkor 60mm,...za odaljene predmete pa mogoče nov Tamron 70-300mm f/4-5.6 Di VC USD, dober objektiv za zmerno ceno in definitivno boljši kot sličen Nikkor. Navedel sem cenovno relativno ugodnejše variante, drugače pa moram reči da sem pred časom z boljšimi objektivi (Nikkor 16-35mmVR, Nikkor 24-70mm 2,8 in Nikkor 70-200mmVR II) testiral nikon D3200 in na iso 100 dobil presenetljivo dobre rezultate.
 0   

Luka Trošt @luxxx7 17. Nov 2012, 16:50

Priporočam da ostaneš na D5100, saj je to ohišje še vedno vrhunsko za hobi uporabnika. Gor raje natakni kakšen bolj kvaliteten objektiv (17-55mm) in bo takoj druga zgodba, zraven še pa kupiš novega tamrona 70-300mm, ki ti ga je predlagal FotoFrik in imaš nekako zapolnjeno sedanje območje...

LP
 0   

samos1111 @samos1111 17. Nov 2012, 22:37

> d5200 pa im verjetno boljši in novejši senzor

V praksi ne bo silne razlike glede senzorja, ker tisti od D5100 sploh ni slab.
Megapiksli gor ali dol, poznajo se le če delaš hudo velike printe ali hudo izrezuješ, velika večina pa ima od njih le počasnejše procesiranje na računalniku.
Kar se tiče boljše slike pri višjih ISOtih, kej resno pomaga samo full-frame, D600 npr.
Tudi število AF točk je za marsikaj čist brez veze, no odvisno kaj slikaš. Včasih bolj pomaga preklopit v single-AF-point način in pazit kaj ostriš.
Resno rajši razmisli o kakšnem objektivu.
 0   

Žiga @zcetrt 18. Nov 2012, 09:09

Točk za ptrenje ne znam uporabljati in ne vem, kakšno prednost imajo. Zato ti tukaj ne znam priporočati nič pametnega - slikam namreč le s sredinjsko točko in tako imam situacijo najbolj pod kontrolo.

S prehodom na D5200 slike skoraj zagotovo ne bodo boljše. Menim, da te tipalo ne omejuje. Vprašanje pa je, ali te sama konstrukcija ohišja. Koliko ti pomeni večja in svetlejša slika v iskalu? Koliko dodatni gumbi (predvsem dodatni vrtljivi gumb) in koliko sama ergonomija - lega v roki? Če se o tem sploh nisi spraševal, potem še enkrat - ostani na 5100 in počakaj še eno generacijo.

Če pa si prepričan, da te omejuje tipalo (oz. da res uporabljaš vse točke ostrenja tako, kot se zagre), potem pa menim, da D300s tipalo ni boljše od D5200. Če gre verjetni testom na tejle strani : http://www.dxomark.com, potem je celo 5100 boljši kot D300s. In to je mogoče, saj je že med njima cca 2 leti razlike. Do 5200 pa še kakšno dodatno leto.

Najprej se torej vprašaj, koliko si res iztisnil iz aparata. Koliko posnetkov pa si kaj naredil doslej? Čudno se mi zdi tudi to, da ti 35mm F/1.8 ni všeč. Skoraj vsak, ki si ga lasti (ali pa 50mm F/1.8) je z njim zelo zadovoljen. Seveda zavisi od načina slikanja, a če tvoj način slikanja zahteva 18 - 300 zum, potem raje še malo počakaj s prenagljenimi odločitvami. Na 300 mm namreč ne moreš narediti dobre fotografije s takšnim zumom. Lahko narediš senzacionalno, ne pa dobre grin Za dobro fotografijo na teh goriščnicah bi lahko rekli, da skoraj moraš biti ali šprtni fotograf z več tisoč eur vrednim objektivom in odlično pozicijo ali pa požrtvovalni naravoslovni fotograf, ki je spet z veliko vredno opremo pripravljen tudi več tednov čakati na pravo priložnost za nekaj fotografij.
4.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati